Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DIY FRPWM o rozdzielczości pikosekundowej, na układzie FPGA. Część 2.

10 Jul 2021 22:32 2607 14
 • About Author
  Anonymous
  Level 1  
  Anonymous wrote 0 posts with. Been with us since 1978 year.
 • #2
  krisRaba
  Level 31  
  atom1477 wrote:
  Po prostu pierwsze zbocze FRPWMa też przesuwamy o te 400 ps, a drugie o 400 ps + potrzebną wartość. Tym sposobem da się ustawiać "potrzebną wartość" już od 0 ps, mimo że DELAYe zawsze będą pracować dla ustawień powyżej 400 ps**.

  Sprytne :D

  Dodano po 44 [minuty]:

  Hmm, ale czy to nie będzie tak, że chcąc uzyskać wspomnianą rozdzielczość 2ps na bazie 3 DELAYów trzeba zbudować coś w rodzaju LUT, która zawiera wartości do wpisania do każdego bloku, by uzyskać dany krok (będący wynikiem kalibracji)?
  Przykładowo wcześniej było o krokach 100ps i ich było kilka(naście), to niech tych kalibrowanych kroków będzie 500 lub 1000, razy 3 wartości po kilka bitów (nie wiem, czy da się organizować pamięć poniżej bajta, ewentualnie sklejać, by jeden bajt przepisywany był odpowiednio do delayów), to robi się niezły LUTek ;)

  Druga rzecz, to kalibracja. Czy ona musi odbywać się za pośrednictwem pomiaru z zewnątrz? Czy da się też to ogarnąć w środku? Bo skoro sztucznie operujemy poza zegarem, to zakładam, że nie mamy zegara, który przechwyci zbocza z odpowiednią rozdzielczością?
  Bo jakiś dzielnik częstotliwości chyba tego nie ogarnie?
 • #3
  Anonymous
  Level 1  
 • #4
  Janusz_kk
  Level 36  
  Wszystko fajnie tyle że dla początkujących niestrawne bo brak kodu i objaśnienia do niego.
 • #5
  krisRaba
  Level 31  
  Bo to nie na Arduino ;)

  Sama zasada działania i jej opis też jest tutaj ok wg mnie i da się zrozumieć jak to działa i w jaki sposób obchodzi standardowe ograniczenia zegara.
  Można w sumie dodać coś na temat implementacji w FPGA choć nie wiem, czy do zrozumienia coś to wniesie.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Bardziej przydatne wg mnie byłoby pokazanie układu, na którym to było testowane, jak dokładnie zbierane były pomiary, jeśli np. była automatyzacja typu wyjście PWM podane na RC, to zawinięte na ADC, dane wyplute przez interfejs do PC, gdzie zebrane tym i tym, obrobione tamtym..
 • #6
  Marek_Skalski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  @atom1477 Interesujący artykuł. A możesz napisać gdzie i do czego potrzebujesz PWM z odpowiednikiem zegara 500 GHz?
  Jeżeli to jest sterowanie silnika, to jego bezwładność mechaniczna zazwyczaj ogranicza zapotrzebowanie w okolicach kilku/kilkunastu kHz. Przykładowo z mojego podwórka, pozycjonowanie modułu mechanicznego z waflem krzemowym z dokładnością poniżej 1 nm wymaga raptem 7-10 kHz. Kompensacja drgań w mikroskopie elektronowym, aby uzyskać rozdzielczość na poziomie 50 pm (piko!), to też pasmo kilku kHz. Aktualnie nie nam bardziej dokładnych urządzeń mechanicznych, wiec to chyba nie takie zastosowanie.
  Jeżeli to jest sterowanie stopni kluczujących w zasilaczu, to rozdzielczość PWM jest ściśle powiązana z rozdzielczością ADC w pętli sprzężenia zwrotnego, a to wynik z przyjętych parametrów dynamicznych i tutaj też nie gonimy w GHz. Jeżeli jest potrzeba zmniejszyć tętnienia, to stopień się dubluje lub dodaje więcej sekcji pracujących z przesunięciem fazowym.

  W przypadku opisywanego urządzenia, jego opracowanie wymaga dość dużo czasu i jest bardzo wrażliwe na zmiany komponentów. Jak sam zauważyłeś, dla każdego egzemplarza trzeba zebrać i przetrawić sporo danych, aby uzyskać sensowne działanie. Ma to sens w przypadku produktów realizowanych w pojedynczych sztukach, na jakieś specjalne zamówienie - bardzo specyficzne zastosowanie. Jakaś uczelnia?
 • #7
  Anonymous
  Level 1  
 • #8
  khoam
  Level 42  
  atom1477 wrote:
  Jedno to przetwornica wysokiej częstotliwości z cyfrowym sprzężeniem zwrotnym.

  Naprawdę chciałbym zobaczyć, jak wygląda przetwornica pracująca z częstotliwością 500GHz, czy chociaż 50GHz. Rozumiem, że taki układ to już dość zaawansowana technika mikrofalowa?
 • #9
  zdziwiony
  Level 25  
  Może do czegoś takiego Szyk_fazowany Jak Atom zniknie to znaczy że służby czytają elektrodę. Trza przyznać, że chłop ma głowę nie od parady.
 • #10
  Anonymous
  Level 1  
 • #11
  Anonymous
  Level 1  
 • #12
  Anonymous
  Level 1  
 • #13
  jestam
  Automation specialist
  Obydwie części artykułu są bardzo dobre.

  Pomysł i zasada działania powinny być zrozumiałe dla każdego inżyniera. Implementację zrobi ten, kto potrzebuje i potrafi; kto potrzebuje i nie potrafi zgłosi się do kolegi :-)

  Ciekaw jestem sposobu kalibracji wewnątrz FPGA.
 • #14
  Anonymous
  Level 1  
 • #15
  jestam
  Automation specialist
  Dziękuję, to mi wystarczy. :-)