Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multimetr Habotest HT-113B, recenzja

tomybb 03 Jul 2021 23:46 2004 2
  • Multimetr Habotest HT-113B, recenzja
    Podczas recenzji różnych multimetrów na naszym portalu wiele osób sugerowało abym przetestował także sprzęty marki Habotest. W tym artykule zgodnie z obietnicą przedstawiam jeden z kilku które będę opisywał. Dokładnie jest to model HT113B zakupiony na znanym, chińskim portalu aukcyjnym.

Miernik wraz z akcesoriami otrzymujemy zapakowany w materiałowy worek, nie ma tutaj żadnego tekturowego pudełka. Co ciekawe żadnej papierowej instrukcji obsługi także nie znajdziemy w środku.

Brak dodatkowej foli, zabezpieczenia wyświetlacza, ogólnie widać na pierwszy rzut oka, że producent chciał zaoszczędzić ile się da w kwestiach związanych z zabezpieczeniem na czas transportu. Kto wie, może to i dobrze.

Multimetr Habotest HT-113B, recenzja Multimetr Habotest HT-113B, recenzja Multimetr Habotest HT-113B, recenzja

Ponieważ w zestawie nie było żadnych materiałów, informacji z danymi technicznymi - posiłkuję się tabelą zamieszczoną na oficjalnej stronie producenta.
    http://www.habo-test.com/sale-11245795-ht113b...ze-151-75-48mm-with-true-rms-4000-counts.html

Spostrzegawcze oko zauważy, że jest tu jednak coś nie tak. :)
    Według zdjęcia z aukcji model HT113B posiada także pomiar pojemności. Przynajmniej taka grafika jest umieszczona. Według tabeli, taki pomiar posiada tylko wersja "C" tego multimetru. Potwierdza to także egzemplarz który dotarł do mnie. Gdzie zatem jest przekłamanie? Uznam tylko, że po prostu na Aliexpress mamy błąd, ktoś się nieumyślnie pomylił i nie będę dalej dociekał. :) Warto jednak na to zwrócić uwagę jeśli ktoś byłby zainteresowany zakupem.

Sondy pomiarowe jak można się domyśleć do najwyższej klasy nie należą. Przewody nie wyglądają zbyt solidnie, końcówki nie są pozłacane. Producent za to wyposażył je w zdejmowaną osłonę. Standardowo, do wszystkich testów użyje coś bardziej markowego. Te lądują w worku.
    Multimetr Habotest HT-113B, recenzja Multimetr Habotest HT-113B, recenzja

A tak multimetr prezentuje się z boku i z tyłu. Dla zainteresowanych także wymiary.
    Multimetr Habotest HT-113B, recenzja Multimetr Habotest HT-113B, recenzja Multimetr Habotest HT-113B, recenzja

To co może troszkę przeszkadzać przy obsłudze sprzętu, to pokrętło bez wyraźnego wskaźnika położenia. Dwie strony są do sobie bardzo zbliżone wizualnie. Na pierwszy rzut oka możemy pomylić się czy aktualnie miernik mamy w pozycji "OFF" czy "NCV". Myślę, że jakiś własny, delikatny znak graficzny rozwiązałby ten drobny problem.

Model wyposażony w rozkładaną podstawkę, z tyłu także miejsce na sondy. "Ostrza" fabrycznych przewodów pomiarowych jednak minimalnie z niej wystają. Mamy także otwór umożliwiający powieszenie miernika. Przyznam szczerze, że chyba pierwszy raz coś takiego widzę. Myślicie że może to być przydatne? Może chociażby do zawieszenia gdzieś w warsztacie gdy nie jest używany?

Po odkręceniu jednej śruby, ściągnięciu osłony możemy dostać się do baterii. Zasilany z 2xAAA. Brak ich w zestawie. Chyba nawet dobrze że musimy się w nie zaopatrzyć samodzielnie ponieważ zwykle te dołączone są bardzo kiepskiej jakości i tylko robią problem gdy kończy się iż żywot.

Obudowa zabezpieczona gumowym, tzw. holsterem. Zawsze to jakaś ochrona w razie upadku i dobrze że mamy go razem.

Pod wyświetlaczem znajdują się cztery przyciski. Pierwszy z lewej, oznaczony "FUNC." - po jego naciśnięciu zmieniamy funkcje pomiaru przypisaną do danej pozycji pokrętła. Następnie "HOLD", czyli zatrzymanie aktualnego wskazania. Trzeci klawisz - "MAX." uruchamia funkcję dzięki której dowiemy się o maksymalnej zmierzonej wartości. Stosowne ikony pojawiają się na wyświetlaczu.

Krótkie naciśnięcie czwartego przycisku, oznaczonego symbolem latarki/słoneczka powoduje załączenie podświetlenia LCD. Jak widać na wielu fotografiach kolor jasnoniebieski. Czas działania wynosi zaledwie kilka sekund, dla mnie zdecydowanie za krótko. Tym bardziej że podświetlenie było niezbędne przy wykonywaniu tej prezentacji. Z kolei gdy przycisk ten przytrzymamy dłużej załączy nam się dodatkowy LED umieszczony na górze. Służy jako latarka. Przyznam, że to chyba moda najnowszych konstrukcji. Funkcja na pewno może się przydać, nie tylko podczas pomiarów. Kosztów produkcji znacząco nie podnosi więc ocenić trzeba pozytywnie taki bajer.

A jeżeli już przy wyświetlaczu jesteśmy to warto ocenić także kąty widzenia. Niestety, najlepiej wypada gdy patrzymy tylko centralnie z przodu. Gorzej gdy od góry i z boku. Chociaż przypomnieć trzeba, że mamy tu do czynienia z dosyć tanim sprzętem. Nie oczekujmy cudów w tej cenie.

Miernik wyposażony w funkcję pomiaru baterii 1,5V oraz 9V. Różni się od zwykłego woltomierzem. Ma wbudowane obciążenie. Dzięki temu dowiemy się więcej o kondycji naszych ogniw. Najlepiej widać to przy pomiarze lekko wyładowanych. Jak widać przy pomierzę "z obciążeniem" napięcie wyraźnie "siada" i cały czas się zmniejsza.

Podobnie w przypadku słabych AAA.

Dalej sprawdzam poszczególne funkcje przyrządu.
    Pomiar "napięcia referencyjnego" oraz precyzyjny rezystor 180kΩ, 0,02%.

Myślę, że warto także znać napięcie testowe dla pomiaru ciągłości obwodu oraz testu diody. Wynosi odpowiednio 2,1V i 2,45V.

Aby sprawdzić dokładność wskazań wyniki pomiarów porównywałem z dużo dokładniejszym multimetrem Brymen BM867s.

Pomiar diod.

Pomiar prądu zmiennego, jako obciążenie świetlówka wyposażona w statecznik elektroniczny.

Pozostałe wyniki pomiarów zebrane w tabeli.

Jako obciążenie przy pomiarze prądu zmiennego wykorzystano neonówki, elementy grzejne ale także lutownicę transformatorową z regulacją mocy na triaku czy wspomnianą świetlówkę. W niektórych pomiarach najprostszy miernik bez TRMS by sobie nie poradził. Nasz, testowany Habotest wypada całkiem przyzwoicie.

Test ciągłości obwodu. W tym przypadku poza sygnalizacją dźwiękową, także świetlna w postaci zielonej LED. Wypada dobrze. Czasem nie reaguje przy naprawdę bardzo, bardzo krótkim styknięciu sond. Raczej zjawisko normalne w sprzęcie tej klasy. Przypomnę tylko że testowałem na markowych sondach z pozłacanymi stykami. Na fabrycznych byłoby dużo gorzej.

I na szczęście nie ma tutaj takiego efektu jak w wielu przyrządach firmy Aneng, że po rozłączeniu obwodu, buzer wydaje jeszcze dźwięk przez ok 0,5-1s.

Niestety, podczas testu ciągłości wyszła jedna ale to bardzo istotna wada. W pewnym momencie, oczywiście stało się to zaledwie dwa razy i później nie chciało już wystąpić. Multimetr sam z siebie zaczął sygnalizować przejście. Początkowo myślałem że to może coś z sondami, bo wyglądało jakby reagował na zgięcie przewodu ale jednak nie. Sondy nie stykały się ze sobą wtedy w ogóle. Czemu tak się stało - nie wiem. Tematu bardziej zgłębić się nie udało ponieważ problem później już nie wystąpił. Czy to cecha tego modelu czy tylko przypadłość mojego egzemplarza? Jeśli ktoś ma taki miernik, proszę niech napiszę czy się spotkał z czymś takim. Udało się to nagrać na filmie.

Na zakończenie ostatnia funkcja, czyli NCV. Jak można przeczytać w niektórych tematach wielu użytkowników traktuję ją z lekkim przymrużeniem oka. :) Powiem tylko w skrócie że mamy tutaj tylko 3 poziomy intensywności wskazań. Pierwszy - bez jakiejkolwiek sygnalizacji - wtedy gdy multimetr znajduje się w dalszej odległości od przewodu pod napięciem. Następnie w miarę bliskości pola mamy sygnalizację w postaci zielonej LED i uruchomienia buzera. Ostatni poziom, gdy nasz przyrząd znajduje się w bliskim sąsiedztwie - czerwony LED oraz intensywna sygnalizacja dźwiękowa. Myślę, że działa podobnie jak w wielu tanich konstrukcjach. Podobnie jak inne, nie radzi sobie zupełnie z wykrywaniem przewodów w ścianach z płyt g-k.

A jak Wam prezentowane urządzenie przypadło do gustu?

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tomybb
    Level 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Has specialization in: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb wrote 1597 posts with rating 1231, helped 2 times. Been with us since 2006 year.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    E8600
    Level 39  
    Wciśnięcie przycisku FUNC w trakcie włączania multimetru pokrętłem powinno wyłączyć funkcje Auto OFF (symbol górny lewy róg wyświetlacza).
    Czy czerwona lampka sygnalizująca nie zapala się przy mierzenia wyższych napięć lub prądu powyżej 3 A?
    W moim cęgowym mierniku tego samego producenta przy wyższych napięciach/prądach wyświetlacz automatycznie podświetla się na pomarańczowo mimo iż normalny kolor podświetlenia LCD jest niebieski (taka funkcja ostrzegawcza poprawiająca bezpieczeństwo).
    Mnie również zaskoczyła dokładność marki Habotest jaką oferuje za niską cenę.
    Artykuł dość rzetelny ale osobiście bym dodał jeszcze zdjęcia wnętrza urządzenia z uwzględnieniem zastosowanych zabezpieczeń.
    krzbor
    Level 21  
    Myślę, że to ciekawy miernik o dobrym stosunku ceny do możliwości. Patrząc na tabelkę z parametrami, na pewno nie warto kupować wersji "A". Mam leciwy i lubiany miernik, który jednak nie ma pomiaru pojemności. Ostatnio, gdy mi to było potrzebne pożyczałem miernik od syna. Myślę, że jeśli ma to być jedyny miernik to warto kupić wersję "C" tym bardziej, że jest droższa o trochę ponad 1zł: