Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie kolumny pod Kenwood KA-5010 do średniego (małego) pokoju?

Jarek 311 12 Jul 2021 18:32 435 12
    Jarek 311
    Level 14  
    Witam

Noszę się z zamiarem zakupu kolumn do pokoju które mają posłużyć dość długi czas tak by nie wymieniać.
    Wzmacniacz może nic takiego ale lepszy niż mała wieżyczka :D
    Pokój w którym miałby na co dzień sprzęt grać i od razu zaznaczę nie robić imprez i w większości tylko muzyka żadne KD itp. Może jak w końcu się namyślę podłączyć wzmacniacz pod TV to może czasem jakiś koncert na TV lub YT. W każdym bądź razie ma grać w wersji stereo i tylko takiej.

Pokój jest dość specyficzny, to prostokąt gdzie na prawie jego połowie jest 2m ściana działowa (pusta w środku) o grubości około 10cm
    Jak tylko znajdę chwilę naszkicuję wymiary pokoju łącznie z położeniem mebli, drzwi i okien. Teraz mogę podać wymiary jak jeszcze nie było ściany działowej tj. wysokość 2.40m x 6.30m x 3.80m

Budżet na same kolumny to przedział 3000-5000 tys. Oczywiście jak by się trafiło coś tańszego to super a zaoszczędzona kasa pójdzie na rozbudowę sprzętu o jakiś Tuner i CD plus może jakiś korektor czy analizator DIY bo lubię mrygadełka w rytm muzyki w sprzęcie od taki zboczenie :D Mogą być używane jeśli warte swojej ceny ale preferowałbym nowe do wygrzania :)

Wpadły mi w oko Heco Aurora 700 to są takie mój numer 1 i opcjonalnie dedykowany subwoofer ale jeśli okaże się zbędny to go sobie odpuszczę. Coś mi się wydaje że będą za duże do pokoju ale to chyba jedyne których bym zakup zaryzykował w ciemno bez specjalnego powodu.

Inne to Heco Victa Prime 702 lub możliwie najwyższy model.
    Jakiś wysoki model kolumn spod stajni Indiana Line

Preferencje muzyczne. To w większej mierze muzyka elektroniczna, chillout i jej pochodne brzmienia z nisko schodzącym basem. Często też muzyka rockowa typu Perfect, IRA, ale też czasem lubię posłuchać Jazzu i Bluesa oraz trochę klasyki. Lubię muzykę instrumentalną ale słuchając z wokalem lubię jak jest wyraźny i dobrze zrozumiały. Nie chce kolumn które będą miały wysokie-tony piskliwe, piaskowe i takie drażniące w ucho. Muszą być wyraźne ale nie męczące i grające w sposób dominujący.

Za pomoc i podpowiedzi z góry dziękuję.
    Jarek
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    sunrise84
    Level 42  
    Jarek 311 wrote:
    Heco Aurora 700 to są takie mój numer 1 i opcjonalnie dedykowany subwoofer ale jeśli okaże się zbędny to go sobie odpuszczę.

na dzień dobry sobie już odpuść bo heco700 mają tego basu za dużo który nachodzi na średnicę.

Jarek 311 wrote:
    Preferencje muzyczne. To w większej mierze muzyka elektroniczna, chillout i jej pochodne brzmienia z nisko schodzącym basem. Często też muzyka rockowa typu Perfect, IRA, ale też czasem lubię posłuchać Jazzu i Bluesa oraz trochę klasyki. Lubię muzykę instrumentalną ale słuchając z wokalem lubię jak jest wyraźny i dobrze zrozumiały. Nie chce kolumn które będą miały wysokie-tony piskliwe, piaskowe i takie drażniące w ucho. Muszą być wyraźne ale nie męczące i grające w sposób dominujący.

Więc szukaj kolumn trójdrożnych.
    W ten budżet wpasują się dobrze kolumny CANTON.
    Canton Vento 809 890 890.2DC
    https://allegro.pl/oferta/canton-vento-809-890-890-2dc-10849374897

CANTON ERGO 609 DC
    https://allegro.pl/oferta/canton-ergo-609-dc-marmurowe-postumenty-10527278510

A jak chcesz taniej i nadal dobrze to CANTON CHRONO 509DC
    Jarek 311
    Level 14  
    No chyba aż tak źle nie jest z tymi Aurorami co? :D Opinie mają dobre...

Po przemyśleniu wolałbym kolumny z bas-refleksem na froncie co znacznie ułatwi ustawienie. Też nie ukrywam w grę wchodzą dobre w pełni grające i brzmiące monitory.

CANTON CHRONO do tanich nie należą a wyglądem są za nowoczesne i nie będą mi pasowały do wnętrza. Poza tym za bardzo mi się nie podobają.
    Canton Vento są nawet ok ale za używki dać prawie 5 to wole jeszcze powymyślać ale te już mi się podobają :)

A tak szczerze skoro jestem estetą jak wiadomo nie dam dużo lub za dużo na kolumny z aluminiowymi membranami gdzie będzie widać już wyraźnie ślady użytkowania..

Myślę nad Dali Zensor 5 lub 6 może nawet 7 albo Dali Lektor czy koncept. Nie spotkałem się z negatywnymi opiniami produktów tego producenta.
    A co myślisz Kolego o kolumnach w konstrukcji TL firm takich jak T+A, ALR Jordan itp. Słyszałem że linia transmisyjna lepiej się spisze w małych pomieszczeniach niż bas-refleks jeśli chodzi o niskie zejście i efektywność.
    sunrise84
    Level 42  
    Dali nie są wcale takie MEGA .
    Zresztą dziwi mnie to.
    Masz w opisie avatara że kolumny głośniki zadajesz pytania tutaj.
    No kto pytanie nie błądzi.
    Natomiast myślałem że masz obeznanie w sprzęcie audio.
    Kolumn nie kupuje się wzrokiem.
    Kupuje się SWOIM słuchem.

Ja napisałem Ci o CANTON bo sam słucham tej samej muzy co ty.
    I w elektronice ta szczegółowość, analityczność grania jest idealna.
    Do tego jeszcze np. AKAI AM-37 lub 67 i masz dobrą podstawę pod kolumny CANTON VENTO.

Dodano po 4 [minuty]:

Jarek 311 wrote:
    Canton Vento są nawet ok ale za używki dać prawie 5 to wole jeszcze powymyślać ale te już mi się podobają

Zobacz sobie ile kosztują NOWE w salonie.
    Uwierz mi że nie zawiedziesz się na graniu.
    W kolumnach CANTON wystarczy zmiana wzmacniacza i zaraz wiesz jak dany wzmacniacz gra.
    Pomiędzy ONKYO a8360 a HARMANKARDON HK3380 a AKAI AM-37 jest kosmos w odsłuchu tego samego utworu.

Dodano po 6 [minuty]:

Jarek 311 wrote:
    A tak szczerze skoro jestem estetą jak wiadomo nie dam dużo lub za dużo na kolumny z aluminiowymi membranami gdzie będzie widać już wyraźnie ślady użytkowania..

Jeszcze takiej głupoty i bredni nie słyszałem,
    Ty czytasz co ty piszesz?
    Moje CANTON CHRONO 509DC mają prawie 10 lat i są jak NÓWKI !

Jakie kolumny pod Kenwood KA-5010 do średniego (małego) pokoju? Jakie kolumny pod Kenwood KA-5010 do średniego (małego) pokoju?

Zresztą nie tylko te posiadam i nie tylko te wzmacniacze

Jakie kolumny pod Kenwood KA-5010 do średniego (małego) pokoju? Jakie kolumny pod Kenwood KA-5010 do średniego (małego) pokoju? Jakie kolumny pod Kenwood KA-5010 do średniego (małego) pokoju?
    Jarek 311
    Level 14  
    Miałeś Dali że tak twierdzisz?
    Czemu Cie dziwi?

Mam co mam ale to bardziej hobby niż praca na chleb. A to nie znaczy że muszę wszystko wiedzieć. Ale jak naprawić sam głośnik wiem i ogólnie znam się na kolumnach/głośnikach ale nie jestem alfą i omegą by po parametrach wiedzieć jak dane głośniki czy kolumny zagrają w danej obudowie czy pomieszczeniu... To dla mnie jest zagwozdka jak w taki sposób dają odpowiedzi fachowcy tegoż forum. Nikt u mnie nie był nie wie jak mam w domu i w ogóle a powie że kolumny takie i takie zgrają u mnie tak i tak... Normalnie lepiej wiedzą wszystko i przewidują niż Bóg... Dobra czepiam się..
    A tak serio dla przykładu nie muszę być piekarzem by wiedzieć jak i z czego chleb upiec ale dobrze wiedzieć jak tą wiedzę wykorzystać. Ale żeby nie dać się ośmieszyć bo chciałbym zrobić chleb z nowego rodzaju mąki to lepiej kogoś zapytać niż dopuścić się błędu i nie mieć możliwości go cofnąć. Lepiej zapobiegać niż leczyć tak? I właśnie po to są fora gdzie można się wymienić poglądami wywnioskować z otrzymanych informacji i zacząć lub nie działać w odpowiednią stronę.
    A co do obeznania w sprzęcie audio. Nie jestem z tych co kupują posłuchają trochę i sprzedają by kupić i słuchać coś innego. Oni w realu nie słuchają muzyki tylko sprzętów. To nie audiofile tylko testerzy i to tacy co słuchają typowo parametrów. A jakie jest często ich rozczarowanie że sprzęt za 8 tysi ma pospolite końcówki mocy kosztujące 24zł/szt. czy przetworniki a gra jak by tam stado aniołków robiło za niebiańskie brzmienie... Poświęcam czas i zainteresowanie tego co mnie serio interesuje lub potrzebuje nabyć wiedzę lub bo mi się zwyczajnie podoba.

Wracając do tematu.
    Nie wiem czy na pewno słuchasz dokładnie tego samego co ja. Czy masz pokój i sprzęt oraz źródło dźwięku takie samo jak ja i kablomanię za komodą za sprzętem. Ja często słuchał muzyki robiąc coś nie zasiadając przed kolumnami i tylko słuchając.
    Więc nie wiem czy Twoje porównanie do mojego jakoś się ma bez urazy oczywiście.

Jak bym miał kasę nieograniczoną to bym kupił kolumny za pół miliona i wzmacniacz lub cały sprzęt McIntosha i kable po 1,5 tysiaka za pół metra.. Mieszkając w rodzinie gdzie nie tylko ja mam korzystać ze sprzętu estetyka czy ergonomia również jest ważna.

Jak bym miał czas możliwość i kasę na jazdy od salonu do salonu by posłuchać każdej interesującej mnie pary kolumn nawet przez minutę bym nie pomyślał o tym forum... To pewnie powie nie jedna osoba szukająca tu pomocy w doborze sprzętu.

Ja kiedyś miałem Tonsil ZG40c/9 z 83r w stanie idealnym. Dawno temu dostałem je od wujka po jego rodzicach. Kolumny były praktycznie nieużywane sporadycznie od święta radio na radmorze było po cichu puszczane. Ja je wygrzałem a jedyne co musiałem zrobić to wytrzeć je z kurzu i sprawdzić czy kondensatory są ok. Na muzyce jaką słuchałem w tedy ale też elektronicznej samym basem dla mnie one były jako wzór. Miałem już różne kolumny lepsze i gorsze ale żadne tak nisko i płynnie nie schodziły ja te oraz nie sięgały niskiego basy. Tak ja wiem jakie są różnice miedzy MB basreflexem a obudową Closed. Od jakiegoś czasu mam tylko zamknięte i już mi brak czegoś w brzmieniu. Dla tego szukam innych ale już dobrych kolumn.
    Któryś z tych AKAI też mi się marzy i nie ukrywam że jest opcja nabyć jakiś ładny klocuszek. Tym bardziej że cena jest często mniejsza od podobnych firmówek na tym samym poziomie. Myślę jeszcze o wzmacniaczu ze stajni Pioneer lub Teac albo Luxman. Ale Akai są piękne i takie audiofilskie więc raczej z samej ceny szybciej skompletuję cały zestaw niż wybiórczo do Kenwooda.

Nie porównuj Kolego amplitunerów do dobrego wzmacniacza jakim jest Akai. Sam wzmacniacz zawsze będzie lepszy niż ampli tymbardziej typowy do systemu KD...

Ja bym chciał z ciekawości kupić kolumny vintage takie duże na wielgachnych basach i fakt mógłbym kupić teraz ale nie ma sensu to dla mnie bardziej nie z powodu że źle grają czy duże. Nie miałbym gdzie ich postawić a kupca teraz cięzko na takie znaleźć.
    A jak by tak każdy wybierał sprzęty czy inne rzeczy tylko na słuch to firmy typu Bang&Olufsen by miały mniejszą wartość bo każdy by wiedział jak to gra a nie tylko z opinii tych na których je stać. W rezultacie dałoby to efekt osłuchani i więcej ludzi mogłoby się doszukać wad i może już by nie były takie super... Albo mieliby więcej innych tanszych do porównań i w rezultacie więcej ludzi by kupowało nie tyle po znaczku tylko po brzmieniu.

To tak samo jak było z Technicsem lub nawet Tonsilem. Kiedyś cud miód potem wybór typu mniejsze zło bo na technicsa stać niebyło czy inne lepsze sprzęty a teraz jak któś sprzedaje Altusy 140 za 2000 tys. czy radmory albo wieżę Technicsa co 20 lat temu tyle kosztowała i ma do nie sentyment i za flachę nie odda to jest wyśmiewany. Ja chyba jestem za stary albo nie idę za modą jaka panuje ale ludzie teraz są dziwni...

Dodano po 9 [minuty]:

Tak czytam co piszę i nie mam na myśli takich w stanie idealnym jak Twoje i za pewne każdy ze sprzętów nabyłeś nie za małe kwoty i prosto ze sklepu. Ja nie mam takiego komfortu i jak mam dać 2500zł za kolumny z membranami porysowanymi lub krzywymi to sobie odpuszczę.
    Równie dobrze mogę kupić coś z firmy ELAC też bardzo chwalone a i ceny mówią raczej same za siebie jesli chodzi o jakość wykonania.

Jak się dba i pucuje oraz używa z głową to i kolumny czy inny sprzęt będzie jak nowy nawet jak będzie miał 50 lub więcej lat... Tym bardziej jak się dzieci nie dopuszcza do sprzętu oraz kot nie robi sobie drapaczki z maskownic czy membran.
    Od kiedy pamiętam żaden sprzęt z moich rąk nie został uszkodzony złym obchodzeniem się lub specjalnie bo chciałem zobaczyć ile da się wpompować w kolumny.

Obecnie posiadam pożyczone Grundig Super HiFi Box 2500 Professional i fajnie mi grają ale z powodu że zamknięta konstrukcja mimo że nisko schodzą jak im konstrukcja pozwala to czegoś mi brak. Ale do cichego słuchania lub tak by ścian nie burzyć są świetne. Ale na tym wzmacniaczu co mam dając trochę bardziej głośniej odnosi się wrażenie że zaraz głośniki wylecą. Jak by nie miały tych 80W RMS
    sunrise84
    Level 42  
    Jarek 311 wrote:
    Nie porównuj Kolego amplitunerów do dobrego wzmacniacza jakim jest Akai. Sam wzmacniacz zawsze będzie lepszy niż ampli tymbardziej typowy do systemu KD

Słuchaj amplituner a amplituner. To znacząca różnica.
    Akurat ONKYO TX-SR703 który widzisz na jednym z moich zdjęć nie jest amplitunerkiem z zasilaczem dzownkowym.
    Poczytaj rezencję a przede wszystkim posłuchaj.

Tak AKAI ma bardzo fajne brzmienie i dobrego kopa już od samego dołu.
    HarmanKardon którego widzisz na fotce tez gra ale już ma tego kopa mniej i bardziej kartonowego.

Co Altusów.
    Przerabiałem temat i tego nie da się słuchać. A od nich też zaczynałem i się na nich wychowałem.
    Dlatego sam już nakreślasz temat
    Jarek 311 wrote:
    Lubię muzykę instrumentalną ale słuchając z wokalem lubię jak jest wyraźny i dobrze zrozumiały. Nie chce kolumn które będą miały wysokie-tony piskliwe, piaskowe i takie drażniące w ucho. Muszą być wyraźne ale nie męczące i grające w sposób dominujący.

Bo sam słuchałes na zestawach Tonsil-a więc nie chcesz popełnić tego samego błędu kupując kolejne sprzęty.

Jarek 311 wrote:
    Czy masz pokój i sprzęt oraz źródło dźwięku takie samo jak ja i kablomanię za komodą za sprzętem.

Kablomania nie wpływa MEGA znacząco na odbiór i odsłuch.
    Chyba że masz kable za 4.50zł z TESCO to tak, tam temat ekranowania to woła o pomstę do nieba w tych kablach.

Jarek 311 wrote:
    Od jakiegoś czasu mam tylko zamknięte i już mi brak czegoś w brzmieniu. Dla tego szukam innych ale już dobrych kolumn.

Brakuje ci podbicia basu i kopa jaki daje otwór stratny zwany bassreflexem.
    Obudowa zamknięta ma lepszą kontrolę nad głośnikiem kosztem jego efektywności.

Jarek 311 wrote:
    Ja często słuchał muzyki robiąc coś nie zasiadając przed kolumnami i tylko słuchając.

Ja również słucham często krzątając się po mieszkaniu i nie mogę narzekać na czystość przekazu kolumn CANTON.
    Średnie tony są czesto bardzo słyszalne nawet poza pomieszczeniem odsłuchowym a przy tym nienatarczywe gdy słuchasz siedząc na przeciwko nich.

Dodano po 1 [minuty]:

Jarek 311 wrote:
    Tak czytam co piszę i nie mam na myśli takich w stanie idealnym jak Twoje i za pewne każdy ze sprzętów nabyłeś nie za małe kwoty i prosto ze sklepu.

Kupiłem to wszystko używane od ludzi w Niemczech.
    Jedyna rzeczą którą kupiłem nową to cały komplet 5.1 CANTON GLE + CANTON SUB 10.3 do kina domowego.

Dodano po 25 [minuty]:

O tych mówisz:
    Grundig 2500a professional lautsprecher
    https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/g...professional-lautsprecher/1818826460-172-1798

Jeszcze to Polak w Niemczech sprzedaje.

Tu masz podobny temat do Twojego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3779905.html

Też tam wałkuje temat(prywatnie również).
    Jarek 311
    Level 14  
    To co cytujesz w pierwszej linii napisałem ogólnie.
    Nie mówię że są gorsze i lepsze ampli czy wzmacniacze. Jak pisałem nie jestem typowym co słucha wszystkiego tylko tego co mi pasuje lub się podoba a zwłaszcza tego co mi pasuje i jednocześnie podoba.

Ten Onkyo może i nie jest byle czym ale mocy jaką podaje producent na pewno nie ma (chyba że ma zasilacz impulsowy i końcówki klasy D to może) Z noty katalogowej wychodzi że ma 7 x 130W co daje łącznie 910W to nie realna moc na sprzęt KD nawet w cenie 5000 tysięcy. On pięknie gra bo ma tyle polepszaczy i swoje robi certyfikat THX.
    Harman Kardon szczególnie te nowe modele jakoś mi w oko nie wpadły i nawet jak by grały jak marzenie to bym ich nie kupił. To wygląda jak kosmiczny vintage na siłę zmiksowane stare z nowym wizualnie. Już bym wolał sprzęt z wysokiej półki Pioneera czy Akai i będzie robiło lepszy efekt wizualny i kto zobaczy to pomyśli ale ładny fajny i pewnie mocny sprzęt niż ale drogi kurde ten to ma kasę stać człowieka...

Ale ja nigdzie nie napisałem że zaczynałem lub jestem zasłuchany w Tonsilu i pamiętam tylko to brzmienie. W ręcz przeciwnie. Poza kilkoma udanymi sprzętami to taka sama klepanka jak produkty rosyjskie spod znaku CCCP z tamtych lat.. Miałem w stanie idealnym ZG40C i dla mnie bas w nich był idealny i dynamiczny. Miałem ZGC30 sam doprowadziłem je do staniu idealnego jak z fabryki i bym ich nie sprzedawał gdyby nie to że 2x30W to jednak za mało jak na głośniki 20cm.

Miałem całkiem nie dawno kolumny Eltax Millenum 400 czy Braun M10 oraz wiele innych. Miałem Altusy 75 i dopiero po przestrojeniu zaczęły grać co nie znaczy że grały pięknie. Miałem bardzo dużo kolumn przez ostanie 6 lat więc jakieś poczucie jak chcę by mi sprzęt grał mam.
    A Jeśli Ty kolego w krótkim czasie z Tonsila zrobiłeś przeskok na sprzęty wysokiej półki i ceny to masz teraz odczucie jak kierowca co wsiadł do mercedesa po 20 letniej jeździe Fiatem 125p

Ja jestem zwolennikiem grania czystego bez ulepszaczy. Wszędzie czy to na kompie, telefonie i sprzęcie a nawet w ustawieniach TV mam wszystko na zero lub możliwie zero. A biorąc pod uwagę że już w fazie produkcji muzyka jest "polepszana" to jaki jest sens kupować np. tuner radiowy za 10 tysi jak radio na samym początku w mikserze studia swoje dodatki doda do tego co dał producent a jak dołożyć jeszcze zakłócenia filtry itp. to z tej wysokiej jakości muzyki robi się to samo co 20 czy 30 lat temu tyle że sam odbiór jest czystszy lub bardziej zrozumiały. Nie mówię o stacjach w necie, to inna bajka. Ale też pewnie za jakieś 5-10 lat będzie bezsens trzymać w domu tunery radiowe bo będzie wszystko po necie szło...

No jeśli o kable chodzi to mam też do wymiany i właśnie na jakieś dobre ekranowane chcę zmienić. Ale bez przesady tysięcy nie zamierzam w nie ładować ale jakieś dobre kupię na pewno.

Quote:
    Brakuje ci podbicia basu i kopa jaki daje otwór stratny zwany bassreflexem.
    Obudowa zamknięta ma lepszą kontrolę nad głośnikiem kosztem jego efektywności.

Fakt ale nie słucham głośno i nie zależy mi na mocy tylko brzmieniu. Kolumny zamknięte o mocy 50W i efektywności np. 90dB zagrają tak samo głośno jak kolumny bas reflex o mocy 100W i 86dB to zwykły przykład ale tak jest. Dla tego dla mnie ważniejszy jest aspekt efektywności niż mocy i impedancja bo takie kolumny łatwiej wysterować tak sądzę i z doświadczenia jakie zaobserwowałem na swoim Kenwoodzie. A podłączałem do niego chyba już wszystko co mi się przewinęło przez ręce.

Quote:
    Ja również słucham często krzątając się po mieszkaniu i nie mogę narzekać na czystość przekazu kolumn CANTON.
    Średnie tony są czesto bardzo słyszalne nawet poza pomieszczeniem odsłuchowym a przy tym nienatarczywe gdy słuchasz siedząc na przeciwko nich.

W dalszym ciągu nie wiem na jakiej głośności słuchasz i co dokładnie robisz. Ja czasem dłubiąc coś po cichu tak że sobie nie zakłócam grani to nie mam powodu by kręcić gałą volume na godzinę 12 a czasem jak robię coś głośniej to automatycznie daję głośniej na sprzęcie ale co mi z przekazu czystego jak i tak słyszę nadal np. pracę wyrzynarki itp.
    Potrzebuję kolumn o dobrym brzmieniu ale też takich uniwersalnych by sobie mogły pograć głośniej ale też cicho i delikatnie wieczorami.

No widzisz ja nie mam tak dobrze że mieszkam w Niemczech i pozyskuję sprzęty od starych Niemców lub z wystawek. A już nie wspomnę o stosunku w Polsce cen sprzętów do wysokości wypłat... Ciężko harowałem by zarobić i odłożyć na sprzęt który już od 3-4 lat chcę rozbudować a nie mogłem zwyczajnie z braku gotówki a fakt nie każdy chce czekać za kasą i rezerwować na słowo daną ofertę z neta.

Tak o te Grundigi chodzi tylko że te co mam to starsza wersja chyba i bez tych plastikowych nakładek i ramek wokół głośników. W tych co mam jeszcze robiłem kopułki w wysokotonowych.

Quote:
    Jeszcze to Polak w Niemczech sprzedaje.

A i owszem a jak na tych starociach Polak w Polsce zarabia czasem... Widocznie bez urazy ale nie jesteś świadom że niemieć woli wystawić sprzęt stary na śmieci i kupić nowy bo mu to taniej wychodzi i niż odkurzać stary a w kraju u nas wręcz odwrotnie. Ludzie wolą odkurzać starocia z PRL bo jeszcze coś zarobią niż kupować dobre sprzęty lub nowe ale co mają kupić kolumny Brauna za 1400zł jak mało kto wie że oni poza szczoteczkami robili kiedyś w audio. Nie wiedza o innych często lepszych producentów i kult Unitry czy Technicsa itp. psuje bardzo rynek używanych rzeczy ale o tym może inny temat napiszę... kiedyś.

Dzięki za linki poczytam.

PS. A polecisz jakieś dobre monitory coś na wzór Canton bo nie ukrywam ta marka już dawno mi chodzi po głowie ale zawsze jest jakieś ale i to ale to zazwyczaj stare to zamknięte konstrukcje a nowe drożne to upragniony bas-reflex.
    Wiem że to żaden wyznacznik porównania czy odsłuchu ale często nie mając możliwości na realny słuch sprawdzić danych kolumn/sprzętu szukam jak najwięcej ifo w necie i na YT. Wiem że filmiki z neta są słabej jakości ale jak toś się przyłoży to jakiś procent info w brzmieniu już się nakreśli i można wywnioskować to i owo... Niestety nie mam jak jechać a siedmiomilowymi butami nie dysponuję by tak sobie skakać od salonu do salonu czy domu do domu by odsłuchać dane kolumny. To trzeba się posiłkować danymi pozyskanymi w inny sposób. A opinie a różnych stronach są też ważne. Bo jeśli na 50 opinii jedna jest negatywna to już też coś znaczy..

A jaka będzie Twoja opinia o takich producentach jak

INDIANA LINE
    Focal
    Teufel
    Itp.
    sunrise84
    Level 42  
    Jarek 311 wrote:
    Ten Onkyo może i nie jest byle czym ale mocy jaką podaje producent na pewno nie ma (chyba że ma zasilacz impulsowy i końcówki klasy D to może) Z noty katalogowej wychodzi że ma 7 x 130W co daje łącznie 910W to nie realna moc na sprzęt KD nawet w cenie 5000 tysięcy. On pięknie gra bo ma tyle polepszaczy i swoje robi certyfikat THX.

+
    Jarek 311 wrote:
    Ja jestem zwolennikiem grania czystego bez ulepszaczy. Wszędzie czy to na kompie, telefonie i sprzęcie a nawet w ustawieniach TV mam wszystko na zero lub możliwie zero.

No i tu się MYLISZ szanowny kolego.

WSZYSTKO SŁUCHAM NA ZERO.
    WSZYSTKO.
    Ponieważ słuchając czy to muzki czy filmu lub vloga chcę usłyszeć czysty dźwięk.
    Kolumny CANTON nie potrzebują ulepszaczy bo grają naturalnie czysto, wszystko tam dzieje się tak jak ma się dziać. ANALITYCZNIE i NATURALNIE.

Nie podliczaj mi mocy 7 końcówek naraz bo to nierealne aby on tyle miał.
    Ma ok 110W mocy w teście stereo.
    https://www.areadvd.de/hardware/2006/onkyo_tx_sr703e_1.shtml
    https://www.hifi-wiki.de/index.php/Onkyo_TX-SR_703

Jarek 311 wrote:
    W dalszym ciągu nie wiem na jakiej głośności słuchasz i co dokładnie robisz. Ja czasem dłubiąc coś po cichu tak że sobie nie zakłócam grani to nie mam powodu by kręcić gałą volume na godzinę 12 a czasem jak robię coś głośniej to automatycznie daję głośniej na sprzęcie ale co mi z przekazu czystego jak i tak słyszę nadal np. pracę wyrzynarki itp.
    Potrzebuję kolumn o dobrym brzmieniu ale też takich uniwersalnych by sobie mogły pograć głośniej ale też cicho i delikatnie wieczorami.

Pracuję jako prywatny opiekun osoby starszej więc też nie mogę sobie pozwolić na odkręcanie gałki głośności aby usłyszeć więcej CHRONO 509DC wystarczająco czysto i jasno grają nawet przy niskim poziomie głośności. A i tak mnie nieraz zaskoczą delikatnym aczkolwiek stanowczym uderzeniem basu WTEDY gdy go potrzeba.

Jarek 311 wrote:
    No widzisz ja nie mam tak dobrze że mieszkam w Niemczech i pozyskuję sprzęty od starych Niemców lub z wystawek. A już nie wspomnę o stosunku w Polsce cen sprzętów do wysokości wypłat...

Wiem dlatego kupuję tutaj a do Polski przywożę.

Jarek 311 wrote:
    A polecisz jakieś dobre monitory coś na wzór Canton

CANTON kolejny raz.
    Mam u siebie CANTON GLE z 1978 roku bodajże.
    Pomimo że grają BARDZO czysto i przejrzyście to mają dość "wysoki" bas mimo że katalogowo schodzą dość nisko:
    https://www.hifi-wiki.de/index.php/Canton GLE 50
    Jakie kolumny pod Kenwood KA-5010 do średniego (małego) pokoju?

Dodano po 45 [minuty]:

Jarek 311 wrote:
    A Jeśli Ty kolego w krótkim czasie z Tonsila zrobiłeś przeskok na sprzęty wysokiej półki i ceny to masz teraz odczucie jak kierowca co wsiadł do mercedesa po 20 letniej jeździe Fiatem 125p

Nie nie zrobiłem nagłego skoku.
    Natomiast mam dobre ucho więc parę kolumn przed zakupem CANTON GLE 496 przesłuchałem.
    I CANTON to jest to czego szukałem.
    Dla nich wystarczy sama końcówka mocy z preampem z dobrego źródła(problem że źródło nie ma sterowania poziomem sygnału audio(chyba że jest to karta muzyczna i sterowana z poziomu systemu operacyjnego ale niejest to komfortowe rozwiązania)).
    Jarek 311
    Level 14  
    No ok nie mówię że każdy sprzęt od KD tak ma.
    A wzmacniacz Yamaha AX700 plus te Cantony co polecasz, zagra i zabrzmi to lepiej czy nie przepłacać i kupić tylko kolumny do obecnego Kenwooda? Chodzi mi o granie na zerowych ustawieniach Treble i Bas. Na Grundigach fajnie gra i te kolumny pozwalają na granie na płaskich ustawieniach ale sprzęt się grzeje że po dwóch godzinach czuć "bicie" ciepłem jak się schyli nad nim.

Kiedyś o tych Cantonach i podobnych myślałem bardzo intensywnie ale właśnie bałem się czy to zagra jak bym oczekiwał. A sam mówisz że niskiego basu tam nie ma. Byłby potrzebny subik raczej...

Docelowo chciałbym powgrywać wszystko co mam na kompie na płyty lub kupić jakieś urządzenie audio które pozwoli na słuchanie tylko muzyki bez neta TV i programów internetowych typu Spotify itp. w dobrej jakości. Jakiś DAC albo coś multi. Nie mam na myśli koniecznie używania do tego internetu i YT. Ale raczej w domowych warunkach ciężko będzie zgrać na dobrą jakość ponad 4500 utworów i 30 albumów z dysku laptopa tak by efekt kocowy był zadowalający.
    sunrise84
    Level 42  
    Jarek 311 wrote:
    A sam mówisz że niskiego basu tam nie ma. Byłby potrzebny subik raczej...

Co masz na myśli niski bas?
    25hz?
    Bo to dla mnie jest niski bas.
    Poczytaj specyfikację CANTON-ów.
    Nie wiem czy osiągają te najniższe rejestry producenta.
    W internecie jest pełno testów na ich temat.

Nie rozumiem co jest teraz za moda na stwierdzenie niski bas?
    Wszyscy się przyzwyczaili do tzw. stopy dinozaura w pokoju?
    Tak to rację bytu przy oglądaniu filmu gdy ci szklanki na stole tańczą.
    Mnie się to niepodoba.

Dla mnie bas w CANTON, jest wystarczający.
    Pojawia się wtedy kiedy ma się pojawić, nie narzuca się, nie przejmuje pierwszych skrzypiec.
    Potrafi Cię porządnie zaskoczyć.
    NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ TYM ROZMIAREM GŁOŚNIKÓW NISKOTONOWYCH.

Jest ich dwie sztuki i w tych budach robią swoją robotę.
    Wiem co piszę, mam dobry słuch.
    Nie braknie ci niskich rejestrów.
    A jak potrzebujesz tańczących szklanek na stole dokup subwoofer.
    Lecz nie wiem czy wykorzystasz go słuchając w tego w mieszkaniu w bloku.

Dodano po 3 [minuty]:

Jarek 311 wrote:
    Kiedyś o tych Cantonach i podobnych myślałem bardzo intensywnie ale właśnie bałem się czy to zagra jak bym oczekiwał. A sam mówisz że niskiego basu tam nie ma. Byłby potrzebny subik raczej...

Chyba miałeś na myśli CANTON GLE 50, te małe regałowe kolumienki.
    Tak no one nie zatrzęsą ci pokojem.
    Chociaż da się do nich dokupić pasywny subwoofer:
    Canton Subwoofer COMBI
    https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/canton-subwoofer-combi/1792764423-172-5883
    Jarek 311
    Level 14  
    Niski bas to mi chodzi o najniższe dźwięki jakie są słyszalne w odtwarzaniu muzyki elektronicznej. Lubię gdy bas wybrzmiewa w tle...

Niski bas to potoczne stwierdzenie tych co to lubią jak bas im dumli jak z tuby w aucie lub chińskich wieżach pewnie wiesz o co chodzi.

Quote:
    Pojawia się wtedy kiedy ma się pojawić, nie narzuca się, nie przejmuje pierwszych skrzypiec.

I o taki bas mi chodzi. I taki bas miałem notabene w Tonsil ZG40C/9 i takiego basu szukam, jak ma być to jest jak nie to nie ale też dobrze powinien być słyszalny np. w muzyce rockowej typu Perfect czy Budka Suflera.

Nie zależy mi ( chociaż fajnie byłoby mieć ;) ) na dużych głośnikach w kolumnach mogą być małe.
    A co powiesz o Canton GLE 490 podłogowe albo Magnat Signature 503 monitory nowe. O takich też myślę. No i przekonałem się do zakupu Akai wzmacniacza lub TEAC.
    sunrise84
    Level 42  
    Jarek 311 wrote:
    Lubię gdy bas wybrzmiewa w tle...

+
    Jarek 311 wrote:
    I o taki bas mi chodzi. I taki bas miałem notabene w Tonsil ZG40C/9 i takiego basu szukam, jak ma być to jest jak nie to nie ale też dobrze powinien być słyszalny np. w muzyce rockowej typu Perfect czy Budka Suflera

=
    sunrise84 wrote:
    NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ TYM ROZMIAREM GŁOŚNIKÓW NISKOTONOWYCH.

Sorry ale nastąpiła awaria internetu po ostatnich powodziach w okolicy.

Co do 490 to to sam co GLE496/496.2 z tym że ma metalowe maskownice i basreflex z przodu.
    Mam GLE 496 w domu u siebie ( zresztą cały komplet GLE 496-456-426 + SUB 10.3) stoi w pokoju do 5.1 .
    Używam ich (GLE 496) jako stereo lub do filmów.
    Od 496 zaczynałem kupiłem nowe za UWAGA 265E w DE.

Możesz spokojnie brać 490/496 gdyż wbrew panującej idiotycznej opinii że bass reflex nie może być przy ścianie to Chrono 509.2 DC grają lepiej przy ścianie niż ustawione na środku pokoju.
    Tzn. jest inny bas(lepszy) i to wcale nie PODBITY gdy stoją przy ścianie.
    Podstawą przy ustawianiu sprzętu jest jego dobór miejsca.
    Tzn. należy znaleźć odpowiednie miejsce do odsłuchu z możliwie jak największą możliwością rozsunięcia względem siebie kolumn.
    Jarek 311
    Level 14  
    Witam

Długo mnie nie było ale sporo się działo...
    Kupiłem Canton GLE 490 + Canton GLE 60 na razie tyle. Jak posłucham Cantony z obecnym wzmacniaczem i stwierdzę że nie pasuje mi do końca to zamienię wzmacniacz na Akai AM-57

A z kolumn jestem mega zadowolony.
    Dzięki za aktywny udział w temacie i dobre uwagi i podpowiedzi.

Pozdrawiam
    Jarek