Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak elektronik może ułatwić sobie pracę z domu

ghost666 14 Jul 2021 22:45 2193 0
IGE-XAO
 • Jako inżynier pracujący ze sprzętem możesz być przyzwyczajony do wykonywania przynajmniej niektórych prac z domu, szczególnie w obecnych czasach. Tworzenie, weryfikacja i testowanie projektów bez dostępu do laboratorium może być jednak trudne - jeśli nie niemożliwe.

  Aby pomóc elektronikom, firma TI oferuje różnorodne narzędzia i zasoby online, przydatne na każdym etapie procesu projektowania urządzenia, od badania wstępnych koncepcji po projektowanie, testowanie i finalnie wsparcie produktu. Mając dostęp do tego rodzaju zasobów, łatwiej jest wprowadzać innowacje podczas pracy zdalnej.

  Faza 1: Badanie i burza mózgów

  W normalnych okolicznościach krótkie terminy mogą utrudniać głębsze zastanowienie się czy całościowe myślenie o projekcie systemu. Na przykład, czy jest to najlepszy możliwy projekt? Czy jest inny sposób rozwiązania danego problemu? Może warto na pierwszym etapie rozwoju projektu poświęcić więcej czasu na zbadanie czegoś innego, zwłaszcza jeśli idzie to w parze z możliwością obniżenia kosztów systemu. Na przykład:

  * Poznaj przetestowane pomysły projektowe dla swojej aplikacji. Jeśli szukasz nowego sposobu rozwiązania danego problemu, dobrym początkiem są projekty referencyjne. Nawet jeśli nie jesteś jeszcze w stanie przetestować swojego projektu w laboratorium, projekty referencyjne dostarczane przez producentów obejmują schematy, dane testowe i pliki projektowe, oferując przewagę i pokazując, jak dane rozwiązania działają w scenariuszach podobnych do naszej aplikacji;
  * Znajdź potencjalne oszczędności na liście materiałów (BOM). Dzięki np. wyszukiwarce na stronie TI można wyszukiwać elementy na podstawie BoM i znajdować równoważne układy w lepszej cenie. Wyszukiwarka jednocześnie linkuje karty katalogowe elementów i podaje ich koszt. Ponadto możliwe jest poznanie aktualnych dostępnych zapasów elementów w czasie rzeczywistym.
  * Naucz się nowej umiejętności lub ponownie oceń możliwości swojego systemu. Teraz może być dobry czas na realizację wielkich marzeń czy poszukiwanie sposobów na ulepszenie projektu swojego systemu. Jeśli kiedykolwiek rozważałeś dodanie łączności bezprzewodowej do swojego systemu, to właśnie może być dobry moment, aby nauczyć się podstaw projektowania z wykorzystaniem technologii Bluetooth®, Wi-Fi® lub innych standardów łączności. Wszystkie je opisano w Akademii SimpleLink lub w serii filmów i podcastów Connect. Wszelkie informacje dostępne są na stronach Texas Instruments. Można także przeglądać interaktywne diagramy blokowe aplikacji na stronach TI, aby poznać inne funkcje swojego projektu.

  Faza 2: Projektowanie

  Gdy jesteś gotowy do rozpoczęcia budowy systemu, możesz skorzystać z wielu narzędzi dostępnych w Internecie, niezależnie od tego, czy projektujesz zasilacz, analogowy łańcuch sygnałowy czy system wbudowany do przetwarzania danych. Skorzystać można na przykład z:

  * Zacznij od gotowych analogowych układów podrzędnych. Jeśli projektujesz pod kątem optymalizacji toru sygnałowego, możesz zgłębić pomysły na wzmacniacze i konwertery danych oraz łatwo dostosować je do potrzeb konkretnego systemu. Dostępne materiały dla inżynierów analogowych oferują wiele rozwiązań dla wzmacniaczy i konwerterów danych. Znaleźć można nie tylko gotowe obwody, ale także instrukcje przeprowadzające krok po kroku przez proces projektowania, podstawowe wzory, schematy i modele SPICE. Wiele z tych rzeczy znaleźć można na naszym forum;
  * Zbuduj stanowisko testowe do systemu zasilania. Znajdź części i twórz schemat zasilania za pomocą narzędzia WEBENCH® Power Designer. Za pomocą tego narzędzia można zaprojektować i przeanalizować pełny, kompleksowy zasilacz, a następnie wyeksportować ten projekt do swojego ulubionego środowiska projektowania wspomaganego komputerowo w celu przeprowadzenia symulacji;
  * Poszukaj sposobów na uproszczenie projektu. Na przykład użycie modułów mocy ze zintegrowaną cewką indukcyjną w projekcie zasilacza jest jednym z prostych sposobów na wyeliminowanie niektórych testów, które zwykle miałyby miejsce w laboratorium. Ta opcja może również pomóc w zmniejszeniu obszaru płytki drukowanej (PCB) i optymalizacji poziomu zakłóceń elektromagnetycznych (EMI);
  * Rozwiązywanie problemów dzięki szkoleniom i samouczkom online. Gdy utkniesz w jakimś problemie projektowym, szeroka biblioteka filmów szkoleniowych na stronach TI pomoże wyjść z impasu oraz nauczyć się korzystać z produktów, narzędzi, oprogramowania i aplikacji oferowanych przez Texas Instruments. Niezależnie od tego, czy jest to proste pytanie dotyczące podstaw, czy konieczność dogłębnego zbadania jakiegoś problemu, źródła wiedzy TI można przeszukiwać według aplikacji lub produktu, aby znaleźć samouczki krok po kroku z konkretnymi przykładami.

  Faza 3: Testowanie i symulacja

  Chociaż nic nie zastąpi testów laboratoryjnych na końcowych etapach projektowania, istnieją narzędzia, które w międzyczasie mogą pomóc ocenić parametry urządzenia. Rozważyć można wiele podejść:

  * Ocena parametrów układów za pomocą modułów ewaluacyjnych. Jeśli nie masz dostępu do pełnego laboratorium elektronicznego, moduły ewaluacyjne umożliwiają testowanie wielu elementów w gotowym systemie, co może pomóc w późniejszym skróceniu czasu opracowywania prototypu. Wiele modułów ewaluacyjnych jest dostarczanych wraz z oprogramowaniem, które zapewnia graficzne przedstawienie wyników działania układu na komputerze;
  * Spędzanie czasu na symulacjach. Dostępnych jest wiele bezpłatnych narzędzi symulacyjnych, które pomogą w zasymulowaniu działania wielu urządzeń w systemie. Texas Instruments oferuje bezpłatne modele i narzędzia symulacyjne, które pomogą w przyspieszeniu rozwoju układu. Najnowszym dodatkiem TI do portfolio oprogramowania symulacyjnego jest PSpice for TI;
  * Wykonywanie prac związanych z tworzeniem oprogramowania. W przypadku projektów wymagających rozwoju oprogramowania możesz w domu spokojnie zająć się rozwijaniem oprogramowania, a także testowaniem dostarczonych przykładów kodu i dokumentacji dla elementów programowalnych w układzie.

  Faza 4: Wsparcie

  Aby uzyskać wsparcie, nie zapomnij o forach pomocy technicznej, takich jak Elektroda czy grupy zrzeszające poszczególnych producentów układów elektronicznych. Możesz na nich zadawać pytania techniczne dotyczące konkretnych problemów projektowych i otrzymywać pomoc od ekspertów z całego świata.

  Źródło: https://e2e.ti.com/blogs_/b/analogwire/archive/2020/04/13/no-lab-access-tips-and-tools-to-keep-your-design-on-track

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11172 posts with rating 9456, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • IGE-XAO