Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrzewnica indukcyjna, analiza układu

fidor111 08 Jul 2021 11:03 504 2
    fidor111
    Level 12  
    Cześć,

mam problem z analizą układu nagrzewnicy indukcyjnej, proszę o pomoc

schemat zaczerpnięty z Elektronika Praktyczna 10/2018

Rozumiem że układ z IRFami generuje sygnał kwadratowy przez naprzemienne otwieranie tranzystorów, ale co się tam tak naprawdę dzieje i w jakiej kolejności... tego nie potrafię poprawnie wyrysować
    Gdzie mam błąd w rozumowaniu?

a) (czerwone) 16V zaczyna zasilać układ
    b) (pomarańczowe) jeden z IRFów indukuje kanał nieco szybciej od drugiego, w moim przypadku ten po lewej (T1) zaczyna przewodzić jako pierwszy, zener DZ1 zapewnia 12V na bramce
    c) (niebieskie) otwarty mosfet T1 zwiera niebieską linię do masy, na L1 jest 16V różnicy potencjału, cewka zaczyna gromadzić ładunek
    d) (zielone) bramka IRFA po prawej stronie jest zwarta przez diodę do masy, napięcie 0.7V, za mało żeby otworzyć T2
    e) (różowe) gdzieś w międzyczasie różowa część obwodu ma... no właśnie, ile?
    T2 jest zamknięty, więc nie zwiera z masą, D3 jest zaporowo, więc też nie robi niczego ciekawego, zakładam że C1-C6 ładują się od tego bliżej nieznanego mi napięcia

I na tym moja analiza obwodu się zawiesza

Drugie pytanie, może nawet ważniejsze od pierwszego - jaki to właściwie typ obwodu rezonansowego? Nie przypomina mi ani szeregowego, ani równoległego (co akurat może wynikać z mojego braku rozumienia zasady działania układu generatora w tym układzie)
    varaktor
    Level 17  
    Zasymuluj to w np. LTspice to zobaczysz jak działa.
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Cewka nagrzewnicy wraz kondensatorami C1-C6 stanowi równoległy obwód rezonansowy, L1 i L2 zapewniają dopływ prądu z zasilania bez tłumienia obwodu rezonansowego.

W swojej analizie pominąłeś rezonans w obwodzie LC, po załączeniu T1 na drenie T2 pojawia się połówka sinusoidy o amplitudzie pi krotnie wyższej od zasilania. Czyli najpierw cewka gromadzi energię, później oddaje ładując kondensatory powyżej napięcia zasilania, następnie kierunek prądu w cewce się zmienia, kondensator ładuje cewkę, napięcie na drenie T2 spada do zera, dalsza zmiana w tym samym kierunku wyłącza T1 i załącza T2.

Oscylogram z bramki (żółty) i drenu.

A tu przebiegi z symulacji