Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w wyborze zestawu LED RGBW 15m

pg_ryu 17 Jun 2021 02:11 1815 64
    pg_ryu
    Level 11  
    Witam serdecznie i od razu przepraszam jeżeli w takim zacnym gronie wyjdę na laika :)

Poszukuję (najlepiej) gotowego zestawu RGBW LED do zamontowania na suficie podwieszanym. Chodzi o coś w ten deseń:

Długość taśmy koniecznej do okrążenia sufitu to około 15m. Zależy mi na tym, aby były to (koniecznie) diody RGBW z dobrą bielą i regulacją barwy i natężenia oświetlenia, skłonne w miarę sensownie podświetlić pokój 16m^2 (choć będą one pełniły rolę oświetlenia głównie dekoracyjnego gdyż oprócz taśm ledowych zamontowane będą dookoła halogeny oraz centralnie - plafon).

Czy ktoś z Was może polecić jakiś gotowy zestaw 24V ze sterownikiem i zasilaczem? Być może w serwisie aukcyjnym na "A" lub innej stronie/sklepie jest coś wartego zakupu? Mogłoby to być np 2x7.5m zasilone równolegle bo jak się domyślam w jednym ciągu taka długość taśmy nie ma prawa bytu bez spadku napięcia i jasności.

Bardzo proszę o pomoc, wszystkie rady mile widziane :)

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
    bumble
    User under supervision
    Ja używam firmy MiLight ze sterowaniem z app, alexy i naściennych paneli + pilot. Do tego może być zestaw z diodami prograamowalnymi. Jaka barwa światła białego?
    pg_ryu
    Level 11  
    Najlepiej neutralny biały, ewentualnie zimny. Jeśli to tylko możliwe, proszę o propozycje gotowych zestawów.
    pg_ryu
    Level 11  
    Czy coś takiego dałoby radę? :

Link

Zastanawiam się czy mimo to iż jest to zestaw 24v, jasność na końcu taśmy 10-metrowej nie będzie zauważalnie mniejsza? No i jak z jasnością paska 14,4W/m ? Nie będzie za mocna na 15m?
    bumble
    User under supervision
    To własnie jest MiLight. Im pasek jaśniejszy tym lepiej bo zawsze możesz przyciemnić. Lepiej szukać czegoś z 120 led/m do tego zwróć uwagę na zastosowane diody i dodam że barwa biała zimna bedzie lekko w niebiesko nie wiem czy ci się to spodoba. Cena za wysoka.
    pg_ryu
    Level 11  
    Niestety, póki co w opcji 120 diod/m widzę jedynie zestawy z samym światłym białym, nie RGBW.
  • Helpful post
    bumble
    User under supervision
    Jeśli nie jest to oświetlenie główne to powinno być ok. Pilot i driver to koszt 50zł taki zasilacz jak ten z linku drugie 50 wiec nie wiem co kosztuje 470zł to jakaś bzdura. Do tego są jeszcze naścienne sterowniki. Do podłaczenia do internetu i sterowanie z app albo głosowao jak masz asystenta google albo alexe. Szukaj lepszegp zasilacza nie takiego z wentylatorkiem w środku bo po prostu jest głosny i żeby miał zapas mocy z 20-25%.
    pg_ryu
    Level 11  
    Oferowany w aukcji zasilacz ma w środku wentylator? Nie widzę go...
    Generalnie dostałem informację od sprzedawcy, że przy 14,4W/m nominalnego poboru mocy diod, zasilacz 200W na 15m jest wystarczający gdyż diody w rzeczywistości pobierają ok 30% mniej mocy nominalnej. Czy to prawda?

Pytanie 2: co sądzić o tym komplecie (pomijając to że cena kosmiczna)?:

Link

Moc wydaje się ogromna (19,2W/m). Czy taka moc na około 15m taśmy nie jest już za duża na oświetlenie dekoracyjno/użytkowe 16m^2 pokoju? Pomijając cenę zestaw wygląda interesująco, jednak nie chciałbym zbankrutować :) Jaki jest "realny" pobór mocy takiego 15m zestawu?
  • Helpful post
    bumble
    User under supervision
    Moc jest podana przy pełnej jasności diod. Co do cen to kosmos. MiLight ten zestaw czyli pilot i Driver to 50zl na innych aukcjach jednak proponuje inny Driver do podłączenia do internetu i możliwość sterownia z app z telefonu. Zasilacz kosztuje 75-100 zł od sztuki. Chyba ze jeden dużej mocy. To tanie jeśli nie najtańsze chińskie zasilacze. Taśma to ok 100zl za 5mb tyle płaciłem za RGBWW w silikonie do kuchni ip67. Wiec cena taka to kosmos.

Dodano po 1 [minuty]:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-do-led-impulsowy-instalacyjny-24v-10a240w-10631329909
    Oczywiście trzeba dobrać do ilości diod ale to przykład.

Dodano po 4 [minuty]:

https://allegro.pl/oferta/5m-tasma-led-24v-rgbw-rgb-w-jakosc-trwalosc-300led-9011497556
    Te ceny w granicach 400zl pewnie ok. Taśma jest dość droga.
    Zasilacz proponuje co najmniej 30% większy niż potrzeba z wyliczeń.
    oun
    Level 21  
    pg_ryu wrote:
    Niestety, póki co w opcji 120 diod/m widzę jedynie zestawy z samym światłym białym, nie RGBW.

Szukaj taśm LED RGB+CCT (RGBWW) w których barwę bieli ustawiasz. Można też zrobić kombinację RGB+CCT lub RGB+WW+CW.
    Ze sterowaniem każdy z w/w ogarniesz i dla przykładu, tak to u siebie zorganizowałem.
    pg_ryu
    Level 11  
    Gdyby faktycznie wziąć pod uwagę taśmę RGBCCT, czy taki komplet byłby ok? :

1. Taśma RGBCCT 15m - 15m, może da się znaleźć gdzieś taniej?
    2. Sterownik RGBCCT+Pilot - czy jeden sterownik wystarczy?
    3. No właśnie i tu problem... jaki zasilacz? Przy mocy znamionowej taśmy 19,2W/m, przy około 15m (realne 14) całość pobierałaby maksymalnie 288W. Jaki model zasilacza byłby odpowiedni? A może dwa słabsze ? Proszę o propozycje :)

To wszystko czy potrzebuję jeszcze czegoś?

Druga sprawa to kwestia montażu. Generalnie chyba najlepiej byłoby rozciąć taśmę w rogach, złączyć złączkami 90 stopni (pewnie 6 pin, o ile takie można dostać), i.. co dalej? Czy można by całość, tzn cały 15m pasek zasilić z obydwu stron jednocześnie żeby zapewnić jednolitą jasność?
    bumble
    User under supervision
    Zasilacz ok. Musisz zasilić z obu końców. Złączki są tylko trzeba poszukać. Jeśli nie chcesz sterowania z telefonu itp to sterownik ok. Taśmę żeby wygiąć pod kontem 90st musisz zrobić pentelke. Jak masz miejsce i nie będzie widać to można próbować.

Dodano po 1 [minuty]:

https://ledison-led-lights.co.uk/strip-lights...BeianV4DpX8Qhkw8HySIufbpVgHVHYphoCcIsQAvD_BwE
    Szukaj w Polsce
    pg_ryu
    Level 11  
    Witam ponownie.

Zakładając że sprzęt z powyższej listy zakupów będzie odpowiedni, czy prawidłowe będzie podłączenie całości w "obwód zamknięty" jak na poniższym schemacie? :

Czy sterownik wystarczy podłączyć do jednego z końców tasmy? Miała by być ona jedną całością z podłączonym "+" i "-" na obydwu końcach.

Ponadto czy nie lepiej zastosować 2 mniejsze zasilacze około 150 Watowe i podłączyć każdy z nich do poszczególnego końca taśmy?

Proszę także o sprawdzenie poprawności podłączenia biegunów ("+" z zasilacza do "+" na obydwu końcach taśmy, "-" zasilacza do "-" na obydwu końcach). Nie chciałbym żeby zestaw za 1000 od razu po podłączeniu zgasł na zawsze :)

Dzięki za pomoc!
    bumble
    User under supervision
    Nie jest prawidłowo. Łączysz rownolegle oba końce wszystkie wyprowadzenia. Robisz pętle i do tego sterownik. Tak jak na rysunku jest złe. Z zasilacza 24V tylko na sterownik. Ze sterownika oba końce taśmy.

Dodano po 3 [minuty]:

Przy dwóch zasilaczach łączysz je po prostu rownolegle. Taśma jest zasilana przez sterownik. Lepiej jak użyjesz jeden zasilacz 350-400W.
    pg_ryu
    Level 11  
    Dobra, mały update.

Po rozmowach ze sprzedawcą, najprawdopodobniej byłby to taki komplet:
    1. Taśma - Link - kupię 16m ale potrzebne będzie ok 14m.
    2. Zasilacz - GLG-300 - jednak 300W (nie ma 350W), ten jest bezgłośny (poprzedni miał wentylator i również był 300W)
    3. Kontroler - Link - mocniejszy niż poprzedni z MiLight, podobno wystarczy jeden.
    4. Złączki - Link oraz Link

Połączenie wyglądałoby pewnie w taki sposób (o ile jest poprawne):

Czy taki schemat podłączenia i sprzęt będzie w porządku? Potrzebuję dokupić coś jeszcze (w stylu wzmacniacz rgb czy cokolwiek innego)?
    Proszę o potwierdzenie lub wyprowadzenie z błędu ;) Dzięki za pomoc.
    oun
    Level 21  
    Obwód bezpieczniej zasilić z obu stron, aczkolwiek skoro owa taśma LED wzmocnione ma PCB to można przed montażem zasilić taśmę z jednej strony i sprawdzić czy wystąpią różnice między pierwszym i ostatnim chipem LED, w barwie i jasności. Sterownik FUT039 maksymalnie można obciążyć 10A i 6A na kanał. U Ciebie będzie 11A sumarycznie i nie wiadomo ile prądu pobierze CW i WW, a obawiam się, że może to być więcej niż 6A. Potrzeba więcej danych n/t taśmy LED....
    Taśmy nie łączysz w rogach, a zaginasz i nawet jeśli chip wypadnie dokładnie w rogu to jest on na tyle mały że zmieścisz go w róg, a pamiętaj przy tym, że taśmę dzielić możesz co 10cm.
    Zasilanie podpinasz jedynie pod kontroler, a z kontrolera wychodzisz na sterowanie i zasilanie taśmą. Pamiętając przy tym o odpowiednich przekrojach żył.

Przy doborze zasilacza stosuje się o 20% wyższy pobór prądu niż deklarowany i 300W to za mało.

Schemat dobry.

Tańszy kontroler, choć uważam, że WIFI zbędne i lepiej nie przepłacać za coś czego przy pilocie i tak nie będzie się używać i tańszy będzie wystarczający.
    pg_ryu
    Level 11  
    Sterownik FUT zastąpiony jest innym w nowych linkach. Dane taśmy dostępne są tutaj: Link. Czy faktycznie zasilacz 300W będzie za słaby przy ok. 14m taśmy o nominalnej mocy 19W/m? Mogę w takim razie prosić o propozycję "wystarczającego" (bez wentylatora)?
    oun
    Level 21  
    W wypowiedzi wyżej dodałem linki do tańszych kontrolerów.
    Zasilacz 300W teoretycznie wystarczy ale jeśli będzie pracował pod pełnym obciążeniem (zależy czy jest to oświetlenie podstawowe) to jego żywot może być krótki.
    pg_ryu
    Level 11  
    Dzięki za propozycje kontrolerów. Jak najbardziej jeżeli mocowo "wyrobią", lepiej wziąć tańsze. Mogę prosić jeszcze o jakiś pilot który podejdzie do w.w. urządzeń? FUT089? No i jeżeli znalazłaby się propozycja lepszego zasilacza - będę wdzięczny.
    oun
    Level 21  
    FUT092 jest aż nadto i obsłuży on 4 kontrolery (strefy). Jeśli planujesz rozbudowę i stref planujesz więcej to kup na 99 stref.
    Zasilacz 300W bez aktywnego chłodzenia ciężko będzie znaleźć albo za kosmiczne pieniądze.
    Można iść drogą niskobudżetową, a tego typu zasilacz co 2-3 lata wymieniać i w 90% tego typu zasilaczy piszczą cewki...
    pg_ryu
    Level 11  
    Sprzedawca też odradził mi kupno tego typu "wynalazków" przez piszczące cewki. Mam zatem dylemat - czy brać ten który mi polecono 300W (GLG-300, na Allegro 289zł), cz znaleźć jakiś 350W z chłodzeniem aktywnym ale nie wiadomo jak głośno działającym... :( Która opcja lepsza? Dałbym szansę temu pasywnemu ale jeśli coś ma nie działać lub paść po kilku miesiącach to... Wolę coś nieco droższego a pewniejszego. Zgłupiałem już szczerze mówiąc

Odnośnie wcześniejszego postu o grubości żył - jakie przewody powinienem wybrać do połączenia zasilacza z kontrolerem i kontrolera z taśmami?
    oun
    Level 21  
    Jeśli będzie za głośno (cewki lub chłodzenie) to masz 14 dni na odstąpienie od umowy.

Dodano po 9 [minuty]:

pg_ryu wrote:
    jakie przewody powinienem wybrać do połączenia zasilacza z kontrolerem i kontrolera z taśmami?

Jaka długość przewodów?
    pg_ryu
    Level 11  
    A coś takiego? : Mean Well 320W 24V HLG-320-24 Doszedł jeszcze problem że najprawdopodobniej odległość między "półką" czyli dolnym poziomem sufitu a górą będzie miał tylko około 5cm i nie jestem pewien czy cholerny zasilacz się zmieści...

Długość przewodów od zasilacza do taśm to myślę około 50cm, góra 1m do każdej z taśm skoro mogę zacząć kleić je obok siebie. Mogą zaczynać się przy samym zasilaczu/kontrolerze.
  • Helpful post
    oun
    Level 21  
    Zasilacz dobry. Zmieści sie bowiem ma 4,4cm ale on się tam ugotuje.
    Między zasilaczem, a kontrolerem dałbym 1,5mm2, a między kontrolerem, a taśmą LED przewód plusowy 1mm2, a pozostałe 0,5mm2.
    krau
    Level 23  
    Proponowane sterowniki będą za słabe. Ten pierwszy ma max. 10A lub 6A na kanał - w zależności co pierwsze zostanie przekroczone. Ten drugi ma 3A na kanał co przy pięciu kanałach daje 15A - co nadal jest za mało. Bez wzmacniacza (np. Mi-Light Miboxer PA5) po drodze się nie obejdzie jeżeli ma to być na lata. Dodatkowo producenci nie bez przyczyny tną taśmy na rolki o długości 5mb. I co tyle właśnie należałoby dać wzmacniacz do LED.
    pg_ryu
    Level 11  
    krau wrote:
    Proponowane sterowniki będą za słabe. Ten pierwszy ma max. 10A lub 6A na kanał - w zależności co pierwsze zostanie przekroczone. Ten drugi ma 3A na kanał co przy pięciu kanałach daje 15A - co nadal jest za mało. Bez wzmacniacza (np. Mi-Light Miboxer PA5) po drodze się nie obejdzie jeżeli ma to być na lata. Dodatkowo producenci nie bez przyczyny tną taśmy na rolki o długości 5mb. I co tyle właśnie należałoby dać wzmacniacz do LED.

To już w ogóle teraz zgłupiałem :) :)

Póki co wracając do tematu zasilacza - w takim razie miejscówka na półce przysufitowej odpada? Przegrzeje się? Podpytałem i "półka" będzie miała ok 10cm wysokości przy 5cm wysokości zasilacza.
    pg_ryu
    Level 11  
    krau wrote:
    Chwila. Rozumiem, że wysokość półki to 5cm. A długość i szerokość? I czy te 5cm będzie zabudowane ( zamknięte) czy nie ( będzie mogło powietrze hulać)?

Wysokość półki (odległość od sufitu) to jednak około 10cm. szerokość - 50cm, długa będzie na około 4m (szerokość całej ściany), dookoła pokoju.
  • Helpful post
    oun
    Level 21  
    krau wrote:
    Proponowane sterowniki będą za słabe. Ten pierwszy ma max. 10A lub 6A na kanał

Teoretycznie za słabe, przy założeniu deklarowanego obciążenia 11A na obwód. Trudno jednak przewidzieć na ile ta deklaracja zgodna. Brak szczegółowych danych odnośnie taśmy LED i szczególnie jak obciążane jest WW i CW. Od biedy można przyjąć, że RGB, WW i CW pobierają po 1/3 z deklarowanej mocy, zatem 6A na kanał się nie przekroczy. Zwracałem na to uwagę wcześniej...
    MI-LIGHT WL5 i MI-LIGHT LS2 mają po 6A na kanał.

Wnęka wysokości 10cm powinna wystarczyć.
    pg_ryu
    Level 11  
    Dzięki, temat zasilacza w takim razie załatwiony, wezmę tego Mean Well 320W. Teraz pozostaje "tylko" wybrać jak najmocniejszy kontroler żeby zasilić niezależnie obydwa odcinki taśmy (ok, 2x7,5m).