Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magicy od excela i VBA - wyzwanie

invx 08 Gru 2005 14:35 7351 34
 • #31
  mkaminski
  Poziom 2  
  A może tu nie chodzi o wrzucenie całego pliku tylko wybranie jakiejś danej i uzycie jej w dalszej części kodu?

  invx: Może więcej kodu?
 • #32
  bobo
  Poziom 29  
  I tu pewnie bedzie kolejny problem. Jezeli mamy plik tekstowy, to kazdy znak w nim umieszczony jest na okreslonej pozycji w okreslonym wierszu, dodatkowo mamy jeszcze znak konca linii lub jakis inny kwiatek. Problem pojawi sie w momencie kiedy np. znaki beda "rozrzucone" lub pojawia sie puste wiersze. W takim przypadku makro musialoby bardzo dokladnie analizowac caly dokument, liczyc wiersze i znaki, analizowac bledy np. spacji itd. Dodatkowo w procesie wczytywania makro, musiałoby zrobic z tym calym badziewiem porzadek aby to wszystko poukladac i prawidlowo umiescic w komorkach. Mysle ze w tym calym problemie chodzi o co innego, kol. invx, zapewne chce aby proces wczytania danych nastepowal w momencie uruchamiania pliku Excela, o ile dobrze kumam. Jezeli juz chcemy wczytywac dane na starcie, to wlasnie zdarzenie Workbook_Open, pozwoli na uruchomienie prostej procedury otwierajacej plik tekstowy np:

  'w module obiektu ThisWorkbook
  Private Sub Workbook_Open()
  Open Application.Path & "\bajubaju.txt" for Append As #1
  'cos tam jakis komunikat ect.
  Close #1
  End Sub

  Kolejna rzecz ktora mi nie daje spokoju to taka ze, wczytanie pliku bez uzycia instrukcji Open da nam w efekcie to ze caly zestaw znakow z pliku tekstowego, wyladuje w jednej komorce, ale to sa juz czysto teoretyczne dywagacje. Dlaczego, bronie instrukcji Open ( mozna stosowac na upartego FileSystemObject z obiektem TextStream ), bo ta instrukcja pozwala na sekwencyjny dostep do pliku i odczyt lub zapis pojedynczych znakow lub calych wierszy, poza tym umozliwia zastosowanie funkcji Seek, a wtedy wiemy jaka jest pozycja znaku w pliku tekstowym.

  Pozdrowka

  Problemy w Excelu nalezy zawsze rozwiazywac jak najprostszym sposobem, bez zbednych komplikacji. Ma dzialac, dac wynik i koniec.
 • #33
  madaz
  Poziom 2  
  mam pytanie:
  czy jest możliwość sprawdzenia excelu kolejność wypadającej liczby w ciągu tej samej powtarzającej się ilości kombinacji?
  przykład:

  gra w 3 karty. jedna jest zaznaczona inne puste. typujemy 1 kartę, trafiamy lub pudłujemy, gramy dalej. w programie jest określona ilość kombinacji karty zaznaczonej następnie karta znów po 300 różnych ruchach powraca do ruchu nr. 1 i krąży do kolejnej 300... Jeśli mamy w programie określoną ilość kombinacji przemieszczania się zaznaczonej karty ( po losowaniu trafieniu lub nie) i powraca (dubluje) do ustawienia początkowego to czy jest możliwe ustawienie w Excelu typowanie i przewidywanie w którym miejscu ( po powtórzeniu całego ciągu losowań) będzie zaznaczona karta? lub tez kiedy następuje powtórzenie??
 • #34
  bobo
  Poziom 29  
  Excel jest narzędziem które jest w stanie wykonać, prawie, każde działanie matematyczne. Równie dobrze można typować sześć liczb w totolotku.
  Problem polega na napisaniu właściwego algorytmu, który pozwoliłby na wytypowanie układu w sensownym czasie, powiedzmy 2 godzin. Dla zabawy polecam napisanie algorytmu dla rozpracowania kombinacji DNA. Dla ułatwienia, zakładamy że, tylko do 10000. Zabawy jest co niemiara.
  Pozdrówka
 • #35
  madaz
  Poziom 2  
  witam

  wielosc, wielosc, wielosc kombinacjii...
  Ja szukam jedynie przykładu na stworzenie podobnego założenia. Może ktoś potrafiłby zrobić to w skali mikro -
  2 monety - 1, 0 (moneta 1 czyli - trafiony wypatrzony orzełek, 0 reszka - nietrafiony orzełek;) ) ciąg tych samych trafień i nietrafień powtarza się cyklicznie co 10 rzutów. (1,1,0,1,0,0,0,1,1,0, 1,1,...) Jak wykonać w Excelu założenie, takie by program znalazł powtórzenia i sam dokonał ich powielenia do zakresu 100 rzutów.

  czekam na odpowiedz, przykłady...