Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik silnika bezszczotkowego (BLDC)

stabilizator 25 Jun 2021 23:40 645 4
  • Sterowniki silników BLDC najczęściej mają formę gotowych układów scalonych. To dlatego, że liczba zadań realizowanych przez taki układ jest naprawdę spora:
    - detekcja położenia wirnika poprzez pomiar napięcia na fazach lub na wyjściu czujnika hallotronowego,
    - załączanie faz z odpowiednią polaryzacją (stan niski/stan wysoki) w bardzo krótkim czasie,
    - kontrola poboru prądu (zabezpieczenie przed przeciążeniem),
    - kontrola temperatury (zabezpieczenie przed przegrzaniem),
    - kontrola włączania tranzystorów (czy nie wystąpi zwarcie).

Jeżeli dany sterownik nie jest przeznaczony do współpracy z mikrokontrolerem (jak L6230), to musi również sam generować wszystkie sygnały sterujące fazami. Są to szybkie sygnały o zmiennym wypełnieniu (PWM), więc ich wytworzenie również nie należy do najprostszych.

Najczęściej spotykane silniki BLDC są trójfazowe, z fazami połączonymi w gwiazdę. W sterowniku są trzy pary kluczy, zwanych czasem zaworami, składające się z odpowiednio wytrzymałych tranzystorów MOSFET. Załączenie dolnego tranzystora w parze powoduje zwarcie wyjścia uzwojenia do masy, a górnego – do zasilania.

Cała trudność skupia się na odpowiednim dobraniu momentu załączenia odpowiedniego tranzystora. Do tego należy uwzględnić fakt, że uzwojenia mają charakter indukcyjny, więc przesuwają prąd względem napięcia.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    stabilizator
    Editor
    stabilizator wrote 87 posts with rating 171, helped 0 times. Been with us since 2020 year.
    tomiok
    Level 33  
    Myślałem że zobaczę jak wykonać taki sterownik, a tutaj pitu, pitu. :-/
    jarek_lnx
    Level 43  
    I tak autor omówił sterowniki i silniki BLDC w 11 linijkach tekstu - rekord, może następnym razem budowa statku kosmicznego w 160 znakach - żeby można było jednym SMSem przesłać :D

Żeby cokolwiek zacząć "grzebać" przy sterownikach sików BLDC trzeba pewnie z godzinę poświęcić na czytanie, o tym jak działają i jak są zbudowane.

Co ten artykuł nam daje? Co daje początkującemu? Mi daje wiedzę że autor o BLDC nic nie wie.
    tomiok
    Level 33  
    jarek_lnx wrote:
    ...Mi daje wiedzę że autor o BLDC nic nie wie.

Coś mi się wydaje że prawdę piszesz.
    LEDówki
    Level 29  
    Szczegóły w opisie układ L6230. schemat ze strony 17 to już prawie gotowy sterownik. Za ok. 100 zł można kupić moduł do Arduino.