Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet PG 11 kuchenna prl śruba od dołu poszła

Zdzisiek2023 24 Jun 2021 10:59 840 30
IGE-XAO
  • IGE-XAO
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Wymienić tę część na oryginalną, a najlepiej cały zespół wodny.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Czyli połowę dolną zespołu wodnego wymienić? Ta śruba to miała wkręt czy była samą nakrętką? Do czego służy igła?
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Tak. Dolną połowę wymienić (o ile nie da się dobrać samej tej śruby). Ten sztyft jest - ogólnie rzecz ujmując - elementem regulacji. On po wkręceniu podpiera grubszy i dłuższy sztyft - połączony z dolną płaszczyzną membrany a na tym większym sztyfcie jest taki występ dopasowany do dolnej części korpusu wodnego. Sama ta śruba ze sztyftem to jest podzespół zaślepki. Na tym ostatnim zdjęciu widać, że to jest urwane (gwint został w korpusie) więc trzeba by wymienić dolną połowę korpusu wodnego (wątpię, czy dałoby się wykręcić tę resztkę).
  • IGE-XAO
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    A jeśli WD 40 to odpiecze to samą śrubę gdzie kupić?

Dodano po 16 [minuty]:

Nie bardzo widzę w sieci nawet całe zespoły wodne.
    Jaki jest przy tej instalacji optymalny inny piecyk gazowy? Komina w kuchni nie mam tylko kratkę. A jaki przepływowy ogrzewacz który nie będzie wymagał kosztownej elektryki? Mieszkanie w bloku mam 2 korki automatyczne.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Tej części trzeba by poszukać na OLX lub po bazarach (targowiskach), a może w jakimś dobrym sklepie technicznym. Nie ma komina, więc - przynajmniej teoretycznie - taka terma nie powinna być (możliwość zaczadzenia). Teraz nie ma dostępnych piecyków gazowych tak małej mocy (przynamniej na polskim rynku). Co do elektrycznego, to podgrzewacz przepływowy można sobie raczej wybić z głowy. Skoro na mieszkanie są 2 bezpieczniki, to znaczy, że jeden jest na światło (obwód oświetlenia), a drugi na wszystkie gniazdka wtyczkowe w całym mieszkaniu. Tak robiono, przy czym zwykle były to bezpieczniki 10A (na światło aż za dużo, natomiast na gniazdka za mało - gdy się pojawiły pralki automatyczne, to często 'wywalały" korki i trzeba było zmieniać na 16A, ale to już jest naprawdę na granicy wytrzymałości przewodów, o ile nie zostały zmienione). istnieją takie małe podgrzewacze przepływowe wyglądające jak stojąca bateria na zlewozmywaku. To daje bardzo mały strumień ciepłej wody (w zimie może być jedynie letnia) i nawet taki podgrzewacz spowoduje przeciążenie instalacji elektrycznej i wywalanie bezpieczników (w końcu do gniazdka na stałe włączona jest np. lodówka, także inne odbiorniki). Jeśli coś elektrycznego, to już - z dwojga złego - lepiej dać mały bojlerek (10-litrowy), gdyż będzie miał moc elektryczną znacznie mniejszą od podgrzewaczy przepływowych i tak nie obciąży instalacji elektrycznej. Podgrzanie przepływowe wody wymaga sporo mocy - przykładowo piec gazowy łazienkowy ma tyle mocy cieplnej, że przy napięciu 230V (jedna faza) natężenie prądu sięgałoby 100 A, gdyby tyle mocy cieplnej chcieć uzyskać z prądu.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Blok z połowy lat 80. No ale realnie cały czas pracuje lodówka to ile ona może amperów pobierać. Z tych 10 albo 16 to może ze 2 A jest w użyciu. Jak pralka i czajnik nie idzie i lodówka nie otwarta. Czajnik sam to 1000 W to 10 A? A jeśli chcieć w tej kuchni większą termę zamontować i okap z rurą blisko kratki umieścić to ciśnienie gazu będzie za niskie? Czy jakieś przepisy zabraniają takie termy średnie montować i jakie są realne sankcje? Kominiarz z czujnikiem ma donieść?

Dodano po 13 [minuty]:

I czy terma kuchenna to ma oznaczenie pg11 czy g 8.7? Rozumiem że to gaz 8.7 kpa? Więc pg11?
    Łazienkowe jakie miały oznaczenia? Mnie interesuje kuchenna.

Dodano po 6 [minuty]:

A jeśli bojler 50 litrów ariston za 300 zł. To po ilu godzinach woda nagrzana np do 50 C ochłodzi się do pokojowej? I czy musi być nad kranem ze względu na grawitację czy może pod zlewem ?
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Terma G-87, to jest następca termy PG-11 i to jest mała terma (kuchenna). Odpowiednikiem łazienkowym PG11 był piec PG-6, natomiast G-87 był G-17,4). To 8,7 to jest moc grzewcza w kilowatach (czyli daje tyle ciepła, co gdyby była elektryczna o mocy 8,7kW - nb. piecyk PG-6 miał moc grzewczą 21kW). Co do prądu, to lodówka (gdy pracuje agregat) pobiera do 1 A. Pralka - na pewno przynajmniej 10A, jeśli nie "z okładem" (gdy było napięcie 22V to 10A równało się 2200W; przy napięciu 230V jest to 2300W). Obecne czajniki bezprzewodowe mają dużo większą moc niż 1000W (tyle miały te ceramiczne z PRL) - zwykle 2000-2200, a czasem bywają jeszcze silniejsze, n. 2500W i więcej. Piec łazienkowy MUSI mieć wyjście do komina i rurę spalinowa wprowadzoną do ciągu kominowego SPALINOWEGO (jest to inny ciąg niż wentylacyjny). Ma bowiem duży palnik, więc emituje sporo spalin.
    Co do bojlera, to dlaczego aż 50 litrów? Kto by to wieszał na ścianie taki ciężar. Dlaczego nie np. 10 litrów? Istnieją bojlery, które można montować pod zlewem.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Maj 1985 montaż. Więc był już wtedy PG 8,7? Czy zespół wodny od PG 8,7 będzie pasował do PG 11? Albo przynajmniej jego dolną część albo ta śruba z dołu z fotki?
    Rozumiem że czajnik teraz to 20 A? Blok 36 lat to raczej mam 16 A czy 10 A jak mam 2 korki ?
    Ogrzanie do 50 C 10 litrów przez przeciętny mały przepływowy ile będzie potrzebować? Zastanawiam się ile prądu na mc kosztuje utrzymanie 1 litra wody do 50 C. Czy te za 250 zł ariston lub bosch za 500 zł mają regulację by tylko 1 litr był zawsze ogrzany do 50 C a nie całe 10 litrów? Żeby przysłowiowego ziemniaka obmyć.A nie grzać cały czas 10 litrów pełnego.
    Ile w dużym mieście zapłacę za zrobienie obwodu elektrycznego jeśli jednak zechcę przepływowy?
    I na koniec:
    Bojler 10 litrów pełny i niepełny czyli 1 litr. Ile czasu wystygnie 50 C do pokojowych 23?
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Zespół wodny będzie pasował (podobnie jak zespół wodny G17,4 pasuje do PG-6), ale trzeba zwrócić uwagę na to, czy ta terma ma własną baterię (oczywiście chodzi o kran, a nie o baterię elektryczną), czy też jest połączona do instalacji ciepłej wody a bateria jest w ścianie.
    Co do spraw elektrycznych, to na każdym bezpieczniku automatycznym jest napisany jego prąd nominalny (2 korki oznaczają to, że jeden jest na światło - lampy na suficie, a drugi na gniazdka wtyczkowe). Trzeba to przeczytać. Jeśli blok ma 36 lat, to jest nadzieja, że może to być 16A (bezpiecznik na gniazda wtyczkowe) - w budynkach z lat 60-tych a nieraz i z 70-tych dawano bezpieczniki 10A, co przy pojawieniu się pralek automatycznych stanowiło problem. Takiej regulacji (by podgrzać 1 litr a nie 10 litrów) żaden bojler nie ma, ale jest regulacja temperatury (można ustawić, czy woda ma być ciepła, czy też gorąca lub bardzo gorąca).
    Co do przepływowego elektrycznego, to gdyby miał zapewniać taki wydatek ciepłej wody, jak terma gazowa (ta mała, kuchenna), musiałby mieć tyle samo mocy, czyli 8,7kW (8700W). Powiedzmy, że 8kW. Taka moc wymaga zasilania trójfazowego! Prawdopodobnie trzeba napisać najpierw podanie do Zakładu Energetycznego (także licznik prądu trójfazowego jest inny) i coś takiego "pachnie" wielkim remontem (trzeba robić całą instalację elektryczną aż od WLZ do samego gniazdka, gdzie będzie podłączony podgrzewacz). WLZ to jest wewnętrzna linia zasilająca, czyli pion elektryczny, biegnący na klatce schodowej przez wszystkie piętra (to z WLZ odchodzą przewody zasilające poszczególne mieszkania). To jest naprawdę poważny remont elektryczny (przebudowa). Co do wystygnięcia, to nigdy się na tym nie zastanawiałem. Wiele zależy od tego, jak dobrą ma izolację termiczną i od temperatury w kuchni.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Tzn w bojlerze nie mogę ustawić by w nim było na czuwaniu tylko litr wody? Musi być zawsze 10? Taki termos to parę godzin gorącą herbatę trzyma to bojler chyba powinien dłużej.
    Ja mam termę ze zdjęcia a ze ściany mi tylko wężyk albo wężyki wychodzą. Mam też licznik ista jakby kowadło z motylkiem niebieskim. To że ściany mi wychodzą 2 wężyki czy 1?
    Na czuja czy może być tak że wychodzi 1 wężyk ze ściany z zimną do zespołu po czym idzie do nagrzewnicy i wraca do baterii z ciepłą zaś bateria zimną wodę pobiera również z zespołu?

Dodano po 9 [minuty]:

A teraz jak to się ma do sytuacji że pomimo motylka zakręconego tego na podkowie to wężyk do zespołu wodnego zaczął lać mi mi wodę po tej awarii co zniszczyło tą śrubkę od zespołu wodnego. Co prawda pod niewielkim ciśnieniem ale jednak. Czy to rozerwało śrubę bo motylek na podkowie był wcześniej oczywiście w pozycji otwartej.
    I na koniec. Czy mimo dziury w zespole wodnym i odkręconego od niego wężyka z wodą mogę świeczkę zapalić? By mi pokazała czy dobrze gaz żabką zakręciłem gdybym termę chciał odłączyć. Jak nazywa gwint który potrzebuję kupić by zamknąć na miejsce termy oprócz zakręcenia żabką zaworu kwadratu nad podkową?

Dodano po 2 [minuty]:

Zawór nad podkowa jest nie ujęty na foto kwadratowy przekrój żabką zakręcany.

Dodano po 14 [minuty]:

Teraz z wody w ogóle nie korzystam od momentu jak śruba strzeliła bo zaślepki użyłem i zastanawiam się w co zainwestować. Te bojlery pod zlewem to mają pompkę ?
    A ta terma ze zdjęcia pasowałyby na miejsce starej i co musiałbym przerabiać? Czy głowice w tej nowej wbudowane jak się zluzują są dostępne w sklepach? I nakrętki? Bo rozumiem że parametry ma takie same.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Zawór gazowy zakręca się nie żabką, lecz kluczem nastawnym (angielskim), bądź kluczem płaskim o odpowiednim wymiarze, a najlepiej specjalnym kluczem do tego zaworu (oczkowy - mający kwadratowy otwór). Żabką można uszkodzić. Z tego opisu wynika, że jest to stary zawór (stożkowy). Szkoda, że nie ma zdjęcia zrobionego od spodu (by było widać, co jest pod termą). Wtedy bym się wyznał, czy to jest bateria będąca integralną częścią termy, czy też jest w ścianie. Jeśli zawór wody (ten "motylek") niecałkowicie ją zamyka, to może jest uszkodzony (zawory kulowe rzadko się psują), albo też doń wpadł jakiś paproch, a może jest po prostu niedokręcony (lepsze są z dźwignią niż z "motylkiem"). Może to pokrętło motylkowe przeskakuje na trzpieniu. Ta terma to jest PG-11. Nie zapalałbym świeczki, gdy jest dziura w zespole wodnym i odkręcony wężyk, gdyż jak nagrzewnica jest pusta, to może świeczka ją przegrzać 9chyba, że na krótko - tylko dla kontroli).
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Jaką te PG 11 lub 8.7 miały sprawność? Zmierzam do kosztu ogrzania 10 litrów wody do 50 C przez nowy bojler i tą termę.
    I ogólnie do opłacalności jeśli zmywa 2 razy dziennie naczynią po 20 minut plus potrzebuję 3 razy coś opłukać w dzień.
    Ciekawe jaki koszt zapalonej świeczki na dobę i ciekawe w ilu% domów co ta terma była w 1990 roku jest jeszcze.

A teraz merytorycznie oto fotki potencjalnej nowej z kurkami w termie i starej. Czy coś musiałbym przebudować do tej z kurka mi i czy jak się głowice kranowe zepsują z tej nowej to kupię je gdzieś lub kurki plastikowe?

Dodano po 1 [minuty]:

Termet PG 11 kuchenna prl śruba od dołu poszła Termet PG 11 kuchenna prl śruba od dołu poszła Termet PG 11 kuchenna prl śruba od dołu poszła Termet PG 11 kuchenna prl śruba od dołu poszła

Dodano po 1 [minuty]:

3 ostatnie cyfry licznika ista są czerwone czy to litry czy m3?
    A fotka nowej pg11 Termet PG 11 kuchenna prl śruba od dołu poszła

Dodano po 20 [minuty]:

W jakich latach te pg11 i 8.7 były produkowane co teraz o nich można powiedzieć. Ja powiem że super proste. Tylko gdzie są te "dobre sklepy" gdzie niby tę śrubkę miałbym kupić.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    1. Czerwone cyfry na liczniku Ista to są litry. przecież to takie oczywiste (wystarczy popatrzeć, że jak się pobiera wodę z kranu, to te numery rosną; gdyby to były m3, to byłyby nieruchome, gdyż pobranie 1 m3 wody sporo trwa - to jakby 4 duże wanny). Sprawność tego typu term to nieco ponad 80%, ale najbardziej zależy od tego, czy wymiennik ciepła (nagrzewnica) jest czysty. Zanieczyszczony powoduje drastyczny spadek sprawności (podobnie jak i przepalony - z odlutowanymi lamelkami). Nie wiem, która terma uchodzi za 'starą". Ta, w której bateria jest pod termą, to też jest taka, gdzie bateria jest częścią termy (inaczej byłaby bateria w ścianie, a ciepła woda wyprowadzona z nagrzewnicy do instalacji). Ta z kurkami schowanymi w obudowie wygląda mi na starszą. W tej, gdzie kurki są w obudowie głowice mogą mieć mniejszy rozmiar (prawdopodobnie 3/8'' zamiast typowych 1/2''). Głowice 3/8'' powinny być do nabycia.
    Widzę, że zawór gazowy na rurze jest starego typu. Powinno się poprosić GAZOWNIKA o wymianę na nowoczesny - kulowy (to musi robić gazownik).
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Stara to ta na ścianie. I czy ta nowa w sensie nieużywana z tymi sutkami bez pokręteł będzie pasować podłączenie wszystko? Czy coś musiałbym przerabiać. Ta nowa nieużywane jest tylko na 1 zdjęciu. Rury i połączenia są od tej starej na ścianie.

Dodano po 11 [minuty]:

Ta nowa czyli nieużywana dodaje 2 fotke Termet PG 11 kuchenna prl śruba od dołu poszła
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Powinna pasować, tym bardziej, że woda jest doprowadzona elastycznym wężykiem. Nie wiem, jak haki do zawieszenia, ale też powinny.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    A gdzie tu kranik się podłącza?
    I czy zarówno ta jak i tamta to tylko 1 wąż z wodą zimną pobierają?
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Zdzisiek2023 wrote:
    A gdzie tu kranik się podłącza?
    I czy zarówno ta jak i tamta to tylko 1 wąż z wodą zimną pobierają?

Tak.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    A gdyby to próbować srubokretową lutownicą dolutować 50 W.

Albo gęsto distalem zatopić. Albo cyną zatopić. Czy to byłoby szkodliwe.Albo nawet od góry zalać gęsto spawem żelaznym tzn zespół wyciągnąć do góry nogami na stół spawalnicze i zalać wszystko spawaną stalą
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Lutownica 50 w. będzie do tego za słaba (to moc prawie do elektroniki, np. naprawy radioodbiornika czy TV), a lutowanie cyna nie jest zbyt wytrzymałe. Trzeba się postarać o nową część.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Jeśli kupię sprawną używaną tą z tymi sutkami z przodu to czy górna część zespołu wodnego jest taka sama jak w moim tym na zdjęciu z licznikiem isty ?
    To wtedy bym zostawił stary zespół gazowy a wodny nagrzewnicę i baterie wziął od tej nowej.
  • Helpful post
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Lepiej nie kombinować lecz wymienić cała termę, jeśli zamierza się ją wymieniać. Zespół wodny tej z "sutkami" jest inny.
    g107r
    Level 40  
    A myślisz, że gdzie to wszystko wreszcie trafia? Do lasu?
    Na śmietnik, i na złom.
    Ze śmietnika zabierze "zbieracz", odda na złom. Miedź ~20, mosiądz ~10zł/kg. Ceny ą płynne...
    Ktoś inny może zdąży, wyremontuje i sprzeda...
    Chyba nie jesteś z dużego miasta, widać że obce są Tobie wybebeszone z silników pralki, lodówki, czy potłuczone telewizory CRT. Rozbity jamnik bez transformatora...
    Aluminiowych puszek też nie bardzo widać...
    Trudno.
    Zainteresowałbym się moim ostatnim linkiem, podobne na grubszym wężu i dwóch dobrych opaskach, pozwoliłoby przetrwać czas poszukiwań sprawnego elementu, ale TY już 2 tygodnie pytasz?
    Za późno dostrzegłem datę założenia tematu, znaczy sprawa nie jest pilna...
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    W linku dałeś łącznik do rur stalowych. Po co mi on?
    g107r
    Level 40  
    Tobie to w sumie na nic, skoro przez ponad 2 tygodnie nie znalazłeś rozwiązania, ale komuś, kto by sobie zrobił podobną krzywdę, na przeżycie mogłoby pomóc.
    Zafiksowałeś się na klejeniu, spawaniu.
    A ja bym skręcił opaskami urwany łeb śruby do zespołu wodnego - miałbym czas na szukanie drugiego zespołu, lub innej termy.
    Kwestia tylko uszczelnienia przy sześciokącie śruby.
    https://mpcindustries.com/pl-pl/product-finde...r_max=&diameter_min=20&bandwidth=&bandlength= wymiary od 20mm są... Mniej?
    Gruby szlauf, dwie mocne porządne opaski i będzie to samo. Łeb przytrzyma, a jak długo, będzie zależało tylko od jakości gumy.

Dodano po 3 [minuty]:

Jeśli ma być tam jakaś regulacja, wyjścia nie ma, trzeba podobny patent.
    Jeśli tylko długość (wcześniej ustalona), to moje drutowanie pomoże.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    To musieliby mi w sklepie doradzić. Jaki tak orientacyjny koszt takich materiałów? No i ten boleć od śruby musi być. Bo na nim jest bolec iglicy która otwiera przypływ gazu. Chyba że Twoje rozwiązanie jest doraźne do zimnej wody tylko.
    g107r
    Level 40  
    Zdzisiek2023 wrote:
    Jaki tak orientacyjny koszt takich materiałów?
    Nie wiem, prawdopodobnie mam taki materiał do/od samochodu.
    Zdzisiek2023 wrote:
    Chyba że Twoje rozwiązanie jest doraźne do zimnej wody tylko.

Dalej jesteś zafiksowany.
    Jest znaczenie czy przyspawasz łeb, czy go przykręcisz/zamocujesz w takim położeniu, w jakim powinien być? Tylko ma być szczelne, i nie odchodzić nawet na milimetr.

Dodano po 7 [minuty]:

Doraźne, ale jak guma dobra, wzmacniana, to te doraźne jest wciąż demontowalne.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Ale to ciepła woda i gaz też doraźnie będą działać? W sklepie na wyczucie jaki koszt tego łącznika?
    g107r
    Level 40  
    Doraźnie - nie jest to rozwiązanie fabryczne, 1000% pewne, ale doraźnie zadziałać powinno.
    Umocujesz urwany łeb w tym samym miejscu, położeniu, jakbyś go nie urwał.

Dodano po 31 [minuty]:

https://www.google.com/search?q=cybant&client...ECAEQAw&biw=1440&bih=714#imgrc=XBCah1eDwxBTBM
    opaska skręcana ale takie na śruby https://www.google.com/search?q=opaska+skr%C4...BAgREAE&biw=1440&bih=714#imgrc=bsIUbLFQL6blWM
    przewód gumowy wzmacniany https://www.google.com/search?source=univ&tbm...gQICxAC&biw=1440&bih=714#imgrc=l3rFUgAYuH_rTM tu nie wiem jak z sześciokątem, także im grubszy, tym więcej na uszczelnienie sześciokątu, który jak wystaje, można opiłować, a może ma okrągły pierścień na podkładkę?
    Nie wspominając o przewodach do hydrauliki siłowej na setki bar, tam gdzie zarabiają przewody hydrauliczne, na pewno mają kilkucentymetrowe ścinki, ale to już nie szmatą, tylko wzmacniane drutem, i byle opaską nie zaciśnie... To już przerost formy nad treścią, bo nie masz tam takich ciśnień, natomiast takie przewody się nie rozciągają - jak dobrze skręci za pierwszym razem, urwany łeb nie odejdzie, psując całkowicie regulację.
    To tylko propozycje na pierwszą chwilę, być może zastosowanie dobrej jakości materiałów, do końca życia termy, co wyszłoby przy pierwszych próbach.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Ciekawi mnie co gdyby to zaślepić bez bolca. Bolec chyba tylko służy by iglica nie spadła gdy jest sucha w transporcie?bo jak jest podłączona do wody to chyba sama woda spoczynkowa już trochę podnosi iglicę ponad ten bolec z tej mojej nakrętki?

Dodano po 4 [minuty]:

I czy taka nakrętka z większej termy prl tej lazienkowej może by pasowała albo innych zespołów wodnych?

Dodano po 6 [godziny] 26 [minuty]:

Na koniec rozmyślań. Po co jest bolec? A gdyby po prostu to śrubką długą jak boleć zaślepić? Czy te parę kropli wody wokół bolca jest potrzebne? A jeśli to można śrubę naciąć wzdłüż i jakaś kropla wody będzie na dole zespołu wodnego.