Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instrukcja użycia programu FRST

dt1 04 Jul 2021 18:50 5250 0
 • #1
  dt1
  Admin of Computers group
  Instrukcja użycia programu FRST na potrzeby usunięcia infekcji z pomocą Forum.

  Instrukcja jest długa, ale to nie oznacza, że jest trudna do wykonania. Dla zaawansowanego użytkownika można ją skrócić do trzech, czterech zdań. Opis jest skierowany głównie do mniej doświadczonych użytkowników, stąd nawet bardzo proste czynności starałem się rozpisać krok po kroku tak, by niezależnie od stopnia zaawansowania dać sobie radę.

  Jeśli szukasz informacji jak wykonać otrzymany na Forum skrypt - przejdź niżej do etapu 2!

  ETAP 1: Tworzenie logów FRST

  Pobierz program FRST. Jeśli masz wcześniejszą wersję nie używaj jej, zawsze staraj się skorzystać z jak najnowszej wersji. Program dostępny jest tutaj: https://www.bleepingcomputer.com/download/farbar-recovery-scan-tool/ - ta strona jest pewnym i bezpiecznym miejscem, z którego FRST można pobrać.

  Wybierz wersję właściwą dla Twojego systemu (32 bit lub 64 bit). Jeśli nie wiesz, jaką masz wersję systemu, to prawdopodobnie jest to wersja 64 bit, ale możesz pobrać obie. Tylko jedną uda się uruchomić.

  Zwróć uwagę, gdzie pobierasz program. Jeśli przeglądarka Cię o to nie pyta to domyślnie jest to folder Pobrane (Downloads) w profilu (bibliotece) użytkownika Windows. W wyprodukowanych logach również ta informacja się znajdzie, więc jeśli nie wiesz, gdzie się pobrał plik, to na razie nie ma się czym przejmować.

  Uruchom pobrany program (FRST64 lub FRST). Jeśli pojawi się komunikat Windows Smart Screen, windowsowej kontroli użytkownika (UAC) lub monit o zaakceptowanie uruchomienia programu z Internetu, należy zezwolić na uruchomienie programu. Uwaga - w przypadku Smart Screen Windowsa 10 należy wybrać najpierw więcej informacji, dopiero wtedy pojawi się przycisk umożliwiający uruchomienie programu.

  Instrukcja użycia programu FRST
  Instrukcja użycia programu FRST Instrukcja użycia programu FRST
  Dziękuję Koledze @ThethaETX za przypomnienie mi o istnieniu Windows Smart Screen, dzięki jego spostrzeżeniu opis został rozszerzony o sekcję informującą o konieczności i sposobie zatwierdzenia uruchomienia FRST w systemach Windows 10/11.

  Po uruchomieniu się programu nie zmieniaj żadnych opcji, naciśnij przycisk Skanuj. Skanowanie nie trwa długo, często w okolicach jednej minuty, ale w przypadku wolniejszych lub mocniej zainfekowanych komputerów ten czas może być dłuższy.

  Instrukcja użycia programu FRST

  Po zakończeniu skanowania wyświetli się informacja o ukończeniu skanowania i utworzeniu pliku FRST.txt.

  Instrukcja użycia programu FRST

  Po naciśnięciu OK plik ten zostanie otwarty w notatniku (lub innym programie skojarzonym w Twoim systemie z plikami tekstowymi). Zostanie również wyświetlony drugi komunikat, tym razem o utworzeniu pliku Addition.txt. Po kliknięciu OK również ten plik pojawi się w notatniku (lub innym skojarzonym programie).

  Instrukcja użycia programu FRST

  Jak widać, w obu plikach znajduje się informacja, z którego folderu został uruchomiony program. W tym samym folderze po skanowaniu pojawią się dwa pliki tekstowe - Addition oraz FRST. Te dwa pliki należy załączyć do postu pisząc prośbę o pomoc w zwalczeniu infekcji.

  Jeśli nie wiesz, w jaki sposób załączyć plik u nas na Forum - rozwiń spoiler poniżej i zobacz, jak to zrobić.

  Spoiler:
  Pliki można załączać jedynie w "pełnym edytorze". Pisząc post w nowo zakładanym temacie z takiego edytora korzystamy. W uproszczonym edytorze (szybkiej odpowiedzi) znajdującej się pod ostatnim postem w wątku nie ma przycisku umożliwiającego dodanie załącznika. Aby skorzystać z mechanizmu dodawania załączników należy skorzystać z przycisku "Odpowiedz" znajdującego się pod ostatnim postem w wątku, co spowoduje skorzystanie z pełnego edytora.

  Jeśli korzystasz z klasycznego wyglądu (kolorowy interfejs) - aby dodać plik załącznika należy wcisnąć przycisk dodaj plik znajdujący się pod oknem edycji tekstu:

  Instrukcja użycia programu FRST

  Następnie należy wybrać pliki do załączenia (można je załączać pojedynczo, korzystając dwa razy z przycisku dodawania załącznika, można też w oknie z wyborem załącznika przytrzymać przycisk CTRL i zaznaczyć po kolei oba pliki). Po wykonaniu tych czynności powinny się one znaleźć na liście. Warto zwrócić uwagę na to, żeby prowizja była wyłączona. W końcu to my prosimy o pomoc, więc nie powinniśmy wymagać, aby pomagający tracił punkty żeby obejrzeć nasze załączniki. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

  Instrukcja użycia programu FRST

  Jak widać oba pliki (Addition.txt oraz FRST.txt są załączone i nie jest wymagane poświęcenie punktów, aby je pobrać).

  W nowym wyglądzie (biało-szary interfejs) mechanizm działa podobnie - wybieramy przycisk dodania załącznika i wskazujemy pliki do załączenia.

  Instrukcja użycia programu FRST

  Uwaga! Jeśli zaczęliśmy już pisać odpowiedź w oknie szybkiej odpowiedzi pod ostatnim postem w wątku, a chcemy dołączyć plik, to możemy nacisnąć przycisk Podgląd - cały napisany w szybkiej odpowiedzi tekst zostanie przeniesiony do pełnego edytora, gdzie będzie można dodać pliki załączników.


  Tutaj kończy się pierwszy etap instrukcji, teraz należy cierpliwie poczekać, aż ktoś Twoje logi przejrzy i wygeneruje dla Ciebie skrypt naprawczy. Dalsza część tej instrukcji mówi o tym, co należy z takim skryptem zrobić.

  ETAP 2: Wykonywanie skryptu naprawczego (fixlist)

  Zanim zaczniesz wykonywać dalsze instrukcje - zamknij wszystkie zbędne aplikacje, zapisz otwarte dokumenty - system pod koniec naprawy zostanie uruchomiony ponownie.

  W odpowiedzi na przedstawiony problem najprawdopodobniej otrzymasz do wykonania skrypt dla FRST. Może to wyglądać na przykład tak (jest to prawdziwy skrypt z jednego z wątków na Forum, który kol. @Kolobos wygenerował dla jednego z użytkowników):

  Instrukcja użycia programu FRST

  W zielonej ramce została zaznaczona treść, która jest istotna dla programu FRST. Metod użycia tego skryptu jest kilka, to jest jedna z nich. Przede wszystkim otrzymany skrypt należy zaznaczyć i skopiować do schowka:

  Instrukcja użycia programu FRST

  Następnie należy uruchomić program FRST, ale nie naciskać już przycisku Skanuj. Zamiast tego należy na klawiaturze wcisnąć skrót klawiszowy CTRL+Y (przytrzymać przycisk Control i trzymając go wcisnąć przycisk Y). Powinien wtedy uruchomić się notatnik z losową nazwą pliku w ramce tytułowej:

  Instrukcja użycia programu FRST

  Ta losowa nazwa jest prawidłowa i nie należy jej zmieniać w żaden sposób. W schowku systemowym jest skopiowany wcześniej z przeglądarki skrypt - należy go w oknie notatnika wkleić (prawy przycisk myszy w oknie i z menu Wklej, albo z górnego menu Edycja -> Wklej):

  Instrukcja użycia programu FRST

  Nie trzeba się przejmować, jeśli mamy większą lub mniejszą czcionkę i linie będą podzielone inaczej. Program FRST da sobie z tym radę, nie należy nic ręcznie w skrypcie poprawiać. Po wklejeniu skryptu do notatnika należy zamknąć notatnik przy okazji koniecznie potwierdzająć zapisanie zmian w pliku:

  Instrukcja użycia programu FRST

  To już ostatni krok. Po zamknięciu notatnika należy nacisnąć przycisk Napraw w programie FRST. Program wykona instrukcje zawarte w podanym mu skrypcie. O zakończeniu pracy poinformuje komunikatem. Po jego potwierdzeniu najczęściej nastąpi ponowne uruchomienie systemu:

  Instrukcja użycia programu FRST

  Program FRST wykonuje zapis wszystkich wykonanych czynności. Jeśli zostaniesz poproszony o "fixlog" lub inaczej log po naprawie - poszukaj go w folderze, z którego uruchamiany był program FRST. Plik tekstowy o nazwie Fixlog również tam powinien być.

  Instrukcja użycia programu FRST

  Po zakończeniu naprawy i zamknięciu tematu możesz usunąć FRST oraz wszystkie wygenerowane pliki.