Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD.

398216 Usunięty 16 Jun 2021 14:28 1605 10
  • Po filtrze z tego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3801221.html
    pozwolę sobie opisać jego... klona? Braciszka? Nieważne. W każdym razie też z Aliexpress i też (co oczywiste) chińskiego autorstwa.

Po wstępnym obejrzeniu paczuszki doszedłem do wniosku, że za wiele do roboty to mieć nie będę:

Wszystko polutowane, wystarczyło wpiąć przewód (też w zestawie) i zacząć testy.

AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD. AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD. AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD.

Pierwsze, co mnie zastanowiło to pojedyncze gniazdo zasilania i podwójne elektrolity filtrujące to zasilanie. Tajemnica została szybko rozwiązana - okazało się, że ujemne napięcie jest wytwarzane specjalistycznym układem scalonym:

DS tego układu w załączniku na końcu tematu.
    Napięcie zasilania trafia najpierw jednak na mostek prostowniczy i po wyprostowaniu wstępnie jest "wygładzane" kondensatorem 1500uF/25V.
    Co ciekawe - z jakiegoś nieznanego mi powodu, konstruktor zastosował 2-amperowy mostek prostowniczy. Z powodzeniem można by dać jakiś w wersji SMD czy nawet 1 A przewlekany - pobierany przez układ prąd jest naprawdę niewielki (nie przekracza 30mA). Zresztą i linia dodatniego zasilania też zamiast mostka np. 100mA ma solidny, w obudowie TO 220 znany LM7805. Może po prostu mieli tego za dużo - nie wiem. Może miejsce na płytce trzeba było wypełnić... ;)
    Wymiary płytki - 50mm x 50mm wysokość "montażowa" (czyli uwzględniając lutowne pady od spodu płytki) 25mm. Rozstaw potencjometrów to 25mm (wbrew temu, co podaje sprzedawca na stronie, z której moduł został zakupiony: https://pl.aliexpress.com/item/4001175762430.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4fa55c0f3NXv5z - znów się potwierdziło, że lepiej nie wierzyć na słowo).
    Co do schematu... Nie chciało mi się zrysowywać z natury, bo to i wzrok już nie ten, a i na dobrą sprawę czego można się spodziewać po takim układzie? W każdym razie posiłkując się schematem z linku oraz tego, co można znaleźć w sieci, wynika, że to "najprostszy z najprostszych" układ o zmiennej częstotliwości filtra górnozaporowego. A ponieważ najprostszy, to i parametry też nie należą do idealnych i z niewielkimi różnicami pokrywają się z tymi z tematu Kolegi ArturAVS. Pozwoliłem sobie to sprawdzić i widząc ogromne podobieństwo w wynikach (i to zarówno w szerokości pasma, jak i zmianie czułości w funkcji zmiany szerokości pasma), doszedłem do wniosku, że nie ma to większego sensu.
    Po prostu chińczyk wziął "gotowy" schemat i jedyne, co zmienił, to elementy na SMD oraz sposób zasilania wzmacniaczy operacyjnych na symetryczny.
    Tak więc zainteresowanych zapraszam do tematu Kolegi ArturAVS z linka na początku tematu i użycia wyobraźni.
    Układy wzmacniaczy operacyjnych to (bo cóż by innego... :) ) NE5532, potencjometry 2x 50kB (czyli znów liniowy do regulacji wzmocnienia).

Sygnał podawany jest na dwa (??) gniazda o rastrze 2,54mm (nie pamiętam, jak się ten typ konkretny nazywa), wyjście z kolei na dwóch szpilkach goldpina (???). Gniazda do podłączenia zasilania (sprzedawca podaje - słusznie zresztą - możliwość zasilania z napięcia stałego lub zmiennego o wartości max 7-15V dla DC i 5-12V dla AC. No i tu bym polemizował. Co prawda prostownik nieco "podbija" napięcie, ale tak czy inaczej zarówno dla LM7805 (linia zasilania dodatnia jest stabilizowana z wyjścia mostka tym układem) - jak i całej rodziny tych układów - minimalne napięcie wejściowe musi być o CO NAJMNIEJ 3 V wyższe od napięcia stabilizacji.

W tym wypadku 5+3=8V. W jaki sposób z 5V AC uzyskać 8V DC zwykłym prostownikiem? Nie wiem. No ale widocznie chińczyk i tym razem ma inne wzory i prawidła... :)
    Tym razem obecność zasilania sygnalizuje dioda czerwona, co jest miłym zaskoczeniem po wszechobecnych niebieskich kontrolkach ;).
    Co więcej? Cztery otwory mocujące Φ 3,2mm (tym razem nie będzie kłopotu ze śrubkami jak na płytce wskaźnika poziomu opisanego wcześniej), chińskie potencjometry w wersji mini - w dodatku jedna sekcja jednego potencjometru zamiast 50k ma 42k, co w wypadku filtra nie jest zbyt dobre.

Nie wiem, czy to błąd projektowy, czy celowe działanie (mnie to w każdym razie nie pasuje), ale regulacja szerokości pasma odbywa się odwrotnie, niż by nakazywała logika; najniższa górna częstotliwość odcięcia to potencjometr skręcony w prawo, a najszersze pasmo - w lewo. We wszystkich subwooferach, z jakimi miałem do czynienia było logicznie - węższe pasmo potencjometr na minimum, szersze - obracamy w prawo aż do maksimum.
    Cena modułu to ok. 24 zł. Czy warto? To już każdy powinien rozstrzygnąć indywidualnie. Osobiście wolałbym zrobić wszystko sam - większa możliwość "dopasowania" schematu do osobistych wymagań, możliwość doboru elementów (chociażby te potencjometry) itp. Jednak jeśli ktoś potrzebuje "na szybko" coś do swojego aktywnego suba wstawić - może wybrać ten moduł.

P.S. Gdyby komuś pasowało zasilić go z tego samego napięcia co końcówka mocy, musiałby pominąć mostek i podać napięcie (mowa o napięciu DC) bezpośrednio na kondensator główny (1500uF/25V). No i należy zwracać przy tym uwagę, by nie przekroczyć maksymalnego napięcia dla układu inwertera napięcia, czyli TCL 7660.
    W wypadku, gdyby dostępne napięcie było wyższe - należałoby wstępnie je stabilizować do wartości ok. 12-15V - np. LM7812.

Pozdrawiam.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
    398216 Usunięty wrote 25144 posts with rating 3464, helped 3140 times. Been with us since 2015 year.
    Nepto
    Level 8  
    Ciekawe dlaczego konstruktorzy zdecydowali się na zasilanie symetryczne za pomocą konwertera napięcia a nie prostą sztuczną masę. Chyba wyszłoby mniej kondensatorów i prostszy układ? Tylko wtedy pewnie trzeba by zastosować inny wzmacniacz operacyjny, bo NE5532 wymaga min. +-5V.
    I druga ciekawa sprawa, czy ICL7660/TL7660 nie będzie powodował zakłóceń? Według noty katalogowej częstotliwość wewnętrznego oscylatora to 10 kHz. Ale może w przypadku filtru dolnoprzepustowego do subwoofera to nie ma znaczenia?
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    ditomek wrote:
    5VAC po wyprostowaniu i wygładzeniu kondensatorem wzrasta o pierwiastek z 2...

Co daje 5x1,414=7,07V co dla minimalnego Vin=7,5V (dla 7805) przy prądzie obciążenia rzędu kilku-kilkunastu mA jest wystarczające choć nie zalecane (zależy od producenta 7805).
    123104
    Level 11  
    Trzeba jeszcze odjąć spadki napięcia na diodach i zrobi się mniej niż 7V.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Nepto wrote:
    dlaczego konstruktorzy zdecydowali się na zasilanie symetryczne za pomocą konwertera napięcia a nie prostą sztuczną masę.
    Tego nie wie nikt... no, może poza samym konstruktorem tego modułu... :)
    Nepto wrote:
    czy ICL7660/TL7660 nie będzie powodował zakłóceń?
    Nie powoduje - w każdym razie ani nie widać (na oscyloskopie) ani nie słychać. Ale fakt faktem - rozwiązanie z przetwornicą/inwertorem jest dość... kontrowersyjne. Tym bardziej że faktyczne zasilanie jest na pograniczu zalecanego minimum.
    ditomek wrote:
    5VAC po wyprostowaniu i wygładzeniu kondensatorem wzrasta o pierwiastek z 2....
    Kolega uważał na lekcjach jak widzę. Bardzo dobrze, ale teoria teorią a praktyka praktyką - na wejściu stabilizatorów serii LM78** (i 79**) 3 V więcej niż napięcie stabilizowane to minimum. I mówię tu już o napięciu BEZ tętnień...
    123104 wrote:
    Trzeba jeszcze odjąć spadki napięcia na diodach i zrobi się mniej niż 7V.
    Dokładnie tak. Uwzględniając to co pisałem wyżej oraz to co pisze Kolega nijak nie potrafię sobie wyobrazić poprawnej pracy - i to nie tylko stabilizatora, ale i całego modułu - przy tak niskim napięciu zasilania. W każdym razie nie zalecałbym takich projektów bez wcześniejszego sprawdzenia w realu jak filtr pracuje przy takim zasilaniu.
    Ja nie miałem niestety transformatora z 5V~ na wyjściu więc siłą rzeczy sprawdzałem podając na wejście ok. 10V DC z zasilacza warsztatowego.
    acctr
    Level 20  
    Nepto wrote:
    czy ICL7660/TL7660 nie będzie powodował zakłóceń?

Mało prawdopodobne - jest to przetwornica pojemnościowa o niskiej wydajności prądowej.

Dodano po 5 [minuty]:

398216 Usunięty wrote:
    5VAC po wyprostowaniu i wygładzeniu kondensatorem wzrasta o pierwiastek z 2....
    Kolega uważał na lekcjach jak widzę. Bardzo dobrze, ale teoria teorią a praktyka praktyką - na wejściu stabilizatorów serii LM78** (i 79**) 3 V więcej niż napięcie stabilizowane to minimum. I mówię tu już o napięciu BEZ tętnień...

Nazywajmy rzeczy po imieniu- napięcie skuteczne razy pierwiastek z dwóch to amplituda. A co do wątpliwości związanych z wartością 5VAC, to prawdopodobnie pierwotnie przewidziano tam stabilizator LDO, ale w ramach oszczędności wpakowali klasyczną 78xx.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    acctr wrote:
    Nazywajmy rzeczy po imieniu- napięcie skuteczne razy pierwiastek z dwóch to amplituda.
    Nazywanie rzeczy "po imieniu" czyli pisanie językiem poprawnym technicznie jest - owszem - bardzo przydatne, ale raczej w rozprawach naukowych, nie na forum, którego większość użytkowników to amatorzy/entuzjaści zaczynających przygodę z elektroniką. Tu raczej powinno się pisać w sposób pozwalający na zrozumienie przez ogół Użytkowników.
    Amator zrozumie to proste wyjaśnienie, a zawodowiec winien zrozumieć sens takiego uproszczenia.
    Na techniczne wyjaśnienia przyjdzie czas później.
    Po prostu pisząc "czysto technicznie" moglibyśmy odstręczać tych "Nowych" zamiast wciągać poprzez pisanie w sposób uproszczony, ale za to zrozumiały.
    Takie jest moje zdanie w tej kwestii, więc jeśli można to właśnie takie mam i proszę je uszanować.
    acctr wrote:
    prawdopodobnie pierwotnie przewidziano tam stabilizator LDO
    "Prawdopodobnie" nie znaczy "na pewno". Ja w każdym razie przypuszczam (a to po przeczytaniu kilkudziesięciu opisów i oglądając kilkadziesiąt modułów z Alliexpres), że po prostu wiele produktów tam oferowanych to efekt prac nie do końca przemyślanych przez ich konstruktorów.
    Niezwykle często można się też spotkać z kopiowaniem całych opisów z innych aukcji, dotyczących tylko wizualnie podobnych produktów.
    Innymi sowy - Chińczyk - sprzedawca nie zna się na tym co sprzedaje, a projektanci nie znają realiów. Stad też możemy napotykać co i raz takie kwiatki jak np. wzmacniacz mocy 50 W zasilany z 5V (bez przetwornicy rzecz jasna). Po to (to również moje przypuszczenie) są takie recenzje na forum by "oczyścić ziarna od plew" i pokazać rzeczywiste - sprawdzone w praktyce i poparte testami - opinie.
    W innym temacie ostatnio zamieszczonym opisuję np. wskaźnik wysterowania. Nic w tym nie byłoby dziwnego, gdyby nie to że podczas testów okazało się (po raz kolejny zresztą), że chińczyk prawdy nie mówi... Czemu? W opisie pokazano tenże wskaźnik, a raczej jego rysunek z oznaczonymi poziomami wysterowania przyporządkowanymi jakoby...) dla kolejnych LED. Co pokazał test? Proszę samemu przeczytać.
    Nie wspominam tu o beznadziejnych tłumaczeniach instrukcji i opisów z których niczego nie można zrozumieć.
    acctr
    Level 20  
    398216 Usunięty wrote:
    Nazywanie rzeczy "po imieniu" czyli pisanie językiem poprawnym technicznie jest - owszem - bardzo przydatne, ale raczej w rozprawach naukowych, nie na forum, którego większość użytkowników to amatorzy/entuzjaści zaczynających przygodę z elektroniką. Tu raczej powinno się pisać w sposób pozwalający na zrozumienie przez ogół Użytkowników.
    Amator zrozumie to proste wyjaśnienie, a zawodowiec winien zrozumieć sens takiego uproszczenia.
    Na techniczne wyjaśnienia przyjdzie czas później.

Opisywanie sygnału okresowo zmienneg używając sformułowań "napięcie bez tętnień" wcale nie upraszcza opisu. Odkładanie na później przyswojenia pojęć takich jak składowa stała, wartość średnia, wartość skuteczna, amplituda, wartość chwilowa to jest bardzo zła rzecz.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    acctr wrote:
    Odkładanie na później przyswojenia pojęć takich jak składowa stała, wartość średnia, wartość skuteczna, amplituda, wartość chwilowa to jest bardzo zła rzecz.
    No i bardzo dobrze. Ty napisałeś jak Ty to widzisz, ja wytłumaczyłem jak ja to widzę. I co z tego wynika? Ja przedstawiłem argumentacje swojego punktu widzenia, argumentacji twojego nie widzę, poza jedną: "ma być tak jak ja piszę bo wszystko inne jest złe".

Powtarzam - uważam, że zarzucenie komukolwiek umysłu zbyt dużą ilością pojęć, które same z siebie wymagają wyjaśnienia to prosta droga do zniechęcenia każdego. Mnie w każdym razie tak uczono i nie narzekam. Jak coś mnie interesowało bardziej z jakiegoś powodu - sam zaczynałem szukać (w książkach, netu wtedy nie było nawet w planach) i uczyć się tych bardziej naukowych rzeczy.
    Jak w szkole uczą obcego języka to od razu od zasad gramatyki, czy od prostych słówek?
    mmm777 wrote:
    Takie trójpinowe gniazdo jest oznaczane: XH2.54x3
    O widzisz! Dziękuję za to. Ja pewnie i tak zaraz zapomnę, ale przynajmniej będę wiedział gdzie szukać ;)