Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie zdany egzamin zawodowy. Co teraz?

Mati3312 24 Jun 2021 11:31 18216 4
 • #1
  Mati3312
  Level 1  
  Witam, mam problem. Jestem w 3 klasie technikum, i dzisiaj nie zdałem egzaminu praktycznego EE.05. Boję się że mogę nie zdać poprawki która jest w styczniu, i z tego powodu mam pytanie. Jeśli skończę technikum tylko z zdaną maturą, to będę miał problem z znalezieniem pracy w moim zawodzie? Czy pracodawca jak się do wie że nie zdałem egzaminów to może mnie na starcie przekreślić? Jak na egzaminy patrzą pracodawcy? Chodzi mi tylko i wyłącznie o egzaminy które odbywają się w szkole. Nie mam zamiaru po skończeniu technikum iść na jakieś studia, chcę iść do pracy po prostu, ale boję się że będę miał problem z znalezieniem pracy jako elektryk.
 • #2
  elktrod
  Level 32  
  Jeżeli otrzymasz świadectwo maturalne to żadnych problemów ze znalezieniem pracy nie będziesz miał... Zalicz jeszcze egzamin w SEP a po szkole ze świeżą wiedzą jest to do zaliczenia, ale jest też możliwość wykupienia krótkiego kursu w SEP przed egzaminem, więc się nie stresuj... Czasami pracodawcy sponsorują ten kurs w SEP jak i koszt egzaminu w SEP - ale to już trzeba pytać pracodawcy u którego masz zamiar się zatrudnić...
 • #3
  el-dziwak
  Level 10  
  Nie zdałeś egzaminu to nie masz kwalifikacji.
  Wielu pracodawców jednak chętnie zatrudni cię jako robotnika niewykwalifikowanego - tylko stawki są inne.
 • #4
  elktrod
  Level 32  
  Jeszcze się nie spotkałem na złożone ponad 3000 sztuk cv aby jakikolwiek pracodawca wiedział co to jest EE.05 i wymagał EE.05. Gdy wymaga, to wymaga uprawnień SEP: 1,2,3 grupa a nie EE.05 - ja mam niepełnosprawność R-05, to co innego niż EE.05 i bez problemu znalazłem pracę, więc się nie stresuj w/w wpisem... Jako elektryk z maturą możesz dorobić uprawnienia na wózki widłowe, platformowe, teleskopowe, itp. bociany, czy kurs spawania w dwa tygodnie na urlopie jak ja i pracę znajdziesz... Dla chcącego nie ma nic trudnego.... A jak będziesz miał maturę to na pewno znajdziesz pracę a za rok możesz i na studia zaoczne iść bez problemu, nie mając nawet EE.05 bo przy przyjęciu na studia nikt się nie pyta czy masz EE.05, tylko czy nasz maturę. Sam napisałeś:
  Mati3312 wrote:
  Jeśli skończę technikum tylko z zdaną maturą, to będę miał problem z znalezieniem pracy w moim zawodzie?

  - może się źle wyraziłeś?
 • #5
  el-dziwak
  Level 10  
  Taka ilość cv robi wrażenie. Widać, że byłeś zdeterminowany w tym poszukiwaniu pracy. Gratuluję sukcesu.

  Jednak nie wierzę, że znalazłeś prace jako elektryk. Bez kwalifikacji formalnych, żaden szanujący się pracodawca nie zatrudni cię na takim stanowisku. Oczywiście możesz wykonywać czynności typowe dla tego zawodu ale nie jako elektryk. Jestem przekonany, że na umowie o prace masz coś innego. Może prace pomocnicze... .
  Więc namawiam do zdawania egzaminu (obecnie dla elektryka są 3 rodzaje: E.07 i E.08. EE.05 i już mogą się pojawiać ELE.02) Pracodawcy, rzeczywiście mogą mieć z tym pewien mętlik ale ich kadrowi już nie.

  Oczywiście można uzyskiwać inne certyfikaty ale bez kwalifikacji formalnych jako elektryk nie popracujesz w poważnej firmie z poważną wypłatą. A sep to nie potwierdzenie kwalifikacji - dzisiaj świadectwo sep może uzyskać nawet gospodyni domowa.

  Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:

  elktrod Przepraszam za prywatne pytanie ale - kiedy ukończyłeś szkołę. Bo jeżeli w ubiegłym wieku to świadectwo szkolne z technikum lub zsz równocześnie potwierdzało kwalifikacje. Obecnie już od dawna tak nie jest.