Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można sprawdzić kondensator wlutowany w obwodzie drukowanym?

stabilizator 25 Jun 2021 23:55 678 0
Altium Designer Computer Controls
 • Podstawowa metoda oszacowania stanu wlutowanego kondensatora to poszukiwanie kondensatorów z wewnętrznym zwarciem, czyli między wyprowadzeniami. Jeżeli multimetr ustawiony w tryb wykrywania rezystancji (tzw. piszczyk) wykryje rezystancję o niskiej wartości między nóżkami danego elementu, to można przypuszczać, że jest on uszkodzony.

  Jednak i w tym wypadku należy obejrzeć otoczenie tego kondensatora, czy sąsiadujące z nim elementy (np. cewka o niskiej rezystancji) nie powodują fałszywego alarmu. Czasem awarię kondensatora można dojrzeć gołym okiem – trzeba zobaczyć, czy nie jest on spuchnięty, albo czy na płytce nie ma śladów wycieku elektrolitu.

  Jeżeli chcemy zmierzyć ESR takiego kondensatora, trzeba użyć miernika zdolnego do wykonania pomiaru przy kondensatorze wlutowanym w płytkę. Taki miernik używa sygnałów o bardzo małej amplitudzie, aby nie spowodować zadziałania innych elementów, na przykład diod półprzewodnikowych w mostku prostowniczym. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
  -biegunowość miernika względem mierzonego kondensatora musi być zachowana (plus do plusa, minus do minusa),
  -urządzenie powinno być wyłączone, a kondensatory rozładowane.

  Jeżeli równolegle są połączone dwa lub więcej kondensatorów, a taka sytuacja ma miejsce głównie w zasilaczach, uzyskamy wypadkowy ESR wszystkich kondensatorów.

  Podejrzany element warto wylutować z układu i powtórzyć pomiar, aby uzyskać całkowitą pewność na temat jego stanu. Jednak nie zawsze trzeba go wyjmować z płytki w całości - wystarczy uwolnienie jednej nóżki, co jest bardzo proste w przypadku kondensatorów osiowych, z wyprowadzeniami na obu końcach walca.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
  stabilizator wrote 87 posts with rating 171, helped 0 times. Been with us since 2020 year.
 • Altium Designer Computer Controls