Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Metalwork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki wytrzymały, ciśnieniowy ekspres do kawy wybrać? Do 10,000 zł.

wojojuve 24 Jun 2021 15:12 363 10
    wojojuve
    Level 3  
    Hej.

Szukam ekspresu do kawy do użytkowania w domu, ale moja wiedza jest na niskim poziomie w tym temacie.
    Jeśli chodzi o wymagania to nie chcę przekroczyć kwoty 10tys zł, aczkolwiek jak najbardziej interesują mnie również znacznie tańsze ekspresy, za 2-3tys. Najbardziej zależy mi na jakości kawy oraz wytrzymałości sprzętu (nie jestem mocny w majsterkowaniu i chcę uniknąć serwisowania), oczywiście w stosunku do ceny. Dodatkowo chciałbym aby była możliwość zrobienia kaw mlecznych, ale nie musi to być duży zakres (2-3 najbardziej popularne wystarczą). Dużym atutem, ale nie koniecznością byłoby jeśli utrzymanie urządzenia (czyszczenie, konserwacja itd) byłyby możliwie jak najprostsze. Oczywiście wszelkie dodatkowe rzeczy, jak tłumienie dźwięków, modyfikacja spienienia, dostęp przez telefon itd. się liczą, ale znacznie mniej i mogę się bez obyć.
    Serdecznie proszę o wszelkie uwagi i propozycje.

PS musi to być ekspres ciśnieniowy, gdyż z doświadczenia wiem, że jeśli robienie kawy zajmie więcej niż minutę to nie będę używał tego sprzętu.

Pozdrawiam serdecznie,
    Paweł
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Metalwork
    pcunit
    Level 23  
    wpisz w wyszukiwarkę LatteGO,
    przedział cenowy od 1500zł w górę,
    szukaj takiego sprzętu aby nie miał rurek tylko pojemnik na mleko,
    bardzo ułatwia to czyszczenie i minimalizuje czas spędzony na konserwacji sprzętu,
  • Metalwork
    wojojuve
    Level 3  
    Dzięki za odpowiedź :)
    Masz na myśli wpisać tutaj na forum w wyszukiwarce "LatteGo"? Jak wpisałem to dostałem sporo wątków o serii Philips LatteGo. Czy właśnie tę serię miałeś na mysli?
    enhanced
    Level 43  
    No z tańszych to właśnie phillips ale one mają młynki ceramiczne bodajże a stalowe mają delonghi którego wybrałem, Delonghi mają dedykowany pojemnik na mleko.

Pamiętaj że to są najtańsze modele z "mlekiem" które warto brać pod uwagę.

Ja brałem DeLonghi Dinamica ECAM 353.75W.

Z wygodnictwa to widziałem Jure z osobnym chłodzonym pojemnikiem na mleko no ale to koszta samego ekspresu podejrzewam 2x tego prawie podstawowego Delonghi.

Warto ogólnie wpaść na jakąś stronę sklepu i popatrzeć co mają w ofercie.

Byle delonghi, phillips z tych tańszych patrzeć bo podobno z częściami nie ma większego problemu. No i ja wybrałem ze względu na stalowy młynek.
    wojojuve
    Level 3  
    Dziękuję Ci bardzo za super pomocną odpowiedź :)
    Jeśli chodzi o jakość kawy to tutaj nie pójdę na kompromis. Mam niewielką wiedzę w tym zakresie, ale z tego, co kojarzę to młynek jest w tej kwestii kluczowy, a najlepiej wybrać zarnowy stalowy, który mieli możliwie jak najdrobniej.
    Jeśli dobrze Cię zrozumiałem to ekspresy Philipsa nie mają najlepszych młynków, w takim wypadku wolałabym wybrać inny ekspres.
    Co do delongi to słyszałem, że parzą bardzo dobrą kawę i w tym aspekcie mi w pełni odpowiadają. Martwią mnie tylko 2 kwestie z tą marką. Słyszałem, że dosyć kiepsko wypadają pod kątem kaw mlecznych. Po drugie, widziałem, że jest naprawdę dużo zgłoszeń różnych uszkodzeń na tym forum. Może dlatego, że mają największą sprzedaż, a może ich trwałość jest kiepska.
    Niby najpewniej prezentuje się Jura, ale jest znacznie droższa. Zastanawiam się czy warto tyle przepłacić, czy rzeczywiście jest tyle lepsza pod kątem trwałości i jakości kawy niż np delongi albo inne marki.
    wojojuve
    Level 3  
    Ostatecznie zdecydowałem się na Jurę E8 EB, model z 2021 (dokładnie to Moonlight Silver jeśli dla kogoś ma to znaczenie). Gdyby ktoś chciał poznać opinię oraz dowiedzieć się jak się sprawuje to serdecznie zapraszam do kontaktu.
    Borutka
    Level 29  
    Słuszny wybór. Ja mam Saeco Picobaristo Deluxe. Kawę robi i nawet dobrą. Ale jeśli chodzi o jakość naparu, to przy tej Jurze te wszystkie tutaj wymienione to paździerz.
    ^ToM^
    Level 39  
    Słuszny wybór. W tej cenie to tylko Jura.
    Felini
    Moderator
    wojojuve wrote:
    musi to być ekspres ciśnieniowy [...] jeśli robienie kawy zajmie więcej niż minutę to nie będę używał tego sprzętu

Tu chodzi raczej o ekspres automatyczny, który jest również ekspresem ciśnieniowym.
    Są też ekspresy ciśnieniowe kolbowe z pompą lub dźwignią, gdzie czas przygotowania espresso jest dłuższy.

wojojuve wrote:
    Najbardziej zależy mi na jakości kawy
    wojojuve wrote:
    Jeśli chodzi o jakość kawy to tutaj nie pójdę na kompromis.

Obawiam się, że jednak trzeba będzie pójść na kompromis.
    Ekspresy automatyczne umożliwiają łatwe i szybkie przygotowanie kawy, jednak jest to okupione niższą jej jakością niż w przypadku dobrego ekspresu kolbowego i dobrego młynka.

wojojuve wrote:
    z tego, co kojarzę to młynek jest w tej kwestii kluczowy

Konstrukcja młynka (dobre łożyskowanie, ostre, precyzyjnie wykonane żarna) ma wpływ na jakość przemiału (równomierność, minimalna ilość pyłu), a to z kolei przekłada się na jakość espresso.

W tym miejscu trzeba sobie zadać pytanie, co jest najważniejsze - czas i łatwość przyrządzania kawy, czy jej jakość?
    Jeżeli czas i łatwość - ekspres automatyczny, jeżeli jakość - ręczny kolbowy + świeże ziarna z palarni, najlepiej klasy specialty.

Młynki wbudowane w ekspresach automatycznych nie zmielą ziaren tak dobrze jak porządne młynki wolnostojące (Macap, Mazzer, Mahlkönig).
    Automatyka ekspresu nie będzie w stanie precyzyjnie zadozować, równomiernie rozprowadzić i odpowiednio ubić przemiału.
    W podanej cenie da się spokojnie kupić dobry młynek i ekspres, choćby takie minimum domowego baristy, jak Rancilio Silvia.
    ^ToM^
    Level 39  
    Dzielenie włosa na czworo. Wysokiej jakości ekspres to i dobrze zaparzona kawa. Obojętnie czy będzie to automat czy ręczny. To tylko maszyna. Kluczową sprawą jest jakość kawy a nie łożyskowanie młynka. Szczerze mówiąc, już różne ekspresy przerobiłem i w praktyce najlepiej mi smakuje kawa wykonana na niezbyt drogim ekspresie jaki mam w pracy. Jest to jakiś średniej jakości Philips. Nie widzę jakieś uchwytnej różnicy między kawą zrobioną w kawiarni na super drogim ekspresie. Myślę, że typ maszyny i jej firma to rzecz drugorzędna.
    Najważniejsza jest kawa!
    Felini
    Moderator
    Najważniejsze są 4 rzeczy, tzw. reguła 4 M:
    - Miscela (mieszanka kawy)
    - Macinadosatore (młynek)
    - Macchina (ekspres)
    - Mano (umiejętności zaparzającego)

Wiedza na temat kawy, jej rodzajów, przygotowania, smaków, sprzętu, jest ogólnie dostępna w miejscach temu poświęconych, np:
    Home-Barista
    coffeegeek
    coffeesnobs
    kaffee-netz
    wszystkookawie