Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD.

398216 Usunięty 16 Jun 2021 14:28 1887 10
Tespol
 • Po filtrze z tego tematu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3801221.html
  pozwolę sobie opisać jego... klona? Braciszka? Nieważne. W każdym razie też z Aliexpress i też (co oczywiste) chińskiego autorstwa.

  AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD.

  Po wstępnym obejrzeniu paczuszki doszedłem do wniosku, że za wiele do roboty to mieć nie będę:

  AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD.

  Wszystko polutowane, wystarczyło wpiąć przewód (też w zestawie) i zacząć testy.

  AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD. AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD. AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD.

  Pierwsze, co mnie zastanowiło to pojedyncze gniazdo zasilania i podwójne elektrolity filtrujące to zasilanie. Tajemnica została szybko rozwiązana - okazało się, że ujemne napięcie jest wytwarzane specjalistycznym układem scalonym:

  AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD.

  DS tego układu w załączniku na końcu tematu.
  Napięcie zasilania trafia najpierw jednak na mostek prostowniczy i po wyprostowaniu wstępnie jest "wygładzane" kondensatorem 1500uF/25V.
  Co ciekawe - z jakiegoś nieznanego mi powodu, konstruktor zastosował 2-amperowy mostek prostowniczy. Z powodzeniem można by dać jakiś w wersji SMD czy nawet 1 A przewlekany - pobierany przez układ prąd jest naprawdę niewielki (nie przekracza 30mA). Zresztą i linia dodatniego zasilania też zamiast mostka np. 100mA ma solidny, w obudowie TO 220 znany LM7805. Może po prostu mieli tego za dużo - nie wiem. Może miejsce na płytce trzeba było wypełnić... ;)
  Wymiary płytki - 50mm x 50mm wysokość "montażowa" (czyli uwzględniając lutowne pady od spodu płytki) 25mm. Rozstaw potencjometrów to 25mm (wbrew temu, co podaje sprzedawca na stronie, z której moduł został zakupiony: https://pl.aliexpress.com/item/4001175762430.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4fa55c0f3NXv5z - znów się potwierdziło, że lepiej nie wierzyć na słowo).
  Co do schematu... Nie chciało mi się zrysowywać z natury, bo to i wzrok już nie ten, a i na dobrą sprawę czego można się spodziewać po takim układzie? W każdym razie posiłkując się schematem z linku oraz tego, co można znaleźć w sieci, wynika, że to "najprostszy z najprostszych" układ o zmiennej częstotliwości filtra górnozaporowego. A ponieważ najprostszy, to i parametry też nie należą do idealnych i z niewielkimi różnicami pokrywają się z tymi z tematu Kolegi ArturAVS. Pozwoliłem sobie to sprawdzić i widząc ogromne podobieństwo w wynikach (i to zarówno w szerokości pasma, jak i zmianie czułości w funkcji zmiany szerokości pasma), doszedłem do wniosku, że nie ma to większego sensu.
  Po prostu chińczyk wziął "gotowy" schemat i jedyne, co zmienił, to elementy na SMD oraz sposób zasilania wzmacniaczy operacyjnych na symetryczny.
  Tak więc zainteresowanych zapraszam do tematu Kolegi ArturAVS z linka na początku tematu i użycia wyobraźni.
  Układy wzmacniaczy operacyjnych to (bo cóż by innego... :) ) NE5532, potencjometry 2x 50kB (czyli znów liniowy do regulacji wzmocnienia).

  AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD.
  AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD.

  Sygnał podawany jest na dwa (??) gniazda o rastrze 2,54mm (nie pamiętam, jak się ten typ konkretny nazywa), wyjście z kolei na dwóch szpilkach goldpina (???). Gniazda do podłączenia zasilania (sprzedawca podaje - słusznie zresztą - możliwość zasilania z napięcia stałego lub zmiennego o wartości max 7-15V dla DC i 5-12V dla AC. No i tu bym polemizował. Co prawda prostownik nieco "podbija" napięcie, ale tak czy inaczej zarówno dla LM7805 (linia zasilania dodatnia jest stabilizowana z wyjścia mostka tym układem) - jak i całej rodziny tych układów - minimalne napięcie wejściowe musi być o CO NAJMNIEJ 3 V wyższe od napięcia stabilizacji.

  AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD.

  W tym wypadku 5+3=8V. W jaki sposób z 5V AC uzyskać 8V DC zwykłym prostownikiem? Nie wiem. No ale widocznie chińczyk i tym razem ma inne wzory i prawidła... :)
  Tym razem obecność zasilania sygnalizuje dioda czerwona, co jest miłym zaskoczeniem po wszechobecnych niebieskich kontrolkach ;).
  Co więcej? Cztery otwory mocujące Φ 3,2mm (tym razem nie będzie kłopotu ze śrubkami jak na płytce wskaźnika poziomu opisanego wcześniej), chińskie potencjometry w wersji mini - w dodatku jedna sekcja jednego potencjometru zamiast 50k ma 42k, co w wypadku filtra nie jest zbyt dobre.

  AIYIMA NE5532 - filtr subwoofera (kolejny) - w wersji SMD.

  Nie wiem, czy to błąd projektowy, czy celowe działanie (mnie to w każdym razie nie pasuje), ale regulacja szerokości pasma odbywa się odwrotnie, niż by nakazywała logika; najniższa górna częstotliwość odcięcia to potencjometr skręcony w prawo, a najszersze pasmo - w lewo. We wszystkich subwooferach, z jakimi miałem do czynienia było logicznie - węższe pasmo potencjometr na minimum, szersze - obracamy w prawo aż do maksimum.
  Cena modułu to ok. 24 zł. Czy warto? To już każdy powinien rozstrzygnąć indywidualnie. Osobiście wolałbym zrobić wszystko sam - większa możliwość "dopasowania" schematu do osobistych wymagań, możliwość doboru elementów (chociażby te potencjometry) itp. Jednak jeśli ktoś potrzebuje "na szybko" coś do swojego aktywnego suba wstawić - może wybrać ten moduł.

  P.S. Gdyby komuś pasowało zasilić go z tego samego napięcia co końcówka mocy, musiałby pominąć mostek i podać napięcie (mowa o napięciu DC) bezpośrednio na kondensator główny (1500uF/25V). No i należy zwracać przy tym uwagę, by nie przekroczyć maksymalnego napięcia dla układu inwertera napięcia, czyli TCL 7660.
  W wypadku, gdyby dostępne napięcie było wyższe - należałoby wstępnie je stabilizować do wartości ok. 12-15V - np. LM7812.

  Pozdrawiam.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Offline 
  Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
  398216 Usunięty wrote 29209 posts with rating 5622, helped 3552 times. Been with us since 2015 year.
 • Tespol
 • #2
  Nepto
  Level 15  
  Ciekawe dlaczego konstruktorzy zdecydowali się na zasilanie symetryczne za pomocą konwertera napięcia a nie prostą sztuczną masę. Chyba wyszłoby mniej kondensatorów i prostszy układ? Tylko wtedy pewnie trzeba by zastosować inny wzmacniacz operacyjny, bo NE5532 wymaga min. +-5V.
  I druga ciekawa sprawa, czy ICL7660/TL7660 nie będzie powodował zakłóceń? Według noty katalogowej częstotliwość wewnętrznego oscylatora to 10 kHz. Ale może w przypadku filtru dolnoprzepustowego do subwoofera to nie ma znaczenia?
 • Tespol
 • #4
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  ditomek wrote:
  5VAC po wyprostowaniu i wygładzeniu kondensatorem wzrasta o pierwiastek z 2...

  Co daje 5x1,414=7,07V co dla minimalnego Vin=7,5V (dla 7805) przy prądzie obciążenia rzędu kilku-kilkunastu mA jest wystarczające choć nie zalecane (zależy od producenta 7805).
 • #5
  123104
  Level 12  
  Trzeba jeszcze odjąć spadki napięcia na diodach i zrobi się mniej niż 7V.
 • #6
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Nepto wrote:
  dlaczego konstruktorzy zdecydowali się na zasilanie symetryczne za pomocą konwertera napięcia a nie prostą sztuczną masę.
  Tego nie wie nikt... no, może poza samym konstruktorem tego modułu... :)
  Nepto wrote:
  czy ICL7660/TL7660 nie będzie powodował zakłóceń?
  Nie powoduje - w każdym razie ani nie widać (na oscyloskopie) ani nie słychać. Ale fakt faktem - rozwiązanie z przetwornicą/inwertorem jest dość... kontrowersyjne. Tym bardziej że faktyczne zasilanie jest na pograniczu zalecanego minimum.
  ditomek wrote:
  5VAC po wyprostowaniu i wygładzeniu kondensatorem wzrasta o pierwiastek z 2....
  Kolega uważał na lekcjach jak widzę. Bardzo dobrze, ale teoria teorią a praktyka praktyką - na wejściu stabilizatorów serii LM78** (i 79**) 3 V więcej niż napięcie stabilizowane to minimum. I mówię tu już o napięciu BEZ tętnień...
  123104 wrote:
  Trzeba jeszcze odjąć spadki napięcia na diodach i zrobi się mniej niż 7V.
  Dokładnie tak. Uwzględniając to co pisałem wyżej oraz to co pisze Kolega nijak nie potrafię sobie wyobrazić poprawnej pracy - i to nie tylko stabilizatora, ale i całego modułu - przy tak niskim napięciu zasilania. W każdym razie nie zalecałbym takich projektów bez wcześniejszego sprawdzenia w realu jak filtr pracuje przy takim zasilaniu.
  Ja nie miałem niestety transformatora z 5V~ na wyjściu więc siłą rzeczy sprawdzałem podając na wejście ok. 10V DC z zasilacza warsztatowego.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  398216 Usunięty
  Level 43  
  acctr wrote:
  Nazywajmy rzeczy po imieniu- napięcie skuteczne razy pierwiastek z dwóch to amplituda.
  Nazywanie rzeczy "po imieniu" czyli pisanie językiem poprawnym technicznie jest - owszem - bardzo przydatne, ale raczej w rozprawach naukowych, nie na forum, którego większość użytkowników to amatorzy/entuzjaści zaczynających przygodę z elektroniką. Tu raczej powinno się pisać w sposób pozwalający na zrozumienie przez ogół Użytkowników.
  Amator zrozumie to proste wyjaśnienie, a zawodowiec winien zrozumieć sens takiego uproszczenia.
  Na techniczne wyjaśnienia przyjdzie czas później.
  Po prostu pisząc "czysto technicznie" moglibyśmy odstręczać tych "Nowych" zamiast wciągać poprzez pisanie w sposób uproszczony, ale za to zrozumiały.
  Takie jest moje zdanie w tej kwestii, więc jeśli można to właśnie takie mam i proszę je uszanować.
  acctr wrote:
  prawdopodobnie pierwotnie przewidziano tam stabilizator LDO
  "Prawdopodobnie" nie znaczy "na pewno". Ja w każdym razie przypuszczam (a to po przeczytaniu kilkudziesięciu opisów i oglądając kilkadziesiąt modułów z Alliexpres), że po prostu wiele produktów tam oferowanych to efekt prac nie do końca przemyślanych przez ich konstruktorów.
  Niezwykle często można się też spotkać z kopiowaniem całych opisów z innych aukcji, dotyczących tylko wizualnie podobnych produktów.
  Innymi sowy - Chińczyk - sprzedawca nie zna się na tym co sprzedaje, a projektanci nie znają realiów. Stad też możemy napotykać co i raz takie kwiatki jak np. wzmacniacz mocy 50 W zasilany z 5V (bez przetwornicy rzecz jasna). Po to (to również moje przypuszczenie) są takie recenzje na forum by "oczyścić ziarna od plew" i pokazać rzeczywiste - sprawdzone w praktyce i poparte testami - opinie.
  W innym temacie ostatnio zamieszczonym opisuję np. wskaźnik wysterowania. Nic w tym nie byłoby dziwnego, gdyby nie to że podczas testów okazało się (po raz kolejny zresztą), że chińczyk prawdy nie mówi... Czemu? W opisie pokazano tenże wskaźnik, a raczej jego rysunek z oznaczonymi poziomami wysterowania przyporządkowanymi jakoby...) dla kolejnych LED. Co pokazał test? Proszę samemu przeczytać.
  Nie wspominam tu o beznadziejnych tłumaczeniach instrukcji i opisów z których niczego nie można zrozumieć.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  398216 Usunięty
  Level 43  
  acctr wrote:
  Odkładanie na później przyswojenia pojęć takich jak składowa stała, wartość średnia, wartość skuteczna, amplituda, wartość chwilowa to jest bardzo zła rzecz.
  No i bardzo dobrze. Ty napisałeś jak Ty to widzisz, ja wytłumaczyłem jak ja to widzę. I co z tego wynika? Ja przedstawiłem argumentacje swojego punktu widzenia, argumentacji twojego nie widzę, poza jedną: "ma być tak jak ja piszę bo wszystko inne jest złe".

  Powtarzam - uważam, że zarzucenie komukolwiek umysłu zbyt dużą ilością pojęć, które same z siebie wymagają wyjaśnienia to prosta droga do zniechęcenia każdego. Mnie w każdym razie tak uczono i nie narzekam. Jak coś mnie interesowało bardziej z jakiegoś powodu - sam zaczynałem szukać (w książkach, netu wtedy nie było nawet w planach) i uczyć się tych bardziej naukowych rzeczy.
  Jak w szkole uczą obcego języka to od razu od zasad gramatyki, czy od prostych słówek?
  mmm777 wrote:
  Takie trójpinowe gniazdo jest oznaczane: XH2.54x3
  O widzisz! Dziękuję za to. Ja pewnie i tak zaraz zapomnę, ale przynajmniej będę wiedział gdzie szukać ;)