Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transmisja obrazu i dzwięku przez internet - jak zacząć?

skaktus 20 Jun 2021 19:05 459 23
Optex
 • #1
  skaktus
  Level 37  
  Witam.

  Mam do Was pytanie. Jak najprościej transmitować obraz wraz z dzwiękiem poprzez internet? Źródło obrazu posiada wyjście HDMI. Chciałbym mieć do niego zdalny dostęp przez telefon lub komputer. Szukając na internecie, czytając itd znalazłem takie urządzenie na aliexpress:

  Link

  Czy ktoś z Was może się wypowiedzieć, czy takie coś będzie się nadawać do założonego celu?

  Dziękuję za pomoc.

  PS. Gdyby temat był w złym dziale, proszę o przeniesienie do prawidłowego.
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  Erbit
  Level 41  
  Trzeba by dowiedzieć się jaka będzie potrzebna przepustowość łącza aby przesłać dane. Zauważ przy tym, że prędkość wysyłania w łączu internetowym jest zazwyczaj niska.

  Po drugie jedna z lokalizacji powinna mieć adres publiczny IP gdyż jest potrzebne zestawienie tunelu VPN. Zatem w lokalizacji gdzie będzie adres publiczny potrzebny będzie jeszcze serwer VPN do którego klient VPN się połączy. Przy czym serwer VPN powinien być postawiony na routerze.

  Jak spełnisz powyższe warunki to powinno to zadziałać.

  Na marginesie - mogę zapytać dlaczego urządzenie z wyjściem HDMI zamiast kamery IP ? Wyszłoby taniej.
 • Optex
 • #3
  skaktus
  Level 37  
  Urządzeniem nadającym obraz będzie dekoder z wyjściem HDMI. Prędkość wysyłania danych na łączu to 40 - 50Mb. Dostawca internetu to Netia.

  Czy po spełnieniu warunków o których piszesz tj. serwer na routerze, urządzenie które podlinkowałem, ma sens?
 • #4
  RobeMek
  Level 27  
  Jaki dekoder ?


  Aż tytle to nie potrzeba , do streamu wystarczy 4-10 Mbps ale im więcej w zapasie uploadu tym lepiej.

  Nie potrzeba tak koniecznie VPN , jest bezpieczniejsze na pewno, to można zostawić na potem jak wogule cokolwiek zrobisz bo będziesz musiał wymienić albo dodać nowy router z VPN.

  Podstawą jest ze musisz mieć routowalne IP albo korzystać z sieci typu n2n, Tier, itp , wtedy VPN nie jest potrzebny.
 • #5
  skaktus
  Level 37  
  To może nieco rozjaśnie problem. Dostawca internetu jak wspomniałem to Netia, oraz jej dekoder Netgem. Transmisja obrazu i dzwięku przez internet, celem możliwości obejrzenia kanałów poza domem. Do tej pory korzystałem z Slingboxa, jednak ta usługa jest w fazie zamykania i w 2022 przestanie działać. Z slingboxa korzystałem do tej pory średnio 2 - 3 razy w roku, w sumie może 10 dni rocznie w trakcie wyjazdów za granicę lub po Polsce. Szukam alternatywy dla tego rozwiązania. W slingboxie było o tyle fajnie, że rejestrowałem irządzenie, podłączałem do routera i tyle. Zdalne sterowanie dekoderem i streaming w jednym. Teraz mam alternatywe dla pilota - zdalny pilot i aplikacja Tuya z uczeniem funkcji z pilota. Jeden problem z głowy. Drugi problem to opisany tutaj streaming. Szukałem innych gotowców, jednak nic sensownego nie znalazłem, dlatego staram się o inne alternatywy.
 • #6
  RobeMek
  Level 27  
  Przecież jak masz odpowiedni model możesz korzystać z tego Slingboxa.

  Nie spotkałem sie z tym urządzeniem. Jak on działał mniej więcej ?

  Czy wykorzystuje on serwer zewnętrzny do którego musisz sie logować czy wystarczyło wpisać IP domowego routera ?

  Jaki masz dokładnie model, z tego co zdążyłem zobaczyć to są różne typy.

  Najważniejsze pytanie, czy ten co masz umożliwiał streaming po domu , załączyłeś na kompie czy telefonie i mogłeś oglądać w domu przez siec.
 • #7
  skaktus
  Level 37  
  Jak działa - podłączasz do routera kablem sieciowym, rejestrujesz się na stronie producenta, zakładasz konto, wpisujesz dane z slingboxa. Łączysz się z slingboxem. Wybierasz firmę dekodera, wybierasz pilota. Testujesz czy slingbox wysyła dane do dekodera tj. czy działa jak pilot - ma nadajnik podczerwieni na kablu i wbudowany w samego slingboxa. Podłączasz do slingboxa wyjście audio/video z dekodera. Potem możesz się łączyć z slingboxem poprzez smartfon (aplikacja) lub stronę producenta, do woli. Klikasz POWER, slingbox uruchamia transmisję obrazu i audio z dekodera w dowolnej sieci tj. domowej, LTE, WiFi, wszędzie tam gdzie jest internet, Polska, Maroko, Serbia itd. Masz zdalny dostęp do swojej telewizji. Opłata za serwery jest ponoszona przy zakupie samego urządzenia. Niby wszystko fajnie, ale slingbox w 2022 zostanie wyłączony i przestanie działać - wysyłane zostały informacje do użytkowników, w tym do mnie. Kompleksowej alternatywy nie znalazłem, staram się przed czasem ogarnąć temat. Z Slingboxa korzystałem bardzo rzadko, ale jednak był bardzo fajną alternatywą za granicą do obejrzenia wiadomości czy poprostu zwykłej polskiej TV.
 • Helpful post
  #8
  RobeMek
  Level 27  
  Serwer jest do połączeń, mnie interesuje czy normalnie w domu możesz oglądać czy musisz łączyć sie przez serwer.
  Czyli w aplikacji wyszukujesz IP boxa w LAN i działa.

  Jeśli tak to wracamy do VPN zaproponowanego przez @Erbit . Łącząc sie do VPN masz połączenie w sieci domowej czyli używasz tak jak byś był w domu bez serwera.
 • #9
  skaktus
  Level 37  
  W aplikacji na smartfonie czy w przeglądarce na PC wpisuje tylko dane do zarejestrowanego konta i tyle. Łączenie trwa kilka do kilkunastu sekund i moge już zdalnie uruchomić dekoder i oglądać. Nie wpisuje żadnych adresów itd.
 • Helpful post
  #10
  RobeMek
  Level 27  
  Czyli jednak wszystko przez serwer firmy idzie.
  Jak by był niezależny streaming bez logowania sie do usługi to by nie było problemu. Masz po prostu wersję playera kompatybilną tylko z witryną internetową.

  Modelu nie podałeś, pewnie masz 350 albo 500.

  Tego typu player co znalazłeś wymaga stałego IP i niestety nie będzie sterował, zadziała tylko z tym co podłączone i działa.
 • #11
  skaktus
  Level 37  
  Widzisz inną alternatywę na rozwiązanie mojego problemu?
 • Helpful post
  #12
  RobeMek
  Level 27  
  Kupno tunera na enigmie2 i jak masz karty czy moduły odpowiednio skonfigurować.

  Akurat sam tak oglądam z tunera, mogę spokojnie 4 programy streamować i mieć dostęp do wszystkich funkcji tunera z telefonu czy laptopa albo w TV poza domem przez serwer VPN w routerze..

  Poza tym mam konwerter SAT>IP na antenie to mogę sobie gdziekolwiek jestem tuner SAT pod internet podłączyć i oglądać bez anteny programy z satelity.
 • #13
  skaktus
  Level 37  
  Możesz polecić model/modele tunera o których piszesz? Poczytał bym trochę, sprawdził co i jak.

  Dzięki za pomoc.
 • #14
  RobeMek
  Level 27  
  Do prostych z transkodowaniem streamingu to zgemma h9 twin albo Octagon sf8008. Ceny ok 500-600 zł.
  Bardziej złożone i 8 tunerami FBC tunery Vu+ że sprzętowym transkodowaniem , niestety drogie ponizej 1000 zł nawet używanego ciężko kupić.

  Udostępnianie już ma enigma2 wbudowane tylko skonfigurować router i tuner. Przy VPN jest ułatwiona konfiguracja ale wymaga publicznego IP na routerze.

  Czasami taniej wychodzi wykupić abonament wraz z usługami operatora a ostatnio pojawiły się boxy operatorów z tv przez iptv.
 • #15
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @skaktus
  A nie lepiej i taniej by było wykupić gdzieś jakiś dostęp do streamingu na ten czas wyjazdu?
 • #16
  skaktus
  Level 37  
  Kocurek - wykupienie było pierwszym o czym pomyślałem, ale niestety nic z tego. W prawie każdym wypadku są spore ograniczenia terytorialne jak i sama dostępność kanałów jest dość słaba.

  RobeMek - przeglądałem propozycje, jednak chyba nic z tego nie będzie. Dekodery w netii są rejestrowane i nawet robiąc test z innym dekoderem od samej netii, ale od innego użytkownika, dekoder nie działa-pokazuje kanały ale po wybraniu czarny obraz. Z tego co sprawdziłem to dekodery z Twoich propozycji nie posiadają wejścia hdmi lub choćby dawnego euro.

  Ręce niestety nieco opadły.
 • #17
  RobeMek
  Level 27  
  Vu czy gigablue tunery mają wejścia ale nie działa nagrywanie czy streaming ze względu na DMR.
 • #18
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @skaktus
  Sam zewnętrzny tuner tu nie wystarczy, skądś musisz pobrać sygnał (jeśli to światłowód do nieciekawie, bo VLANy itd) a dodatkowo musiałbyś mieć moduł CI+ od operatora, czyli dodatkowe koszty i nie wiadomo czy dostaniesz do oferty.
 • #19
  skaktus
  Level 37  
  Dzięki za info. Dlatego szukałem czegoś prostego, co przekaże obraz nawet z złącza typu euro i dzwięk monofoniczny. Tyle by mnie urządzało.
 • #20
  RobeMek
  Level 27  
  Nie ma obecnie na rynku praktycznie wcale urządzeń mających w pełni funkcjonalność slingboxa. Po części można wykorzystywać rejestratory DVR ze streamingiem ale są dość drogie.

  Możesz tylko stosować rozwiązania mieszane jak ten rejestrator ze streamingiem, tylko musisz mieć routowalne IP albo własny serwer VPN lub zewnętrzny serwer stream media, niestety będzie bez zdalnego sterowania chyba że podłączysz do urządzenia które będzie sterowane prze internet np tuner z Enigma2 albo dowolne urządzenie które jest sterowane przez interfejs LAN.

  Poza tym zawsze można sobie zrobić własne streamery oparte głownie o Kodi , do tego wystarczy starszy kompa czy box z Androidem by postawić system, to raczej dla zaawansowanych użytkowników.

  Jedynie zbliżone z pełną funkcjonalnością streamera są tunery na Enigma2 z własnymi modułami Ci+ czy kartami operatora.


  Obecnie najłatwiej trafić na urządzenia free-to -air zwykłe TV do naziemnej np box typu Connect Quatro HDHomeRun.
 • #21
  takijasiu
  Level 25  
  skaktus wrote:
  Jak działa - podłączasz do routera kablem sieciowym, rejestrujesz się na stronie producenta, zakładasz konto, wpisujesz dane z slingboxa. Łączysz się z slingboxem. Wybierasz firmę dekodera, wybierasz pilota. Testujesz czy slingbox wysyła dane do dekodera tj. czy działa jak pilot - ma nadajnik podczerwieni na kablu i wbudowany w samego slingboxa. Podłączasz do slingboxa wyjście audio/video z dekodera. Potem możesz się łączyć z slingboxem poprzez smartfon (aplikacja) lub stronę producenta, do woli. Klikasz POWER, slingbox uruchamia transmisję obrazu i audio z dekodera w dowolnej sieci tj. domowej, LTE, WiFi, wszędzie tam gdzie jest internet, Polska, Maroko, Serbia itd. Masz zdalny dostęp do swojej telewizji. Opłata za serwery jest ponoszona przy zakupie samego urządzenia. Niby wszystko fajnie, ale slingbox w 2022 zostanie wyłączony i przestanie działać - wysyłane zostały informacje do użytkowników, w tym do mnie. Kompleksowej alternatywy nie znalazłem, staram się przed czasem ogarnąć temat. Z Slingboxa korzystałem bardzo rzadko, ale jednak był bardzo fajną alternatywą za granicą do obejrzenia wiadomości czy poprostu zwykłej polskiej TV.


  Czyli jak to jest? Z danego dekodera masz 24/7 podłączone wyjście AV do tego urządzenia? Czyli nie możesz do tego dekodera podłaczyć sobie np. telewizora?

  Zatem ogólnie to jest tak, że właściciel tego rozwiązania może sobie po prostu korzystać z dostępu do tych dekoderów w czasie jak użytkownik, który kupił to rozwiązanie nie korzysta akurat z niego? W skrajnym przypadku właściciel tego rozwiązania może np. oferować jakimś osobom trzecim możliwość oglądania telewizji przez internet, korzystając z tego że ma u swoich klientów poinstalowane te urządzenia - tylko będzie klientom zajmował pasmo internetowe?
 • #22
  RobeMek
  Level 27  
  Dokładnie jak myślisz, były serwisy udostępniające odpłatnie na zasadzie IPTV ale to użytkownik sam udostępniał tak swój sprzęt zarabiając na tym udostępniając atrakcyjna ofertę programów. Firma zewnętrzna tu producent sprzętu dysponował tylko serwerem do połączeń p2p i niczym więcej.


  Nikt bez zgody właściciela nie może używać bo to jest widoczne. Przecież będzie działał każdy sprzęt który jest podłączony do boxa.
 • #23
  skaktus
  Level 37  
  RobeMek wrote:
  Nie ma obecnie na rynku praktycznie wcale urządzeń mających w pełni funkcjonalność slingboxa. Po części można wykorzystywać rejestratory DVR ze streamingiem ale są dość drogie.

  Możesz tylko stosować rozwiązania mieszane jak ten rejestrator ze streamingiem, tylko musisz mieć routowalne IP albo własny serwer VPN lub zewnętrzny serwer stream media, niestety będzie bez zdalnego sterowania chyba że podłączysz do urządzenia które będzie sterowane prze internet np tuner z Enigma2 albo dowolne urządzenie które jest sterowane przez interfejs LAN.

  Poza tym zawsze można sobie zrobić własne streamery oparte głownie o Kodi , do tego wystarczy starszy kompa czy box z Androidem by postawić system, to raczej dla zaawansowanych użytkowników.

  Jedynie zbliżone z pełną funkcjonalnością streamera są tunery na Enigma2 z własnymi modułami Ci+ czy kartami operatora.


  Obecnie najłatwiej trafić na urządzenia free-to -air zwykłe TV do naziemnej np box typu Connect Quatro HDHomeRun.
  .

  No i to jest jakieś rozwiązanie. Na aliexpress znalazłem zdalne piloty - podłączasz do WiFi w domu, programujesz przyciski (uczysz z oryginalnego pilota) i możesz zdalnie sterować urządzeniem. Będzie to utrudnienie, ale lepsze to niż nic.

  Postawienie Kodi na boxie z andkiem myśle że do ogarnięcia.

  Rozumiem zatem, że podane w linku urządzenie z aliexpress + serwer na boxie z androidem i odpowiednie ustawienia sieci rozwiązały by sprawę?
 • #24
  RobeMek
  Level 27  
  Tak, na Kodi masz od tego TVHeadend.
  Zwykle wystarczy wrzucić w zależności od boxa Libreelec albo Coreelec, zainstalować i skonfigurować TVHeadendi, powinno działać.