Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł przedwzmacniacza stereo z trój-punktową regulacją barwy dźwięku (2xNE5532)

ArturAVS 04 Jul 2021 11:25 1410 1
 • Moduł przedwzmacniacza stereo z trój-punktową regulacją barwy dźwięku (2xNE5532)
  Trafił do mnie niewielki moduł przedwzmacniacza stereo oparty o dwa podwójne niskoszumne wzmacniacze operacyjne NE5532P. Dla wyjaśnienia przedwzmacniacz (z ang. pre-amp) to układ w torze sygnału audio pomiędzy źródłem sygnału a wzmacniaczem mocy. Głównym zadaniem przedwzmacniacza jest odpowiednie dopasowanie sygnału z wejścia do wzmacniacza mocy, to oczywiście nie jest jedyna jego funkcja. Większość przedwzmacniaczy pozwala również kształtować charakterystykę częstotliwościową zależnie od preferencji użytkownika. Taka regulacja charakterystyki nazywana jest regulacją barwy dźwięku i najczęściej pozwala na regulację jedynie wysokich i niskich tonów. Zależnie od stopnia rozbudowania przedwzmacniacza może on być wyposażony również w tzw. selektor wejść czy też przedwzmacniacz gramofonowy. W konstrukcjach typowo analogowych za regulację odpowiadają potencjometry (dla wersji stereo jako sprzężone L+R), produkowane są również scalone przedwzmacniacze gdzie steruje się je napięciem (np. LM1036) umożliwiające sterowanie za pomocą przetworników DAC mikroprocesora. Większość przedwzmacniaczy stereofonicznych umożliwia oprócz regulacji barwy dźwięku (Treble & Bass) oraz wzmocnienia (Volume) pozwala także regulować różnicę wzmocnienia w obu kanałach (Balans). Często stosowana jest też tzw. regulacja fizjologiczna (Kontur, Loudness), zapewnia ona przy niskim wzmocnieniu "podbicie" niskich oraz wysokich tonów, wynika to z różnej czułości ludzkiego słuchu na różne częstotliwości w funkcji natężenia dźwięku. Moduł który prezentuję zapewnia trzystopniową regulację barwy (!) (niskie, średnie i wysokie tony), i tylko regulację wzmocnienia bez balansu oraz korekcji fizjologicznej (co uważam za wadę).

  Prezentowany moduł jest zmontowany i gotowy do podłączenia i pracy;
  Moduł przedwzmacniacza stereo z trój-punktową regulacją barwy dźwięku (2xNE5532) Moduł przedwzmacniacza stereo z trój-punktową regulacją barwy dźwięku (2xNE5532)

  Wymiary PCB modułu to ~100x45mm (nie uwzględniając potencjometrów).
  Co mocno mnie zaskoczyło, to zasilanie. Tu konstruktor nie poszedł w oszczędności, zasilanie jest w pełni symetryczne + i - 12V dla wzmacniaczy operacyjnych (wymagane zasilanie minimum 2x12VAC). W moim przypadku jako zasilacza użyłem transformatora TS20/023 który specjalnie kupiłem przy okazji testu preampa lampowego;

  Moduł przedwzmacniacza stereo z trój-punktową regulacją barwy dźwięku (2xNE5532)
  Transformator daje napięcie ~2x15,6VAC bez obciążenia (pod obciążeniem pre-ampem równe 2x15VAC) co jest prawie idealne do zasilania modułu. Pobór prądu w każdej z gałęzi w/w transformatora wyniósł ~32mA AC. O włączeniu zasilania informuje umieszczona na płytce dioda LED w kolorze czerwonym (nareszcie nie jest to niebieski) w ciekawy sposób podłączona, "wpięta" jest między + i - 12V ze stabilizatorów. Projektant użył typowej konfiguracji LM7812 i 7912 choć trochę "dziwne" oznaczenia LM-ów;
  Moduł przedwzmacniacza stereo z trój-punktową regulacją barwy dźwięku (2xNE5532)

  Wszystkie zastosowane potencjometry mają charakterystykę liniową i są identyczne (B50k). Same OP-ampy umieszczono w podstawkach i wyglądem przypominają oryginały od TI :D;
  Moduł przedwzmacniacza stereo z trój-punktową regulacją barwy dźwięku (2xNE5532)

  Napięcia "po mostku" wynoszą ~ +/- 20VDC, po kilku minutach od włączenia stabilizatory osiągają około 45°C (może to wynik czerwcowych upałów?). Konstruktor nie przewidział żadnych typowych gniazd przyłączeniowych (RCA czy Jack), mamy za to na PCB złącze ARK do podłączenia zasilania (AC) oraz dwa trzy-pinowe złącza JST 2,54mm do podłączenia wejścia i wyjścia sygnału. Tu za duży plus uważam dołączenie w "zestawie" dwóch "kabelków" około 20cm długości zakończonych z jednej strony wtykiem JST a z drugiej zarobionymi końcówkami przewodów;
  Moduł przedwzmacniacza stereo z trój-punktową regulacją barwy dźwięku (2xNE5532)

  Upraszcza to znacząco podłączenie i uruchomienie modułu przedwzmacniacza. Wszystkie zastosowane potencjometry mają charakterystykę liniową co w przypadku potencjometru regulacji wzmocnienia jest nieporozumieniem. Jako wzmacniacz do próbnych odsłuchów i pomiarów posłużył prezentowany na forum moduł z TDA7498.

  Pierwsze włączenie zasilania, wzmocnienie na maksimum (nie podłączone źródło sygnału) i absolutna cisza. Czyli jednak NE5532 "nie szumią" :D. Początkowo zamierzałem zdjąć charakterystyki z przedwzmacniacza, ale niestety zabrakło "kabelków" do podłączenia generatora i oscyloskopu (niedziela) a na wersję testową SpecctraPLUS skończyła się licencja :-(. Zbytniego zaufania do amatorskiego oprogramowania nie mam, tak że jedynie "na słuch" (wspomagając się programowym analizatorem widma) mogę ocenić częstotliwości środkowe oraz pasma i dynamikę regulacji. Po kilkunasto-godzinnych odsłuchach prezentowanego przedwzmacniacza i bardzo prostych pomiarach pasma to; 100Hz, 1kHz oraz 10kHz. Zakres regulacji barwy oceniam na jakieś ± 8-10dB w porównaniu do mojego referencyjnego wzmacniacza z zakresem ± 12dB. Wybaczcie ale tak przywykłem do pomiarów automatycznych w audio że ręczne pomiary i przeliczenia dawno "wyparowały" z głowy (ostatnie 20 lat temu).

  Przedwzmacniacz "gra" bardzo fajnie dając czysty i przyjemny dźwięk (choć tu dużo zależy od źródła sygnału oraz wzmacniacza i zestawów głośnikowych). Trochę brakuje tzw. "zatrzasków" w potencjometrach dających ustawienie regulacji na 0 (nie wzmacniamy ani nie tłumimy danego pasma/barwy), mocno denerwujący jest też brak regulacji fizjologicznej (być może to kwestia przyzwyczajenia). Bardzo dobrym za to rozwiązaniem jest użycie symetrycznego zasilania. Daje to dużą odporność na przesterowanie, przy teście zniekształcenia sygnału wyjściowego pojawiły się dopiero po przekroczeniu około 9Vpp na wejściu a amplituda sygnału wyjściowego osiągała blisko 22Vpp (sygnał sinus 1kHz, regulatory na max)(!). Mimo tych "drobnych" mankamentów z czystym sumieniem mogę ten moduł przedwzmacniacza polecić do użytku we własnych konstrukcjach.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Offline 
  Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
  Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
  ArturAVS wrote 12575 posts with rating 2167, helped 1446 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Moduł przydatny BYŁBY dla wielu zastosowań amatorskich, jednak jak dla mnie wady są trzy:
  1/ Brak potencjometru logarytmicznego dla regulacji głośności.
  2/ Brak odłączanej regulacji psofometrycznej (kontur).
  3/ Regulacja częstotliwości średnich - w praktyce w konstrukcjach amatorskich jest to opcja całkowicie zbędna, a nawet szkodliwa.
  Brak regulacji z konturem (odłączanym najlepiej) jest dość dziwny, tym bardziej dziwne jest upieranie się (bo nie chciałbym powiedzieć "głupota" lub niewiedza) konstruktorów na wstawianie potencjometrów regulacji wzmocnienia liniowych... W zastosowaniu praktycznym to dość denerwujące, bo trudno ustawić precyzyjnie małe poziomy głośności.
  A są takie moduły robione i sprzedawane m.inn. na Aliexpres.