Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nokia E63 przekształcona w komunikator LoRa dla bezpiecznej komunikacji

ghost666 13 Jul 2021 13:47 1356 1
 • Nokia E63 przekształcona w komunikator LoRa dla bezpiecznej komunikacji
  Chociaż systemy komunikacyjne LoRa są głównie zaprojektowane do przesyłania danych z czujników i do prostych układów wykonawczych, już w przeszłości podejmowano próby wykorzystania LoRa do przesyłania wiadomości, na przykład w ramach projektu Meshtastic Mesh Networking Project, aby pomóc np. turystom w wymianie współrzędnych GPS lub innych krótkich wiadomości pomiędzy sobą. Podobne funkcjonalności posiada również PICOmputer - wykorzystujący Raspberry Pi Pico komputer z klawiaturą QWERTY, wyświetlaczem i modułem LoRa oraz system opracowywany dla Pine64, które pracuje również nad rozwojem sprzętu LoRa do przesyłania wiadomości.

  Trevor Attema postanowił zmienić przeznaczenie swojego telefonu Nokia E63 Blackberry Life, dodając do niego z niestandardową płytkę STM32H7 z radiem LoRa, zachowując kompatybilność z obudową, wyświetlaczem, podświetleniem, klawiaturą i głośnikiem. W ten sposób powstał Off The Grid Messenger lub OTG Messenger - komunikator do pracy poza siecią.

  Niestandardowa płytka posiada również chip kryptouwierzytelniający Microchip ATECC608 do zaszyfrowanych wiadomości, a LoRa Messenger umożliwia - w teorii - zasięg transmisji do 16 kilometrów na linii wzroku, co pozwala np. niewielkiej grupie osób pozostać w kontakcie w obszarze, w którym sieci komórkowe nie są dostępne np. z powodu przebywania na odludziu czy też w strefie katastrofy naturalnej. Pozwala to również na bezpieczną komunikację, więc operatorzy telekomunikacyjni i władze nie będą miały (łatwego) dostępu do historii komunikacji i przesyłanych wiadomości.

  Oprogramowanie komunikatora zostało napisane w C/C++ i zaprezentowane na Githubie. Biblioteki i narzędzia wykorzystywane do rozwoju to między innymi STMicro Touch GFX GUI przystosowany do współpracy z klawiaturą Nokia e63, STM32 ChromeART dla grafiki, STM32CubeIDE oraz platforma konfiguracji sprzętowej STM32CubeMX. OTG Messager wykorzystuje do komunikacji "samonaprawiającą się sieć kratową", w której każde urządzenie działa jako stacja przekaźnikowa. Dalsze aktualizacje oprogramowania powinny obejmować obsługę czatu grupowego, wiadomości głosowych i książki adresowej.

  Nokia E63 przekształcona w komunikator LoRa dla bezpiecznej komunikacji


  Schemat i wzór płytki układu nie zostały póki co opublikowane, więc OTG Messenger nie jest konstrukcją w pełni open-source (póki co), ale jej autor zapowiada, że jeżeli będzie dostatecznie duże zainteresowanie tym systemem, to otworzy konstrukcje sprzętową, aby układ był dostępny w pełni na licencji open-source.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/07/09/nokia-e63-phone-converted-into-lora-messenger-for-secure-off-the-grid-communication/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10446 posts with rating 8804, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.