Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Komputer? - Średni performance przy mocnym sprzęcie

NeekoGaming 30 Jun 2021 18:27 963 53
    NeekoGaming
    Level 6  
    Hej, jako że za bardzo nie mam się do kogo zwrócić, postanowiłem spróbować spytać się tutaj.
    Problem jest w tym że na moim obecnym sprzęcie spodziewałbym się stabilnych 60fps na max ustawieniach w 2k w grach z 2015-2019 roku (nie wszystkich oczywiscie)
    To jest mój hardware:
    Processor: Intel(R) Core(TM) i5-10400F CPU @ 2.90GHz (12 CPUs), ~2.9GHz
    Memory: 32768MB RAM
    Card name: NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti

Mam monitor który native jest 4k ale ustawione ma 2k oraz 2 podlączone monitory 1080p do komputera.
    Ustawiałem w ustawieniach Nvidi maks performance itp ale może o jakimś ustawieniu zapomniałem.
    Tak to nie przychodzi mi nic do głowy, i pytanie czy ktoś mógłby jakkolwiek pomóc bądź wyjaśnić?

EDIT: Jeśli zapomniałem o jakimś parametrze bądź ważnej informacji dorzuce najszybciej jak dam rade.
    sunrise84
    Level 42  
    NeekoGaming wrote:
    Mam monitor który native jest 4k ale ustawione ma 2k oraz 2 podlączone monitory 1080p do komputera.

Rozwiń tą swoją myśl.
    To masz dwa monitory 4K ustawione jako jeden?
    Czy ten 4K jako 2K + 2 1080p ?

Jaką rozdzielczość widzi system oraz gry?
    Używasz rozszerzenia surround View od nVidia?

Dziwne że nie masz stałych 60fps.
    Ja ostatnio na próbę podłączyłem 3 ekrany 1080p i ustawiłem jako jeden przy pomocy surround View od nvidi.
    Wiedźmin 3 działa na UBER ze stałymi 60fps.
    Karta GTX1080Ti 11GB Xtreme Edition AORUS
    Procesor i9-10850K
    16GB RAM DDR4 3200Mhz.
    NeekoGaming
    Level 6  
    Miałem na myśli że monitor jest normalnie w rozdzielczości 4k ale ja ustawiłem systemowo aby wyświetlał w 2k - to jest jeden monitor do tego dochodzą jeszcze dwa monitory po 1080p.
    System ma ustawioną 2k a niektóre gry widzą wszystkie rodzielczości do 2k a niektóre do 4k, w grze ustawiam 2k.
    Nie używam surround view pierwsze słyszę o tym.
    sunrise84
    Level 42  
    No to poco Ci 3 monitory ???
    aby grać na 1?

Prawym klikasz na pulpit, wchodzisz w zakładkę nVidia.
    Tam ustawiasz aby 3 monitory działały jako jeden.
    I bardzo proszę masz jedną wielką planszę do gry.
    POLECAM.
    Sam będę w przyszłym tygodniu robił sobie takie stanowisko.

Dodano po 38 [sekundy]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3814546.html#19500559
    NeekoGaming
    Level 6  
    Nie za bardzo taki setup mi pasuje, na głównym monitorze mam giere, na drugim przeglądarkę a na trzecim np discorda.
    Sprawdzałem czy odłączenie tych dwóch monitorów 1080p coś zmienia ale nie za bardzo.
    NeekoGaming
    Level 6  
    Sterowniki aktualizowałem, nvidia drivers tez najnowsze.
    Rise of The Tomb Raider na 2k wszystko Max dropy do 30FPS
    Borderlands 3 2k wszystko max dropy do 40FPS
    to są takie ostatnio co grałem ale zazwyczaj cięższe gierki muszę wrzucać na 1080p żeby mieć 60+FPS.
    sunrise84
    Level 42  
    Jaki dysk jest systemowym a jaki na gry?
    Jakie temperatury podczas gier?

Dodano po 1 [minuty]:

NeekoGaming wrote:
    to są takie ostatnio co grałem ale zazwyczaj cięższe gierki muszę wrzucać na 1080p żeby mieć 60+FPS.

Ta karta jest nowa ze sklepu czy okazja od Janusza biznesu koparkowego?
    Czyli ze sflashowanym BIOS-em karty?
    NeekoGaming
    Level 6  
    Dysk SSD 1T system
    2 Dyski HDD

Drive: C:
    Free Space: 811.5 GB
    Total Space: 953.3 GB
    File System: NTFS
    Model: Samsung SSD 870 QVO 1TB

Drive: E:
    Free Space: 768.8 GB
    Total Space: 953.9 GB
    Model: ST32000542AS

Drive: F:
    Free Space: 818.2 GB
    Total Space: 953.8 GB
    Model: ST2000DM001-1CH164

Drive: G:
    Free Space: 588.1 GB
    Total Space: 953.8 GB
    Model: ST32000542AS

Drive: H:
    Free Space: 916.6 GB
    Total Space: 953.9 GB
    Model: ST2000DM001-1CH164
    NeekoGaming
    Level 6  
    Karta była kupiona w zaufanym, legitnym miejscu, troche czasu minęło od zakupu ponieważ wtedy te karty były po normalnej cenie, kupiłem za 2.5 tysiąca wtedy.

Dodano po 28 [minuty]:

Gra na SSD jedynie przyspieszyła wczytywania oraz w przypadku Kingdom Come naprawiła niedoczytujące się tekstury, jednakże problem pozostał taki sam
    sunrise84
    Level 42  
    NeekoGaming wrote:
    Kingdom Come

"-Optymalizacja, no to jest najwiekszy minus tej gry jak dla mnie, jezeli masz mocny sprzet i masz dropy to sie nie przejmuj tak juz będzie, niestety gra zrobiona na Cryengine i kiedy jestes poza miastem jest dobrze ale jak wjedziesz do miasta na koniu to dropy sa spore, ale spokojnie gra na GTX1060 chodzi na wysokich FHD spokojnie."
    NeekoGaming
    Level 6  
    18min gameplay'u Rise of The Tomb Raider na rozdzielczości 2k na max ustawieniach
    Jeśli bym w grze ustawił 1080p to byłoby w miare stabline 60 z spadkami na 45-50

EDIT: ASRock H570 Phantom Gaming 4
    Intel H570 (Rocket Lake PCH-H)
    dt1
    Admin of Computers group
    Okrutnie dużo zajętej pamięci fizycznej RAM, wykorzystanie dochodzi do 100%.
    Wykorzystanie procesora już na starcie logu były duże, więc albo miałeś odpaloną grę w momencie gdy uruchamiałeś HWI i zaczynałeś robić log, albo coś w tle zżera Ci bardzo dużo zasobów.

Płyta Asrocka niestety bardzo słaba, domyślne ustawienia Power Limits zapewne nie pozwalają procesorowi za bardzo się rozpędzić. Ale to nie procesor tylko brak RAM jest w tym przypadku problemem (przy czym 32GB to dużo, więc trzeba sprawdzić, co go używa w takich ilościach).
    dt1
    Admin of Computers group
    Tak.
    Komputer? - Średni performance przy mocnym sprzęcie

Już rozpoczynając logowanie było 80% zajęte, potem szło w górę, żeby spaść do 40% zajętości i się tak utrzymywać. W sumie nie wiadomo, kiedy Autor uruchamiał grę i kiedy ją wyłączył, na podstawie użycia CPU ciężko to wyczuć.
    NeekoGaming
    Level 6  
    Zacząłem zapisywanie loga dokładnie ze startem gry, miałem w tle opere + discorda + minecrafta, którego wyłączyłem potem ale uwierzcie mi proszę że czy z nim czy bez nie ma znaczenia.

Dodano po 4 [minuty]:

Dodam że wcześniej miałem 16GB ramu i myślałem że dodanie kolejnego 16GB pomoże z problemem jednak pozostał on taki sam

Dodano po 1 [minuty]:

Wykonam loga ponownie
    dt1
    Admin of Computers group
    Biorąc pod uwagę wykorzystanie RAM 100% - to na pewno odbiło się czkawką jeśli chodzi o wydajność.
    Zrób ten log na odmianę inaczej.
    Otwórz HWInfo, rozpocznij logowanie, wtedy wyłącz wszystkie zbędne programy oprócz HWInfo i odczekaj z 5 minut. Potem uruchom grę i pograj kwadrans, potem wyjdź z gry i zakończ logowanie.

W ten sposób będzie przynajmniej można ocenić, co się dzieje, jak komputer nie jest zawalony softem w tle.
    NeekoGaming
    Level 6  
    przy tym logu właśnie sama gierka jest, większość czasu 35-40, spadki do 20, najwieksze 51.
    NeekoGaming
    Level 6  
    Nic dosłownie nic przy tym logu nie było włączone

Dodano po 14 [minuty]:

najwiecej patrząc z resource menagera zajmuje proces MoUsoCoreWorker.exe zadeklarowane 1 576 792KB

Dodano po 1 [minuty]:

Nie znam się obviously ale nie wydaje mi się aby to było przez RAM
    NeekoGaming
    Level 6  
    What is MoUsoCoreWorker.exe?
    MoUsoCoreWorker.exe is a replacement file for wuauclt.exe related to Windows updates. Na pewno?
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Dwie rzeczy wypadają słabo:
    - karta graficzna obciążona w 100%, pamięć tekstur zapchana na maksa. Być może za wysokie ustawienia detali na tę kartę.
    - napięcie 12V według pomiarów w sofcie potrafi znacznie spaść pod obciążeniem, należy wykonać pomiary miernikiem pod obciążeniem i bez aby ocenić, czy zasilacz daje radę.