Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niesprawny wentylator sufitowy

jan-stan 22 Jun 2021 22:42 285 2
    jan-stan
    Level 18  
    Witam.
    Wentylator typowy, regulacja prędkości, regulacja kierunku obrotów, podwójny kondensator, itd. Silnik nie obraca się, kondensator sprawdzany miernikiem, niby dobry ale gdy go pominąłem w zasilaniu to silnik ruszył ( przy ręcznej pomocy ). Wynika z tego, że kondensator do wymiany. Jest jednak jeden problem, silnik podczas obracania się jakoś tak trzeszczy, jakby coś się ocierało ale gdy odłączę zasilanie to te trzaski milkną.
    No i teraz nie wiem czy problemem jest tylko kondensator czy też jeszcze coś w silniku.
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
    RPAS
    Level 23  
    Jeżeli silnik jest łożyskowany należy, sprawdzić stan łożysk być może jedno z nich jest przytarte i stawia opór silnikowi, a jeśli są tam podkładki z filcu to należy je dobrze nasączyć olejem , podmiana kondensatora też jest tu zasadna .
    jan-stan
    Level 18  
    Lampe rozebrałem, jedno łożysko wymieniłem. Chciałem wymienić kondensator ( podwójny - 0,65 uF i 1,35 uF ), niestety nie znalazłem. Kupiłem 1 uF. Lampę zmontowałem i efekt jest taki. Jeśli podam napięcie z pominięciem kondensatora i nadam obroty ręką, to wentylator kręci się, żadnego ocierania nie słychać. Jeśli podam napięcie przez kondensator , to napięcie na silniku spada do 70V i mimo rozpędzania ręcznego silnik nie chce się obracać. Czyżbym kupił niesprawny kondensator ?