Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja instalacji - zasady

Zamoj650 17 Jun 2021 20:49 555 10
e-mierniki
    Zamoj650
    Level 5  
    Witam Wszystkich,

Jako młody elektryk staram się wykonywać instalację zgodnie ze sztuką i obowiązującymi normami. Za niedługo zaczynam remont instalacji elektrycznej w mieszkaniu w starym budownictwie. Obecnie w mieszkaniu są dwa obwody zabezpieczone wyłącznikami nadprądowymi B16 oraz zabezpieczenie przedlicznikowe na klatce schodowej - bezpiecznik topikowy 25A. Podczas remontu inwestor planuje w pierwszej kolejności modernizację przedpokoju, łazienki, pomieszczenia gospodarczego oraz WC. Ustaliliśmy, że remont instalacji podzielimy na dwa etapy. W pierwszym w remontowanych pomieszczeniach demontuje istniejącą instalację i dokładam nowe obwody na remontowane pomieszczenia. Doprowadzam przewody do pozostałych pomieszczeń i zostawiam miejsce w rozdzielni na późniejsze ich podłączenie. Stare obwody (2 żyłowe aluminium) w nieremontowanych pomieszczeniach zostawiamy bez zmian na drugi etap inwestycji.

Przed rozpoczęciem pracy chciałem się zorientować jak elektrycy z doświadczeniem rozwiązują poniższe problemy:

1. Zakres prac zakwalifikowałbym raczej do przebudowy niż remontu istniejącej instalacji elektrycznej. Czy powinienem taką przebudowę zgłosić? Jeżeli tak to gdzie i jakie dokumenty powinienem przedstawić? Jeżeli będzie konieczny projekt to jaki dokładnie i jakie uprawnienia powinna posiadać osoba która taki projekt stworzy?

2. Przewód zasilający do mieszkania najprawdopodobniej nie będzie spełniał obecnych norm. Jest to układ TN-C ale przewód PEN na 99% nie będzie spełniał wymogu dotyczącego minimalnego przekroju 16mm² dla aluminium. Ze względu na rozmiar inwestycji (mały remont) inwestor raczej nie wolałby uniknąć wymianę przewodu zasilającego.

3. Rozdzielenie przewodu PEN powinno się wiązać z jednoczesnym uziemieniem przewodu PE. Wiem, że nie jest to wymóg tylko zalecenie ale mieszkanie jest na 2 piętrze a budynek nie posiada żadnego uziemienia. Linia napowietrzna dochodząca do budynku jest uziemiana co kilka budynków za pomocą połączenia z bednarką ale w pobliżu inwestycji żadnej bednarki nie widziałem.

4. Obecne normy wymagają wyposażenia rozdzielni w ograniczniki przepięć. Jak rozwiązać ten problem skoro nie mam uziemienia w rozdzielni?

Jeżeli coś pomieszałem albo czegoś nie uwzględniłem to liczę na cenne uwagi za które z góry dziękuję:)
  • e-mierniki
    gogi20
    Level 24  
    Zamoj650 wrote:
    Witam Wszystkich,

Jako młody elektryk staram się wykonywać instalację zgodnie ze sztuką i obowiązującymi normami. Za niedługo zaczynam remont instalacji elektrycznej w mieszkaniu w starym budownictwie. Obecnie w mieszkaniu są dwa obwody zabezpieczone wyłącznikami nadprądowymi B16 oraz zabezpieczenie przed licznikowe na klatce schodowej - bezpiecznik topikowy 25A. Podczas remontu inwestor planuje w pierwszej kolejności modernizację przedpokoju, łazienki, pomieszczenia gospodarczego oraz WC. Ustaliliśmy, że remont instalacji podzielimy na dwa etapy. W pierwszym w remontowanych pomieszczeniach demontuje istniejącą instalację i dokładam nowe obwody na remontowane pomieszczenia. Doprowadzam przewody do pozostałych pomieszczeń i zostawiam miejsce w rozdzielni na późniejsze ich podłączenie. Stare obwody (2 żyłowe aluminium) w nieremontowanych pomieszczeniach zostawiamy bez zmian na drugi etap inwestycji.

Przed rozpoczęciem pracy chciałem się zorientować jak elektrycy z doświadczeniem rozwiązują poniższe problemy:

1. Zakres prac zakwalifikowałbym raczej do przebudowy niż remontu istniejącej instalacji elektrycznej. Czy powinienem taką przebudowę zgłosić? Jeżeli tak to gdzie i jakie dokumenty powinienem przedstawić? Jeżeli będzie konieczny projekt to jaki dokładnie i jakie uprawnienia powinna posiadać osoba która taki projekt stworzy?

2. Przewód zasilający do mieszkania najprawdopodobniej nie będzie spełniał obecnych norm. Jest to układ TN-C ale przewód PEN na 99% nie będzie spełniał wymogu dotyczącego minimalnego przekroju 16mm² dla aluminium. Ze względu na rozmiar inwestycji (mały remont) inwestor raczej nie wolałby uniknąć wymianę przewodu zasilającego.

3. Rozdzielenie przewodu PEN powinno się wiązać z jednoczesnym uziemieniem przewodu PE. Wiem, że nie jest to wymóg tylko zalecenie ale mieszkanie jest na 2 piętrze a budynek nie posiada żadnego uziemienia. Linia napowietrzna dochodząca do budynku jest uziemiana co kilka budynków za pomocą połączenia z bednarką ale w pobliżu inwestycji żadnej bednarki nie widziałem.

4. Obecne normy wymagają wyposażenia rozdzielni w ograniczniki przepięć. Jak rozwiązać ten problem skoro nie mam uziemienia w rozdzielni?

Jeżeli coś pomieszałem albo czegoś nie uwzględniłem to liczę na cenne uwagi za które z góry dziękuję:)

1. Nie musisz takiej przebudowy/modernizacji nigdzie zgłaszać. Projekt powinien być na wszystko:) Na początku "kariery" każdy ma takie utopijne wyobrażenie, że wszystko musi być zgodne z normami (bardziej rozporządzeniami) itd. Z czasem te idylliczne sny mijają:) Niektórym zostają na zawsze i cały czas mają nadzieję, że zmienią Świat. Do wykonania projektu potrzebne są po krótce: uprawnienia budowlane projektowe w zakresie instalacji elektrycznych... To tyle chyba do pierwszego punktu:)
    2. Sam odpowiadasz sobie na pytanie. Jeśli i tak nie ma 16mm² Al to nie można nazwać tego TNC. Nawet jak by inwestor wymienił przewód zasilający do mieszkania to czy w pionie jest min 16mm² Al lub 10mm² Cu? Nazwijmy to, że jest to jednak po staremu tzw. "zerowanie".
    3. Rozdzielenie przewodu PEN nie musi się wiązać z jednoczesnym uziemieniem PEN (1000 razy na różnych forach). Tylko, że tego PEN-a nawet nie podzielisz, ponieważ sam napisałeś, że przewód zasilający mieszkanie nie spełni warunku dla PEN. Możesz jedynie przygotować instalację pod przyszłe TNC.
    4. Nie odpowiem.
    Tak po krótce to proponuje zrobić nową część instalacji zgodnie z "prawidłami:)" a starą zostawić tak jak jest, czyli najprawdopodobniej "zerowanie". W rozdzielnicy najlepiej zostawić miejsce pod zabezpieczenia, które "dojdą" po wymianie reszty instalacji. Po wykonanej modernizacji zrobić pomiary i tyle.
    O wykonaniu projektu niech się wypowiedzą projektanci.
  • e-mierniki
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    gogi20 wrote:
    Na początku "kariery" każdy ma takie utopijne wyobrażenie, że wszystko musi być zgodne z normami (bardziej rozporządzeniami) itd. Z czasem te idylliczne sny mijają Niektórym zostają na zawsze i cały czas mają nadzieję, że zmienią Świat.

Normy to uznana wiedza techniczna, która jest nieodzowna przy wykonywaniu instalacji elektrycznych i zazwyczaj lekceważą je laicy nie mający większego doświadczenia i wiedzy.
    Na marginesie ; niestety żyjemy w kraju gdzie powszechne jest lekceważenie wszelakich przepisów zgodnie z tym że ja wiem lepiej choć nie zawsze umiem to udowodnić co jest szczególnie ważne gdy do akcji wkracza prokurator.
    Zamoj650 wrote:
    2. Przewód zasilający do mieszkania najprawdopodobniej nie będzie spełniał obecnych norm. Jest to układ TN-C ale przewód PEN na 99% nie będzie spełniał wymogu dotyczącego minimalnego przekroju 16mm² dla aluminium.

Należy dokładnie sprawdzić jaki jest przewód zasilający i w razie konieczności wymienić.
    Pawelelemonter
    Level 17  
    Witam kolegę Zamoj650 . Przy modernizacji starych instalacji zwłaszcza częściowych trzeba zachować ostrożność. Często są tam rozwiązania nietypowe także różne dziwne przeróbki robione w międzyczasie. Dla przykładu może się zdarzyć że przewody obwodu np gniazd były prowadzone w pierścień czyli zasilane z obu końców i po odłączeniu jednego końca może okazać się że dalej w obwodzie jest napięcie. Poza tym obwody mogą przechodzić przez kolejne pomieszczenia więc mimo ułożenia nowej instalacji np w pokoju będzie konieczność dalszego używania starej instalacji bądź zrobienia jej obejścia dla dalszego zasilania pozostałych pomieszczeń ze starą nadal pracującą instalacją. Pamiętaj też że w jednym pomieszczeniu nie mogą występować gniazda ze stykiem ochronnym i gniazda bez tego styku. Może się okazać że i tak najprościej jest odłączyć starą instalację i zrobić parę dodatkowych tymczasowych obwodów w pozostałych nie remontowanych na razie pomieszczeniach.
    Inne niespodzianki to także np przewody oświetlenia sąsiada z dolnego mieszkania biegnące w podłodze pod wylewką w mieszkaniu które remontujemy. Takie rozwiązanie spotkałem między innymi w wieżowcach z wielkiej płyty w Warszawie w Ursusie. Wykrywacz przewód może nie wskazywać że są pod napięciem zwłaszcza w momencie kiedy oświetlenie u sąsiada jest wyłączone. Co do wielkiej płyty pamiętaj że nie można robić w niej bruzd zwłaszcza w stropach. Tak samo w stropach typu filigran. W ogóle stropy to miejsca gdzie należy zachować ostrożność przy wierceniu czy podkuwaniu. Często też w blokach z wielkiej płyty nie ma tynków a na ścianach i sufitach jest tylko gładź.
    Co do przewodu zasilającego mieszkanie myślę że warto go wymienić na minimum miedziany 5x 10 mm2 zwłaszcza w sytuacji gdyby nie było możliwości późniejszej wymiany. Stare aluminiowe przewody zasilające mieszkanie często miały małe przekroje a mieszkańcy zechcą zapewne używać w kuchni zwłaszcza po remoncie urządzenia o dużej mocy. Warto przy remoncie zastanowić się nad sufitem podwieszanym przynajmniej w tych pomieszczeniach przez które przechodzimy do innych pomieszczeń. Tym bardziej że coraz częściej ludzie montują wentylację mechaniczną z rekuperatorem w mieszkaniach więc w takim suficie można poprowadzić także kanały dla wentylacji. Nie zapomnij także o dodatkowych obwodach np przy oknach zwłaszcza w salonie. Coraz częściej można spotkać tam klimatyzację. Także coraz częściej ludzie montują ogrzewanie podłogowe elektryczne więc warto i tą opcję skonsultować z właścicielem mieszkania. Do tego oczywiście odpowiednia ilość obwodów dla kuchni. Dorzucam link do podobnego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3767731.html
    User removed account
    Level 1  
    Zamoj650
    Level 5  
    Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi i zaangażowanie się w temat

Jak "dobiorę" się do rozdzielni to sprawdzę przekroje zasilania i ewentualnie wymienię . Gdzie lepiej rozdzielić przewód PEN ? W skrzynce w której jest licznik czy w rozdzielnicy mieszkaniowej?
    Czy ma to jakieś znaczenie po za ilością żył w przewodzie zasilającym?

wesolyyyy wrote:
    Nie wymagają. Same ochronniki to koszt często kilku tysięcy złotych. Wymaga ich jedynie (nie zawsze) ubezpieczyciel lub duża wartość sprzętu w mieszkaniu który fajnie by było jakby nie spalił się po burzy. Możesz montować jeżeli budżet i wymogi pozwalają ale przymusu nie ma.

Czy w sytuacji, w której przewód PE podczas podziału z PEN-a nie został uziemiony czy mogę zamontować ograniczniki przepięć? Wydaje mi się że nie ale jak zaznaczyłem na początku doświadczenie dopiero zdobywam:)
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Zamoj650
    Level 5  
    wesolyyyy wrote:
    Ah, to mieszkanie w bloku! W takim razie absolutnie nie możesz zainstalować ograniczników przepięć. Ograniczników nie podłącza się do PE tylko do uziemienia/ głównej szyny uziemiającej. Ty nie masz ani jednego, ani drugiego.
    Poza tym w blokach ograniczniki montuje się w głównej tablicy rozdzielczej, czyli tam gdzie podłączone jest zasilanie do bloku.

Ok to już wszystko wiem. Trochę boję się wymiany tego przewodu i babrania na klatce schodowej ale jak trzeba to trzeba:) Jeszcze raz serdeczne dzięki;)
    CYRUS2
    Level 42  
    gogi20 wrote:
    Tylko, że tego PEN-a nawet nie podzielisz, ponieważ sam napisałeś, że przewód zasilający mieszkanie nie spełni warunku dla PEN.
    To jest wg.elektrody przewód zerowy. Można dokonać podziału.
    Zamoj650
    Level 5  
    CYRUS2 wrote:
    gogi20 wrote:
    Tylko, że tego PEN-a nawet nie podzielisz, ponieważ sam napisałeś, że przewód zasilający mieszkanie nie spełni warunku dla PEN.
    To jest wg.elektrody przewód zerowy. Można dokonać podziału.

Teraz się już trochę pogubiłem. Trzeba wymieniać ten przewód zasilający czy nie?
    User removed account
    Level 1