Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zmierzyć prąd oscyloskopem?

stabilizator 26 Jun 2021 00:02 1149 3
 • Natężenie prądu przy użyciu oscyloskopu możemy zmierzyć przy użyciu metody pośredniej. W szereg z interesującym nas przewodem włączamy rezystor o znanej oporności, a spadek napięcia na nim rejestrujemy oscyloskopem. Z prawa Ohma wyliczamy płynący przez przewód prąd, używając wzoru I = U·R.

  Pamiętajmy, aby oba zaciski oscyloskopu (krokodylek i sonda pomiarowa) były podłączone jak najbliżej korpusu rezystora. W ten sposób rezystancja doprowadzeń nie będzie sztucznie zawyżała uzyskanego wyniku.

  Jeżeli zaś przewód, w którym ma zostać zmierzone natężenie prądu, znajduje się na jakimś potencjale, trzeba rozważyć dwie opcje. Jeżeli możemy sobie pozwolić na połączenie masy oscyloskopu z tym potencjałem, można posłużyć się powyższym schematem. Jeżeli nie, to trzeba użyć dwóch sond. Spadek napięcia na rezystorze pomiarowym uzyskamy włączając w oscyloskopie funkcję odejmowania przebiegów: CH1-CH2.

  Rezystor pomiarowy musi mieć na tyle dużą rezystancję, aby można było zarejestrować spadek napięcia na nim, a jednocześnie możliwie najmniejszą, aby nie wprowadzał znaczących strat w badanym układzie. Zazwyczaj bierze się wartości typu 0,1Ω, 1Ω czy 10Ω, ponieważ upraszczają przeliczanie napięcia na prąd. Im mniejsza tolerancja tego rezystora, tym dokładniejsze wyniki możemy uzyskać. Należy również pamiętać o wydzielanej na nim mocy!

  Jeżeli rejestrowane przebiegi prądu mają ulegać szybkim zmianom – na przykład, na liniach zasilających mikrokontrolera – warto wybrać rezystor o możliwie małej indukcyjności pasożytniczej. Będzie fałszowała obserwowane przebiegi. Rezystory drutowe charakteryzują się sporą indukcyjnością z uwagi na sposób ich wykonania. Lepszy byłby rezystor SMD albo metalizowany THT.

  Do obserwacji małych wartości prądu przydadzą się konwertery prądu na napięcie (jest to układ z rezystorem pomiarowym i wzmacniaczem co pozwala na podanie przebiegu o większej amplitudzie na oscyloskop).

  Dobrym rozwiązaniem są także sondy prądowe zakładane na przewód i z wyjściem BNC do oscyloskopu.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
 • #2
  tomiok
  Level 33  
  Jakieś konkrety?
  Przykłady, zdjęcia, itp?
  Przecież to poradnik, a nie zamieszczanie ogólnych informacji.
 • #3
  ronwald
  Level 27  
  Pomiary prądu dzielą się na metodę inwazyjną gdzie brakuje separacji galwanicznej przy pomiarze oraz bezinwazyjną w obwód badany z pełną separacją galwaniczną.
  Pierwsza metoda została opisana jako pomiar spadku napięcia na rezystorze. Przy drugiej metodzie potrzebna jest sonda prądowa oparta o przetwornik Halla (prądy AC oraz DC), cewkę Rogowskiego tylko AC, klasyczny przekładnik transformatorowy prądy AC.
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Pomiary małych napięć na boczniku często są utrudnione przez zakłócenia
  dużo gorzej jest kiedy podłączamy masę sondy długim przewodem z krokodylkiem
  Jak zmierzyć prąd oscyloskopem?
  Niż kiedy podłączymy ją krótko:
  Jak zmierzyć prąd oscyloskopem? Jak zmierzyć prąd oscyloskopem?

  P.S. Kolejny artykuł Stabilizatora który nic nie wnosi.