Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak rozdzielić w PC sygnał Wi-Fi z dwóch sieci i zablokować dostęp aplikacjom?

XMP3T 27 Jun 2021 15:44 624 24
 • #1
  XMP3T
  Level 3  
  Witam, mam pewien problem. Z powodu mojego słabego łącza domowego używam często Internetu z telefonu przez Hotspot, jednak mam pewne problemy. Chciałbym zapytać, czy znacie jakieś programy na androida do blokowania łączności innych aplikacji w momencie kiedy robię Hostpot (tak żeby ok. 100% transferu było przekazywane dla Hostpot'a) oraz czy jest możliwość połączenia dwóch wifi jednocześnie do jednego komputera (mam Win10, z tego co pamiętam w Win7 dało się to zrobić) oraz czy znacie jakiś program do podziału tych WI-FI (w taki sposób, żebym mógł podzielić np. internet z routera tylko na konkretne procesy, a Internet z telefonu na inne). Problem polega na tym, że czasem jak robię Hostpot to mam normalny ping (40-50), a czasem skaczę do 300. Moja znajoma używa dokładnie tego samego sposobu i nie ma skosów pingu. Dodam, że mam wyłączone wszystkie aktualizacje w tle itp. Wiem, że jest to Internet mobilny i takie sytuację się zdarzają, jednak chciałbym im jakoś zapobiec do momentu podłączenia światłowodu (trochę to jeszcze zajmie). Czy są może jakieś inne przyczyny takiego zjawiska i nie jest konieczne pobieranie dodatkowych programów? Z góry dziękuję za każdą pomoc.
  Dodam jeszcze, że telefon jakiego używam to Xiaomi mi a2.
 • #2
  matek451
  Level 43  
  A skad wiesz że ten skok ping to problem korzystania innych aplikacji z internetu? Z mobilnego i hot spota na telefonie to mozna skorzystać doraźnie a nie jako łącza stałego, powodów skoku ping może być kilka, począwszy od połaczenia telefon-stacja bazowa operatora, problemów WiFi miedzy telefonem a komputerem, najmniejszym problemem jest to co sam podejrzewasz.
 • #3
  XMP3T
  Level 3  
  Problem raczej nie leży po stronie karty wifi ( moja karta to ASUS PCE-AX3000 (3000Mb/s a/b/g/n/ax) BT 5.0/WiFi ). Co do używania łącza, moja znajoma lubi czasem pograć i używa go do grania (ma 40 stałego pingu i nic jej nie skacze, w przeciwieństwie do mnie). Wiem, że wina może leżeć po stronie operatora, nadajnika itp. Sugeruje się tym, że wina leży po stronie telefonu który ,,podkrada pakiety”, ponieważ ping potrafi skoczyć na minutę lub 2, a potem wraca do normy (czasami potrafię go normalnie używać i nagle potrafi się podwyższyć z 40 do 300). Gdyby kwestia wynikała z winy operatora, to stale posiadałbym podwyższony ping. Dodatkowo posiadam lost na poziomie 1-2%. Jesteś w stanie mi doradzić, co powinienem zrobić w tej sytuacji?
  Edit: znajoma posiada samsunga j4+. Dodatkowo mój operator to Nju mobile, a jej Orange (czyli ta sama sieć).
 • #4
  matek451
  Level 43  
  Ale ty wiesz lepiej więc co mam ci tłumaczyć, napisałem co jest najprawdopodobniej przyczyna problemu. To jak działa internet Orange na tym słabiutkim telefonie nie ma zadnego znaczenia a skoki pingu z sieci NetWorks w Orange czy T-mobile to żadna nowość. Nalezy zrobić najpierw diagnostykę sygnału LTE, potem WiFi i zdiagnozować przyczynę problemów. Korzystanie z telefonu jako hot-spota do gier co najmniej dziwne, z mobilnego to trzeba umieć korzystać. Do mobilnego to uzywa się dziś routerów z agregacja pasm LTE , do tego optymalizuje parametry sygnału na 1800-2600MHz anteną zewnetrzną lub uzywa zewnętrznych CPE LTE/5g. Ty nawet nie wiesz z którego BTS-a NetWorks korzystasz, na jakich pasmach LTE i z jakimi parametrami sygnału a to jest podstawa, utrata pakietów nie bierze się z niczego.
 • #5
  XMP3T
  Level 3  
  Witam, uzupełniam post o brakujące dane. Jak rozdzielić w PC sygnał Wi-Fi z dwóch sieci i zablokować dostęp aplikacjom?
 • #6
  matek451
  Level 43  
  Parametry sygnału na LTE1800 z BTS-a NetWorks Niedrzewica Duża bardzo słabe, praktycznie wykluczajace poprawne działanie, na dodatek nie wiadomo czy telefon nie przeskakuje na zasięgowe LTE800 z tego lub innego BTS-A. Stacja wiejska NW z agregacja 4 pasm LTE pewnie ma spory potencjał ale na telefonie bez agregacji pasm i takich parametrach sygnału na pasmach pojemnościowych LTE trudno liczyć na cuda i stabilność połączenia, taki internet jak na telefonie na pewno nie nadaje się do normalnego korzystania tym bardziej do gier.
  Dla porównania https://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/10/parametry-sygnau-lte.html
 • #7
  XMP3T
  Level 3  
  Dzięki za pomoc, a nie dałoby rady jakoś softwarowo poprawić tego w minimalnym stopniu? Jak pisałem, przeważnie mogę używać go normalnie. Rozumiem wszystko co napisałeś, rozumiem o co ci chodzi, ale jeśli jest jakiś ewentualny sposób na minimalną poprawę stanu rzeczy, to chętnie bym spróbował. Może jakaś lepsza konfiguracja po stronie mojego PC lub telefonu? Mam świadomość, że Internet z telefonu nie jest za dobry, ale minię jeszcze dużo czasu, zanim zostanie dociągnięty światłowód, a mój Internet domowy nie wyrabia przy obecnym obciążeniu i potrafi działać gorzej niż ten z telefonu (mój Internet w domu też jest mobilny, router z modemem od Cyfrowego Polsatu).
 • #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  matek451
  Level 43  
  Nie rozumiem takiego podejścia do tematu,kolega nie zrobił nic aby mieć normalny internet od Cyfrowego Polsatu i to samo robi w kwestii NJU, telefon to nie jest odpowiedni sprzęt do tego celu. W jego okolicy u wszystkich operatorów mobilnych w tym i w CP mozna mieć bardzo szybki , stabilny internet mobilny ale trzeba wiedzieć jak z niego korzystać, jaki sprzęt do tego, antena , jak skonfigurować router itd.
  Wystarczy tylko podać lokalizację do tego jaki sprzęt z CP , a na wakacje setki GB za darmo w Play , np. 300GB za 10-15zł na pre-paidzie. W tym rejonie prędkości ponad 100Mb/s to bułka z masłem, nawet w Plusie/CP, bogactwo wyboru rzadko spotykane , nic tylko korzystać a nie czekać na światłowód.
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  XMP3T
  Level 3  
  Witam, uzupełniam post o brakujące dane.
  Jak rozdzielić w PC sygnał Wi-Fi z dwóch sieci i zablokować dostęp aplikacjom? Jak rozdzielić w PC sygnał Wi-Fi z dwóch sieci i zablokować dostęp aplikacjom? Jak rozdzielić w PC sygnał Wi-Fi z dwóch sieci i zablokować dostęp aplikacjom? Jak rozdzielić w PC sygnał Wi-Fi z dwóch sieci i zablokować dostęp aplikacjom?

  Wszystkie testy robiłem na Internecie z telefonu.
 • #12
  matek451
  Level 43  
  A co to zmienia, przecież juz wiadomo co jest przyczyną problemów, opary zasięgu na LTE1800, stacja NW ma potencjał podobnie jak te Plusa czy Play ale trzeba wirdzieć jak to wykorzystać.Speedtest OK ale tragiczny UL to pokłosie słabiutkich parametrów sygnału.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  XMP3T
  Level 3  
  Witam, dziś zauważyłem dosyć dziwny problem. Dziś gdy robię Hostpot'a z telefonu na komputerze mam ok 300 pingu, jednak gdy w tym samym momencie wyłączyłem Hostpot'a i zrobiłem speed test na telefonie ping wynosił 39. Operację powtórzyłem kilkukrotnie dla pewności. Dodatkowo była bardzo znacząca różnica w prędkościach na telefonie, a na komputerze. Czy ktoś wie z czego może to wynikać? Czy jest możliwe, że mam źle skonfigurowane ustawienia sieciowe na swoim komputerze? Poniżej podsyłam wyniki z testu przeprowadzonego na komputerze (ten gorszy wynik) i testu przeprowadzonego na telefonie. Jak rozdzielić w PC sygnał Wi-Fi z dwóch sieci i zablokować dostęp aplikacjom? Jak rozdzielić w PC sygnał Wi-Fi z dwóch sieci i zablokować dostęp aplikacjom?
 • #16
  matek451
  Level 43  
  Brak screenów z NetMonster więc nie wiadomo jakie tym razem pasmo LTE z której stacji NetWorks ale speedtest wyraźnie pokazuje ze jest zapchane a prędkości słabiutkie. Ale to normalne gdy korzysta się z telefonu w takich warunkach.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  XMP3T
  Level 3  
  _cheetah_ wrote:
  XMP3T wrote:
  Dodatkowo była bardzo znacząca różnica w prędkościach na telefonie, a na komputerze. Czy ktoś wie z czego może to wynikać?

  Jeśli tak, to mogłoby to pokazywać jakiś na problem na łączu telefon - komputer. Eter jest OK więc trzeba by się przyjrzeć komputerowi.

  Masz Windows 10 na komputerze?

  Możesz zrobić tethering po USB z telefonu na ten komputer?


  Witam, ten wynik jest robiony przez wifi
  Jak rozdzielić w PC sygnał Wi-Fi z dwóch sieci i zablokować dostęp aplikacjom?
  A ten od razu po rozłączeniu i uruchomieniu tetheringu przez USB
  Jak rozdzielić w PC sygnał Wi-Fi z dwóch sieci i zablokować dostęp aplikacjom?

  Ogólnie sam zauważyłem, że po zmianie z kabla ethernet na kartę wifi ping na Internecie domowym wzrósł o 20-30 wartości pingu. Jednak nie chcę używać Internetu domowego, jak pisałem wszystkie testy i dane jakie udostępniam dotyczą Internetu z telefonu.
  Co do systemu operacyjnego, mam Windowsa 10 pro w wersji 20H2.
 • #19
  matek451
  Level 43  
  Widać ze nie czytasz tego co napisałem więc nie posuwasz się ani o krok tylko sam jeszcze sprawiasz sobie problemy i marnujesz czas na niepotrzebne zabawy. Można je rozwiązać w 5 minut ale póki co tylko błądzisz. Zostaw CP i to jego cudo do domowego, to i tak szajs jakich mało, ci co to wzięli niech sami się męczą .
  Zainwestuj w normalny sprzęt, antenę zewnętrzną do niego i korzystaj z Play za kilka piw setki GB na m-c.
 • #20
  jprzedworski
  Network and Internet specialist
  XMP3T wrote:
  Dziś gdy robię Hostpot'a z telefonu na komputerze mam ok 300 pingu, jednak gdy w tym samym momencie wyłączyłem Hostpot'a i zrobiłem speed test na telefonie ping wynosił 39.
  Hotspot w telefonie to uruchomienie na nim dodatkowego zadania - routera Wi-Fi, To z pewnością dodatkowo obciąża procesor telefonu i może spowalniać transmisję. Trudno powiedzieć, jak bardzo, ale wpływ jest z pewnością. Każdy przesyłany pakiet jest dodatkowo przetwarzany. Internet w samym telefonie ma prostszą drogę.
 • #21
  matek451
  Level 43  
  Dlatego do internetu mobilnego i pracy 24/7 używa się dedykowanego sprzętu co jak widać dla wielu nie jest oczywiste. Przy tych parametrach sygnału modem LTE w telefonie drenuje dodatkowo baterię aż miło, pracuje z pełną mocą.
 • #22
  User removed account
  Level 1  
 • #23
  XMP3T
  Level 3  
  _cheetah_ wrote:
  XMP3T wrote:
  Co do systemu operacyjnego, mam Windowsa 10 pro w wersji 20H2.

  Jeśli po USB jest w miarę to możliwe, że to Windows 10 robi ci te problemy (a przynajmniej część), to częsty przypadek na tym forum. Niestety, on tak po prostu miewa.

  Dodatkowo, może dokładać się karta bezprzewodowa w PC i w telefonie. Może mają coś nie tak poustawiane we właściwościach. Często problemy z połączeniem generują ustawienia oszczędzania energii.

  Na Bluetoothu nie pracujesz (albo jest włączony) w C czy telefonie? Też potrafią generować problemy.


  Witam, nie używam Bluetoothu w żadnym z urządzeń. Czy byłbyś w stanie pomóc mi znaleźć, gdzie powinienem sprawdzić, czy wszystko mam poprawnie skonfigurowane? (chodzi mi o kartę wifi, całe życie używałem zwykle Internetu przez kabel, więc możliwe, że faktycznie coś pominąłem). ​Jeśli chodzi o Windowsa, jest to możliwe, ponieważ znajoma używa win7 i nie ma tego problemu.
  Jeśli chodzi o oszczędzanie energii to z tego, co pamiętam, wszystko ustawiałem przy konfigurowaniu komputera na najwyższą wydajność.
 • #24
  matek451
  Level 43  
  No znajoma to jest niewątpliwie autorytet w kwestii internetu mobilnego skoro jej działa, a na serio to jej subiektywne odczucia nie mają żadnego znaczenia, na dodatek w mobilnym istotne jest wiele rzeczy i parametrów więc nie ma co porównywać z kimś innym, na dodatek kto korzysta z takiego samego, tragicznego pomysłu na użytkowanie internetu mobilnego.
  Wiele razy dostałeś już odpowiedź co jest źródłem twoich problemów, przy takich parametrach sygnału na LTE1800 na telefonie nie masz żadnych szans na normalny internet w tej lokalizacji.
  Reszta w tym temacie to zwykle bicie piany, nie mające żadnego znaczenia i wszelkie testy, czary mary nie pomogą.
 • #25
  XMP3T
  Level 3  
  Witam, dziękuję za rady, mam jeszcze jedno pytanie, czy w takim razie najlepszym rozwiązaniem bez abonamentu będzie kupno routera, np. przenośnego i używanie na nim Internetu z karty? Jeśli tak to, jakiego operatora polecicie, zależy mi na jak najlepszym stosunku cena = ilość danych. Nie chcę, wydawać nie wiadomo ile pieniędzy ok. 20-30 zł. Z tego, co pamiętam, jeśli miałbym router podpięty przez LAN i posiadam kartę wifi, to mógłbym połączyć się z dwoma sieciami naraz, czy to prawda? W takiej sytuacji przekierowywałbym pakiety z Internetu z karty na gry, a resztę na pozostałe programy w komputerze (musiałbym użyć do tego jakiegoś programu do kontroli ruchu w sieci).