Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opinia o wkrętarce - wiertarce 12V GSR 120-LI BOSCH

max-bit 02 Jul 2021 22:40 1080 13
    max-bit
    Level 29  
    Ot taka opinia o wyrobie marki BOSCH wkrętarce - wiertarce GSR 120-LI 12V.

Kupiłem to cudo 2 lata temu.
    Wydawać się mogło małe, poręczne a posiadam dużą wiertarko wkrętarkę innej marki.
    To zacznijmy od mocy, siła... :) marniutka, wg. instrukcji 30 Nm, :) ciekawe gdzie, :) pewnie jak spada...
    Ale to jeszcze pikuś, futerko to jest porażka, jakieś takieś dziwne, że nie chce trzymać, wiertła się w nim pięknie obracają.
    Jak by nie wiem jak mocno dokręcać, będą się obracać.
    I tu powstał pomysł - wymienimy je - i tu zaczyna się dopiero jazda.
    Czy to jest możliwe? Ktoś powie pewnie.
    No niestety NIE.

W środku futerka siedzi śruba zabezpieczająca, którą jeszcze idzie odkręcić, ale samego uchwytu NIE, NIE I JUŻ. Co ja się nakombinowałem i nic, siedzi (pewnie wklejone). Silnik się kręci, ale futra nie ruszymy. W internecie są różne pomysły, od długiej lagi (ale silnik będzie się nam kręcił), poprzez użycie wkrętaka udarowego! Aż po walenie w coś wkręconego w futro młotkiem! I co ? I nic, w zasadzie jak by chcieli ułatwić demontaż futra była by jakaś blokada przekładni planetarnej czy samego wałka od ośki, ale nic takiego nie ma.
    Chcesz sobie wymienić uchwyt kup nową wkrętarkę.

No nic postanowiłem to cudo rozebrać, w środku przełącznik - sterownik, silnik (szczotkowy) i mechanizm przekładni planetarnej.

Ale mało tego, przy składaniu jedna z lichych śrubek pękła, :) tak nie plastik, tylko śruba się zerwała!
    Ogólnie wykonanie takie sobie, w pierwszej chwili OK, ale po dokładniejszym obejrzeniu typowe badziewie.
    Serwisowo i eksploatacyjnie tragedia, użyj i wyrzuć!
    Ogólnie NIE polecam, lepiej dać ciut więcej, ale kupić coś innego!
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przecież to jest narzędzie do skręcania mebli z ikei, nie przemysłowego wiercenia w kadłubach statków. Co chcieć od sprzętu, napędzanego 3 "paluszkami" 18650?
    max-bit wrote:
    Co ja się na kombinowałem i nic siedzi (pewnie wklejone)
    Nie, bez problemu da się odkręcić. To bardziej śrubokręt elektryczny, niż wiertarka. Stąd pewnie i "futerko" pewniej trzyma hexa 6 mm, niż cylindryczny trzonek wiertła.
    max-bit
    Level 29  
    No niestety jest gwint:

Opinia o wkrętarce - wiertarce 12V GSR 120-LI BOSCH

Co do klucza, tak pękł klucz hexa - 6 mm przy próbie "odkręcenia".

Jestem pewien, że ktoś wpadł na pomysł żeby to wkleić, aby komuś nie przyszło do głowy cokolwiek w tym wymieniać...

Może jedyny plus tego gówienka to obudowa, :) jest wytrzymała, śruby pękają, klucze pękają, a ta nie zruszona. :)

Dodano po 19 [minuty]:

Dobra, konkurs komu się udało odkręcić z BOSCH-a głowice wiertarską?

I to w miarę bez problemu, a komu się nie udało (szczególnie ten model).
    elektryku5
    Level 39  
    max-bit wrote:
    I to w miarę bez problemu, a komu się nie udało (szczególnie ten model).

Ten konkretny model nie, ale w wielu innych klucz udarowy (podobno) 600 Nm w większości przypadków sobie radził.
    Na klej zdarzało się, że była wkręcona śrubka z lewym gwintem w środku i jak objechała, to już pozostało tylko ciąć uchwyt, by się do niej dostać...
    max-bit
    Level 29  
    Tak, ja tez widziałem filmiki na YT ale u mnie się nie chce... Też jeszcze raz napisze.

Dodano po 15 [minuty]:

Poza tym opierasz się o wiedzę z internetu, a mnie tu nie chodzi o taką, :) bo sobie sam mogę to sprawdzić...

To i tak w tym modelu śrubę kontrującą dali torx-a (w niektórych jest albo płaski) albo kiepski Philips...

Wg mnie cel jest jeden używaj i d... nie zawracaj, a jak się zepsuje KUP NOWY!
    robokop
    max-bit wrote:
    Po za tym opierasz się o wiedzę z internetu a mnie tu nie chodzi o taką bo sobie sam moge to sprawdzić
    Panie "praktyk", podeślij mi tą wkrętarkę, odkręcę. I nic nie zepsuję przy okazji.
    max-bit wrote:
    Wg mnie cel jest jeden używaj i d.. nie zawracaj a jak się epsuje KUP NOWY
    Każde narzędzie powinno trafiać w ręce tego, kto będzie umiał się z nim obchodzić. Chyba żadna wkrętarka bateryjna nie ma blokady wrzeciona, do odkręcania uchwytu.
    max-bit
    Level 29  
    Cieszę się że masz takie zdolności...
    Ale jakoś im nie ufam... Wybacz.

Szczególnie że sam pisałeś na początku po prostu bzdury że:
    To bardziej śrubokręt elektryczny, niż wiertarka. Stąd pewnie i "futerko" pewniej trzyma hexa 6 mm, niż cylindryczny trzonek wiertła.

Mi też się wydaje że powinno się odkręcić i nie jestem jakimś jasiem co to se nic nie potrafi, robię czy naprawiam dużo "trudniejsze" tematy i nie wydaje mi się aby wymagać 145 dana w znajomości demontażu uchwytów wiertarskich. Bo nie wiem nie umiem odpowiednio "j...nąć" wielkim młotem (wg zasady bez młota to nie robota).
    robokop
    max-bit wrote:
    Mi się wydaje że nie jestem jakimś jasiem co to se nic nie potrafi
    No i chyba to jest clou całości wątku.
    Merytorycznie:
    max-bit wrote:
    To zacznijmy od mocy, siła... marniutka, wg. instrukcji 30 Nm, ciekawe gdzie, pewnie jak spada...
    Czym zmierzone? O ile wartość zmierzona odbiega od deklarowanej?
    max-bit wrote:
    Ale to jeszcze pikuś, futerko to jest porażka, jakieś takieś dziwne, że nie chce trzymać, wiertła się w nim pięknie obracają.
    Jak by nie wiem jak mocno dokręcać, będą się obracać.
    A jak mocno jesteś w stanie dokręcić? Mając za opór tylko przekładnie z silniczkiem?
    max-bit wrote:
    Ogólnie wykonanie takie sobie, w pierwszej chwili OK, ale po dokładniejszym obejrzeniu typowe badziewie.

A kolor obudowy może być, czy też taki sobie, nie pasujący do makijażu?
    max-bit wrote:
    Lepiej dać ciut więcej, ale kupić coś innego!
    Co by to konkretnie miało być? Oczywiście tej wielkości i w zbliżonej cenie?
    elektryku5
    Level 39  
    max-bit wrote:
    Ale w tak małej wkrętarce szarpać 600 Nm?

Wrzeciono i tak nie jest całkowicie sztywno zablokowane, poza tym było to 600 Nm z kraju kwitnącego ryżu...
    Jak się boisz tej metody, to wkręć do uchwytu duży klucz imbusowy, by nie ryzykować złamania, takie coś zresztą nawet widziałem w instrukcji jakiejś wkrętarki.
    max-bit
    Level 29  
    Zmierzona przy jakiej wart kliknie na kluczu (PROXXON) (miernik mam od 20 więc nawet...)
    dla biegu II - 7 Nm
    dla biegu I - 12 Nm

Jestem tak mocno że strzelił klucz HEX 6 mm.

Kupił bym Makitę...

Wybrałem tylko dlatego ten model, że pasowały (tzn. nie pasowały) mi akumulatory...

Jak pasowały? I nie pasowały...?
    Ano robią tak, że ten sam akku ma różne dolne podcięcia i te same akku nie pasują wzajemnie do urządzeń...
    Ale wystarczy podciąć w owym akumulatorze plastik i cyk, pasuje.

Dodano po 1 [minuty]:

Nie będę walił w to młotem, :) aż tak na ściągnięciu tego futra mi nie zależy.
    elektryku5
    Level 39  
    max-bit wrote:
    Jestem tak mocno że strzelił klucz HEX 6mm

To weź 10mm ale firmowy, taki ciągnie nawet przedłużenie.