Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Iphone 7 A1778 - Błąd wgrywania FV

henryxxl 19 Jun 2021 22:01 201 15
    henryxxl
    Level 26  
    Cześć.
    Mam starego iphone 7 A1778 Intel w którym zepsute były połączenia audio jak i brak połączenia z modułem sieci komórkowej. Audio naprawiłem (dobry trening lutowania). Jednak podszedłem zbyt leniwo co do modułu sieci otóż eksperymentalnie wylutowałem go i ponownie wlutowałem oczywiście na nowo kulkowałem jednak to nic mi nie dało, Poczytałem na Internecie że może być to problem z fv więc postanowiłem wgrać na nowo programem 3utools. Problem jest taki że nie wgrało softu a telefon jest martwy. Itunes próbuje wgrać ale wywala błąd 4114. Telefon jest w ciągle w trybie dfu. Pytanie czy warto wymieniać układ 6826 baseband czy raczej to problem z nand= złom;)
    Proszę o wskazanie co mogę jeszcze sprawdzić?
    Dodam że po naprawie audio telefon działał ubiłem go przez update. Przewód mam oryginalny z ip11
    Załączam screen z grywania z 3utools
    Iphone 7 A1778 - Błąd wgrywania FV
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    henryxxl
    Level 26  
    Wymieniłem audio i naprawiłem pod nim ścieżki po czym telefon działał i miał dźwięk ale został mi problem z zasięgiem. Baseband tylko na nowo wlutowałem ale to nie pomogło telefon działał ale niemiał zasięgu. Dopiero update 3utools ubiłem telefon. Nie mam nowego baseband 6826 ale mogę zamówić i wlutować może to przez to że nie mogę wgrać fv. Baseband jak jeszcze telefon działał nie był widziany w ustawieniach telefonu
    henryxxl
    Level 26  
    Jak podłączam telefon do komputera to 3ut pokazuje że jest on w trybie dfu. Jak próbuje go załączyć czy wejść w dfu poprzez kombinację klawiszy to brak rekacji.
    Szkoda że trzeba modyfikować nand bo do jednorazowej zabawy nie będę kupował programatora.

edit.
    Mierzyłem zwarcia na cewkach po stronie cpu i tam ich nie mam, może sam układ nie jest uszkodzony tylko coś w jego okolicy?
    blahfff
    Level 38  
    MOSFET - Serwis wrote:
    Rozumiem. Z tym basebandem jest taki problem, że trzeba modyfikować nanda żeby działał. Samo wlutowanie nowego nie pomoże. Co do softu to spróbuj w dfu.

Eeee, ze co? Baseband jest niewymienny i sparowany z CPU. Jesli sam uklad jest uszkodzony, to urzadzenie nie odzyska juz zasiegu. Programowac mozna tylko EEPROM basebandu.
    henryxxl
    Level 26  
    W Internecie widzę że można kupić PMB6826 jak i niby on pozwala rozwiązać tą usterkę (wymieniając go) ale też widziałem że baseband to zaznaczony na czerwono układ. Może podpowiecie co mogę sprawdzić w płycie, może on sam w sobie nie jest uszkodzony? Wlutowałem na nowo tylko PMB6826 Iphone 7 A1778 - Błąd wgrywania FV
    bert_studionapraw
    Level 14  
    czołem cześć,

od początku: patrzę na twoje logi - "nie mogę połączyć się z telefonem w stanie DFU" i "nie mogę połączyć się z telefonem w stanie odtwarzania". Zacznij od zmiany kabla (choć to słaba podpowiedź).
    Twój telefon po próbie naprawy został w trybie DFU i nie może z niego wyjść.
    Problem taki ma swoją przyczynę w błędzie podsystemu "Secure Enclave" - funkcji stałej procesora głównego. Dzieje się tak z powodu restrykcji systemu.
    Dlaczego błąd procesora - Secure Enclave jest częścią układów A7 i nowszych używanych do ochrony informacji wrażliwych (biometria, hasła szyfrujące, klucze dostępowe do "Secure Element"). Rejon jest izolowany sprzętowo więc procesor nie ma do niego dostępu bezpośredniego. Potrzebna jest translacja i dekodowanie (część operacji musi zostać przetworzona w pamięci a cześć zapisana i odtworzona - w NAND). Razem wspmódzielą RAM ale jego część także jest zabezpieczona (logika TZ0) - szyfrowana. Fizycznie "Secure Enclava" to flashowalny rdzeń AKF 4MB zwany potocznie SEP - rozwiązanie patentowe Apple. W trakcie flashowania telefonu, procesor próbuje się przedstawić i zaimplementować nowy program wsadowy do pamięci (z której rozpakuje się do normalnego obrazu startowego). Tu masz problem. Procesor nie potrafi się "przedstawić", bo nie ma dostępu do zaszyfrowanego sektora lub/i (nie wykluczałbym istnienia więcej niż dwój powodów) nie potrafi załadować implementowanego programu z powodu problemów z pamięcią zapisywalną (NAND).
    Tyle w teorii.
    Praktycznie podchodząc do problemu:
    - wydaje mi się, że naprawiając audio, przegrzałeś sobie nie tylko baseband ale i procesor lub NAND. Oba układy są dość blisko a model 7 jest wyjątkowo czuły na temperaturę.
    - dodatkowo, starając się zrebolować baseband, dołożyłeś temperaturę (w funkcji czasu), rozrywając połączenia procesora.
    - podobny scenariusz z NAND.
    Efektem będzie zatrzymanie systemu w DFU (aktywacja serwisowa), potem czeka się zatrzymanie krytyczne z powodu basebandu - system się nie uruchomi bez potwierdzenia danych z modemu (na tę okoliczność kupujemy modemy luzem - pisałem już gdzieś o tym tutaj: o wymianie i kopiowaniu danych basebandu, kiedy oryginalny został wcześniej zniszczony).

Jak rozwiązać problem:
    - zacząłbym od NAND (choć przyznam, że musiałbyś mieć dużo szczęścia), sprawdzenia jego zasialania i ogólnego posadowienia. Zrobiłbym nawet szybki reballing, by mieć pewność, że połączenie jest ok (przychodzi mi do głowy coś innego - na moim stole, połączyłbym się w DFU przez kabel Alex'a i testował NAND. Jeśli się uda, połączenie działa. Podobnie, choć w mniejszym zakresie możesz postarać się czytać plik SYS.cfg - przez "Purple Mode" - instrukcje znajdziesz w sieci). Nie biorę pod uwagi czytania kości w zewnętrznym czytniku, pisałeś że go nie masz i nie zamierzasz kupić. Rozumie.
    - czeka Cię odbudowa połączenia procesora oraz dokończenie rebalingu modemu. Bez tych czynności płyta nie uruchomi się i nie załaduje programu.
    Twój telefon nie jest uszkodzony (zwarty i "spalony") tylko rozlutowany, z powodu, jak sądzę małego doświadczenia. To da się naprawić.

- pozdrawiam, trzymam kciuki (to jest długa naprawa ale sporo się nauczysz)
    henryxxl
    Level 26  
    Masz rację doświadczenie mam małe a nawet żadne co do telefonów pierwszy raz to robią w ramach nauki. Co do czytnika to nie zamierzam się zajmować naprawami telefonów (nikłe doświadczenie) więc raczej nie chcę go kupować chyba że są jakieś w niższej cenie a nie w kwocie przekraczającej cenę sprawnego ip7 bo akurat na tym telefonie mi nie zależy ;)
    Teraz biorę się o doczytanie na temat "Purple Mode" później spróbuję zrebalować nand jeżeli to nie przyniesie efektu to biorę się za procesor (to będzie ciekawe). Mówiąc o naprawie połączeń procesora chodzi tylko o rebal?
    Niepotrzebnie wgrywałem oprogramowanie bo miałem tylko problem z baseband a teraz mam ich sporo ;)
    Nie do końca mogę znaleźć w sieci informacji na temat " kabel Alex'a".
    Przewód oczywiście zmieniałem ;)

edit
    Widzę że musze kupić JC DFU BOX-C3 do purple mod?
    bert_studionapraw
    Level 14  
    :-)
    co do czytnika - rozumie i akceptuję twoją decyzję (bez zastrzeżeń). Jasne dla wszystkich. Przychodzi mi do głowy jednak taka myśl: przecież to Forum i z założenia ma służyć pomocy. Przecież możesz wysłać lub lepiej, zanieść gdzieś nand do przeczytania - nie sądzę, by to cokolwiek kosztowało a jeśli, to ile może kosztować przeczytanie kości koleżeńsko?
    Przykład: post: pomoc w czytaniu nand. Czy jest ktoś z miejsca XXX, gdzie mogę przeczytać mój nand.
    Odpowiedź: cześć, też jestem z XXX, wpadaj, zobaczymy co da się zrobić... lub coś, podobnie :-) Wiem... to marzenia ale chciałbym mieć taką społeczność pod ręką, w której mogę sięgnąć pomocy takiej czy innej. Koleżeńsko-zawodowej, profesjonalnej. Odkupić pastę lutowniczą, bo się zagapiłem (a transport z USA trwa... tygodniami) Może kiedyś...

kabel alexa - produkt ShenZhen Alex Connector Co (China)
    polecam tu: https://katemedia.pl/pl/strona-glowna/1034-kabel-alex-dcsd-purple-mode-do-iphone.html
    lub nasz, rodzimy portal aukcyjny. Dodatkowo, na ebay można kupić kit do samodzielnego składania/lutowania - jeśli lubisz się pobawić (kosztował jakiś czas temu mniej niż 10$) ale trzeba mieć swoje konektory, kabel (fizyczny) itd.

procesor - tylko reball (z naciskiem na "tylko") - zdjąć cpu, przekulkować i wlutować ponownie. Podobnie zresztą jak baseband i nand. Czapki z głów jeśli uda Ci się za pierwszym razem.

pozdrawiam,
    henryxxl
    Level 26  
    Mieszkam akurat na samych wschodzie kraju i w okolicy 100km jak nie więcej nie znajdę takiego serwisu ;( ale wysyłkowo jak ktoś ma ochotę poświęcić czas to chętnie ;)
    Przewód niestety potrzebuje mac-a.
    Na dzień dzisiejszy nand na początek (łatowiej) a jak nie pójdzie to biorę się za procesor i baseband ten co jest obok procka?