Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] AOC 24G2U - Muszka owocówka w monitorze

Asu00 06 Jul 2021 11:19 567 4
    Asu00
    Level 2  
    Witam.
    Temat sam przez siebie brzmi śmiesznie i absurdalnie ale w sumie taki jest.

Wczoraj podczas włączenia PC dostrzegłem na monitorze małą kropeczkę ( wielkość 2-5pixeli) która śmiało poruszała się po monitorze jak po planszy, dostrzegłem również że to "coś" jakby podskakuje?/trzepocze skrzydełkami - było ruchliwe.

Zrozumiałem że nie jest to martwy pixel ani zabrudzenie, tylko najzywczajniejszy owad który w jakiś sposób dostał się do wnętrza mojego monitora. Nie mam pojęcia jak to zrobił i gdzie udało mu się wejść, natomiast rzuca swój cień i jest widoczny zwłaszcza na jaskrawym tle.

Zastanawiam się jak owad mógł dostać się tam gdzie się dostał i gdzie tak właściwie może się znajdować ?
    Oraz czy jest możliwość wyjęcia owada w jakiś sposób nie uszkadzając przy tym matrycy?

(jako dodatek dodam że podczas zmiany położenia owad potrafił rzucać cztery symetryczne cienie, jak wierzchołki kwadatu które były rozmazane,
    jak i również to że podczas poruszania się po ekranie czasami gubił ostrość i stawał się bardziej rozmazany. Powoli był w stanie chodzić w wiele miejsc jakby miał dostęp do całego ekranu.)
    Monitor AOC 24G2U, 144hz 24' LED

Zdjęcie poglądowe poniżej.

Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc oraz proponowane przez was pomysły i odpowiedzi.
    prosiak_wej
    Level 38  
    Swego czasu miałem w monitorze kilka przecinków. Z czasem przestanie żyć i jeśli utknie w miejscu widocznym, to można lekko puknąć w matrycę a owad spadnie i przestanie być widoczny. Nie ma sensu rozbierać matrycy dla takiego przypadku, może być z tego więcej szkody niż pożytku.
    Asu00
    Level 2  
    Wczoraj na ryzykanta próbowałem uśmiercić owada gdy był prawie w samym rogu, naciskając mocniej na matrycę :D.
    Niestety nawet się nie ruszył, możliwe że mocno się trzyma lub jest pod spodem.
  • Helpful post
    prosiak_wej
    Level 38  
    Nie zabijaj go poprzez nacisk, bo się rozleje i:
    - zajmie większą powierzchnię
    - bez otwierania matrycy i czyszczenia go nie usuniesz

Poczekaj kilka dni aż sam padnie, możliwe że nawet sam się "puści" i spadnie na dolną krawędź ekranu.
    Asu00
    Level 2  
    Ostatecznie zeszła z pola widzenia i musiała wyjść lub zdechnąć gdzieś na dnie monitora,
    co znaczy że problem rozwiązany :D

Dzięki za pomoc