Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy, aby odpiąć kaloryfer z sieci CO trzeba mieć odpowiednie uprawnienia?

grzesiowu 06 Jul 2021 22:18 492 14
    grzesiowu
    Level 3  
    Witam
    Firma która będzie mi instalować klimę chce na czas montażu odkręcić kaloryfer i potem go podłączyć na powrót, będzie im przeszkadzał.
    Są zawory na korytarzu i są też chyba przy doprowadzeniu do kaloryfera.
    Czy to można zrobić ot tak nie pytając ani wspólnoty mieszkaniowej ani firmy zarządzającej no i czy ktoś kto na chwilę odłącza kaloryfer z sieci CO musi mieć jakieś uprawnienia, papiery?

Wszelkie komentarze mile widziane.

dzięki
    750kV
    Level 31  
    Jeżeli masz zawory na dopływie i odpływie (w co wątpię), to wystarczy zakręcić i zdemontować grzejnik. Jeżeli nie, to są dwa wyjścia:
    1) Spuścić z obiegu całą wodę, co wiąże się z kosztami i dostępem do węzła ciepłowniczego uprawnionych konserwatorów.
    2) Wynajęcie firmy posiadającej zamrażarkę do rur. Zakłada się obejmy na rurę dopływową i odpływową, zamraża wodę miejscowo, tworząc korki lodowe i demontuje grzejnik.
    grzesiowu
    Level 3  
    są zaworki przy samym kaloryferze chyba - patrz fot

Czy, aby odpiąć kaloryfer z sieci CO trzeba mieć odpowiednie uprawnienia?

ale są też na korytarzu - te na korytarzu jak zablokowałem to mogłem zimą wymienić w kaloryferze zawórBEZP/odpowietrzacz

blok młody; z 2006

dzięki pozdrawiam
    BUCKS
    Level 39  
    po odkręceniu nakrętek powinny tam być imbusy, które zakręcasz i w ten sposób odcinasz grzejnik od instalacji.
    Spuszczając wodę spuścisz ją w teorii tylko w grzejnika, a w pozostałej instalacji woda pozostanie.
    Nie informując Wspólnoty o pracach robisz to na swoje ryzyko i swoją odpowiedzialność.
    grzesiowu
    Level 3  
    Hm ...
    czyli tak jak myślałem lepiej nie dotykać jak nie ma musu - ja o tym nie mam pojęcia a mechesy od klimy mogą udawać że mają ...

pozdr
    ta_tar
    Level 38  
    grzesiowu wrote:
    ale są też na korytarzu - te na korytarzu jak zablokowałem to mogłem zimą wymienić w kaloryferze zawórBEZP/odpowietrzacz
    Jeżeli w zimie, gdzie obieg CO działał, mogłeś wymieniać cokolwiek na układzie, to dlaczego teraz masz wątpliwości nad demontażem kaloryfera? Musisz tylko uważać na ilość wody jaką należy spuścić przed całkowitym odkręceniem od zaworów.
    BUCKS
    Level 39  
    jakbyś miał swoją indywidualną instalację to nie ma problemu ale to jest wspólna instalacja, więc w teorii samodzielne ingerencje w tę instalację bez zgody właściciela instalacji są zabronione. W twojej gestii jest co najwyżej kręcenie pokrętłem przy głowicy termostatycznej by regulować sobie temperaturę.

Dodano po 5 [minuty]:

ta_tar wrote:
    Jeżeli w zimie, gdzie obieg CO działał, mogłeś wymieniać cokolwiek na układzie, to dlaczego teraz masz wątpliwości nad demontażem kaloryfera?

skoro zimą się upiekło to pewnie teraz też rozjedzie się po kościach.
    Ale warto pamiętać, że jest to tzw. nieautoryzowana ingerencja, a to może, choć nie musi rodzić określone konsekwencje.

Dodano po 3 [minuty]:

tylko warto pamiętać, że do wymiany odpowietrznika wystarczy spuścić tylko trochę wody. Tutaj mowa o opróżnieniu całego grzejnika.
    Grzejnik płytowy typ 22 o wysokości 60cm i długości 1m ma pojemność ok. 6,3 l.
    ta_tar
    Level 38  
    BUCKS wrote:
    jakbyś miał swoją indywidualną instalację to nie ma problemu ale to jest wspólna instalacja,
    Nie do końca może tak być. Jeżeli jest to nowy blok (2006) to może już być tak że mają indywidualne rozliczanie z CO (na klatce schodowej mają zawory, ciepłomierze i.t.p). W Krakowie (blok z 2009) roku tak właśnie jest. Na korytarzu są liczniki wody i ciepłomierze do indywidualnego rozliczania.
    BUCKS
    Level 39  
    @ta_tar dla mnie fakt indywidualnego rozliczania nie powoduje automatycznie, że instalacja jest indywidualna. Wg mnie instalacja jest częścią wspólną budynku i stanowi własność Wspólnoty, a nie pojedynczego właściciela danego mieszkania. W tym kontekście dany właściciel powinien poinformować Wspólnotę o planowanych pracach, a nie robić samowolkę.
    ta_tar
    Level 38  
    BUCKS wrote:
    właściciel powinien poinformować Wspólnotę o planowanych pracach, a nie robić samowolkę.
    Ja też tak sądzę ale mnie bardziej chodziło o możliwość zakręcenia niż o samowolkę. W innych układach zasilających nie ma możliwości zakręcenia "t.z. indywidualnego zasilania", dlatego nie widzę większego problemu aby można było zdemontować ten grzejnik.
    BUCKS
    Level 39  
    ta_tar wrote:
    W innych układach zasilających nie ma możliwości zakręcenia "t.z. indywidualnego zasilania", dlatego nie widzę większego problemu aby można było zdemontować ten grzejnik.

technicznie też nie widzę problemu ze zdemontowaniem grzejnika skoro są zawory odcinające grzejnik.
    Ale nie wiem jakie skutki może mieć spuszczenie np. 6 litrów wody z takiej instalacji. Być może żadne ale nie mam takiej gwarancji. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w prywatnej instalacji którą w całości ja zarządzam, a w razie problemów robię kuku tylko sam sobie, a nie całej Wspólnocie.
    cysiekw
    Level 38  
    BUCKS wrote:

technicznie też nie widzę problemu ze zdemontowaniem grzejnika skoro są zawory odcinające grzejnik.

To teraz sobie wyobraź że ja w sezonie grzewczym bez odcinki robiłem demontaż kaloryfera, za stoper na zasilaniu i powrocie służyły palce.
    ta_tar
    Level 38  
    BUCKS wrote:
    Ale nie wiem jakie skutki może mieć spuszczenie np. 6 litrów wody z takiej instalacji.
    Teraz w tych nowoczesnych układach wymienników ciepła, ubytki w instalacji są automatyczne dobijane do instalacji. Wiadomo też, że takie prace należałoby zgłosić do zarządcy budynku, bo nigdy nie wiadomo co może się zdarzyć przy ściąganiu kaloryfera.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Najpierw warto by się upewnić, czy na lato spuszczono wodę z instalacji, czy nie. Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe spuszczają, gdyż liczą się z tymi, którzy wykonują remonty (czasem - by pomalować ścianę za grzejnikiem - zdejmują kaloryfer). Na ogół się nie spuszcza, gdyż to jest lepsze dla instalacji. Można to sprawdzić lekko odkręcając nakrętkę śrubunka przy zaworze. Jeśli woda nie poleje się, to jest spuszczona (ale i tak potem odkręcać powoli, gdyż może się okazać, że jest).
    BUCKS
    Level 39  
    cysiekw wrote:
    To teraz sobie wyobraź że ja w sezonie grzewczym bez odcinki robiłem demontaż kaloryfera, za stoper na zasilaniu i powrocie służyły palce.

ja od zawsze mam swoja prywatną instalację nad którą mam pełną kontrolę, także takich akcji sobie nie wyobrażam.
    Ale może jakby była potrzeba chwili to może też bym tak improwizował ;-)