andrzej lukaszewicz wrote: Problemem jest to, że każda tańsza PC ma bardzo duży spadek mocy wyjściowej i COP przy parametrze czynnika dla grzejników.
Każde urządzenie chłodnicze ma tym mniejszą moc chłodniczą/grzewczą im niższa jest temp odparowania, a im wyższa skraplania. Jednak na COP/ERR ma największy wpływ temp, a właściwe ciśnienie skraplania, bo to ono robi opory mechaniczne sprężarki i zwiększa pobór mocy elektrycznej silnika. To tak w skrócie o fizyce, której oszukać się nie da. W przeciwieństwie do ludzi, których oszukać jest bardzo łatwo, a czasami wygląda jakby sami tego oszukania chcieli...
To jak bardzo spada moc chłodnicza/grzewcza oraz COP nie zależy bezpośrednio od ceny urządzenia, ale bardziej od "oszczędności" konstrukcji. A cena zależy głównie od działań marketingowych, a nie od kosztów produkcji.
Także, już od dawna, cena nie jest wyznacznikiem jakości wykonania czy innych parametrów użytkowych.
Jeżeli w danej aplikacji PC SCOP < ok 2.5 (co okazuje się dopiero po roku), to zakup PC traci sens ekonomiczny i techniczny. Choć inne sensowności zakupu dalej mogą być istotne. Np komfort użytkowania wynikający z automatyki lub choćby komfort czystych rąk i nienadwyrężonego noszeniem węgla kręgosłupa.
Dlatego powtórzę po raz wtóry: Nie ma jednoznacznych wytycznych czy rad dobrego wujka. Każda instalacja jest inna. Jednego kwota na fakturze za energię elektryczną może zabić, a drugi oceni, że "na waciki".