Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dlaczego w łazience migają żarówki i jak ustalić, czy to nie wina instalacji?

sensei84 09 Jul 2021 23:35 963 9
 • #1
  sensei84
  Level 10  
  Witam, mam problem z oświetleniem w łazience. W lampach jak na zdjęciu znajdują się żarówki LED Halogen 6,9W 80W GU10 36S Osram Value. Lampy są 3 w linii. W dwóch z 3 lamp po pewnym czasie (2-3 tygodnie) żarówki zaczynają migać jak na dyskotece. Po wymianie na nowe mija około 2-3 tygodni i zaczyna się to samo. Znajomy elektryk sądzi, że to wina żarówek, bo są produkcji chińskiej. Martwi mnie jednak to, że w pierwszej z 3 lamp jest taka sama żarówka i ona nie miga, tylko w dwóch pozostałych lampach dzieją się dziwne rzeczy. Stąd moje pytanie, co mogę zrobić/sprawdzić czy aby to na pewno wina samych żarówek a nie instalacji? Do włącznika światła jest podłączony również wentylator z wentylacji. Dlaczego w łazience migają żarówki i jak ustalić, czy to nie wina instalacji?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  MarcinMarek007
  Level 14  
  Myślę, że pierwsze co, to trzeba sprawdzić napięcie zasilania tychże żarówek.
 • #3
  sigwa18
  Level 39  
  Powodem migania jest uszkodzenie LE. Wynika z temperatury ( za wysokiej) plus wilgoć robi też swoje. Niestety łazienka nie jest dobrym miejscem dla LED-ów szczególnie tanich.
 • #4
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  sensei84 wrote:
  Martwi mnie jednak to, że w pierwszej z 3 lamp jest taka sama żarówka i ona mie miga, tylko w dwóch pozostałych lampach dzieją się dziwne rzeczy.

  Bardzo możliwe, że pierwsza oprawa ma lepsze możliwości chłodzenia LED-a. Przyglądnij się jak wygląda odprowadzanie ciepła z lamp w każdym przypadku.
 • #5
  Ryszard49
  Level 37  
  sensei84, spróbuj pod migającą, podpiąć filtr, kondensator, eliminator rozbłysków LED 230V.

  Dlaczego w łazience migają żarówki i jak ustalić, czy to nie wina instalacji?
 • #6
  faradek
  Level 17  
  @Ryszard49 jak zrozumiałem autor ma problem z miganiem światła gdy jest załączone, a kondensator który wkleiłeś służy do eliminowania jarzenia/mrugania LEDów, przy współpracy z podświetlanymi włącznikami, gdy są wyłączone.
 • #7
  Ryszard49
  Level 37  
  faradek, faktycznie masz rację, nie zwróciłem na to uwagi. Jedyne co pozostaje to, żeby zamienić miejscami mrugającą żarówkę z tą co nie mruga i odwrotnie i zobaczyć jaki będzie efekt.
 • #8
  sensei84
  Level 10  
  Zamiana żarówek skutkuje tym, że ta, która nie miga będzie migała po około 2 tygodniach użytkowania. Wszystkie oprawy w teorii powinny być takie same, gdyż są kupowane od jednego sprzedawcy i z tej samej partii produkcyjnej. Ta najbardziej narażona na wilgoć, znajdująca się nad prysznicem o dziwo działa ok. W innych pokojach posiadam te same lampy i żarówki jednak tam częstotliwość świecenia jest dużo mniejsza niż w łazience i problemu jeszcze nie zaobserwowałem. Spróbuję zatem z innymi żarówkami niż LED-owe. Dzięki za sugestie.
 • #9
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  sensei84 wrote:
  zamiana żarówek skutkuje tym, że ta, która nie miga będzie migała po około 2 tygodniach użytkowania. Wszystkie oprawy w teorii powinny być takie same, gdyż są kupowane od jednego sprzedawcy i z tej samej partii produkcyjnej. Ta najbardziej narażona na wilgoć, znajdująca się nad prysznicem o dziwo działa ok. W innych pokojach posiadam te same lampy i żarówki jednak tam częstotliwość świecenia jest dużo mniejsza niż w łazience i problemu jeszcze nie zaobserwowałem. Spróbuję zatem z innymi żarówkami niż LED-owe. Dzięki za sugestie.


  Post #4.
 • #10
  sensei84
  Level 10  
  j.w w poście #4, wymiana żarówek na inny typ niż LED.