Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Saunier Duval IsoFast 21 Condens T 26-CS/1 (N-PL) + ster. Salus 091FLv2

RobertG. 19 Jun 2021 19:00 1920 19
    RobertG.
    Level 8  
    Witajcie...
    Problem polega na tym, że instalator założył u mnie kocioł na gaz jak w tytule i zaproponował sterownik jak w tytule.
    Nie skorzystałem z jego oferty co do sterownika, bo chciał nieprzyzwoicie drogo (100 proc drożej od dostępnych ofert).
    Kupiłem więc ten sterownik sam i teraz mam problem jak go zainstalować.
    W instrukcji którą mi macher zostawił (papierowej - wersja dla instalatorów) jak i w wersji dla użytkowników nie znajduję informacji gdzie toto wpiąć w kotle i jak sparować głównym moduł z elementem sterowania (komunikują się drogą radiową).
    Instrukcja do sterownika też jakoś milczy na temat fizycznego podłączenia do kotła oraz sposobu parowania obu modułów urządzenia.
    Będę bardzo wdzięczny za sugestie w temacie - mogą być linki do poradników gdyby takie istniały.
    pozdrawiam
    Robert G.
    bumble
    Level 39  
    Dlaczego instalator nie dokończy pracy? Czy ten sterownik jest dedykowany do tego kotła?
    RobertG.
    Level 8  
    bumble wrote:
    Dlaczego instalator nie dokończy pracy? Czy ten sterownik jest dedykowany do tego kotła?

Skoro taki sterownik zaproponował, to chyba jest on dedykowany do kotła. Nie wyczytałem tego w instrukcji, ale on chciał mi go opylić w cenie dwa razy wyższej.
    Dlaczego nie dokończył? :-)
    Bo nie zarabiał na tym - kasę wziął za przeróbkę instalacji i uruchomienie kotła, a nie instalację sterownika.
    Pewnie cena dwukrotnie wyższa od ceny rynkowej, zawierała robociznę.
    Nie zapłaciłem, to nie zrobił... tyle.
    Muszę zrobić sam.
    Dlatego pytam o detale. ;-)
    bumble
    Level 39  
    Ten który wymieniłeś pełni funkcje zwykłego termostatu programowalnego. Nie nazwał bym go regulatorem. Wpinasz jak zwykły termostat. Moduł przy kotle wpinasz jak zwykły termostat. Separowanie na pewno jest opisane w instrukcji sterownika.

Dodano po 1 [minuty]:

https://salus-controls.pl/wp-content/plugins/...ncludes/pdf/091FLRFv2_Full%20manual_V0_PL.pdf

Dodano po 2 [minuty]:

Schematy podłączenia tez są.
    RobertG.
    Level 8  
    bumble wrote:
    Ten który wymieniłeś pełni funkcje zwykłego termostatu programowalnego. Nie nazwał bym go regulatorem. Wpinasz jak zwykły (...)
    Schematy podłączenia tez są.

Bardzo dziękuję.
    Instrukcja faktycznie coś tam pokazuje.
    Moja - którą pobrałem - nie zawierała schematów.
    Co do regulatora, o termostat programowalny w sumie chodzi, o nic więcej.
    Jak nie uda mi się tego odpalić, będę drążył dalej :-)
    bumble
    Level 39  
    Cześć pokojowa jest zasilana na baterie. Cześć przy kotle z 230V. Do kotła wpinasz jak zwykły termostat pokojowy i tak do takiej pracy ustawiasz kocioł.

Dodano po 1 [minuty]:

Trzeba w instrukcji kotła dla serwisanta szukać jak i co. W które miejsca na płycie podpiąć i ewentualnie skąd zasilić.
    anchilos
    Level 37  
    Nie będzie to, chyba regulator modulacyjny, który będzie regulował moc palnika ?

Tylko wyłączał palnik - taktował.

Jeśli się nie mylę - to jest bardzo złe rozwiązanie, zwłaszcza do kotłów kondensacyjnych.

Pozdrawiam.
    bumble
    Level 39  
    Tak zgadza się. To zle rozwiązanie. Ten działa jak zwykły termostat. Jednak w fazie załączenia kotła kocioł będzie modelował normalnie aż do osiągnięcia temperatury w pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest regulator pogodowy.
    anchilos
    Level 37  
    bumble wrote:
    Najlepszym rozwiązaniem jest regulator pogodowy.

Razem z regulatorem modulacyjnym.

Jeszcze pytanie do Autora.
    Czy Autor za stówkę chciał kupić porządny regulator bezprzewodowy ?
    bumble
    Level 39  
    Z jakim regulatorem modulacyjnym? Co masz na myśli? Modulacje czego?
    anchilos
    Level 37  
    bumble wrote:
    Modulacje czego?

Mocy palnika przy grzaniu CO.
    bumble
    Level 39  
    Nie nie. Modulacja palnika jest w kotle i jest specjalny palnik a raczej zawór gazowy i nie da się tego dołożyć tak ok prostu. Żaden regulator zewnętrzny nie moduluje palnika. Robi to regulator w kotle.
    RobertG.
    Level 8  
    anchilos wrote:
    Jeszcze pytanie do Autora.
    Czy Autor za stówkę chciał kupić porządny regulator bezprzewodowy ?

Autor za stówkę go nie kupił...
    Sprawdź sobie może ile on kosztuje, a potem wypisuj ;-).
    Symbol jest podany, zatem sprawdzenie ceny to dziecinnie prosta sprawa.
    Gdy instalator chciał dwukrotność, to lampka się zaświeca.
    A czy on jest porządny, czy nie jest - to już kwestia do dyskusji - ja jej nie podejmuję.
    Nie mam zamiaru nikomu niczego udowadniać.
    Nie o to chodziło przy zakładaniu wątku...
    Pytanie brzmiało jak toto prawidłowo zainstalować i tego się może trzymajmy..., bo zawsze znajdzie się coś za 4 stówy, lepsze od tego za 2 i za 8 stów, lepsze od tego za 4...
    Tylko że taka dyskusja jest bezprzedmiotowa w temacie.
    RobertG.
    Level 8  
    anchilos wrote:
    Mylę się?

Niestety tak.
    Mój egzemplarz, to wersja bezprzewodowa...
    anchilos
    Level 37  
    Ale ma inne oznaczenia - symbole.

Sterownik do pieca SALUS 091FLRF V2 BEZPRZEWODOWY

Przeczytaj co dopisałem w poprzednim poście.

Pass.
    bumble
    Level 39  
    anchilos wrote:
    https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/regulator-pokojowy-saunier-duval-exacontrol-kod-0020118088.html#/

Do czego służy ten regulator?

Regulator pokojowy nie moduluje palnikiem. Poczytaj. Palnik zawór gazowy sterownie i nadmuch jest sterowny z kotła. Poza tym ten regulator który przedstawiłeś to dedykowany do kotła. Kocioł mierzy temperaturę powrotu czynnika i na jej podstawie i na podstawie tego co daje regulator zmniejsza lub zwiększa moc kotła. Palnik będzie modulawal również bez tego regulatora. Na podstawie temperatury czynnika na powrocie. Regulator daje szereg funkcji przy pomiarze temperatury zewnętrznej wpływu pomieszczenia i jego temperatury i nastawionej krzywej grzania zależnie odnstrat budynku. Daje sygnał do kotła żeby zwiększyć lub zmniejszyć moc ale robi to kocioł nie regulator.
    anchilos
    Level 37  
    bumble wrote:
    Daje sygnał do kotła żeby zwiększyć lub zmniejszyć moc ale robi to kocioł nie regulator.

Oczywista oczywistość
    bumble wrote:
    Daje sygnał do kotła żeby zwiększyć lub zmniejszyć moc
    RobertG.
    Level 8  
    anchilos wrote:
    Kupiłeś bezprzewodowy 2 x droższy i nie czepiaj się "machera".

Jak na razie to Ty mnie się czepiłeś nie ja machera...
    Kupiłem za 190 zł bezprzewodowy, a 'macher' tenże sam model oferował za 380.
    Nie wiem z czym masz problem :-).
    Nie zainstalował, bo nie skasował swojej prowizji - 100 proc - to i zostałem z zadaniem do rozwiązania, które kosztowałoby mnie 190 zł - za 10 minut roboty dla machera.
    Nie czepiam się go, nie korzystam z przeszacowanych dóbr - po prostu.
    Pass również.