Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Bosch WAE20166PL VarioPerfect - nie startuje, ale nie ma kodu błędu

chanibal2 14 Jul 2021 14:11 1095 6
Bosch
    chanibal2
    Level 2  
    Moja ok. 6 letnia pralka Bosch WAE20166PL VarioPerfect serie 4 odmówiła dziś posłuszeństwa. Nie jest to jej pierwszy raz (szczegóły poniżej), ale tym razem nie chce powiedzieć co jest z nią nie tak. Panel sterowania działa, każdą opcję można zmienić, ale naciśnięcie guzika start nie uruchamia pralki.
    Sam guzik działa, bo pralka wydaje sygnał dźwiękowy jak się go naciśnie, a guzik zmienia stan z migającego na zaświecony na stałe (i odwrotnie po kolejnym naciśnięciu).

Próbowałem odłączać z gniazdka, awaryjnie spuścić wodę, uruchomić pranie, odwirowanie, płukanie. Nic nie pomaga. Nie próbowałem resetu pralki, bo nie mogę znaleźć tajemnego kodu. Zresztą nie ma kodu błędu, więc nie spodziewam się efektów resetu. Nie otwierałem awaryjnie, bo pralka sama się otwarła po czasie.

Guzik start w momencie gdy nastąpiła awaria zamknął drzwiczki i nie uruchomił prania, potem po wyłączeniu pralki drzwi same się otwarły bez awaryjnego otwierania. Kolejne naciśnięcia guzika start nie powodują zamknięcia się drzwi.

Wcześniejsze uszkodzenie (ok. miesiąc temu): pralka podobnie nie chciała się uruchomić, wyświetlając kod błędu diodami 1, 3, 5 - czyli wedle instrukcji błąd silnika. Pomoc nieautoryzowanego serwisu z przelutowaniem zimnego lutu w sterowniku i reset pralki pomogła na jakiś czas. Silnik, szczotki, kable były wtedy w dobrym stanie.

Co mogę z tą pralką jeszcze zrobić? Serwis z przed miesiąca sugeruje zakup innej.
  • Bosch
  • Helpful post
    Kenworth 18
    Level 42  
    Czyli teraz drzwi już nie zostają zablokowane?
    Bez zablokowania drzwi pralka nie rozpocznie pracy.
  • Bosch
    chanibal2
    Level 2  
    Tak, drzwi przestały się zamykać się po naciśnięciu przycisku, nie słychać też cyknięcia elektrozamku.
  • Helpful post
    Kenworth 18
    Level 42  
    Ma kolega czym dokonać pomiarów na wtyczce blokady drzwi czy jest napięcie 230V?
    chanibal2
    Level 2  
    Tak, mam, ale pralka zrobiła najgorsze co tylko mogła - znów zaczęła działać.
    Tak po prostu, bez niczego - wczoraj z multimetrem w dłoni tuż przed rozkręcaniem naciskam guzik start, a ona posłuchała.
    Trzy prania zrobiłem i złośliwie działa doskonale. Jak tak dalej pójdzie to na prawdę ją wyrzucę.

Optymistycznie tematu na razie nie zamykam, bo pewnie zaraz znów padnie i będę mógł sprawdzić.
  • Helpful post
    Kenworth 18
    Level 42  
    Zrobiłbyś największy błąd jaki tylko można gdybyś ją wyrzucił to jedna z najbardziej udanych konstrukcji marki Bosch i już wycofana ze sprzedaży, nic lepszego już nie ma na rynku obecnie. Jeżeli sytuacja się powtórzy to możliwe, że znów powstały zimne luty na płycie modułu lub blokada drzwi zaczyna szwankować. Jeżeli zdarzyłby się przypadek, że nie będą się chciały odblokować drzwi po praniu to od razu wymień blokadę drzwi.
    chanibal2
    Level 2  
    Niestety, nie udało mi się naprawić ani zdiagnozować pralki.
    Po kolejnej awarii pralka została wymieniona na inną.