Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny włącznik świateł?

26 Paź 2005 06:52 7599 10
  • Poziom 26  
    itam.
    Zastanawiam się jak wykonane są układy automatycznego włącznika świateł mijania montowane właściwie u wszystkich dealerów za "symboliczną" cenę 189zł - czy nie są to przypadkiem zwykłe układy czasowe, które po powiedzmy 5 sekundach od włączenia stacyjki - poprzez przekaźnik załączają światła. W załączniku przedstawiam wycinek schematu zespołu włącznika świateł Merivy. Spójrzcie i poprawcie mnie jeśli się mylę - rozumiem, że w pozycji "2" następuję włączenie świateł mijania - czyli w tej pozycji przewdoy "A" i "B" są zwarte z przewodem "C" czyli masą? Jeśli tak to nic prostszego zastosować prosty układ czasowy zasilany napięciem zapłonu i załączający po upływie określonego czasu (np. 5 sekund) przekaźnik, który zwiera odpowiednie przewody. Pomijam tu fakt, że można przekręcić kluczyk i nie zapalać silnika a układ załączy światła choć można sprawdzać poziom sygnału prędkości pojazdu WEG i przy pierwszej zmianie załączać przekaźnik - nie wiem tylko jakie są jego parametry. Jeśli jest tak jak napisałem to za co te 189zł :-( ... robiw
  • Poziom 39  
    Rozwiazania mogą być różne. Także takie jak przedstawiasz. Pożądany jest załączanie po uruchomieniu silnika, czyli wykorzystanie sygnału z prądnicy albo obrotomierza(czujnika położenia wału korbowego). Natomiast na pytanie odpowiem tak. Przyszłość przed tobą. Montuj takie układy za np 150 PLN lub mniej. Popieram. A poza tym to są rozwiązania układu do zakupu i samodzielnego montażu. Ceny nie znam.
  • Poziom 27  
    Dokładnie jest tak jak myślisz ! Ja w swoim samochodzie zastosowałem gotowy układ czasowy tyle tylko że pierwotnie jest on wykorzystywany do opóźnionego włączenia kolumn we wzmacniaczu. W sklepach z elementami elektronicznymi zestaw do samodzielnego montażu kosztuje około 25zł.
    A co do tego że w serwisie to kosztuje tyle ile napisałeś - no w końcu jak nie wiesz i nie umiesz to płać.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Witam.
    Nie chcę tego montować zarobkowo ani zarabiać. Chodziło mi przede wszystkim o to czy dobrze odczytałem schemat tego Opla czyli czy wystarczy zewrzeć A i B do C (czyli masy - na rysunku) i to jest położenie włącznika świateł załączające światła mijania - czyli położenie "2". W położeniu spoczynkowym nic nie jest zwarte "0". Ja wykorzystam sygnał prędkości pojazdu WEG dostępny w kostce radia jak dojdę do tego jakie są jego parametry... robiw
  • Poziom 27  
    Zgadzam się z Tobą co do sekwencji zwierania styków w przełączniku.
    Z przedstawionego schematu dokładnie wynika taka kolejność zwierania styków. Z mojej strony tylko taka jedna uwaga - zwieranie ww wykonuj za pomocą przekaźnika którego styki są galwanicznie odseparowane od pozostałych obwodów w samochodzie.
  • Poziom 26  
    tak,i nie kombinuj z czujnikami predkosci itp tylko podlacz to pod kontrolke ladowanai czy cisnienia oleju! na 3 przekaznikach robi sie caly uklad ktory zalazca swiatla automatycznie po odpaleniu silnika :)
  • Spec od samochodów
    Akurat w Merivie jest możliwość zmiany konfiguracji w kompie nadwozia (można zaprogramować światła dzienne).Kolega dobrze sugeruje żeby sygnał wykorzystać z alternatora(prosta sprawa powinny się załączyć w momencie kiedy alternator zaczyna poprawnie ładować , czyli po osiągnięciu odpowiednich obrotów.)
  • Poziom 26  
    w nowszych renault tez tak jest :-) a urzadzonko z przekaznikami polecam do aut nie posiadajacych takiego configa.
    pozdrawiam!
  • Poziom 25  
    Ja u siebie założyłem zestaw za jedyne 6.50 PLN. Działa super. Lampki zapalają mi się zaraz po rozruchu, jak alternator zacznie ładować i nie trzeba 180 czy 150 PLN.
  • Poziom 26  
    Dzięki... temat zakończony... robiw