Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ogrzewanie domku elektryczne

Ledzian 27 Jun 2021 18:04 330 7
IGE-XAO
 • #1
  Ledzian
  Level 9  
  Jestem na etapie budowy domku letniskowego całorocznego. Parterowy z antresolą. Powierzchnia użytkowa 55m2, kubatura 380m3. 2 sypialnie po około 230, nad nimi antresola otwarta na pokój-kuchnia wysoka na około 4,5. Ściany porotherm 25 + wełna lub styropian 20 (mogę jescze zwiększyć do 25), dach dachówka ceramiczna + wełna 30 cm (też moge jeszcze dodać, zastanawiam sie też na płytą PIR). Z projektu: powierzchnia ogrzewania 72m2, zapotrzebowanie na moc cieplną i cwu 11kW, 43,3 GJ/rok (elektryka 43,3 kWh/rok). Na podłogach płytki. Na pewno będzie też koza = kaprys do rekreacji/w razie awarii. Bedzie też rekuperator i wentylacja mechaniczna (bo lubie). Kiedyś może dociągną gaz. Teraz planuje ogrzewać to elektrycznym podłogowym (niski koszt instalacji, sterowanie - też zdalne). Czasem będzie stał pusty = mama zamiar wtedy mieć niższą temp. Opcje które rozważam:
  1) maty/kable grzewcze,
  2) rurki pod wodę - kocioł co elektryczny - jakby prąd był jednak bardzo drogi i pojawiła się możliwość podłączenia gazu (eko grszki, pelet, cokolwiek obsługowego odpada, cisza też ważna).
  + zastanawiam sie nad grzejnikami w sypialniach zamiast podłogówki.
  + bojler na cwu (pewnie koło 120 - teraz taki mam w domu i na 3 osoby starcza).

  1. Jest sens robić 2) na wszelki wypadek? Dużo zwiększy to koszty? Czy olać i robić 1)?
  2. Czy zaplanować wyższa wylewke (akumulator ciepła)?
  3. Czy zwiększać ilość izolacji... jest sens?
  4. Do ilu można obniżyć temp w domu jak stoi nieużywany żeby nie było problemów?
  5. Jakieś inne polecane rozwiazania?
  6. Jakieś polecne firmy, które takie coś robią (z okolic Władysławoawa/ Trójmiasta), materiały (kocioł co elektr, maty/kable grzewcze, boilery)?

  Ps. Jak ktoś poleci firmę do montażu wentylacji to też będę wdzięczny (rury będą odsłonięte - styl industrialny :-) więc estetyka ważna).
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  Level 1  
 • IGE-XAO
 • #3
  Ledzian
  Level 9  
  Kiedyś jak sprawdzałem to pompy ciepła były za około 70-80 tyś, więc zupełnie nie opłacalne. Może dlatego nie brałem jej zupełnie pod uwagę. Pytanie jaki koszt byłby teraz? Powietrzna? Grunt? Jakiś konkretnie model?

  Precyzując: wentylacja mechaniczna z rekuperatorem była planowana od początku.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  Ledzian
  Level 9  
  wesolyyyy wrote:

  Powietrzna, koszt zależny od mocy a moc od budynku. O takie rzeczy musiałbyś pytać projektanta znającego budynek jak własną kieszeń by określił ile mocy potrzeba. Ale razem z dopłatami z UE inwestycja powinna zwracać się w jakieś powiedzmy 6-8 lat także dosyć szybko. Do tego pamiętaj że za jednym zamachem załatwiasz ogrzewanie domu, wody, chłodzenie latem oraz wentylacje czyli wszystkie filtry i ogólnie zarządzanie powietrzem w domu.


  Zapotrzebowanie na moc jest w pierwszym poście. A można prosić o jakieś linki z opisem kompletnej instalacji na pompie powietrznej? Tak żebym teoretycznie sobie mógł o tym poczytać, a później wiedzieć o co pytać fachowaca, na co zwrócić uwagę.
 • Helpful post
  #6
  jaspi85
  Level 21  
  Każdy fachowiec tajemnice nie wywali bo to jest tajemnica zarobku. A ogólnie okrężnie będzie opowiadał żeby nie był stratny na tym interesie. A zaoszczędził i zarobił. Musisz się przyjąć do pracy z takimi fachowcami wtedy poznasz wszystko. Inaczej klient zawsze będzie dymany.
 • #7
  Ledzian
  Level 9  
  jaspi85 wrote:
  Każdy fachowiec tajemnice nie wywali bo to jest tajemnica zarobku. A ogólnie okrężnie będzie opowiadał żeby nie był stratny na tym interesie. A zaoszczędził i zarobił. Musisz się przyjąć do pracy z takimi fachowcami wtedy poznasz wszystko. Inaczej klient zawsze będzie dymany.


  Chyba trochę przesada :-) Jaka tajemnica? To nie fizyka jądrowa, a ja nie pytałem o szczegóły/projekt/pieniądze tylko o materiały do poczytania. W sumie już znalazłem. No nic, poczytam, podzwonię i sam się dowiem. Jak fachowcy boją się zdradzać takie "tajemnice" z obawy przed stratą zarobku to tylko świadczy o tych fachowcach :-) No chyba, że nie o zarobek chodzi, a o "dymanie" :-)

  Temat do zamknięcia, nie ma sensu ciągnąc. Dzięki za cynka z pompą... bo nie rozważałem tej opcji.
 • #8
  Ledzian
  Level 9  
  Rozwiązanie:
  Sprawdzę jaki jest koszt instalacji i użytkowania pompy ciepła, kotła na prąd, grzania prądem. Policzę i wybiorę najlepszą opcje.