Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zmierzyć prąd oscyloskopem?

stabilizator 26 Jun 2021 00:02 591 3
 • Natężenie prądu przy użyciu oscyloskopu możemy zmierzyć przy użyciu metody pośredniej. W szereg z interesującym nas przewodem włączamy rezystor o znanej oporności, a spadek napięcia na nim rejestrujemy oscyloskopem. Z prawa Ohma wyliczamy płynący przez przewód prąd, używając wzoru I = U·R.

  Pamiętajmy, aby oba zaciski oscyloskopu (krokodylek i sonda pomiarowa) były podłączone jak najbliżej korpusu rezystora. W ten sposób rezystancja doprowadzeń nie będzie sztucznie zawyżała uzyskanego wyniku.

  Jeżeli zaś przewód, w którym ma zostać zmierzone natężenie prądu, znajduje się na jakimś potencjale, trzeba rozważyć dwie opcje. Jeżeli możemy sobie pozwolić na połączenie masy oscyloskopu z tym potencjałem, można posłużyć się powyższym schematem. Jeżeli nie, to trzeba użyć dwóch sond. Spadek napięcia na rezystorze pomiarowym uzyskamy włączając w oscyloskopie funkcję odejmowania przebiegów: CH1-CH2.  Rezystor pomiarowy musi mieć na tyle dużą rezystancję, aby można było zarejestrować spadek napięcia na nim, a jednocześnie możliwie najmniejszą, aby nie wprowadzał znaczących strat w badanym układzie. Zazwyczaj bierze się wartości typu 0,1Ω, 1Ω czy 10Ω, ponieważ upraszczają przeliczanie napięcia na prąd. Im mniejsza tolerancja tego rezystora, tym dokładniejsze wyniki możemy uzyskać. Należy również pamiętać o wydzielanej na nim mocy!

  Jeżeli rejestrowane przebiegi prądu mają ulegać szybkim zmianom – na przykład, na liniach zasilających mikrokontrolera – warto wybrać rezystor o możliwie małej indukcyjności pasożytniczej. Będzie fałszowała obserwowane przebiegi. Rezystory drutowe charakteryzują się sporą indukcyjnością z uwagi na sposób ich wykonania. Lepszy byłby rezystor SMD albo metalizowany THT.

  Do obserwacji małych wartości prądu przydadzą się konwertery prądu na napięcie (jest to układ z rezystorem pomiarowym i wzmacniaczem co pozwala na podanie przebiegu o większej amplitudzie na oscyloskop).

  Dobrym rozwiązaniem są także sondy prądowe zakładane na przewód i z wyjściem BNC do oscyloskopu.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
  stabilizator wrote 87 posts with rating 171, helped 0 times. Been with us since 2020 year.
 • #2
  tomiok
  Level 33  
  Jakieś konkrety?
  Przykłady, zdjęcia, itp?
  Przecież to poradnik, a nie zamieszczanie ogólnych informacji.
 • #3
  ronwald
  Level 27  
  Pomiary prądu dzielą się na metodę inwazyjną gdzie brakuje separacji galwanicznej przy pomiarze oraz bezinwazyjną w obwód badany z pełną separacją galwaniczną.
  Pierwsza metoda została opisana jako pomiar spadku napięcia na rezystorze. Przy drugiej metodzie potrzebna jest sonda prądowa oparta o przetwornik Halla (prądy AC oraz DC), cewkę Rogowskiego tylko AC, klasyczny przekładnik transformatorowy prądy AC.
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Pomiary małych napięć na boczniku często są utrudnione przez zakłócenia
  dużo gorzej jest kiedy podłączamy masę sondy długim przewodem z krokodylkiem
  Jak zmierzyć prąd oscyloskopem?
  Niż kiedy podłączymy ją krótko:
  Jak zmierzyć prąd oscyloskopem? Jak zmierzyć prąd oscyloskopem?

  P.S. Kolejny artykuł Stabilizatora który nic nie wnosi.