Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł przedwzmacniacza gramofonowego na bazie avt 2680 do Cambridge Audio.

kulek855 11 Jul 2021 12:56 2223 16
  • Witam.
    Chciałem zaprezentować moduł przedwzmacniacza gramofonowego opartego na kicie avt 2680, pasującego do wzmacniacza Cambridge Audio w moim przypadku jest to model A1 mk3 Special Edition.

Film przedstawiający wykonanie:

Link

W projekcie użyłem elementy, które akurat miałem pod ręką.

Początkowo do zasilania symetrycznego użyłem stabilizatorów na napięcie 12V, ale ostatecznie zastosowałem 15V (l7815 i l7915). Największy problem może stanowić montaż złącz pinowych CN5 i CN6, a to dlatego, że należy je przylutować od strony ścieżek przez co trzeba dokonać niewielkiej modyfikacji.

Widok od strony ścieżek. Jak widać ścieżki dla zabezpieczenia zostały pocynowane.

Na kolejnym zdjęciu można zobaczyć sposób lutowania złącza pinowego.

Na płycie we wzmacniaczu należy usunąć lub przeciąć zworki LK1 oraz LK2 (te przy gniazdach RCA). Zamontowany moduł prezentuje się następująco:

Schemat:

Moduł działa ale jest wykonany amatorsko, więc jeżeli ktoś chce sobie w nim coś zmieni to poniżej udostępniam pliki do programu Kicad.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    kulek855
    Level 11  
    kulek855 wrote 227 posts with rating 75, helped 0 times. Been with us since 2008 year.
  • TermopastyTermopasty
    rosomak19
    Level 21  
    Ja ostatnio zamiast żelazka, stosuje aceton i bardzo ładnie wychodzi, nawet bardzo cieniutkie ścieżki i blisko siebie. Żeby potem lepiej się lutowało, po myciu płytki, przecieram papierem ściernym 800-tką .
    homo_sapiens
    Level 17  
    rosomak19 wrote:
    Chciałem zaprezentować moduł przedwzmacniacza gramofonowego opartego na kicie avt 2680,

Tylko chciałeś, ale jak dla mnie niczego nie dokonałeś dlatego że nie ma pomiarów korekcji krzywej RIAA.
    Jeszcze małe pytanie: wg mojego wzroku 7,87k zastąpiłeś wartością 7,5k(fioletowy-zielony-czarny-brązowy; tolerancja 1%)?

W związku ze słuszną interwencją Kolegi "rosomak19" w poście 4 wyjaśniam:
    Zaznaczyłem tekst u "kulek855" ale za daleko przewinąłem ekran i nacisnąłem "cytowanie selektywne" w poście "rosomak19", a będąc dodatkowo zajęty czym innym nie sprawdziłem wysłanego tekstu. Przepraszam Kolegę "rosomak19"!!!
  • TermopastyTermopasty
    rosomak19
    Level 21  
    homo_sapiens wrote:
    rosomak19 napisał:
    Chciałem zaprezentować moduł przedwzmacniacza gramofonowego opartego na kicie avt 2680,

Tylko chciałeś, ale jak dla mnie niczego nie dokonałeś dlatego że nie ma pomiarów korekcji krzywej RIAA.
    Jeszcze małe pytanie: wg mojego wzroku 7,87k zastąpiłeś wartością 7,5k(fioletowy-zielony-czarny-brązowy; tolerancja 1%)?

Czemu widzę ,że wstawiasz mój nick do cytatu , którego nie ja jestem autorem WTF ?
    g107r
    Level 39  
    @rosomak19 to chyba błąd elektrody, a kolega nie sprawdził co napisał. Zresztą ty też.
    kulek855
    Level 11  
    homo_sapiens wrote:

W opisie napisałem, że użyłem tego co miałem pod ręką. Jak ktoś ma, niech wstawi 7,87k - ja zostawiam tak jak jest.
    P.S. Dlatego temat umieściłem w dziale początkujący.

homo_sapiens wrote:

Przyjąłem do wiadomości :-)

rosomak19 wrote:
    Ja ostatnio zamiast żelazka, stosuje aceton i bardzo ładnie wychodzi, nawet bardzo cieniutkie ścieżki i blisko siebie. Żeby potem lepiej się lutowało, po myciu płytki, przecieram papierem ściernym 800-tką .

Nie słyszałem o tym. Dzięki za informacje.
    homo_sapiens
    Level 17  
    kulek855 wrote:
    W opisie napisałem, że użyłem tego co miałem pod ręką. Jak ktoś ma, niech wstawi 7,87k - ja zostawiam tak jak jest.
    P.S. Dlatego temat umieściłem w dziale początkujący.

To Cię nie zwalnia z rzetelności. To czy go zbudujesz na pająka, na płytce uniwersalnej czy na pcb ze złotymi ścieżkami, nie ważne. To tylko szczegóły techniczne budowy. Ważne jest przywrócenie dźwięku zapisanego na "winylu" do jego pierwotnej postaci. A Twoje dzieło tego nie spełnia przez swobodne podejście do elementów filtra RIAA.
    Żegnam
    1996arek
    Level 20  
    rosomak19 wrote:

Podzielisz się jak to robisz? Kiedyś próbowałem i nie wyszło. Znaczenie ma tam wiele czynników. Nawet składniki.
    rosomak19
    Level 21  
    Homo_sapiens spoko nie gniewam się, tylko trochę się zdziwiłem. Z acetonem robię to tak, że kupuję zmywacz do paznokci Lilly Line w niebieskim , lub różowym flakoniku. Przed tym przygotowuję płytkę pcb, przecieram drobniutkim papierem i odtłuszczam acetonem. Ścieżki drukuję w ksero (niby proszę o najlepszą jakość ,by było dużo tonera ,ale jak dla mnie jest go za mało) na jak najcieńszym papierze kredowym . Potem przyklejam to taśmą do płytki i na to (jeśli płytka nie jest duża ) rozlewam ten zmywacz do paznokci. Potem biorę takie większe waciki i je nasączam, po czym przykładam do płytki i przyduszam bardzo mocno. I tak punktowo poruszam się po całej płytce nasączając papier ,aż widać jak ścieżki przebijają przez niego. Co raz podlewam aceton i tak z kilka chwil. Potem czekam aż odparuję i płytkę zanurzam w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. przy większych płytkach , jak do końcówki mocy , poruszałem się od jednej strony do drugiej fragmentami namaczając papier i stosując nacisk nasączonym wacikiem. Mi też zdarzyło się ,że nie wyszło ,albo nie chciał się przykleić jakiś fragment ścieżek. Dlatego drukuję kilka pcb, żeby mieć na poprawki . Grunt to przygotowana płytka, dobre nasączenie papieru i docisk .
    1996arek
    Level 20  
    @rosomak19 Dzięki za odpowiedź. Ty nasączasz samym acetonem. Ja próbowałem mieszaniną acetonu i izopropanolu. Pokażesz jakąś płytkę?
    rosomak19
    Level 21  
    Tylko zaznaczam, może nie są idealne, ponieważ jest za mało tonera na wydruku, żelazkiem to w ogóle nie chciało się przykleić. A przykładowe płytki wyglądają tak, jak poniżej, ta mała to był debiut, w dodatku musiałem domalować lakierem ścieżki do przekaźnika o którym zapomniałem : / :
    Moduł przedwzmacniacza gramofonowego na bazie avt 2680 do Cambridge Audio. Moduł przedwzmacniacza gramofonowego na bazie avt 2680 do Cambridge Audio.
    web69
    Level 30  
    Mały offtop, kupujesz kambridża i nie razi Cię tda w środku?
    Jakub Urban
    Level 17  
    Witam!
    Mam Cambridge Audio A1 v.3., końcówka mocy u mnie to LM4766T, mój wzmacniacz nie ma przedwzmacniacza gramofonowego i ten bym sobie zrobił, mam skrzynię winyli i gramofon Pioneer.
    Minus za brak podstawki pod OP-AMP, łatwo szajs kupić, potem płytka się niszczy.
    Stabilizatory mogły być 79L15 i 78L15- po diabła tam stabilizatory 1A.
    Elementy dość tandetne, zwłaszcza kondensatory- dobre elementy można kupić czasem bardzo tanio.
    Zamiast NE5532 można wstawić lepsze układy, jest kupa zamienników, dużo zresztą lepszych
    kulek855
    Level 11  
    web69 wrote:
    Mały offtop, kupujesz kambridża i nie razi Cię tda w środku?

Wzmacniacz kupiłem za 28zł więc nie jest źle.
    Jakub Urban wrote:
    Minus za brak podstawki pod OP-AMP, łatwo szajs kupić, potem płytka się niszczy.
    Stabilizatory mogły być 79L15 i 78L15- po diabła tam stabilizatory 1A.
    Elementy dość tandetne, zwłaszcza kondensatory- dobre elementy można kupić czasem bardzo tanio.
    Zamiast NE5532 można wstawić lepsze układy, jest kupa zamienników, dużo zresztą lepszych

Tak zdaję sobie z tego sprawę, ogólnie elementy miałem wymienić na lepsze - niestety u nas w sklepie sprzedają tylko takie dziadostwo - więc chwilowo tak zostawiam. Fotoprinty można zmienić i zastosować stabilizatory w obudowach to92 ja zastosowałem to co miałem, montaż diody D3 oraz d4 również nie jest konieczny.
    Pozdrawiam.
    1996arek
    Level 20  
    @rosomak19 Trzecie zdjęcie wygląda dobrze. Tylko taki aceton stosowałeś czy inny też?
    rosomak19
    Level 21  
    1996arek wrote:
    @rosomak19 Trzecie zdjęcie wygląda dobrze. Tylko taki aceton stosowałeś czy inny też?
    Na tej małej płytce ,to po prostu jeszcze niedomyty toner , dlatego wygląda jak by ścieżki były przeżarte. Stosowałem ten zmywacz do paznokci jak pisałem. Na tym trzecim , niektóre miejsca nie są konturowe , bo musiałem ze względu na słaby wydruk, poprawić lakierem. Możesz spróbować tej metody i zobaczysz jak to wygląda. Jak robisz, to patrz czy masz purchle w niektórych miejscach , Jeśli tak to znaczy ,że toner się nie przykleił do płytki . Wystarczy polać to miejsce i trochę podociskać. Musisz też zwrócić uwagę na to ,że podczas namaczania papieru acetonem , papier się marszczy. Trzeba szybko reagować i dociskać, bo inaczej ścieżki mogą wyjąc jak fale Dunaju, albo w ogóle się nie odbić.
    1996arek
    Level 20  
    @rosomak19 Dzięki za odpowiedź. Będę próbował.