Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zbudować układ sterowania przekaźnikiem na wzmacniaczu Azur 540A?

korn85 20 Jun 2021 17:27 696 12
    korn85
    Level 15  
    Witam szanownych Forumowiczów! :)
    Chciałbym Was prosić o pomoc w zbudowaniu układu sterowania przekaźnikiem. Całość będzie pracować we wzmacniaczu Azur 540A jako dodatkowy układ załączający elektroniczne sterowanie głośnością zamiast klasycznego, węglowego potencjometru. Układ ten wymaga zasilania napięciem symetrycznym +-15V. Jeśli bym go zasilił z układów przedwzmacniacza to byłby on cały czas pod napięciem co jest trochę bez sensu ;) W związku z tym będzie ów układ posiadać własny zasilacz symetryczny. Chcę go załączać przekaźnikiem na 5V. W przedwzmacniaczu jest taka linia (non stop pod napięciem) i po włączeniu wzmacniacza wbudowany przekaźnik podaje napięcie 5V do układu. Chciałbym wyciągnąć to napięcie i zasilić nim miniaturowy przekaźnik na 5V, który załączy zasilacz symetryczny. Wiem, iż w obwodzie cewki musi się znaleźć dioda. Spotkałem się już jednak z układami (zresztą w serwisówce wzmacniacza też takowy jest), iż w obwodzie cewki znajduje się tranzystor MPSA14 wraz z dwoma rezystorami. Czy jest sens "udziwniania" tak prostego układu poprzez dodawanie tranzystora? Czy układ z tranzystorem będzie bardziej stabilny niż bez niego? A jeżeli jest to lepsze rozwiązanie to jak to ugryźć od początku aby działało bez zarzutu? :) A więc od początku... do mojego układu podaję sygnał sterujący +5V, a na końcu mam przekaźnik. Co po drodze ma się znaleźć? :) A może zastosować przekaźnik półprzewodnikowy i podać mu tylko napięcie 5V bez całej reszty elementów? Oczywiście ważny jest jak najmniejszy zapotrzebowanie na prąd owego układu.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc i odpowiedzi! :)

https://allegro.pl/oferta/elektroniczny-przekaznik-obciazenia-siemens-v23103-9996707731

https://allegro.pl/oferta/przekaznik-polprzewodnikowy-ssr-g3mb-202p-5v-omron-10421395161

https://allegro.pl/oferta/modul-przekaznika-ssr-25da-25a-380v-10532666632
    Arko1
    Level 12  
    Tylko w ostatniej ofercie jest podany prąd zadziałania przekaźnika 4,5 -20 mA . Jeżeli ma być wykorzystana linia Amp mute to ten wbudowany MPSA spokojnie obsłuży ten drugi przekaźnik. Ja podłączyłbym go przez rezystor 47 ohm szeregowo i oczywiście dioda równolegle tak jak cewka istniejącego przekaźnika.Powinno zadziałać. Ten rezystor żeby nie uszkodzić MPSA nawet jak będzie pomyłka w podłączeniu diody. Można też wymienić wbudowany przekaźnik (na taki z większą ilością styków) Pozdrawiam
    CYRUS2
    Level 43  
    korn85 wrote:
    Chciałbym Was prosić o pomoc w zbudowaniu układu sterowania przekaźnikiem. Całość będzie pracować we wzmacniaczu Azur 540A jako dodatkowy układ załączający elektroniczne sterowanie głośnością zamiast klasycznego, węglowego potencjometru. Układ ten wymaga zasilania napięciem symetrycznym +-15V. Jeśli bym go zasilił z układów przedwzmacniacza to byłby on cały czas pod napięciem co jest trochę bez sensu ;)
    Zastosuj przekaźnik bistabilny.
    Nie potrzebuje zasialania.
    korn85
    Level 15  
    Arko1 wrote:
    Tylko w ostatniej ofercie jest podany prąd zadziałania przekaźnika 4,5 -20 mA . Jeżeli ma być wykorzystana linia Amp mute to ten wbudowany MPSA spokojnie obsłuży ten drugi przekaźnik. Ja podłączyłbym go przez rezystor 47 ohm szeregowo i oczywiście dioda równolegle tak jak cewka istniejącego przekaźnika.Powinno zadziałać. Ten rezystor żeby nie uszkodzić MPSA nawet jak będzie pomyłka w podłączeniu diody. Można też wymienić wbudowany przekaźnik (na taki z większą ilością styków) Pozdrawiam

Rezystor wpięty szeregowo na linii +5V, następnie dioda półprzewodnikowa wpięta pomiędzy wejścia przekaźnika katodą na 5V, a anodą do masy? :)
    Arko1
    Level 12  
    Oczywiście katoda diody do +5 V lepiej zadziała :) Równolegle z diodą cewka przekaźnika. Drugi biegun cewki i anoda diody do kolektora Q9 MPSA14 przez rezystor 47 ohm. Nawet jak coś pomyślisz rezystor ograniczy prąd i MPSA ocaleje. To jeśli wykorzystywać linię Amp mute strona 7 serwisówki.Na 5 stronie jest linia standby relay można ją wykorzystać analogicznie czyli rezystor 47 ohm do kolektora Q7 BC237 i dalej jak wyżej.
    Arko1
    Level 12  
    Jak chcesz mieć pewność zmierz prąd pobierany przez wbudowany przekaźnik, podejrzewam że jest mniejszy niż 100 mA. MPSA 14 ma bodajże Icmax=0,5 A ( do sprawdzenia) więc jak będzie sumarycznie 120 mA nic mu się nie stanie.
    korn85
    Level 15  
    Sytuacja wygląda mało fajnie :( MPSA14 nie działa, czyli opcja sterowania z tego tranzystora odpada. Zaś Q7 jest cały czas pod napięciem, od razu po włożeniu wtyczki do gniazdka sieciowego i nic się nie zmienia czy włączę czy wyłączę wzmacniacz przyciskiem. Jakieś inne pomysły skąd wziąć sygnał sterujący?
    korn85
    Level 15  
    Panowie... strona 18 serwisówki. 540stka posiada tylko jeden przekaźnik załączający wzmacniacz. Jest miejsce na drugi taki sam. Może tam zrobić dokładnie taką samą linię, jak istniejąca, a drugi przekaźnik załączy napięcie 5V lub od razu 230V do zasilacza, który chcę dołożyć?
    Andrzej Ł
    Level 21  
    A ja zadam może głupie pytanie:
    Chcesz wywalić potencjometr głośności i wstawić tam układ elektronicznej regulacji głośności np . na TDA1524 , lub inny ?
    A czemu, trzeszczy ?
    korn85
    Level 15  
    Nie ma głupich pytań :) Oryginalny potencjometr działał dobrze ale po kilku latach po prostu się zużył... trzaski, trzeszczenie itd.. Wymieniłem go na niebieskiego Alpsa ale ten od nowości miał problem z głośnością. Od najniższego poziomu do godziny mniej więcej 11 jeden kanał grał zdecydowanie ciszej niż drugi lub i wcale nie grał. Jakiś czas później kupiłem takiego samego Alpsa z innego źródła i cierpiał na to samo. Alps podaje w specyfikacji, że różnica między kanałami może wynosić do 3dB i to nie podlega reklamacji. Trochę sporo jak na taką firmę. Nie chcę już więcej psuć sobie nerwów, kombinować, tracić czas na kolejne wymiany, zamiany itp. itd.. Czekam na zamówienie z USA. Tam kupiłem elektroniczny układ regulacji głośności oparty o Muses 72320 :) Na razie nic nie mówię na ten temat, bo dopiero jak uruchomię wszystko to podzielę się opinią w temacie :)
    Andrzej Ł
    Level 21  
    A ,to coś lepszego, bo myślałem że chcesz zrobić szumofon.
    Ja bym pokombinował może z inną marką(Noble ,etc.) To co piszesz o alpsie to by mogło podchodzić pod marketng dla 3-świata (tak jak z proszkami i innymi tam-jak do Polski to śmieci i odrzuty produkcyjne , a prima sort to na zachód).
    korn85
    Level 15  
    Oryginalnie był tam włożony Soundwell 8-O Wygląd jak zwykły potencjometr stereo tylko dołożony napęd. Działał wiele lat i nie było takich cyrków jak z Alpsem. Kupując niebieskiego Alpsa sądziłem, że skoro marka dobra, linia też nie najniższa to jakość będzie odpowiednia. Dwa razy się przejechałem i więcej nie zamierzam. Gdzieś nawet było o tym na forum, że trzeba by kupić ok. 100 takich Alpsów i testować jeden po drugim. Jest szansa, że na 100 trafi się dobry egzemplarz ale też jest możliwość, że wszystkie 100 będą tak samo się zachowywać :D Smutne to ale prawdziwe, że przy takim rozwoju techniki nie można dobrze wykonać głupiego, węglowego potencjometru.

Wracając do tematu można go już zamknąć. Problem ze sterowaniem został rozwiązany poprzez dołożenie przekaźnika i linii nim sterującej, które występowały w wersji 640A, a w mojej 540A było dla nich wolne miejsce :)

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi i zainteresowanie tematem :)