Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PV - jaskółka a rozmieszczenie paneli na dachu

minimaxi 04 Jul 2021 17:28 771 26
    minimaxi
    Level 15  
    Dach o ekspozycji południowej w środku z jaskółką (L=12.5m, H=7m, 43st.), szczyt jaskółki 110 cm poniżej kalenicy dachu.
    Wchodzi w grę 12 paneli LongiSolar LR4-60HPH 375M BFR, czyli 4,5 kWp oraz Huawei Sun2000-3KTL - M1. Obawiam się, że jaskółka może zacieniać panele po jej obu stronach, zmiennie rano/wieczorem. Odliczam 50 cm od kalenicy i brzegów dachu i układ poziomy niewiele poprawia. Czy rozwiązaniem może być 2 oddzielne stringi dla tych 2 obszarów pomiędzy jaskółką? Jak to optymalnie zrealizować, ew. jaki sprzęt proponujecie?
    pv1
    Level 15  
    Witam,
    Jeden łańcuch i optymalizatory Huawei SUN2000-450W-P na wszystkie albo te bardziej zacienione.
    minimaxi
    Level 15  
    pv1 wrote:
    Witam,
    Jeden łańcuch i optymalizatory Huawei SUN2000-450W-P na wszystkie albo te bardziej zacienione.

Dzięki. Czyli 2 stringi i ew. dodatkowy koszt optymalizatorów chyba tylko dla 2 paneli - np. wczoraj o 18:00 na części z prawej zacienione byłyby tylko częściowo 1 dolny panel, specjalnie patrzyłem na rozkład cienia. W zimie słońce będzie niżej i cień byłby większy, ale ciemność dużo wcześniej. :)
    pv1
    Level 15  
    Ja bym zrobił jeden string i dołączył 2 lub 4 optymizery.
    Cytro12
    Level 26  
    Przy zacienieniu po 17tej będziesz miał stratę średnio dziennie 1,5kWh w lato, przy tej wielkości instalacji, nie wiem nawet czy jest sens dawać te opty bo się nigdy nie zwrócą ale dla świętego sposobu można dać bo zawsze znajdzie się jakiś onan, który powie, że tracisz fortunę albo ci obcina. Więcej zyskasz dając wszystko na jednym stringu bo napiecia będą lepsze i czas pracy instalacji.
    Jak masz zacienienie po 18tej to nawet nie ma o czym mówić bo słońce jest już wtedy równolegle do paneli i produkcja jest znikoma.
    minimaxi
    Level 15  
    Dzieki - ciekawe czy Firma zgodzi się na wykonanie bez optymizatorów i ew. korekta po pół kilku miesiącach...
    Cytro12
    Level 26  
    Pewnie się nie zgodzi z powodów, które napisałem wyżej, zawsze się ktoś doczepi, że nie ma. Jeśli różnica w cenie nie jest wysoka to niech montują.
    rokbok
    Level 29  
    Optymalizatory zawsze można dołożyć w razie potrzeby, zwłaszcza że Huawei w wersji M1 je obsługuje, utrudnieniem może być dostęp do paneli, gdzie te opty miały by być dołożone.

Możesz spróbować bez nich, być może wcale nie będą potrzebne, jeżeli cień na panelu miałby być późnym popołudniem, albo wczesnym rankiem to straty były by znikome, musisz to zaobserwować.
    Janusz_kk
    Level 33  
    Spokojnie jeszcze dwa panele możesz dołożyć, po 18 słońce świeci pod tak dużym kątem ze panele południowe już prawie nic nie dają.
    Ja mam podobnie i dam panele bez optymalizatorów.
    rokbok
    Level 29  
    minimaxi wrote:
    Wchodzi w grę 12 paneli

Ja bym na Twoim miejscu wymierzył ilość miejsca nad jaskółką, może zmieściły by się tam dwa panele ułożone poziomo.
    Cytro12
    Level 26  
    Tak jak pisałem jak masz cień po 18tej to opty niewiele dadzą.
    prose
    Level 34  
    Zwykły sofar i wystarczy poco kombinować opto nic nie dadzą.
    minimaxi
    Level 15  
    Dzięki panowie :) Układ poziomy wychodzi podobnie, bo nad jaskółkę wszedłby 1 poziomy panel, ale nie byłoby marginesu od kalenicy, a to chyba niefachowo.
    Dlaczego odradzacie 2 stringi?
    rokbok
    Level 29  
    minimaxi wrote:

Mogą mieć za małe napięcie do optymalnej pracy falownika, napięcie jednego stringu, czyli 6 paneli to 246,6 V, a falownik pracuje optymalnie przy napięciu 600 V, czym bliżej tej wartości tym falownik pracuje sprawniej.

Napięcie startowe tego falownika to 200 V i tyle panele muszą dawać żeby falownik wystartował, co nie jest takie oczywiste przy stringu z 6 paneli.
    Cytro12
    Level 26  
    minimaxi wrote:

Bo przy takiej wielkości instalacji jesteś najbliżej optymalnej pracy falownika.
    minimaxi
    Level 15  
    Cytro12 wrote:
    minimaxi wrote:

Bo przy takiej wielkości instalacji jesteś najbliżej optymalnej pracy falownika.
    ale jaka to może być różnica... 0.5%?
    Cytro12
    Level 26  
    Zależy jak wyjdzie, właśnie po to są obliczenia. Przy Froniusie potrafi być kilka procent (akurat ma to bardzo fajnie podane w procentach), wtedy straty z krótszego czasu pracy instalacji plus straty z wydajności falownika to pewnie uzbiera się kilka procent co przy 4,5kWp przyjmijmy optymistycznie 3% straty da roczną stratę na uzysku 150kWh. Czyli szacunkowo połowę miesiąca w plecy jeśli chodzi o zużycie. I to tylko z niedopasowania sprzętowego.
    rokbok
    Level 29  
    minimaxi wrote:
    ale jaka to może być różnica... 0.5%?

A no taka że jak string nie osiągnie 200 V to falownik nie wystartuje, a będzie tak bardzo, bardzo często.
    Po prostu 6 paneli w stringu to za mało, masz instalację na jednej połaci w jednej orientacji więc jeden string będzie o wiele lepszym rązwiązaniem.

Po drugie skrzystaj z rady @prose z postu #16 i będzie cacy ;).
    minimaxi
    Level 15  
    prose wrote:
    Zrób tak. PV - jaskółka a rozmieszczenie paneli na dachu
    ale sójrz na linie cienia -nic to przeciez nie zmienia..
    rokbok
    Level 29  
    Zrobisz jak zechcesz, Twój dach, Twoje obserwacje/wnioski, w/g mnie to jeden string, argumenty podane wcześniej.

Lekkie zacienienie późnym popołódniem i wczesnym rankiem to pikuś wobec strat od zbyt niskiego napięcia na 6 panelowym stringu.
    Cytro12
    Level 26  
    Pewnie, że nie zmienia chłopaki chcą plusika dlatego wypisują wkoło to samo tylko inaczej a temat dawno wyczerpany :)
    minimaxi
    Level 15  
    Mam jeszcze pytania w temacie otrzymanych ofert i proponowanych marek:
    1. czy znacie inwertery Afore i co o nich sądzić? Jak się mają np. do Huawei?
    2. czy dla 4.5 kWp brać inwerter 5kW czy 4 kW, bo widzę że mają +10% przeciążalności?
    3. czy instalacja na gruncie w układzie 3 rzędy poziome (ok. 3m) i kąt 30%, dlugośc ok. 7m to dobre rozwiązanie zasłaniające? Wysokość wychodzi ok. 1.5m
    rokbok
    Level 29  
    Ad 1. Każdy inwerter spełniający swoje zadanie będzie dobry, aczkolwiek Huawei to trochę wyższa półka.
    Ad 2. Jeżeli nie planujesz rozbudowy to zdecydowanie 4 kW.
    Ad 3. Układ nie ma znaczenia, ale odległości między rzędami muszą być takie żeby w okresie jak słońce jest nisko jeden rząd nie zasłaniał innego.

PV - jaskółka a rozmieszczenie paneli na dachu
    minimaxi
    Level 15  
    Dzięki! Był kierownik budowy na wizji i jednak będzie to na dachu ale zaproponował zmiany - ciekawy jestem Waszej opinii:
    1. panele pionowo bo są w technologii Half-Cut i że z cieniem na połówce od dołu sobie poradzą bez optymizera
    2. proponuje 2 stringi ale po 7 paneli (po 370W =5.2KW) żeby podnieść napięcie startowe
    3. dla tych warunków proponuje inwerter 5kW
    minimaxi
    Level 15  
    B. proszę o weryfikację :)