Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Smartfon Huawei Mate 10 Lite - Problem z ładowaniem podczas używania mapy

andrzejlisek 17 Jun 2021 13:47 297 3
    andrzejlisek
    Level 28  
    Posiadam smartfon Huawei 10 Mate Lite. W samochodzie jakiś czas temu "dorobiłem" gniazdo USB do ładowania wykorzystując przetwornicę "buck" dającą 5V o wydajności 2,5A (nie pamiętam modelu, ale na pewno to była któraś Pololu kupiona w Botland) i zwykły rozgałęźnik USB z czytnikiem kart SD (to był jakiś najtańszy rozgałęźnik z 3 gniazdami USB, który zalegał w szufladzie). Przy konstrukcji podłączyłem tylko linie zasilające rozgałęźnika (obciąłem wtyczkę USB i bezpośrednio przylutowałem przewody), a wejście przetwornicy podpiąłem do obwodu zasilającego radioodbiornik i zamek centralny poprzez wyłącznik. Przetwornicę włączam tylko wtedy, gdy chce korzystać z gniazda USB, na tym obwodzie jest prąd również, gdy nie ma klucza w stacyjce.

Problem był dwa razy taki, że w smartfonie nastawiłem nawigację i jechałem gdzieś ponad dwie godziny (ta sama trasa w jedną i drugą stronę). Przed wyruszeniem miałem gdzieś 50% baterii w smartfonie, a po dojechaniu miałem 30%, czyli bateria nie ładowała się. Jestem całkowicie pewien, że prawidłowo podłączyłem kable i włączyłem przetwornicę, na smartfonie był symbol błyskawicy wskazujący, że jest on ładowany.

Wielokrotnie ładowałem smartfon na tym samym ustrojstwie (na trasie do 30 minut, bez korzystania z mapy, z mapą chyba też czasem) i zawsze trochę się podładował.

Co może być powodem tego problemu? Czy elektronika w rozgałęziaczu może jakoś przeszkadzać i ograniczać natężenie prądu? Wydaje się być mało prawdopodobne, żeby smartfon "chciał" więcej niż 1A, a nawet jeśli, to instalacja powinna móc to zapewnić.

Przetwornicę dobrałem tak, żeby dało się ładować dwa smartfony z tej "instalacji" (w razie, jakbym jechał z drugą osobą, bo ja w ogóle posiadam jeden). Czy gdybym podłączył dwa smartfony i w obu miał włączoną mapę, to czy problem byłby większy?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    blahfff
    Level 39  
    wesolyyyy wrote:
    Identycznie będziesz miał gdy podłączysz telefon do ładowania do jakiegokolwiek innego gniazda USB oferującego "tylko" typowe 5V - smartfon ładuje się bardzo wolno, a że jednocześnie pracuje to w praktyce powoli się rozładowuje.

To akurat nieprawda. Telefony potrafia ladowac sie nawet pradem na poziomie 2A przy 5V i powinno to byc wystarczajace do utrzymania aktywnej nawigacji i ekranu. Konretny prad zalezy oczywiscie od samego telefonu (i ile sobie wynegocjuje) jak i zasilacza, ale 5V nie znaczy 500mA.
    User removed account
    Level 1