Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić soldermaskę na płytkach domowym sposobem?

stabilizator 25 Jun 2021 23:44 513 2
Termopasty
 • Najprostszym sposobem zabezpieczenia miedzi na płytce drukowanej jest pokrycie całej powierzchni płytki warstwą kalafonii. Przy okazji, stanowi ona dodatkowy topnik, co ułatwia lutowanie. Niestety, do takiej warstwy łatwo przykleja się kurz. Poza tym, jest mało estetyczna.

  Zamiast samodzielnie rozpuszczać kalafonię w spirytusie, można użyć gotowego preparatu, na przykład Flux SK 10. Taki spray łatwo nanosi się na płytkę.

  Innym prostym rozwiązaniem jest pokrycie wszystkich ścieżek spoiwem lutowniczym, czyli ich pocynowanie. Dodatkowo, zwiększa to przekrój ścieżki, zmniejszając nieco jej rezystancję. Jednak ta metoda jest dosyć czasochłonna przy stosowaniu zwykłego spoiwa, w formie drucika.

  Na rynku są dostępne preparaty specjalne lakiery do płytek drukowanych, na przykład PVB 16. Można polakierować zmontowaną już płytkę, z elementami, przez co będzie odporna na wilgoć.

  Innym wariantem jest pokrycie samej płytki, a następnie wydrapanie lakieru w miejscach punktów lutowniczych. Taka powłoka będzie spełniała rolę prawdziwej soldermaski. W przypadku PVB 16, możliwe jest lutowanie przez warstwę lakieru, bez jego usuwania z pól lutowniczych. Lecz montaż całego układu może być uciążliwy z uwagi na powstające wówczas opary.

  „Prawdziwe” soldermaski są dodatkowo utwardzane po naniesieniu, najczęściej światłem ultrafioletowym (UV). Można kupić gotowy lakier, którym maluje się płytkę, a następnie naświetla się UV przez odpowiedni czas. Przy zakupie lakieru trzeba zwrócić uwagę na długość fali (oznaczana często lambdą – λ – oraz wyrażana w nanometrach [nm]), ponieważ dowolne źródło światła ultrafioletowego nie wystarczy. Warunki suszenia lakieru przed naświetlaniem oraz czas naświetlania również są indywidualne dla każdego preparatu.

  Jeszcze bardziej złożone w użyciu, za to dające efekt „płytki z fabryki” jest nanoszenie lakieru przy użyciu sitodruku, czyli przeciskając go przez wcześniej przygotowane sito. Dzięki sitodrukowi, można precyzyjnie odsłonić tylko pola lutownicze, uzyskując jednocześnie równomiernej grubości warstwę lakieru na powierzchni płytki.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
  stabilizator wrote 87 posts with rating 171, helped 0 times. Been with us since 2020 year.
 • Termopasty
 • #2
  tomiok
  Level 33  
  Akurat, lanie wody, na tym forum jest dużo postów o wiele bardziej wnoszących coś do takiego tematu.
  Tutaj żadnych konkretów (nie tylko tutaj).
  Nabijanie punktów?
  Czy po tym artykule ktoś sobie zrobi soldermaskę, znalazł tutaj wyczerpujące informacje?
  Dużo więcej jak dla mnie wnosi artykuł:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1537025.html
  Oraz tym podobne, których wiele na naszym forum.
  To moja subiektywna ocena sytuacji.
 • #3
  Olkus
  Level 23  
  Szkoda że nie było nic o cynowaniu chemicznym.

  Pozdrawiam,
  A.