Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RT4 Peugeot Citroen - zwarcie do plusa

ccezary 17 Jun 2021 12:52 489 9
    ccezary
    Level 13  
    Witam

Mam problem z radiem RT4 do Peugeota.
    Pewnego razu zauważyłem (wł. usłyszałem), że nie gra prawy przedni głośnik.
    Rozebrałem obicie drzwi, dostałem się do głośnika - szybka diagnoza: przerwa w cewce.
    Zanim zamówię nowy głośnik, próbuję podłączyć na szybko jakikolwiek i okazuje się, że dźwięku nie ma, tylko maksymalne wychylenie membrany i jakieś szumy z piskami jakby przetwornicy.
    Mierzę napięcie na przewodach i mam praktycznie ok. 12V stałego.
    Podłączyłem Diagboxa i wskazuje, że mam zwarcie prawego przedniego głośnika do plusa.
    Przedzwaniam przewody między radiem a głośnikiem i nie mam żadnego obcego plusa na nich.
    Na pozostałych kanałach, na przewodach głośnikowych mam 1/2 zasilania względem masy, a na tym uszkodzonym - jeden do masy drugi do plusa (w przybliżeniu - nie jest to czyste metaliczne zwarcie).
    Najciekawsze jest to, że w stanie stand-by radia, na tym kanale mam po 1/2 zasilania względem masy.
    Podłączyłem oscyloskop i w momencie włączenia radia, napięcie stałe na wyjściu głośnikowym rośnie wykładniczo (ok. 1-2 sek), podobnie jak krzywa ładowania kondensatora.
    Dostałem się do modułu końcówki mocy w radiu (TDA7575), obmierzyłem okolicznie kondensatory na okoliczność zwarcia i nic podejrzanego nie zauważyłem.
    Jeżdżę już tak ze 2 lata, ale problem mnie męczy co to może być.
    W Internecie, w różnych językach, szukam podobnych objawów ale nic konkretnego nie wyskakuje.
    Może któryś z Kolegów coś podpowie, jak poradzić sobie z tym problemem.

Pozdrawiam
    sosarek

Level 43  
    ccezary wrote:
    Dostałem się do modułu końcówki mocy w radiu (TDA7575), obmierzyłem okolicznie kondensatory na okoliczność zwarcia i nic podejrzanego nie zauważyłem.
    Jeżdżę już tak ze 2 lata, ale problem mnie męczy co to może być.

Na a co kondensatory mają do uszkodzenia końcówki? Wymień ją i tyle zamiast gdybać.
    miro.nasz
    Level 26  
    Witaj!
    Prawdopodobnie masz uszkodzony końcowy stopień tego kanału.
    Zanim weźmiesz się do wymiany to sprawdź kondesatory a zwłaszcza ten,który idzie na głośnik.

Pozdrawiam Miro.Nasz
    ccezary
    Level 13  
    W tej końcówce nie ma kondensatorów na wyjściu - układ mostkowy. TDA7575 ma autodiagnostykę i to ona daje informację dla DIAGBOXA o zwarciu/rozwarciu.
    Dostęp do poszczególnych elementów w końcówce mocy, tak aby ją przemierzyć na ruchu raczej średni, właściwie niemożliwy.
    Porada - weź ją wymień - nie wpadłbym na to.
    Gdyby końcówka była totalnie padnięta to chyba i drugi kanał by nie przeżył gdyby strukturę usmażyło, a lewy gra.
    sosarek

Level 43  
    ccezary wrote:
    Gdyby końcówka była totalnie padnięta to chyba i drugi kanał by nie przeżył gdyby strukturę usmażyło, a lewy gra.

No i tu się właśnie mylisz i tyczy się to nie tylko tego układu.
    ccezary
    Level 13  
    No cóż, w takim razie trzeba będzie zamówić scalaczka i zrobić podmiankę. Szkoda, że nigdzie nie mogę namierzyć jakiejś "padliny" tego radia za grosze, żeby podmienić cały moduł końcówki.

Ale zastanawia mnie dlaczego w stanie stan-by radia napięcie na wyjściu końcówki jest ok (po 1/2), a rozjeżdża się po włączeniu?
    sosarek

Level 43  
    Zanim zamówisz spójrz jeszcze raz w datasheet i porównaj z np.TDA 7375 - czasami można kupić tańszy układ i go zaaplikować.
    https://sklep.avt.pl/uklad-scalony-tda7375.ht...M47oMmuqSU6-uo_mlFq-h4FTlDnsUensaAjmGEALw_wcB
    ccezary
    Level 13  
    THT tam nie wstawisz. Końcówka to totalna "kanapka" z układzikiem smd. Fatalny dostęp serwisowy. Na moje osobiste potrzeby też nie będę robił cyrku z uruchamianiem radia poza samochodem.

Dodano po 11 [minuty]:

Tak to mniej więcej wygląda w środku RT4 Peugeot Citroen - zwarcie do plusa
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Level 38  
    Ta płytka dodatkowa do jest już jakaś przeróbka.

Tylny moduł z końcówką można kupić za ok 300 zł.

Daj foto tej płytki na kablach od drugiej strony.
    ccezary
    Level 13  
    witam

ok. jak tylko znajdę po niedzieli chwilę żeby wyciągnąć radio.
    To zdjęcie to było przykładowe z internetu. Tak, jedna płytka to doróbka bodajże wyjścia liniowego z radia.