Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić parametry LED?

stabilizator 25 Jun 2021 23:36 360 0
 • Jak sprawdzić parametry LED?
  Na diodach LED nie ma napisów, więc sprawdzenie ich parametrów w nocie katalogowej jest utrudnione. Jednak można spróbować oszacować podstawowy parametr, jakim jest napięcie przewodzenia takiej diody, a raczej charakterystyka prądowo-napięciowa.

  Pierwszym sposobem, który przybliża nas do poznania wartości tego parametru, jest... kolor jej świecenia. Otóż każdy kolor świecenia LED wynika z użycia innego rodzaju materiałów z jakich wykonano LED. Każda z nich ma inne właściwości fizyczne, przez co również inne napięcie przewodzenia. Poniżej przybliżone wartości napięcia przewodzenia w zależności od koloru świecienia diody:

  IR - 1,1-1,7V
  czerwona - 1,6-2,2V
  żółta - 2,0-2,3V
  zielona - 2,0-3,7V
  niebieska - 2,9-4,0V
  biała - 3,0-3,6V

  Najprostsza metoda to podłączenie diody do multimetru ustawionego na pomiar diod. W tym trybie pracy, w mierniku działa wbudowane źródło prądowe, a między końcówkami mierzony jest spadek napięcia. Zazwyczaj mierniki mierzą wtedy napięcie przewodzenia o wartości do 2V (dokładniej: 1,999V), więc w ten sposób można zbadać tylko diody świecące na czerwono, ewentualnie na zielono lub żółto. Diody niebieskie oraz UV raczej nie zareagują w ogóle.  Lepszą metodą jest przepuszczenie przez taką diodę prądu o znanym natężeniu, rzędu kilku miliamperów, oraz dokonanie pomiaru napięcia zwykłym woltomierzem. Woltomierz podłączamy bezpośrednio do nóżek badanej diody. Można do tego użyć układu źródła prądowego, które wymusi przepływ prądu o wartości 5...10mA. Typowe diody sygnalizacyjne mają prąd maksymalny na poziomie 20mA, więc taka wartość z pewnością im nie zaszkodzi.

  Prostszym rozwiązaniem jest włączenie w szereg z diodą odpowiedniego rezystora i podłączenie tego do zasilacza (np. 12V) lub baterii (np. 9V).

  Kalkulator obliczający wartość rezystora: https://www.elektroda.pl/calculators/resistor-for-led-calculator

  Jednak nie wiemy, jakie jest napięcie przewodzenia Udiody – ten parametr chcielibyśmy poznać. Dlatego prościej byłoby przyjąć taki rezystor, który przy Udiody = 0V (zwarcie) zapewni przepływ prądu Idiody = np. 10mA. Wtedy mamy pewność, że podłączenie jakiejkolwiek diody, której Udiody > 0, zapewni jej prąd Idiody < 10mA.

  Przy zasilaczu 12V, taki rezystor może mieć wartość R = 12V / 10mA = 1,2kΩ.
  Przy baterii 9V, optymalna rezystancja wyniosłaby R = 9V / 10mA = 900Ω, ale nie można jej kupić. Użycie rezystora 1kΩ lub 910Ω rozwiąże problem.

  Taki prosty pomiar nie da odpowiedzi na pytanie o parametry maksymalne tej diody. Pozwoli jedynie oszacować jej napięcie przewodzenia przy prądzie rzędu kilku miliamperów, lecz w większości zastosowań będzie to wystarczające.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
  stabilizator wrote 87 posts with rating 171, helped 0 times. Been with us since 2020 year.