Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toya jaki router do mojej sieci

kitachi 10 Jul 2021 18:30 762 22
GoodRam konkurs
 • #1
  kitachi
  Level 10  
  Witam
  Aktualnie korzystam z internetu ADSL, który teoretycznie ma przepustowość 20 Mb jednak w realu jest to ok 15 (+/-2)
  Pojawia się możliwość przejścia na światłowód od Toya. Tu pojawia się problem.
  Po wstępnej rozmowie z handlowcem poinformował mnie, że dostanę sprzęt Huawei z 4 portami LAN, 3 do TV, 1 do netu i WiFi 2,4/5 podobno na 32 użytkowników. Nic konkretnie nie chciał podać (model etc.) możliwe, że jeszcze nie wiadomo co dostanę.
  Wiem, że ten sprzęt dla mojej sieci to za mało. Mam 2 AP połączone po LAN w sąsiednich budynkach + repeater WiFi na piętrze u siebie (wiem obcina pasmo 50/50 ale przy tym łączu to było bez znaczenia) oraz router główny.
  W sąsiednich budynkach są po 1 kompie i 1 TV oraz po 1-2 mobile (telefony ,tablety). W budynku głównym 3 TV, 3 kompy i 4-6 mobilnych (w tym drukarko skaner po WiFi, ale może być po LAN) oraz tuner C+.
  To dom jednorodzinny i sąsiednie sieci są widoczne, ale w różnych częściach domu różne i w zasadzie na skraju zasięgu.
  Aktualnie posiadam Asusa N14u, którego chciałbym wymienić na mocniejszy sprzęt (procek i RAM) bo sieć się rozbudowała znacznie od momentu jego zakupu. Ponadto nie mogę szybszego net niż 100 Mb bo LAN routera obetnie.
  Jestem w stanie wydać do 500 zł, aczkolwiek wolałbym mniej.
  Co szanowni forumowicze zaproponowaliby w takiej sytuacji. O co prosić Toya ? sam modem bez ich routera ? Na razie nie będę brał od nich TV mam umowę terminową z innym dostawcą.
  Planuję wziąć bądź od razu 300 Mb i zmiana sprzętu ? Czekam na wasze propozycje jaki.
  Ewentualnie wziąć 100 Mb i zobaczyć co i jak się dzieje potem ewentualnie zmiana sprzętu na inny i podnoszenie prędkości na 200-300 Mb.
  Będę się starał odpowiedzieć na wasze pytania jak będę potrafił najlepiej.
  Proszę o wszelkie sugestie. Mam podobno być przyłączany w sierpniu - wrześniu, więc jest czas na zastanowienie.
  Pozdrawiam
 • GoodRam konkurs
 • #2
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Żadnego routera nie potrzebujesz. Jedna sieć to jeden router z NAT. Urządzenie operatora musi zostać, to nie tak jak przy DSL że mogłeś sobie podmienić. Jesli wstawisz dodatkowy router to będą problemy z działaniem niektórych usług sieciowych (np nie pograsz sobie komfortowo na PlayStation, może nie działać VoIP, czy VPN itd). O swoim routerze możesz myśleć tylko wtedy, gdy operator udostepniłby Ci tylko terminal ONT.
  kitachi wrote:
  To dom jednorodzinny i sąsiednie sieci są widoczne, ale w różnych częściach domu różne i w zasadzie na skraju zasięgu.

  Jak chcesz poprawić zasięg, to prowadzisz do punktu przewód i tam podłączasz dodatkowy access point.
  Kwestia różnych nazw SSID i fragmentacji sieci też jest łatwa do rozwiazania. Po prostu podłączasz dodatkowe "routery" poprzez port LAN z głównym urządzeniem, nadajesz odpowiednie adresy IP, wyłączasz DHCP i konfigurujesz identyczne SSID i zabezpieczenia (WPA2-AES-PSK).
  Możesz też zainwestować w zunifikowany system access pointów z centralnym zarządzaniem i szybkim roamingiem. Tu masz warte polecenia Unifi U6, ewentualnie tanie rozwiązanie TP-Link Deco M4 (ale nie MESH tylko połączenie przewodowe z siecią).
  Co do prędkości łącza: jeśli nie zainwestujesz w rozbudowę sieci wewnętrznej o nowe access pointy w miejscach ze słabym zasięgiem (a komputery i inne urządzenia stacjonarne najlepiej podłączyć przewodem bezpośrednio do switcha) to nie ma sensu brać nic powyżej 100Mbps bo i tak nie wykorzystasz możliwości łącza.
 • #3
  Erbit
  Level 41  
  IC_Current wrote:
  Żadnego routera nie potrzebujesz. Jedna sieć to jeden router z NAT. Urządzenie operatora musi zostać, to nie tak jak przy DSL że mogłeś sobie podmienić. Jesli wstawisz dodatkowy router to będą problemy z działaniem niektórych usług sieciowych (np nie pograsz sobie komfortowo na PlayStation, może nie działać VoIP, czy VPN itd). O swoim routerze możesz myśleć tylko wtedy, gdy operatora udostepniłby Ci tylko terminal ONT....


  Zazwyczaj tak jest ale NIE w przypadku Toya.

  32 adresy, o których wspomniał autor są z rożnych sieci (o ile pamięć mnie nie myli) bo tak nadawane są adresy. Toya nie ma potrzeby dostarczania ONT gdyż z poziomu panelu w BOK użytkownik może sobie zamówić publiczny adres (za darmo), wskazać mac address pod który ma być zapięte to publiczne IP i sprawa w ciągu doby jest załatwiana. Gdyby pomiędzy swój router a "modem" wstawił switch to urządzenia zapięte do switcha dostaną adresy prywatne a router dostanie adres publiczny. Wykorzystywałem to kiedyś mając własny serwer w domu.

  [edyta]
  Co do meritum - nie wiem jak Kolega autor ma zbudowaną sieć ale ja należę do zwolenników stawiania osobno routera i osobno AP szczególnie gdy mamy do czynienia z większą powierzchnią. W takim wypadku jest to dość oczywiste a wynika to z faktu, że sieć kablowa jest wtedy bardziej rozbudowana i trudno by sobie wyobrazić 14 (lub więcej) kabli LAN przy biurku - dlatego router zamyka się w szafce gdzieś w ustronnym miejscu i tam prowadzi wszystkie kable - też te od AP. Polecam Koledze taki układ - ma Kolega szansę nie popełnić błędu by później nie łączyć AP bezprzewodowo.

  Co do samego routera - Kolega musi celować w przynajmniej dwurdzeniowy procesor. Proszę zerknąć na opis w tym topiku (nie chce mnie się powtarzać) -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3816799.html
 • GoodRam konkurs
 • #4
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Erbit wrote:
  gdyż z poziomu panelu w BOK użytkownik może sobie zamówić publiczny adres (za darmo), wskazać mac address pod który ma być zapięte to publiczne IP i sprawa w ciągu doby jest załatwiana

  No to jeśli jest jak kolega Erbit pisze, to musisz się zdecydować, czy doprowadzasz do porządku sieć w domu i robisz całą uporządkowaną strukturę, czy tylko szukasz czegoś "byle był dostęp do Internetu".
 • #5
  Erbit
  Level 41  
  IC_Current wrote:
  ... musisz się zdecydować, czy doprowadzasz do porządku sieć w domu i robisz całą uporządkowaną strukturę, czy tylko szukasz czegoś "byle był dostęp do Internetu".


  Jeśli tego nie zrobi to potem będzie coraz trudniej. Główne łącze będzie doprowadzone "do biurka" lub "pod telewizor" i zawsze będzie miał problem z dołożeniem kabla bo przecież "żona nie pozwoli pruć salonu co miesiąc" a ile kurzu w kłębowiskach kabli pod telewizorem się zbiera to głowa mała.

  [edyta]
  Nawet jeśli dziś nie zamierza robić rewolucji to może choć ją rozpocząć. Postawić router "w schowku na szczotki" i jednym kablem dojść w miejsce gdzie obecnie ma "centralny punkt" a w przyszłości ciągnąć kable do nowego centralnego punktu.

  Dodano po 26 [minuty]:

  Prawdopodobnie Kolega dostanie EchoLife HG8247. To jest router z wejściem optycznym, czyli "wjadą Koledze" do domu światłowodem. Ja (mam też Toya) mam modem na kablu koncentrycznym więc moje urządzenia TV (dekodery) podłączone są do kabla koncentrycznego a u Kolegi (o ile to ten model - a wszystko na to wskazuje) dekodery będą zapięte po LAN. Siłą rzeczy Koledze i tak szykuje się rewolucja.
 • #6
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @kitachi
  Erbit wrote:
  Siłą rzeczy Koledze i tak szykuje się rewolucja.

  I wiele nowych problemów, wcześniej nieznanych.
 • #8
  kitachi
  Level 10  
  Witam
  Cóż, jestem świadom nadchodzącej rewolucji. W zasadzie czekałem na impuls, który zmusi mnie do zrobienia porządku.
  Repeater to fakt proteza, ale dla tego, że mobilni narzekali kompy mają bardzo dobre karty na USB i tam synchro to powyżej 70 Mb w tedy to mi wystarczało aż nad to.
  Myślałem aby wykorzystać N14U jako router (ma WAN po LAN poza modemem adsl) jeśli kupię coś lepszego to dać go na AP. Sam repeater po podłączeniu kablem też zrobi się AP. Przy założeniu że w sprzęcie od Toya da się wyłączyć radio nat i DHCP zrobić z niego modem.
  Chcę się tu jak najwięcej dowiedzieć i przygotować bo ten handlowiec to o technikach wiedział nie za wiele.
  Ogólnie wszystkie AP chcę spiąć po LAN bo to najpewniejsze. Pytanie jak spiąć właśnie moja część sieci z sprzętem Toya aby to chodziło bezkonfliktowo.
  Będę czytał przesłane teksty.
  Pozdrawiam
 • #9
  Erbit
  Level 41  
  kitachi wrote:
  ... Pytanie jak spiąć właśnie moja część sieci z sprzętem Toya aby to chodziło bezkonfliktowo.


  Mniej więcej tak -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19515179#19515179 pominąwszy oczywiście kwestię VPN, której Kolega na razie nie potrzebuje (chyba).

  Za własnym routerem stawiasz własną sieć. WiFi Toya możesz wyłączyć w panelu webowym (eBOA).
 • #10
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Erbit wrote:
  Ja myślę, że znanych - tylko zamiatanych pod dywan choćby poprzez reapeter.

  Bardziej chodziło mi, o podpięcie sprzętów w większej liczbie pod dany porty LAN w GPON operatora.
 • #11
  kitachi
  Level 10  
  witam
  Czy taki sprzęt byłby ok ASUS RT-AX55 (1.5GHz quad-core processor,128 MB Flash 256 MB RAM) Inny model w podobnej cenie ?
  Na WiFi 6 mi nie zależy to chyba za wczesny etap jej rozwoju aby to brać za bardzo na poważnie.
  Mam już wstępny plan jak ten repeater podpiąć do kabla. Od swojej strony to wszystko ogarnę (mam nadzieję, działać będzie czy optymalnie cóż mam pewne priorytet :D ).
  Kwestia jak uda mi się dogadać z infrastrukturą Toya.
  Teraz zbieram kasę i szykuję kable.
  Resztę jak zawsze życie pokaże.
  Pozdrawiam
 • #12
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  kitachi wrote:
  ASUS RT-AX55

  Do łącza 300Mbps się nada.
 • #13
  Erbit
  Level 41  
  kitachi wrote:
  ... ASUS RT-AX55


  Jakoś nie wyobrażam sobie tego w "szafce" Faradaya czyli jednak "kable przy biurku" ?

  Teoretycznie może da radę nawet blisko 1Gb/s (4 rdzenie). Osobiście jednak dawno odszedłem od takich rozwiązań. Do 300 Mb/s wystarczy Hex S, który w testach osiągnął u mnie jakieś 750 Mb/s i kosztuje mniej niż ten wątpliwej jakości Asus no ale Hex S (RB760iGS) nie ma "wypasionych antenek" i pięknej obudowy. Konfiguracja Hex S nie należy do najłatwiejszych ale konfigurujesz i zapominasz... po prostu działa czego o tym Asusie nie można powiedzieć. Ja do niego ręki nie przyłożę.
 • #14
  kitachi
  Level 10  
  witam
  Cóż mogę powiedzieć, to zabawa albo dla profesjonalisty z Hex S lub co najmniej zapaleńca. Przypuszczam, że konfiguracja by mnie przerosła, a kable wszędzie to nie na tym etapie użytkowania domu. Nie mam szachtów technicznych aby pociągnąć kable wszędzie gdzie potrzeba. Pomimo tego, że tak byłoby najlepiej.
  Trzeba iść na kompromisy. Dla mnie ważny jest mój budynek i w zasadzie jego parter. Mobile u mnie na piętrze i AP w sąsiednich budynkach : mają net ok, nie mają cóż ...
  Zresztą net będzie 100 lub 300 max i nie wiem jak długo. Jest spora szansa, że tak jak sieć się rozrosła w ciągu ostatnich lat, to nie długo skurczy się do jednego budynku, a w nim 1 PC, 1 TV i 2 - 3 mobile na parterze. Reszta ruszy w dalszą drogę swego życia.
  Potrzebny mi taki dobry sprzęt dla ludu :)
  Pozdrawiam
 • #15
  Erbit
  Level 41  
  kitachi wrote:
  ... kable wszędzie to nie na tym etapie użytkowania domu. ..


  Pewno wiesz co napisałeś ale ja nie wspominałem o kablach wszędzie a o tym, że jak dziś doprowadzisz światłowód "do salonu" to już zawsze będziesz tam miał początek swojej sieci bo nikt Tobie tego nie przeniesie (no chyba, że Toya za dodatkową opłatą). lepiej wynieść to gdzieś do "schowka na szczotki" i sukcesywnie rozbudowywać w miarę potrzeb czy ewentualnych remontów poszczególnych pomieszczeń.

  kitachi wrote:
  ...
  Potrzebny mi taki dobry sprzęt dla ludu :)


  Czytając co napisałeś o Hex zmartwię Cię. Na Twoje pytanie muszę odpowiedzieć: nie ma takich choć niektórzy tego nie wiedzą i używają z powodzeniem np. TP-Link.

  No.. ale widzę, że nic tu po mnie bo na klasie TP-Link czy Asus się nie znam. Powodzenia.
 • #16
  kitachi
  Level 10  
  witam
  Fakt, jak mi wprowadzą światłowód to pewnie tak zostanie. Niestety nie mam dobrego "schowka" na szczotki.
  Jednak na pewno dałeś mi bardzo do myślenia. Muszę pogadać z ludkiem od netu jakie mam opcje bo on zapewne będzie chciał się wpychać koło TV głównego aby łatwo podłączyć sygnał telewizyjny. Jednak nie będzie to optymalne miejsce dla netu. Choć łatwo pod listwami pociągnę LAN do obecnego routera i dalej pozostanie jak jest.
  Jeśli podłączę tego HEX S ogarnę AP, ale dalej mają one WAN-y 100 Mb poza repaterem ten jest 1 Gb i AC 1200. Sieć ewoluowała w czasie w miarę potrzeb stawiane było co popadnie (co wpadło w ręce) byle działało. Typowa prowizorka. Zresztą przy tym łączu sprawdza się prawie wszystko :(
  Jednak bardzo mocno przemyślę sprawę optymalnego umiejscowienia wejścia światłowodu.

  Mały odskok od mojego tematu. Poczytałem tu trochę i mój znajomy napala się na łącze 0,5-1 Gb. Ten sprzęt od Toya da mu na wyjściu ten 1 Gb ?
  Pozdrawiam
 • #17
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  kitachi wrote:
  Ten sprzęt od Toya da mu na wyjściu ten 1 Gb ?

  Operator by sobie strzelił już nie w stopę a w potylicę, gdyby dawał sprzęt, nie spełniający warunków.
  A jeśli jest sprzęt słabszy, starszy - operator go wymieni na odpowiedni.
  Oczywiście, gwarancja transferu tylko przewodowo i przy spełnieniu założeń, że sprzęt klienta też to obsłuży.
 • #18
  kitachi
  Level 10  
  witam
  KOCUREK1970 wrote:
  Operator by sobie strzelił już nie w stopę a w potylicę, gdyby dawał sprzęt, nie spełniający warunków.

  Całkowita racja mój błąd.
  Erbit wrote:
  Hex S (RB760iGS) nie ma "wypasionych antenek"

  Właśnie, może nie tyle interesuje mnie wygląd i ilość antenek jednak brak WiFi nieco komplikuje sprawę. Jeśli na parterze wykorzystam radio od Toya resztę postawię na swoim routerze to będą oddzielne sieci. Ewentualnie HEX i jeszcze dodatkowy AP na parter aby całość szła jedną siecią i wszystkie urządzenia się widziały.
  Może skoro ten sprzęt od Toya taki ok to zamiast routera dać switch ? Radio z Toya ogarnie parter, reszta AP po LAN przez switch. Wszystko na głowie sprzętu operatora.
  Czy ma to jakiś sens i oczywiście czy ten sprzęt uciągnie ? Średnio mam podpiętych do routera 10-12 klientów.
  Licząc wszystko i wszędzie to na ten moment 5 TV smart, 5 PC, xbox, 2 x dekoder C+, drukarko skaner oraz mobile ok 8 szt. Oczywiście raczej wszystko razem nie wpina się, to raczej mało prawdopodobny max.
  Dodatkowo
  Erbit wrote:
  Konfiguracja Hex S nie należy do najłatwiejszych
  jeśli fachowiec tak mówi to dla mnie będzie to nie do zrobienia.
  Jedno co na pewno wezmę pod uwagę to optymalizacja układu kabli i rozmieszczenia poszczególnych urządzeń sieciowych.
  Pozdrawiam
 • #19
  Erbit
  Level 41  
  kitachi wrote:
  ...
  Erbit wrote:
  Konfiguracja Hex S nie należy do najłatwiejszych
  jeśli fachowiec tak mówi to dla mnie będzie to nie do zrobienia.


  Nie wiem jaki fachowiec naopowiada Tobie takich bajek bo ja nie mam z tym problemu ;)
  Prawdą jest, że router ten (jak wszystkie MT) mają przeogromną możliwości konfiguracyjne a co za tym idzie - ogromną ilość opcji. Natomiast z drugiej strony są jakieś podstawowe wizardy, jest internet i... jest Elka - więc jak się chce to się uda.

  [edyta]
  To naprawdę porządny sprzęt.
 • #20
  kitachi
  Level 10  
  witam
  Co z tym switch - em ? ma to jakiś sens czy nie warto nawet o tym myśleć ?
  W sumie mam jeszcze jeden stary router jeśli wyłączenie NAT i DHCP i podpięcie go po LAN zrobi z niego AP (nie ma wbudowanej opcji AP, bridge etc) to na początek mógłbym go wykorzystać. Ewentualnie jest do niego OpenWRT i tam jest opcja AP.
  Czy to zdziała ?
  Pozdrawiam
 • #21
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @kitachi
  Nie pamiętam teraz dokładnie czy to Toya, MM, czy inna Vectra - ale pamiętam, że za wifi ten operator życzył sobie dodatkowej miesięcznej kasy, a dowcip polega na tym, że bez tego wykupionego wifi, nie podłączysz pod sprzęt operatora zdaje się więcej niż tylko 2 sprzętów.
  Dowiedz się dokładnie jak to oni w danej technologii co traktują u tego opa co będziesz brał net, co by nie było potem zonka.
 • #22
  kitachi
  Level 10  
  witam
  Faktycznie muszę się dowiedzieć co mogę i jak.
  Teraz lepsza wieść koniec wakacji to nadzwyczaj optymistyczna wersja na przyłączenie, czytaj diabli wiedzą kiedy.
  Ja tu marudzę, napalam się jak łysy na grzebień, a tu takie info.
  Nic "Bóg sprzyja przygotowanym" najwyżej ja będę super przygotowany :D
  Pozdrawiam
 • #23
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @kitachi
  To dodatkowe pytania do operatora:
  :arrow: czy masz w ogóle pełny dostęp do terminala optycznego do konfiguracji?
  :arrow: czy ten sprzęt ma w ogóle u tego opa tryb pracy most (bridge)?
  :arrow: czy masz tam dostępne w ogóle publiczne IP?
  Od tych odpowiedzi zależy Twoja dalsza droga z kolejnym sprzętem.