mosqit94 wrote: nic, dopiero podbicie na max ożywiło wyszukiwanie kanałów - są wszystkie
Może masz taką lokalizacje, że prawie nic do ciebie nie dolatuje, a może dalej jest problem na instalacji. Czasami problemy tworzą też same odbiorniki. Tę przyczynę najłatwiej zweryfikować, podmieniając po prostu odbiorniki.
mosqit94 wrote: - na starej ( i zardzewiałej ) Polskiej siatce pamiętającej pewnie czasy PRL.
Wtedy generalnie robili lepiej...
mosqit94 wrote: No gdzieś tam w wyprzedaży za 99 jako aktywna, wiec korzystna cena wydaje mi się,
Cena bardzo dobra, zależy jeszcze która to wersja.
mosqit94 wrote: z tym że jeśli będzie DVB-T2 to chyba muszą być filtry Lte/5G i zalecane typowo kierunkowe anteny,
Filtr jest / będzie niezbędny tam, gdzie będzie problem z LTE. I tu uwaga - filtry w antenach mają zwykle niewielkie tłumienia sygnałów LTE w stosunku do tego, co bywa potrzebne. Dlatego w ogólności najlepsze rozwiązanie uniwersalne to antena pasywna, dalej odpowiedni filtr LTE i dopiero wzmacniacz / reszta instalacji.
mosqit94 wrote: więc może póki gra na siatce, to ją zostawię, póki się nie z bio-degraduje.
Dobra idea. Zresztą, nie ma cudownych anten.
mosqit94 wrote: Możesz wyjaśnić, bo właśnie poprawiałem wszystkie złącza F wczoraj
Odcinałeś końcówki kabla ze złączem F i zakładałeś je jeszcze raz cy odkręcałeś złącze i zakręcałeś ponownie?
mosqit94 wrote: i tak najdłuższe i najstarsze kable - są czarne, mocno ekranowane, zaś drut w środku dość cienki, mały przekrój ( te TV zawsze odbierają )
Możliwe, że to RG-59. k masz suwmiarkę, to średnica żyły środkowej w tych kablach jest zwykle około 0.8mm. Napisów na kablu nie ma?
mosqit94 wrote: młodsze i krótsze kable są białe, satelitarne, drut grubszy natomiast oplot (ekranowanie) bardziej znikome i tu właśnie występował problem..
Czyli pewnie klasa RG-6 - typowe średnice żyły środkowej 1...1,14mm. Niedobrze, że jest słaby ekran. Mają jakiś opis na sobie?
Choć na tak krótkich odcinkach, jak u ciebie nie poinno to tak ważyć.
mosqit94 wrote: Czy większy przekrój żyły głownej wpływa na jakość ale jego większa oporność gubi siłe sygnału , hm?
Średnica żyły środkowej decyduje o tłumieniu kabla. Czym większa średnica tym mniejsze tłumienie. Więc te białe powinny mniej tłumić.
O jakości sygnału decyduje natomiast gęstość oplotu i grubość folii ekranu. Czym grubsza folia i gęstszy ekran tym mniejszy wpływ zakłóceń na jakość transmitowanych w kablu sygnałów.
Z tego co opisujesz to masz w dalszym ciągu jakąś katastrofę na instalacji.
Narysuj może dokładnie, ze szczegółami, jak wygląda twoja instalacja. Możesz odręcznie albo komputerowo, bez znaczenia. Pokaż fotki wtyczek antenowych, złącz F (w torach, gdzie są problemy, fotkę anteny (w zbliżeniu, jak się da)
___________
OT.
irekr wrote: EMITEL to operator zajmujący się nadawanie sygnałów TV (także) co nie znaczy, że nie ma obecnie fachowców zajmujących się technikami odbiorczymi. Wiem kto pisał ten tekst i w stosunku do pierwowzoru jest on bardzo mocno "wygładzony". A autora/autorów w żadnym wypadku nie posądzałbym o brak wiedzy w omawianym temacie.
A ja podtrzymam - znają się na nadawaniu. O odbiorach mają wiedzę powierzchowną. Możliwe, że jest wygładzony, bo w końcu czas płynie.
irekr wrote: Cytat został zamieszczony celowo w dziale "Początkujący" by zachęcić tychże początkujących do poszerzania wiedzy nie tylko z Elektrody.
Dla mnie taki tekst nie powinien być NIGDY cytowany na forum technicznym, do tego przez moderatora.
irekr wrote: Z własnego doświadczenia wiem, że "anteny" ze wzmacniaczami szrokopasmowymi nie zapewniają odbioru bez rwania i stopklatek w okolicach Ostrołęki i Różana, a tam jest układ kanałowy 40-41-42.
Nieodpowiednio dobrane i użyte wzmacniacze. Oczywiście, to eufemizm, bo żaden Kowalski nie dobier sobie wzmacniacza, a kupuje to, co mu w sklepie czy na www zaproponują albo sam sobie wybierze, kierując się nie wiadomo czym.
I tego własnie nie ma na stronie emitela - instrukcji co i jak.
irekr wrote: I tyle w temacie "siatek".
Fakt, nie mamy żadnej wspólnej płaszczyzny do rozmowy.