Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ankieta Farnell: Przemysł 4.0 na czele aplikacji IoT przez kolejne 5 lat

gulson 12 Jul 2021 09:47 1110 0
 • Ankieta Farnell: Przemysł 4.0 na czele aplikacji IoT przez kolejne 5 lat
  Nowa globalna ankieta, przeprowadzona przez Farnell: Przemysł 4.0 będzie wiódł prym w aplikacjach IoT przez kolejne 5 lat

  Trzecia, coroczna ankieta Farnell na temat Internetu Rzeczy (IoT) potwierdza także wzrost zastosowań IoT w aplikacjach medycznych z uwagi na pandemię COVID-19.


  Farnell, należący do koncernu Avnet, globalny dystrybutor komponentów, produktów i rozwiązań elektronicznych, opublikował wyniki najnowszego badania na temat Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things), które ukazują rosnącą rolę IoT w automatyce przemysłowej i w aplikacjach sterowania, kluczowych z punktu widzenia wdrażania idei Przemysłu 4.0. Ankieta na temat Internetu Rzeczy jest przeprowadzana przez Farnell co roku i pozwala pozyskiwać wgląd w ten kluczowy rynek, w tym obrazować nowe szanse i wyzwania, z jakimi będą się mierzyć inżynierowie pracujący z IoT.

  Prezentacja wyników została poprzedzona przez serię webinariów odbywających się od kwietnia do lipca w wybranych krajach Europy. Można je obejrzeć w języku angielskim w sekcji „Webinaria i podcasty” na stronie zasobów technicznych Farnell pod tytułem „IoT and Edge Computing - Trends, Challenges and Solutions Implementation”. Podczas webinariów przedstawiono trendy 2021 w branży Internetu Rzeczy oraz najpopularniejsze zastosowania, a także, które technologie inżynierowie rozwiązań IoT wykorzystują w swoich prototypach.

  Trzy segmenty, które przewodzą w aplikacjach IoT, to obecnie automatyka przemysłowa i sterowanie (25%), automatyka domowa (18%) oraz sztuczna inteligencja (12%). Pomimo, że wspomniana automatyka przemysłowa i sterowanie są postrzegane jako kluczowe rynki dla IoT, jest zrozumiałym, że wdrażanie idei Przemysłu 4.0 przebiega wciąż dosyć wolno, głównie ze względu na obawy o bezpieczeństwo (32%) i brak strategii biznesowych (30%), które utrudniają integrację inteligentnych rozwiązań produkcyjnych. Bezpieczeństwo pozostaje wciąż najważniejszą kwestią, o którą dbają programiści (29%), tworząc własne projekty. Jest to także ich główny powód zmartwień (36%). Na kolejnych miejscach na liście obaw znalazły się wątpliwości co do łączności i zdolności do współpracy ze sobą różnych urządzeń.

  Postrzegana wartość danych zbieranych przez urządzenia IoT podłączone do sieci ma istotne znaczenie w procesie wdrażania Internetu Rzeczy. Coraz bardziej połączony ze sobą świat inteligentnych miast, fabryk, domów i pojazdów sprawił, że urządzenia i systemy autonomicznie wymieniają ze sobą dane i przechowują je. Dzięki tak gromadzonym zbiorom danych, firmy i instytucje mogą modernizować swoje działania, zwiększać zyski lub zmniejszać koszty i to w zakresie różnorodnych działalności, jednocześnie poprawiając jakość, zwiększając efektywność, zgodność z wymogami i korzystając z zalet konserwacji predyktywnej. Wg ankiety, 48% respondentów wskazało zwiększenie produktywności i usprawnienie produkcji jako główne powody, by korzystać z IoT w swoich projektach.

  Nie budzi zdziwienia, że ankietowani nadal wdrażają sztuczną inteligencję jako część tworzonych przez siebie rozwiązań. Spośród nich 39% podało, że już obecnie korzysta z AI we własnych projektach, a kolejne 47% twierdzi, że chętnie by skorzystało ze sztucznej inteligencji w przyszłych wdrożeniach. Jako najczęściej wykorzystywane czujniki w urządzeniach IoT podawano sensory środowiskowe stosowane, by mierzyć temperaturę, wilgotność, ciśnienie, gazy i inne parametry. Trend ten utrzymuje się stale od trzech lat, w trakcie których Farnell prowadził swoje ankiety. Badanie pokazało również, że duży odsetek respondentów wykorzystuje komputery jednopłytkowe jako kluczowe elementy budowanych projektów IoT (48%).


  Link


  Innowacyjne rozwiązania na potrzeby inteligentnych domów, przemysłu, handlu i instytucji rządowych zyskują na popularności. Badanie pokazało, że Internet Rzeczy wciąż jest bardzo istotnym elementem przyszłych projektów. Jednakże na pytanie, czy firmy, w których pracują ankietowani, starają się wyjść na wiodące pozycje na rynku IoT w przyszłości, niemal połowa (49%) odpowiedziała, że są przekonani, że ich pracodawca będzie jednym z liderów w kształtowaniu IoT (0 do 25% pewności). Jedynie 11% ankietowanych spodziewa się, że będzie na przedzie rozwoju IoT i że ma jasną wizję na temat przyszłości Internetu Rzeczy.

  W 2020 roku, ze względu na wpływ pandemii COVID-19 na przemysł IoT, opracowano wiele nowych urządzeń i systemów medycznych, które mają potencjał, by w przyszłości napędzać zapotrzebowanie na sprzęt medyczny o bogatszych funkcjach komunikacyjnych. IoT zmienia sposób, w jaki diagnozuje się pacjentów, jak się ich leczy, monitoruje oraz jak śledzi się postęp szczepień, zarządza zasobami itp. Jedna czwarta uczestników ankiety spodziewa się, że medycyna będzie kolejnym dużym sektorem rynku, który silnie skorzysta z innowacji dzięki łączności IoT. Wykorzystanie komputerów jednopłytkowych jako serca projektów IoT również wpasowuje się w treść opowieści, jakie pracownicy Farnell słyszeli podczas pandemii COVID-19, kiedy to inżynierowie-projektanci chętnie sięgali po zestawy deweloperskie i komputery jednopłytkowe w trakcie prac prowadzonych we własnych domach.

  Cliff Ortmeyer, Global Head of Technical Marketing, Farnell, mówi: „Automatyka przemysłowa i stałe wdrażanie Przemysłu 4.0 będzie kreować największy i najszybciej rozwijający się sektor rynku IoT przynajmniej w perspektywie średnioterminowej. Jest to kluczowy obszar dla firmy Farnell, w który znacząco inwestujemy. Farnell utrzymuje swoje zaangażowanie we wspieranie klientów w trakcie ich podróży przez projekty IoT oraz oferuje rosnący wybór produktów i rozwiązań IoT, a także dostęp do informacji z rynku, które pozytywnie wpływają na motywację i powiększają wiedzę klientów. Ankieta na temat Internetu Rzeczy, a w tym i jej tegoroczna, trzecia edycja, staje się barometrem przemysłu IoT. Pokazuje, co inżynierowie cenią w rozwiązaniach IoT, jak tworzą swoje projekty oraz z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień. Pozwala nam na poprawę naszej oferty, bazując bezpośrednio na tym, czego klienci chcą i potrzebują oraz – mam nadzieję – dostarcza ciekawego i pouczającego wglądu w rynek IoT jako całość.”

  Ankieta Farnell na temat IoT za 2020 rok dostarcza także informacji na temat decyzji dotyczących łączności w projektach IoT, tj. preferencji co do stosowania interfejsów kablowych lub bezprzewodowych, lubianych producentów, najbardziej popularnych komputerów jednopłytkowych, wykorzystywanych w nowych projektach IoT, najpowszechniej używanych języków programowania i ulubionych interfejsów komunikacyjnych.

  Farnell dostarcza szeroki wybór produktów i materiałów pomocniczych, dzięki którym wspiera projektantów tworzących rozwiązania IoT i integrujących w nich algorytmy sztucznej inteligencji. Oferowane produkty pochodzą od wiodących producentów, takich jak Raspberry Pi i Arduino oraz Schneider Electric, Molex, Omega i wielu innych. Prowadzony przez Farnell Hub IoT pozwala na dostęp do najnowszych produktów stosowanych w trakcie prac rozwojowych oraz obejmuje szereg dodatkowych informacji i dokumentacji, wspierających projektantów w trakcie ich pracy. Klienci mogą przeczytać pełne wyniki Trzeciej Globalnej Ankiety IoT na stronie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w firmie Newark w Ameryce Północnej oraz w serwisie element14 w Azji i w krajach Pacyfiku.

  Dodatkowo, oprócz możliwości zapoznania się z wynikami ankiety za rok 2020, użytkownicy mogą zapisać się, aby otrzymać tego lata unikalne analizy rynku IoT, przeprowadzone przez Farnell. Jest to dokumentacja, która łączy w sobie dane z trzech edycji globalnych ankiet IoT oraz kompiluje je z niezależnymi badaniami na temat IoT, przeprowadzonymi przez inne firmy.


  [Artykuł Partnerski]

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  gulson
  System Administrator
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  gulson wrote 20783 posts with rating 2091, helped 69 times. Been with us since 2001 year.