Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana ogniwa Peltiera w lodówce turystycznej

Exodiss 29 Jun 2021 18:30 729 16
    Exodiss
    Level 8  
    Witam, posiadam lodówke Peme Ice-On, która mimo zmiany pasty oraz radiatorów na takie z kart graficznych z ciepłowodami + izolacja styropianem schładzała max 8-10 stopni poniżej otoczenia. Postanowiłem dzisiaj jeszcze raz rozebrać lodówkę, i niestety ogniwo jest uszkodzone - połowa strony zimnej nie chłodzi, a wręcz się nagrzewa + widoczne są pęknięcia.

Jest to ogniwo 12705. Sama lodówka pracuje 12/220W z mocą 50-60W oraz możliwy tryb ECO 8.6W.

Pozostaje teraz pytanie - czy kupić ogniwo takie jak było tam oryginalnie, czy warto zdecydować się na odrobinę mocniejsze 12706?
    Niestety nie mam pojęcia, czy takie ogniwo będzie pracować wydajniej, a przede wszystkim czy jest taka potrzeba.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    User removed account
    Level 1  
    palmus
    Level 33  
    Przerobiona przeze mnie lodówka, pusta, owinięta w pionie kocem pokazała 0°C przy +19°C otoczenia. Oczywiście, nie trwało to pół godziny, lecz dłużej. Wymienione radiatory, ogniwo i wentylatory. Zapiankowane puste przestrzenie.
    Exodiss
    Level 8  
    Myślę, że chłodzenie metodą prób i błędów jestem w stanie zrobić, testując różne radiatory i ich temperatury. Gorzej sprawa ma się z zasilaczem - to jest 12 V/5 A, a więc 60 W. Jutro chciałbym zamówić ogniwo, żeby jeszcze zająć się tym w tym tygodniu.
    User removed account
    Level 1  
    Exodiss
    Level 8  
    Zamówiłem 12706, aczkolwiek jeszcze chyba sprawdzę wydajność prądową samego zasilacza zarówno na 230 V, jak i na 12 V, a potem temperatury radiatora na stronie ciepłej.

Mam ciche nadzieje, że uda się zejść poniżej 8 stopni w środku - wtedy byłaby szansa na przyzwoite działanie w trybie ECO na tych 8-9 W. Widziałem już konstrukcje gdzie udawało się osiągnąć temperaturę na minusie.

Samego styropianu w środku dałem ok. 3 cm grubości.
    Exodiss
    Level 8  
    No i zonk, po godzinie pracy w środku mam 9 stopni, na zewnątrz 23.5 stopnia. Temperatura radiatora strony ciepłej 28 stopni. Jeszcze poczekam godzinę-dwie. Jak nie spadnie do 5-6 stopni to troszkę wątpie w całą tą zabawę.

Mam pewne obawy co do radiatora z rurkami miedzianymi (heat pipe) po stronie chłodnej. Teoretycznie taki radiator jest zbudowany do odprowadzania ciepła, a nie zimna i mam myśli takie, że to może przez to nie mogę zejść niżej.
    User removed account
    Level 1  
    palmus
    Level 33  
    Radiator wewnątrz i tak nie ma gdzie rozproszyć ciepła (umówmy się, że wewnątrz to zimno, na zewnątrz to ciepło). Nawet jak będzie mały, to zrobi się bardzo chłodny. Dlatego tam jest wentylator, który będzie to zimno mieszał. Ono i tak będzie uciekać przez pokrywę i boczne ścianki. Ja je zbadałem i boki uzupełniłem pianką. Pokrywę zaś rozłożyłem w drobny mak i uzupełniłem styropianem. Ciepło mi odbiera z heat pipa spory wentylator. Godzina czekania to minimum do stabilizacji temperatury.
    User removed account
    Level 1  
    Exodiss
    Level 8  
    Niestety za 300-400 zł nie widzę mobilnych lodówek na kompresorze.

Wróciłem do oryginalnych radiatorów, oczywiście po polerce i pasta MX-4. Efekt ten sam, strona ciepła po godzinie 30 stopni, a w środku 9 stopni przy ~23 zewnętrznej. Boczne ścianki dodatkowo wewnątrz obłożone 3 cm styropianem.

Nie wiem co już robić, u innych widywałem normalnie lód na stronie zimnej, a u mnie niestety nie.

Zapomniałem zmierzyć samo ogniwo, bo może te chińskie faktycznie ma problemy żeby uzyskać nominalną moc, skoro strona ciepła jest cieplejsza zaledwie o kilka stopni niż otoczenie..
    User removed account
    Level 1  
    palmus
    Level 33  
    Stan początkowy:

Po 2,5 godzinie:

Ale niestety, obudowa jest chłodna na zewnątrz. Czyli poprawiając izolację, można poprawić parametry. Z 2 strony +5 °C w stosunku do ponad 20 na zewnątrz i tak będzie dobrym wynikiem. Ale wcześniej trzeba browar mocno schłodzić, wówczas lodówka będzie tylko tą temperaturę podtrzymywać.
    Exodiss
    Level 8  
    wesolyyyy wrote:
    Exodiss wrote:
    u innych widywałem normalnie lód na stronie zimnej, a u mnie niestety nie.

Bo masz zamkniętą przestrzeń w lodówce, aby się na ogniwie pojawiał lód musisz mieć dostęp do sporej ilości powietrza. Poza tym lód w lodówce to nic dobrego.

Możesz pomyśleć o stosach Peltiera. Poczytaj, nawet tutaj. Można sprawić że ogniwa będą pracowały w punkcie najwyższej efektywności. Z 60 W niewiele wykrzesasz ogólnie, Peltiery mają tragiczną sprawność.

Jak chcesz tanio, możesz pobawić się w porządne DIY. Swego czasu ludzie budowali układy chłodzenia procesorów na kompresorach z lodówek. Teoretycznie nic trudnego, kwestia policzenia i poczytania, oraz co najważniejsze poszukania fachowca od lodówek który Ci taką instalację DIY nabije. Do tego prosta przetwornica 12 V na 230 V, również może być DIY, bo silnik indukcyjny kompresora dużo nie wymaga i będzie pracował nawet na prostokącie (tylko głośniej).
    Peltiery mają COP grubo poniżej 1, w praktyce okolice 0,2. Oznacza to że dostarczając 60 W energii elektrycznej, mamy tylko 12 W odbierania mocy po stronie zimnej. W przypadku sprężarki, powiedzmy 400 W, COP wynieść może nawet 5, co oznacza że po stronie zimnej "znika" nam 2000 W. Do tego możesz dołożyć usunięcie szczeliny powietrznej między skraplaczem a butelkami/puszkami co dodatkowo zwiększy prędkość schładzania, i nie będziesz w stanie na imprezie tak szybko piwa lać by przekroczyć możliwości chłodzenia.

Tak, przerwa powietrzna między radiatorami a chłodzonym napojem to w zasadzie główne ograniczenie.

No tutaj to mnie zaciekawiłeś, generalnie to za niewielkie pieniądze może udałoby się kupić jakąś małą lodówkę, aczkolwiek tutaj już w grę wchodzi duża waga i trzeba by było zrobić jakąś obudowę do tego.
    User removed account
    Level 1  
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    wesolyyyy wrote:
    Przetwornica z 12 V na 230 kosztuje 2 stówki zależnie od mocy, ale też nie tylko do lodówki się przyda.

Lepiej poszukać lodówki z ciężarówek. Takie z np. Volvo FH montowana w bocznym schowku kabiny czy z DAFa wewnętrzna. Zbudowane są na kompresorach Danfoss'a BD35F z odpowiednim falownikiem/sterownikiem i pracują 12/24 V, regulacja temperatury zwykłym termostatem elektromechanicznym. Szwagier ostatnio "wyrwał" za 500 zł z FH do zamontowania w VW T5. Niektóre mają również sekcję zamrażalnika a pobór mocy to około 35 W.
    Exodiss
    Level 8  
    Generalnie to chyba znam już przyczynę. Ogniwo ciągnie 2,8A przy 12.1V co daje ledwo 34W.. Jest to wynik z normalnych warunków w jakich pracuje lodówka (230V).

Pod zasilaczem (podłączony jako wejście do zapalniczki) 13.8V/10A pobór 2.9A/12.7V

Podłączyłem dla pewności jeszcze ogniwo na krótko do samego zasilacza (13.8V/10A). Wynik to 3A/13.1V.

Tylko gdzie znaleźć ogniwo, które będzie miało takie parametry jak podaje producent.. Tutaj jak widać jest zaniżone praktycznie o 50%, więc nawet podnoszenie napięcia na nic się zda.

Drogie nie są, próbować z 12708? Co prawda też chińskie, ale pobór już powinien podskoczyć.