Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka do bramy wjazdowej + domofon + kamera

yarpen13 12 Jul 2021 19:13 744 9
 • #1
  yarpen13
  Level 7  
  Witam,
  od razu zaznaczę, że jestem zielony w tym temacie więc proszę o wyrozumiałość ;)

  Posiadam bramę garażową Wiśniowski, która chodzi na automacie tej samej firmy.
  Do bramy przesuwnej (światło ok 4m) zamierzam zamontować napęd, i chciałbym, oboma bramami sterować jednym pilotem.
  Dodatkowo chcę zamontować domofon przy furtce, obsługiwany przez dwie słuchawki. Obecnie furtka jest zwykła, tj. otwierana na klucz i klamkę, więc do przerobienia pod elektrozamek.

  Pan monter stwierdził, że aby bramy działały na jednym pilocie najlepiej dokupić radioodbiornik do bramy garażowej, w ten sposób nowe piloty obsługiwałyby obie bramy, a te co już mam tylko bramę garażową.
  Poza tym podpowiedział fajną opcję modułu Wifi otwierającego bramę i furtkę (z tego co zrozumiałem obsługiwane telefonem) oraz kamerkę zewnętrzną Wifi.

  Monter zaproponował dwie opcje napędu:
  Zestaw do bramy wjazdowej Came BX ( do bramy 400kg i 5mb światła wjazdu) zawierający:
  - Siłownik Came BX,
  - Para fotokomórek Came DIR 10
  - Pilot Came space 2szt.
  - Listwa zębata plastikowa 6mb.
  W cenie 2400.00 zł brutto wraz z montażem.
  lub
  Zestaw do bramy wjazdowej Faac C720 ( do bramy 400kg 9 5mb światła wjazdy ) zawierający:
  - Siłownik Faac C720 24v
  - Para fotokomórek Faac Bus
  - Pilot uniwersalny 2szt.
  - Listwa zębata plastikowa 6mb
  W cenie 2000.00 zł brutto wraz z montażem.

  Domofon:
  Zestaw domofonowy Cyfral Cosmo z czytnikiem RFID https://allegro.pl/oferta/domofon-cyfral-cosmo-2-zylowy-breloki-zasilacz-din-9197085792
  Dodatkowa słuchawka - 80.00 zł
  Elektrozamek R1 wraz z zasilaczem 160.00 zł
  Klamka /uchwyt sztywny - 80.00 zł
  Montaż oraz konfiguracja 350.00 zł brutto.

  Dodatkowo:
  Moduł Wifi otwierający bramę i furtkę - 300.00 zł
  Radioodbiornik do bramy garażowej 100.00 zł
  Kamera zewnętrzna 3.2MPX WiFi wraz z instalacja oraz okablowaniem 550.00 zł

  Proszę o radę, który z napędów wybrać, są to dobre napędy? Czy zaproponowane rozwiązanie jest ok? Np. czy nie dałoby się łatwo zrobić tak, żeby skorzystać z obecnych pilotów firmy Wiśniowski - monter odradzał i mówił, że jego opcja jest lepsza (np. dorobienie w przyszłości dodatkowego pilota.
  Czy listwy zębate plastikowe to dobre rozwiązanie? Wydaje się że cichsze, ale czy wytrzymałe?
  Co sądzicie o zaproponowanych cenach napędu itd? albo elektrozamek z zasilaczem za 160 zł?

  Zależy mi na dobrym jakościowo rozwiązaniu aby posłużyło ładnych parę lat możliwie bezawaryjnie, jednocześnie nie wiem jakie są ceny takich rozwiązań i nie chciałbym zostać naciągnięty i przepłacić za tandetę.

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie :)
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Ja bym zalożył Faaca (jeśli brama nie jest przesadnie pancerna). Came to napęd niezniszczalny, ale dośc prymitywny (brak antyzgniecenia, zwolnienia w zależności od centralki -symboliczne) i jego kultura pracy pozostawia nieco do życzenia.
  Co do reszty - ceny robocizny każdy dyktuje po swojemu i nic nam do tego. Mam tylko uwage do dwóch cen - elektrorygiel nie potrzebuje zasilacza - jest zasilany z panelu bramowego - i jego cena to przeciętnie 40 zł. Za 160 to chyba wersja pozłacana z brylancikami 😉.
  Sterownik WiFi - np krajowy Zamel SBW-02 na krajowej chmurze Supla to koszt max 150 zł (a jakiś SonOff made in PRC to cena w granicach 40 zł). Tak że z tymi 300 to się potarguj.

  Piloty Wiśniowskiego jak najbardziej możesz wykorzystać na tej samej zasadzie - co monter proponował Faaca ale w drugą stronę czyli Faaca kupić w ogóle bez radia i dołożyć do niego odbiornik zgodny z Wiśniowskim. I nic nie stoi na przeszkodzie, aby kiedyś dokupić piloty Wiśniowskiego.

  Jedna uwaga - domofon jest owszem dwukablowy, ale żeby dało się otwierać z niego bramę - trzeba dodatkowe dwa przewody od unifonu do bramy (kaseta słupkowa domofonu obsługuje tylko zamek).

  Listwa plastikowa - nigdy nie montowaliśmy - sam jestem ciekaw jaka jej trwałość - może koledzy dłużej w fachu coś napiszą....
 • #3
  yarpen13
  Level 7  
  Dzięki za odpowiedź. Brama robiona przez jakiegoś majstra, wydaje się solidna.
  Automatyka do bramy wjazdowej + domofon + kamera

  Jak Faac to nawet lepiej, tańszy, ale ważniejsze, żeby był możliwie bezawaryjny.
  Fajna podpowiedź z tym sterownikiem WiFi Zamel, faktycznie połowę tańszy i ma bardzo dobre opinie :)
  Czy ten zasilacz do elektrorygla to nie jest potrzebny do przetworzenia napięcia na odpowiednie do niego, plus żeby działał z pamięcią i otwierał się na określony czas? Wtedy może cena ma już trochę więcej sensu, bo jak nie to to nie wiem po co miałby być montowany.

  Co do domofonu obsługującego bramę... Taki kabel mam wypuszczony na parterze i piętrze
  Automatyka do bramy wjazdowej + domofon + kamera
  Da się z tym obsługiwać i furtkę i bramę?

  Fajnie jakby ktoś jeszcze się wypowiedział o napędach czy listwie z plastiku..
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Co do zasilacza rygla - w większości przypadków zasilacz jest potrzebny (i może tym sugerował sie twój monter), u ciebie akurat zasilacza nie trzeba. Jesli domofon jest zasilany z 12V DC, taki rygiel jest ci potrzebny. Czasówka zależy od sterowania (czyli od tego, co podaje domofon) a nie od zasilacza. Natomiast "pamięć" to mechaniczna zapadka wbudowana w rygiel i faktycznie - podnosi to jego cenę ale nie do 160 zł....
  Kabel ma 10 żył , cienkawe ale bogactwo ilościowe. Da się.
 • #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Twój domofon podaje zasilanie na rygiel czerpiąc prąd ze swojego zasilacza (przynajmniej wg.instrukcji). Są rozwiazania, w których wyjścia są wyłacznie przekaźnikowe i wtedy do zasilenia rygla potrzebnu jest osobny zasilacz (ale takie wyjście jest bardziej uniwersalne i można je zastosować bezpośrednio do innych rzeczy - bramy itp).

  Co do drugiego - on wysteruje tylko 2 rzeczy. Do trzech potrzebujesz albo drugiego takiego, albo juz sprzętów 4- kanałowych, np Zamel ROW-04 lub dużo tańszy cińczyk SonOff 4CHR3. Oba spore - na szynę DIN, w puszke już nie wlazą. Oba też pracują pod Suplą - Zamel natywnie, SonOff po zmianie softu przez sprzedawcę.

  Jest też system rodzimego startupu Blebox, i także mają 4 kan. odbiorniki WiFi z przekaźnikami.

  Jest też wiele innych - poszukaj.
 • #7
  sosarek

  Level 43  
  yarpen13 wrote:
  Kamera zewnętrzna 3.2MPX WiFi wraz z instalacja oraz okablowaniem 550.00 zł

  A ja przyczepie się do tego - masz przy bramie chociaż jakikolwiek zasięg z domowego routera?
 • #8
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Byłbym bardzo ostrożny jeżeli chodzi o rozmowy o cenach. Bardzo często sam np za wyposażenie opcjonalne podaję cenę wraz z montażem. Tak też może być z tym sterownikiem Wi-FI za 300 zł. Czy furtka wyposażona jest w kotwę/ puszkę zaczepu?
 • #10
  yarpen13
  Level 7  
  sosarek wrote:
  A ja przyczepie się do tego - masz przy bramie chociaż jakikolwiek zasięg z domowego routera?

  Brama jest ok 7 metrów od ściany budynku, ale to chyba i tak bez znaczenia, bo kamera miałaby być zainstalowana na ścianie budynku obok bramy garażowej.

  suworow wrote:
  Czy furtka wyposażona jest w kotwę/ puszkę zaczepu?

  Na ten moment to zwykła furtka z normalną klamką i zamkiem na kluczyk, wstawiona między dwa stalowe słupki. Do jednego z nich jest dosłownie przyspawany kawałek metalu, o który blokują się rygle klamki i zamka po przekręceniu kluczyka. Więc pewnie ta część w furtce jest do wymiany, oraz to co jest przyspawane do słupka też pewnie jest do wycięcia. Potem trzeba by wyciąć otwór w słupku i wstawić elektrozamek.
  Więc jakaś robota tam jest do zrobienia (o ile to dobrze rozumiem), ale koszt montaż domofonu, klamki i elektrozamka jest wyszczególniony osobno, stąd zacząłem się zastanawiać czy te ceny nie są zbyt mocno przesadzone.

  Oczywiście za każdą pracę należy się uczciwa zapłata, ale jednocześnie nie chciałbym być naciągnięty i płacić np. 150zł za rzecz wartą 40zł, czy na instalację niepotrzebnych rzeczy (dodatkowy zasilacz rygla co sugeruje @kotbury) tylko dlatego że jest to temat na którym się nie znam. Stąd moje pytania.