Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RIEJU RS3 - Napięcie w gnieździe reflektora 50V AC

namor77 21 Jun 2021 15:47 240 4
    namor77
    Level 10  
    Mam problem z napięciem w instalacji RIEJU RS3 50 z silnikiem AM6. Przepala mi żarówkę z reflektora przedniego. W kierunkowskazach, światłach postojowych czy do jazdy w dzień jest 13-14V DC, tak samo z zasilaniem światła tylnego. Niemniej jednak w przednim reflektorze mam zasilanie na postoju i wolnych obrotach 14V a gdy przegazuję dochodzi nawet do 50V AC (wskazania z multimetra). W pierwszej chwili pomyślałem że to wina regulatora napięcia. Zakupiłem nowy, wymieniłem i nadal to samo. Z tym regulatorem to jest tak że czy jest wpięty czy nie napięcie jest takie samo. Mam jedynie wrażenie że gdy go odpinam wchodzi lekko na wyższe obroty. Przy podłączonym regulatorze obroty na postoju spadają. Nie wiem czy poprzedni właściciel lub jakiś "elektryk" nie kombinował coś w instalacji. Chociaż po kablach wydaje się wszystko na oryginał. Miał ktoś z Was taki przypadek u siebie ??
  • Helpful post
    BANANvanDYK
    Level 41  
    Tak samo jak w przypadku zwykłego skutera. Do sprawdzenia ciągłość dwóch przewodów od statora do regulatora, jak również sprawdzić czy na pewno stary regulator jest uszkodzony i czy nowy ma poprawny pinout lub nie jest chińskim trojanem.
    namor77
    Level 10  
    Dziękuje za schemat, dużo mi ułatwi. Podejrzewam że może być to jakaś chińska podróbka tego regulatora. Ale masz rację w pierwszej kolejności sprawdzę te przewody. Dam znać jak efekty.
    Póki co pozdrawiam.
    namor77
    Level 10  
    A więc sprawdziłem instalację wg schematu i wszystko było ok.
    Winny był regulator napięcia. Pierwszy raz kupiłem identyczny jaki był zamontowany i niby dedykowany do tego silnika AM6 - bez efektu. Zakupiłem 2 razy droższy i teraz jest ok. Powiedziałbym że nawet za małe napięcie bo 7-8 V AC, Ale daje radę i już się nie przepala. Dziękuje i pozdrawiam.
    BANANvanDYK
    Level 41  
    namor77 wrote:
    owiedziałbym że nawet za małe napięcie bo 7-8 V AC

Sprawdź w nocy, czy nie masz teraz "kocich świateł". Tanie mierniki źle mierzą napięcie odkształcone przez regulator napięcia, ale jeśli światła są za słabe to ten drugi regulator napięcia mógł się okazać, że posiada wadę fabryczną. Na taki regulator napięcia z Wilmatu kiedyś trafiłem, trzeba było wymienić na regulator pod innym indeksem.