Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak mierzyć częstotliwości multimetrem?

stabilizator 25 Jun 2021 23:46 594 5
 • Aby zmierzyć częstotliwość, korzystając z multimetru z wbudowaną taką funkcją, należy ustawić pokrętło w pozycji „Hz” lub „f” - od frequency. Przewody pomiarowe podłącza się równolegle do badanego układu, dokładnie tak samo, jak woltomierz. Najlepiej, aby przewód czarny podłączyć do masy układu, a czerwony do interesującego nas węzła. Jednak nie zawsze to jest możliwe, na przykład w wypadku napięcie przemiennego, pochodzącego chociażby z sieci energetycznej.  Zanim przeprowadzimy taki pomiar, warto zajrzeć do instrukcji obsługi danego multimetru. Otóż nie każdy sygnał zostanie prawidłowo zmierzony. Dodatkowo, układ wejściowy może nie akceptować wysokiego napięcia, więc próba zmierzenia częstotliwości napięcia w gniazdku skończyłaby się uszkodzeniem przyrządu.

  Przykładowo, w popularnym mierniku typu UT139C, częstościomierz mierzy częstotliwość do 10MHz, ale jego czułość zależy od częstotliwości. Im wyższa częstotliwość, tym wyższa musi być wartość skuteczna badanego napięcia.
  https://gotronik.pl/images/instrukcja_UT139C.pdf (strona 15)

  Uwaga, ten miernik potrafi również mierzyć częstotliwość prądu, włączony do obwodu jako amperomierz!

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
  stabilizator wrote 87 posts with rating 171, helped 0 times. Been with us since 2020 year.
 • #2
  tomiok
  Level 33  
  stabilizator wrote:
  ...Dodatkowo, układ wejściowy może nie akceptować wysokiego napięcia, więc próba zmierzenia częstotliwości napięcia w gniazdku skończyłaby się uszkodzeniem przyrządu....

  To ma być rzetelny poradnik?
  Wysokie napięcie w gniazdku?

  Definicja wysokiego napięcia:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wysokie_napi%C4%99cie

  Po poradniku, oczekiwałbym czegoś bardziej merytorycznego.
 • #3
  beatom
  Level 34  
  A co jesli miernik nie posiada " pozycji „Hz” lub „f”"?
  I tak rosnie pokolenie...
  Na szczescie sa przystawki do srajfona, ktore to potrafia,,,czy jeszcze niema?

  Ten "poradnik" to taka delikatna proba reklamy danego miernika?
 • #4
  LEDówki
  Level 29  
  Jeśli miernik nie jest wyposażony w funkcję pomiaru częstotliwości, to należy wykonać lub zaopatrzyć się w integrator, czyli układ całkujący.
 • #5
  JacekCz
  Level 38  
  beatom wrote:
  A co jesli miernik nie posiada " pozycji „Hz” lub „f”"?

  ...

  Ten "poradnik" to taka delikatna proba reklamy danego miernika?


  +1

  Sądzisz, że "delikatna" ?
  Powiedziałbym coś o tranie i d...ie
 • #6
  jarek_lnx
  Level 43  
  Artykuł z którego nic nie wynika, w stylu chcesz zmierzyć długość to kup linijkę, ale pomiar częstotliwości jest bardziej skomplikowany niż użycie linijki, nawet bardziej skomplikowany niż użycie suwmiarki :)

  Dlaczego jest skomplikowany, dlatego że przebieg może nie być idealnym sinusem czy prostokątem i miernik pokaże nam harmoniczną (mój multimetr często pokazywał drugą harmoniczną, przy przebiegach prostokątnych, wystarczy że zbocza były trochę zniekształcone) kiedy mierzymy oscyloskopem zorientujemy się od razu, kiedy mierzymy miernikiem częstotliwości możemy wybrać poziom wyzwalania i wykryć, że przy jego zmianie dzieje się coś dziwnego, a mając tylko multimetr trudniej się zorientować że miernik nasz oszukał.

  A co jeśli chcielibyśmy sprawdzić multimetrem czy kwarc podłączony do mikrokontrolera generuje drgania? albo jakiś generator LC? przecież mamy miernik częstotliwości w multimetrze - nie tak szybko. To nie zadziała, multimetry zazwyczaj mają spore pojemności wejściowe (dla UT139C nawet nie podali), co najmniej o rząd wielkości większe od oscyloskopów i taki miernik podłączony do kwarcu spowoduje że generator przestanie działać - za duża pojemność obciążenia, już prawdopodobnie same kable od multimetru wystarczyły by żeby przestał działać. Taki miernik podłączony do generatora LC rozstroi obwód i częstotliwość będzie inna, wiec radioamator wielkiego pożytku z tego pomiaru miał nie będzie.

  stabilizator wrote:
  Uwaga, ten miernik potrafi również mierzyć częstotliwość prądu, włączony do obwodu jako amperomierz!
  Ale tylko do 1kHz