Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa piaskowa do basenu Bestway 58499 wypluwa brud do basenu

prosiak22 23 Jun 2021 14:16 4386 4
    prosiak22
    Level 22  
    Pompa piaskowa do basenu Bestway 58499 , ale to chyba dotyczy każdej piaskowej pompy.
    Podłączyłem pompę prawidłowo.
    Wsypałem kulki filtracyjne 700 gram i dzisiaj jak podłączyłem końcówkę do sprzątania dna, zauważyłem, że to co pompa wciąga, wyrzuca z powrotem do basenu.
    Nie w takiej ilości ogromnej jak wciąga, ale chyba nie powinna nic wypluwać.

Proszę nie pisać, że to wina kulek, bo tutaj ktoś ma ten sam problem ale z piaskiem
    http://www.forumogrodowe.pl/baseny/pompa-piaskowa-nowa-nie-dziala-co-jest-zle-t32363
    Niestety nikt nie dał odpowiedzi na to pytanie.
    Co może być nie tak ?
    czesiu
    Level 35  
    Może przełącznik filtra masz ustawiony na płukanie złoża a nie na filtrowanie?
    prosiak22
    Level 22  
    Witam
    dzięki za sugestie, ale nie.
    Normalnie na znaczek play. Czyli filtrowanie.

W internecie jest "kulki tworzą spójne złoże o bardzo dużej dokładności filtracji sięgającej 3 mikronów! "

To chyba nic nie powinno być ?

Dodano po 6 [godziny] 2 [minuty]:

i co wie ktoś ?

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

Ok mam teorie i dla piasku i dla kulek.
    Pompa musi chodzić co najmniej 48H bez prania kulek lub wymianu piasku, tylko po to by się piasek lub kulki ubiły ( znaczy się ułożyły pod ciśnieniem i wtedy one będą ściśle na dole ) i teraz stworzą warstwę do filtracji.

Teraz zobaczyłem, że po 4H pracy pompa prawie nic nie wypluła brudów, a nawet w instrukcji jest by nie czyścić piasku zbyt często ...
    Szkoda, że producent o tym nie wspomniał by pompa pochodziła ileś tam godzin by filtr się ułożył ( czyli kulki lub piasek ) ...
    Ot taka moja teoria ... mogę się mylić.
    Najchętniej to bym upchał nie 700 gram kulek a 1400 gram :) i przetestował czy to coś da :) może jutro kupię , wypiorę stare i dam znać, dla innych...
    jna
    Level 1  
    U mnie podobny problem, z tym, że filtr napełniony piaskiem. Zauważyłem, że wyrzuca do basenu włókna (wyschnięte źdźbła) skoszonej trawy o dł. ok 20 mm. Widać je, bo zawieszają się na sitku wlotu do basenu. Inne rzeczy może też wyrzuca, ale nie zauważyłem. Pomyślałem, że może jest nieszczelność między rurą ssącą w filtrze, a górnym zaworem i pompa zbiera śmieci z góry złoża. Na pewno stamtąd zbiera, bo inaczej by się te trawy nie przedostały. Oworzyłem dzisiaj złoże, żeby podciągnąć lekko rurę do góry, żeby uszczelniła się w gnieździe zaworu. Podniosłem jakieś 3 - 5 mm tak, żeby plastikowa klamra dała jeszcze radę dociągnąć i uszczelnić zawór na korpusie złoża. Nic to nie pomogło, trawy nadal przelatują. Może dlatego, że są lekkie i prąd wody najłatwiej je porywa przez nieszczelność. Na górnej powierzchni złoża piaskowego zebrały się już jednak jakieś zanieczyszcznia roślinne i zdechły żuczek, więc filtr coś tam filtruje. Filtr pracuje dopiero może jakieś 4 godziny, więc Twoja konkluzja, że może "musi się uleżeć" czy doszczelnić, albo wręcz rozluźnić wydaje mi się do rozważenia. Zostawiłem pompę, niech lata i zobaczę co pokaże manometr za kilka godzin. A może to po prostu wada kontrukcyjna tego rozwiązania.
    A, no i mam inną pompę, Steinbach jakiśtam, ale to chyba bez znaczenia, bo chińska konstrukcja pewnie we wszystkich tych pompach jest podobna.
    prosiak22
    Level 22  
    jna wrote:
    Pomyślałem, że może jest nieszczelność między rurą ssącą w filtrze, a górnym zaworem i pompa zbiera śmieci z góry złoża...

Brawo , tak jest !!! 3 gumki recepturki załatwiły sprawę :).
    Przestało wypluwać nawet milimetrowe paproszki.
    Nakładamy na rurę i powoli zakładamy dekiel.

Co do kulek, uważam po testach , że smiało można dać 2 razy więcej niż jest w opisie. Czyli nie 700 gram a 1400 gram. Ciśnienie nie wzrosło.
    Wadą kulek jest , że nie można ich przepłukać w pompie tylko trzeba je prać.
    Drugą wadą kulek jest, że po długim użytkowaniu one się kurczą i jak pompę się wyłączy i włączy przez chwilę leci brudna woda. Gdy pompa zassnie i już są na dole leci już czysta.
    Zatem piasek ( mimo że nie używałem ) uważam za lepszy.