Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary Generator Eisemann - Eisemann DGB 5/380 SE1 nie działa

slawko0805 13 Jul 2021 10:37 630 15
    slawko0805
    Level 8  
    Witam
    Czy ktoś jest mi w stanie pomóc z naprawą tego ustrojstwa, może jakiś schemat albo nawet zasadę działania czy to jest generator z magnesami stałymi a może generator indukcyjny gdzie trzeba go wzbudzić, bo szczerze nie wiem od czego zacząć, w obudowie są 3 kondensatory (2x25uF+2x2500pF) jakieś cewki i mała skrzynka z włącznikiem. Generator jest 3f o mocy 5KVA

Moderated By krzysiek7:

Tematy scaliłem.
    3.1.12. Nie wysyłaj wielu jednakowych tematów na forum, użytkownicy nie będą wiedzieć, gdzie mają odpowiadać.

slawko0805
    Level 8  
    Z generatora wychodzi 8 kabli, niebieska linia idzie po potencjometrze, na stojanie z dwóch stron są nawinięte uzwojenia do których są podłączone po dwa przewody z jednej i drugiej strony. ktoś mi powie zasadę działania tego typu generatora? Jak działa wzbudnica?

slawko0805
    Level 8  
    Cześć,

Dostałem stary generator diesla bez AVR, tzn regulacja jest na Transduktorze, w skrzynce są diody transformator i kondensatory, obroty na silniku diesla są opisane 10,20,30, czy tak ma być że 230V L-N i 380V L-L 50Hz generuje się na pełnej prędkości 30? gdy ustawię np 10 napięcie spada do ok 180V L-N i 230V L-L i 30Hz. Dodam że na pełnej prędkości mam wrażenie że silnik się zaraz rozsypie ;)
    trojan 12
    Level 36  
    Cześć.
    Może trochę więcej- jaki agregat?
    PAD 8, PAD 16, NRD 16 na silniku od Ify (chłodzony powietrzem), ZSRR od radaru.
    Wymieniłem tylko te często występujące u nas z racji sposobu regulacji napięcia.
    slawko0805
    Level 8  
    trojan 12 wrote:
    Cześć.
    Może trochę więcej- jaki agregat?
    PAD 8, PAD 16, NRD 16 na silniku od Ify (chłodzony powietrzem), ZSRR od radaru.
    Wymieniłem tylko te często występujące u nas z racji sposobu regulacji napięcia.

To jest niemiecki Eisemann DG5/380V 5KVA ,na Internecie nic o nim nie mogłem znaleźć nawet schematu, tu jest mój poprzedni temat niestety nikt mi nie odpisał, przeczyściłem szczotki i wymieniłem diody i o dziwo uruchomił się
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3817420.html
    slawko0805
    Level 8  
    Nikt mi nie doradzi?
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Czy masz tam miernik częstotliwości?
    slawko0805
    Level 8  
    krzysiek7 wrote:
    Czy masz tam miernik częstotliwości?

Na agregacie nie ma, tylko mierzyłem multimetrem z pomiarem Hz, potrzebuje wiedzieć tylko czy tak ma być że agregat ma chodzić na pełnych obrotach bo wtedy mam odpowiednie napięcie i Hz
  • Helpful post
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Tak, trzeba wprowadzić agregat na takie obroty aby częstotliwość była 50 Hz i wtedy powinno być właściwe napięcie.
    slawko0805
    Level 8  
    krzysiek7 wrote:
    Tak, trzeba wprowadzić agregat na takie obroty aby częstotliwość była 50 Hz i wtedy powinno być właściwe napięcie.

Dzięki, to po co jest ta stopniowa regulacja 10,20,30?
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    slawko0805 wrote:
    Dzięki, to po co jest ta stopniowa regulacja 10,20,30?

Daj jakieś zdjęcia tej regulacji i opisów.
    slawko0805
    Level 8  
    źle się wyraziłem to jest linka gazu od silnika spalinowego i ma oznaczenie 0,10,20,30, jak dam 30 do są pełne obroty silnika spalinowego przy którym jest właśnie 50Hz, tylko po co są jeszcze pośrednie obroty 10,20 skoro prądnica nie generuje wtedy pełnego napięcia?
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Nie miałem styczności z takim agregatem ale być może te 10, 20, 30, to nic innego jak 1000 obr/min, 2000 obr/min, 3000 obr/min. Dla 50 Hz generator musi uzyskać właśnie te 3000 obr/min.
    slawko0805
    Level 8  
    krzysiek7 wrote:
    Nie miałem styczności z takim agregatem ale być może te 10, 20, 30, to nic innego jak 1000 obr/min, 2000 obr/min, 3000 obr/min. Dla 50 Hz generator musi uzyskać właśnie te 3000 obr/min.

Też tak myślę tylko nie daje mi spokoju dlaczego nie jest tylko jeden stopień 0-30
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Na to pytanie pewnie dałoby się znaleźć odpowiedź w dokumentacji tego agregatu.