Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Charczenie głośników telefonu po upadku lub ingerencji "serwisu".

10 Jul 2021 16:17 960 6
  • Level 29  
    Witam.
    Pytanie bardziej ogólne dlatego nie podałem modelu. Już któryś telefon miałem że za mocno upadł i głośniki zaczęły charczeć (przy głośności powyżej 80%, poniżej jest ok). Ostatnio przy ROGu 2 który nowy dźwięk miał świetny, po samodzielnej wymianie tylnej szyby głośnik zaczął się zachowywać jak wspomniałem.
    Zastanawiam się czy problem wynika z jakiegoś "luzu" jaki łapie cały moduł głośnika i obija się on o resztę telefonu, czy problem wynika z bardziej trwałego uszkodzenia. Jakby nie patrzeć przy głośnym graniu cały telefon mocno drży, więc moduł głośnika również mógłby mocno się ruszać. Jeżeli przez luz to zabierałbym się za ponowne rozklejanie telefonu by przykleić lekko głośnik, ale że ostatnio przyklejając klapkę baterii trochę mnie poniosło z ilością kleju, musiałbym teraz zamawiać kolejną bo obecna operacji na pewno nie przeżyje i nawet nie będę się starał ;)
    Macie jakieś doświadczenia? Bardzo lubiłem oglądać na tym telefonie filmy ale przez upośledzony dźwięk nie mogę.
  • Level 36  
    Obstawiam powstanie luzu, o którym piszesz, ewentualnie coś (np. kawałeczek tworzywa) wpadło w przestrzeń przy membranie.
  • Level 31  
    Mój( Samsung A40) po upadku stał się ledwosłyszalny.
    To chyba tak jest, jak epicentrum uderzenia jest w pobliżu głośnika.
  • Level 25  
    Szczerze mówiąc nie wiem dokładnie jak takie współczesne głośniczki są zbudowane. Bo jeśli chodzi o zasadę działania to oczywiście, że wiadomo jak działają. I tu prawdopodobnie nie jest to jakaś tajemnica, ale do rzeczy.
    palmus wrote:
    Mój( Samsung A40) po upadku stał się ledwosłyszalny.

A czy przypadkiem współczesne głośniczki nie są na tyle delikatne, że byle upadek (po prostu zwykłe przeciążenie) powoduje przesunięcie się magnesu (wiadomo dosyć masywna rzecz, część głośniczka)
    Może takie magnesiki są po prostu klejone po środku cewki głośnikowej.
    A po prostu po upadku przemieszczają się w bok, i to może być przyczyną złego (zniekształconego) dźwięku.

To taka moja teoria.
    Czy słuszna :?: :?: :?:
  • Level 29  
    @klm787 Jest to logiczne, ale osobiście nie spotkałem się jeszcze żeby dźwięk był zniekształcony całkowicie, a jedynie przy dużej głośności.
    Natomiast jak takie głośniczki są zbudowane? O ile w audio trochę robię o tyle jestem pod ogromnym wrażeniem tego co można z takich gówienek wielkości dwóch paznokci wykrzesać. Mam tego ROGa 2, w "swoich" czasach grał świetnie (i nadal gra) ale porównywałem go do ROGa 3 i 5 w mediaexpert bo na wystawie stały. ROG 5 ma tak kosmiczne audio że wszystkie inne telefony się chowają, i mimo że na filmie na YT nie usłyszycie głośników telefonu, to porównanie z innym smartfonem będzie miarodajne:
    https://youtu.be/-wuy2jt98BQ?t=136
    Minuta 2:16.
    Dobra, do mojego rozklejam i zobaczymy co da się zrobić.
  • Level 39  
    Wczoraj też chciałem o to zapytać.
    A jak zbudowany jest taki dzisiejszy głośnik?
    Jak takie normalne, z membraną zawieszoną na mniej lub bardziej miękkim materiale?
    Jakie toto wytrzymuje przeciążenia?
    Łatwo zerwać te zawieszenie? Membranę?
    Im lepszy bas, tym ona "miększa"?
    Co byście napisali po upadku głośnika i podobnych efektach?

Mój głośnik w j3(16) nie ma możliwości latać , nawet sam nie wypadnie, tylko trzeba go wyciągać, bo dość ściśle siedzi w tylnej obudowie. Opcja z lataniem, odpadałaby.
    Mam popsuty, rozebrałem...
    Jaki/jakie to telefony?

Dodano po 5 [minuty]:

Są filmiki "jak wymienić głośnik"?
    Odklejasz tył, tak?
    ... Coś tam, coś tam więcej, albo i nic ...
    Telefon do góry ekranem . głośnik sam wypada?
    To może i latać, ale, hmm...
  • Level 29  
    g107r wrote:
    A jak zbudowany jest taki dzisiejszy głośnik?

Chyba tak samo jak wszystkie, kwestia doboru materiałów.
    g107r wrote:
    Jak takie normalne, z membraną zawieszoną na mniej lub bardziej miękkim materiale?

Najpewniej membrana i zawieszenie są zrobione jako jedno, z tym że...
    Nie wiem czy rozebrałeś kiedyś słuchawki i przyglądałeś się głośnikom. Cewka jak cewka, mała, nawinięta drucikiem którego prawie nie widać. Sama membrana najczęściej z cienkiego plastiku który na krawędzi ma "wybrzuszenie" sprawiające że tamta część pracuje jako zawieszenie. Zawieszenia dolnego nie ma bo nie jest potrzebne. To głośniki w telefonach i laptopach zrobione są identycznie. Im lżejsza membrana tym wyższa skuteczność głośnika, im sztywniejsza tym mniej zniekształceń.
    O ile jestem w stanie zrozumieć że lata pracy i wiele milionów dolarów wtopione w badanie głośników do telefonów pozwoliło sprawić że te małe pierdółki grają tak dobrze, o tyle absolutnie nie jestem w stanie wyjaśnić jak tym małym chińskim czarodziejom udało się obejść prawa fizyki by taki bas z tego ciągnąć.
    Zauważyłem dopiero że po klejeniu tylna klapka nie dolega do baterii. Mocno ściskając telefon czuję że ta się lekko ugina, znaczy pod nią jest pusto. Zamówiłem nową klapkę na aliexpress, będzie to się pobawię.