Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SD13H1B - Nie świeci - Naprzemian nabiera i wypuszcza wodę

llambada 27 Jun 2021 09:06 627 15
SterControl
 • #1
  llambada
  Level 9  
  Witajcie. Zmywarka Bosch - SD13H1B - nic nie świeci , na przemian, po 2-3 sekundy nabiera i wypuszcza wodę.
  Macie jakieś pomysły od czego zacząć?
 • SterControl
 • #2
  mrice
  Moderator of Home appliances
  llambada wrote:
  Macie jakieś pomysły od czego zacząć?
  Tak, od podania właściwego modelu urządzenia, najlepiej całego e-nr i poprawieniu go w temacie.
  iftri wrote:
  Daj sobie spokój z tego typu poradami ze stron, które zajmują się pośrednictwem zleceń... Nawet nie wiadomo jaką zmywarkę ma autor i czy w ogóle posiada hydrostat...
 • #3
  llambada
  Level 9  
  mrice wrote:
  Tak, od podania właściwego modelu urządzenia, najlepiej całego e-nr i poprawieniu go w temacie.
  Typ zmywarki podany jest poprawnie - TYPE SD13H1B, a numer urządzenia to - SRS33M02EU/23. Jednak, który numer to jest "model urządzenia"?

  Wczoraj podmieniłem cały panel ze zmywarki Siemens - ponieważ miała identyczny układ wtyczek. Zaczęła pracować poprawnie, ale... niestety nie nagrzewa poprawnie. Czyli ewidentnie uszkodzona była elektronika. W mojej Bosch były 3 przyciski, nie było wyświetlacza, były tylko programy 65 stopni, 55 stopni i płukanie. Siemens ma 4 przyciski, jest wyświetlacz, 65 stopni, 55 stopni, 45 stopni i płukanie. Na 45 stopni to jakby w ogóle nie było ciepła. Sprawdziłem przewody i jedyna różnica między tymi zmywarkami to to, że w jednej z wtyczek Bosch jest 6 kabli, a Siemens ma tylko 4.

  Może to jest kwestia innego podpięcia odpowiednich programów i temperatur? Czy może tak być, że Siemens ma inną grzałkę, albo inne termostaty i sterownik wysyła za niską informację o grzaniu? Generalnie układ podzespołów w obu tych zmywarkach jest niemal identyczny. Czy ktoś wie które przewody czy podzespoły odpowiadają za poprawną temperaturę? Czy może tak być, że Siemens ma inne termostaty i sygnał podawany ze sterownika jest teraz zbyt niski?
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #4
  mrice
  Moderator of Home appliances
  llambada wrote:
  SRS33M02EU/23

  Tego się trzymaj, ten drugi puść w niepamięć.

  llambada wrote:
  Czyli ewidentnie uszkodzona była elektronika.

  Zgadza się, a najpewniej sam procesor oberwał.
  Jeśli jednak tak się stało należało by ustalić przyczynę, bo elektronika to tylko skutek.
  Przyczyna do ustalenia nim zabijesz kolejną elektronikę.

  Problem grzania zostaw na później.
  Wrzuć dobrej jakości zdjęcia uszkodzonego modułu z obu stron.
 • SterControl
 • #5
  llambada
  Level 9  
  tak na szybko - widziałem lekkie :okopcenie" przy nóżkach tego małego transformatora na płytce. Przemierzyłem oporność grzałki - jest podobna w sprawnej i uszkodzonej zmywarce. Podczas pracy, po zmianie elektroniki z Siemensa, - kiedy pracowała poprawnie ale nie grzała faktycznie pod koniec czułem swąd z elektroniki z płyty sterownika. Mam nadzieję że nie padła druga. ;-) podeślę foto .... tymczasem jak sądzisz - co to może być? chodzi ale nie grzeje wody -- nie wiem co to jest ten włącznik na grzałce- (przy przewodach zasilania) - jakiś termostat ? i jeszcze ten nad grzałką - tam gdzie odcinane są przewody główne zasilające grzałkę.
 • #6
  mrice
  Moderator of Home appliances
  llambada wrote:
  podeślę foto .... tymczasem jak sądzisz - co to moze być? chodzi ale nie grzeje wody -

  Fotki, nie będę wyciągać królika z kapelusza. Z grzaniem jak już pisałem, później się będziemy martwić. Zresztą potrzebne do sprwdzenia bedą e-nr obydwu urządzeń.
 • #8
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Hmm, na szybko nie wygląda jak by był zabity. Może warto by dać go elektronikowi do przejrzenia.
 • #9
  llambada
  Level 9  
  Napisałem przecież że jest uszkodzony , założyłem go do innej zmywarki i też nie działa. Ale mam sterowanie z innej zmywarki !!! Na tym sterowaniu z Siemensa zmywarka działa, programy chodzą etc., tylko jak otworzę drzwiczki podczas działania to woda leci praktycznie zimna a para ledwo co tylko czuć ciepła, domyślam się że elektronika padła po uszkodzeniu innego podzespołu - tylko jakiego? czy może ten silniczek który otwiera wylot wody z grzałki? a może ten czarny czujnik czy co to jest - wygląda jak termostat- który jest pomiędzy elektrodami grzałki, albo czujnik NTC -- od czego zacząć? Mam drugą zmywarkę Siemensa - na podmianę części - które wyglądają identycznie.
 • #10
  mrice
  Moderator of Home appliances
  llambada wrote:
  Napisałem przecież że jest uszkodzony

  Między uszkodzeniem a zabiciem jest różnica. Uszkodzny zwykle idzie wskrzesić, zabitego procka już nie.

  llambada wrote:
  tylko jak otworzę drzwiczki podczas działania to woda leci praktycznie zimna a para ledwo co tylko czuć ciepła. domyślam się ze elektronika padła po uszkodzeniu innego podzespołu - tylko jakiego ?

  Sam pisałeś, że nie zgadzały się kostki podłączeniowe
 • #11
  llambada
  Level 9  
  Przeanalizowałem instalację i brakujące przewody - jednak nie- instalacja jest taka sama, bo w tym modelu wykonano między złącze instalacji i dalej ilość przewodów jest taka sama w Bosch jak i w Siemens. Znalazłem jedną z przyczyn problemów - na wejściu grzałki i pod nią - znajdował się kleisty szlam -- najprawdopodobniej zmywarka była źle wypoziomowana- zbyt podniesiona z przodu (podniosłem ją ponieważ wcześniej dużo szlamu pozostawało z przodu na dole uszczelek) ale tym razem chyba zbyt wysoko i chyba ten szlam zatrzymywał się na grzałce zamiast spływać. Okazało się że czujnik ciśnieniowy - ten w grzałce - który odłącza grzałkę na wypadek braku ciśnienia wody - nie działał poprawnie. Najprawdopodobniej kleisty szlam zablokował poprawną pracę plastikowego bolca który włączał stycznik czujnika ciśnieniowego. Po rozruszaniu zaczął działać. Natomiast nadal mam problem ponieważ zmywarka - Bosch ze sterownikiem Siemensa - grzeje tylko w programie 45 stopni. Teraz pytanie - czy jeszcze mam coś uszkodzone czy po prostu sterownik z Siemensa nie chce współgrać? W obu zmywarkach praktycznie wszystko wygląda identycznie więc powinien działać, zastanawiam się jeszcze nad czujnikiem NTC - że mimo że wygląda identycznie może ma inne parametry i inaczej odczytuje temperaturę wody? ewentualnie też jest obklejony kleistą mazią - ale ... on znajduje się na górze grzałki - więc tego nie wiem. Macie jakieś sugestie ? ........................p.s. Czy zablokowany czujnik ciśnienia wody - który powodował że grzałka nie dostawała napięcia - mógł spowodować uszkodzenie modułu elektronicznego? Nie wiem, np: napięcie nie szło na grzałkę tylko powodowało przegrzanie modułu. Czy to możliwe, czy zbieg okoliczności?
 • #12
  mrice
  Moderator of Home appliances
  llambada wrote:
  w tym modelu wykonano między złącze instalacji i dalej ilość przewodów jest taka sama w bosch jak i w simens.

  To dobra wiadomość.

  llambada wrote:
  Czy zablokowany czujnik ciśnienia wody - który powodował że grzałka nie dostawała napięcia - mógł spowodować uszkodzenie modułu elektronicznego ?

  Nie

  llambada wrote:
  grzeje tylko w programie 45 stopni.

  Grzeje do właściwej temperatury ? Jak to sprawdzasz ? I jak sprawdzasz to na pozostałych programach ?

  llambada wrote:
  zastanawiam się jeszcze nad czujnikiem NTC - że mimo że wygląda identycznie moze ma inne parametry i inaczej odczytuje temperaturę wody ?

  One się nie psują, więc nigdy nie miałem potrzeby wnikać w ich pomiary, ale skoro na programie 45 grzeje to będzie sprawny.
 • #13
  llambada
  Level 9  
  mrice wrote:
  Grzeje do właściwej temperatury ? Jak to sprawdzasz ? I jak sprawdzasz to na pozostałych programach ?

  Jak to jak sprawdzić ? powaznie pytasz ? przecież albo po obudowie - gdzie po dotyku od razu jest albo zimna albo gorąca , albo po otwarciu zmywarki


  A wracając do tematu. wyłożyłem się , już nie wiem co jest nie tak. Wymieniłem czujnik NTC i zaczęła grzać poprawnie ( albo stary był uszkodzony , albo nie zgrywał się ze sterownikiem simensa) no to pojawił się kolejny problem- nie nabiarałą wody do pełna, okazało się że czujnik za szybko wyłączał - membrana za szybko go wciskała. Podmieniłem i jest super ... prawie. Zmywarka w trybie 65 i 55 stopni w pełni przechodzi pierwszą fazę płukania na zimno a następnie wyrzuca pierwszą wodę i ... nie nabiera nowej . Grzałka jest gotowa do pracy -ale nie ma ciśnienia , bo nie ma wody. Wleję z litr i pięknie działą dalej. Obecnie jedyny problem to nie nabieranie wody do mycia za drugim razem po wstępnym płukaniu na zimno. Czyżby ten programator się też popsuł ? jedyny nie zmieniany jeszcze to czujnik w dzbanku - ten przy niebieskim pływaku . Ale czy on moze odpowiadać za puszczanie wody przy drugiej fazie mycia ? p.s. co to jest ten "miodek" w osobnym zamknietym zbiorniku w dzbanku - tam gdzie sypie się sól ?
 • #14
  mrice
  Moderator of Home appliances
  llambada wrote:
  Jak to jak sprawdzić ? powaznie pytasz ?

  100% powagi. Osobiście wykorzystuję termometr tablicowy z czujką ntc na przewodzie, na popularnych portalach aukcyjnych do kupienia w okolicy 10 złociszy polskich.

  llambada wrote:
  Czyżby ten programator się też popsuł ?

  Raczej zainteresował bym się układem hydrostatu.

  llambada wrote:
  co to jest ten "miodek" w osobnym zamknietym zbiorniku w dzbanku - tam gdzie sypie się sól ?

  Złoże jonowe, powiedzmy, że nieistotna rzecz.
 • #15
  llambada
  Level 9  
  mrice wrote:
  Raczej zainteresował bym się układem hydrostatu.

  To nie może być hydrostat. To proste. Hydrostat jedynie zabepiecza przed przepełnieniem oraz dba o odpowiedni stan wody. Ale w momencie kiedy zmywarka powinna rozpocząć nabieranie wody - hydrostat nie może wysyłać informacji o tym że zmywarka jest pełna wody - ponieważ mikrostyk czujnika jest otwarty, wymieniałem go na inny dla próby a także odłączałem wtyczkę. Po prostu programator nie wysyła informacji to cewki start/stop. Mamy w takim razie wykluczoną opcję uszkodzenia hydrostatu. czy jeszcze jakiś inny czujnik albo coś innego - może powodować że zmywarka nie nabiera wody za drugim razem do mycia głównego ? czy uszkodził się znów ten drugi programator simensa ?
 • #16
  mrice
  Moderator of Home appliances
  llambada wrote:
  czy uszkodził się znów ten drugi programator simensa ?

  Mówiąc szczerze ciężko potwierdzić to zdalnie, dużo dziwnych zachowań dla tego sprzętu Ci się dzieje...